Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21697933 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101340 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 05:37:11 μμ »


Το κακό είναι ότι όλα μου τα βιντάζ σεικο έχουν 19άρια λαγκς....και δεν μπαίνει κανένα από τα άπειρα 20άρια λουριά που έχω...ζω ένα δράμα κουμπάρε



Sent from my iPhone using Tapatalk

No time for cries, πέρνα από το σπίτι να σε εξυπηρετήσω



 :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2020, 05:45:58 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101341 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 08:37:51 μμ »
No time for cries, πέρνα από το σπίτι να σε εξυπηρετήσω



 :D

Φτυστός ο κουμπάρος μου έχεις γινει!!!
Πρέπει να τον πρόλαβες στο νήμα ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Didorsi

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 809
  • Love for Dive Watches
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101342 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 08:52:45 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101343 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 09:07:05 μμ »
Καλημέρες! Με το dress world timer σήμερα, μετά από σέρβις...



κεντάει η 6217...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχεις φτιάξει φοβερή συλλογή bro, τα ρολόγια σου είναι ένα κι ένα...  :supz:

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101344 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 09:44:42 μμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα
















Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καλορίζικο Ευθύμη μονο χαρούμενες ώρες να δείχνει!!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101345 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 09:48:25 μμ »
Έχεις φτιάξει φοβερή συλλογή bro, τα ρολόγια σου είναι ένα κι ένα...  :supz:

Ντενίσοβιτς σε ευχαριστώ!

Δεν λέγεται συλλογή ...βινταζολαγνεια λέγεται η αρρώστια και ευτυχώς φίλε που απέχεις και έχεις επικεντρωθεί στα contemporary διαμάντια της εταιρίας ...

Πρέπει να οργανώσουμε μια συνάντηση φίλε ...μια παρέλαση του παλιού καινούργιου ...




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101346 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 10:48:41 μμ »
Ντενίσοβιτς σε ευχαριστώ!

Δεν λέγεται συλλογή ...βινταζολαγνεια λέγεται η αρρώστια και ευτυχώς φίλε που απέχεις και έχεις επικεντρωθεί στα contemporary διαμάντια της εταιρίας ...

Πρέπει να οργανώσουμε μια συνάντηση φίλε ...μια παρέλαση του παλιού καινούργιου ...




Sent from my iPhone using Tapatalk

Eυτυχώς, ευτυχώς !  Kαι κακώς-κάκιστα κρατάω ακόμη εκείνο το παλιο-Grand Seiko (6155-8000) του ’71 ή το άλλο το σαπάκι, το Roamer Stingray -επίσης του ’71- με τη παλιομηχανή τη Valjoux 72, ενώ πιάστηκα κορόϊδο και πήρα πρόσφατα κι ένα Longines Diver Ultra Chron, το ταχύπαλμο κουκλί, ξέρεις,  πάλι του ’71 (-μα τι διάολος  μ’ έχει πιάσει με το ’71 δεν έχω καταλάβει), που δεν το ήθελε ο προηγούμενος ιδιοχτήτης του και με τα λεφτά θα πάρει, λέει,  smartwatch, αμέ ! 

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα bro και δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο.  Μακάρι να είχα ΟΛΑ μου τα ρολόγια vintage Seiko !   Υπάρχουν τρεις-τέσσερις λόγοι που δεν έχω προχωρήσει έτσι, κάποια στιγμή τους αναλύω. Αλλά ουδεμία σχέση έχουν τα συμπαθητικά σύγχρονα ρολογάκια μου με ιστορικά  vintage κομμάτια, ούτε υποκαθιστούν, ούτε πρόκειται για τις επόμενες δεκαετίες να αποκτήσουν την αίγλη, την ιστορικότητα και –σε τελική ανάλυση- την αξία, συλλεκτική και εν κατακλείδι οικονομική,  συγκεκριμένων vintage μοντέλων. Tεχνητές «συλλεκτικότητες» του τύπου limited edition και δεν συμμαζεύεται είναι του κώλου τα εννιάμερα, εφήμερα παραμύθια για λαϊκή κατανάλωση. Όλα τα σύγχρονα ρολόγια έχουν καταντήσει «συλλεκτικά» και φυλάγονται στα κουτιά τους, μη στάξει η ουρά της φοράδας στο πηγάδι. Ε, στην επόμενη εικοσαετία θα είναι όλα mint, σε καραβιές ολόκληρες, άρα που είναι η σπανιότητα ;  Συλλεκτικότητα χωρίς σπανιότητα δεν νοείται.  Τα παλιά ρολόγια ήταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία ρολόγια φορεμένα, συχνά διαλυμένα, μόνο λίγα δείγματα σώθηκαν συγκυριακά σε καλή κατάσταση, εξ ού και η σπανιότητα, σήμερα.  Μέτρα πχ πόσα 6159 σώζονται πλέον και πόσα απ’ αυτά σε αυθεντική και λειτουργική  κατάσταση. Εγώ σου λέω πολύ λιγότερα από τα 1500 κομμάτια της επανέκδοσης.  Με πιάνεις, ε ;

Την συνάντηση οργανώστε τη με τον κουμπάρο σου, εγώ εδώ είμαι, δεν φεύγω ! Το μόνο που φεύγει καθημερινά είναι οι τιμές των vintage Seiko, κουνώντας μαντηλάκι καλαματιανό. Βάστα εσύ λοιπόν αυτά που  έχεις κι άσε τους άλλους να χαζεύουνε σε φωτογραφίες τη Daytona του Πωλ Νιούμαν και το Patek του βασιλιά Φαρούκ και να ονειρεύονται ότι σε καμιά δεκαριά χρόνια θα δημοπρατηθεί και το δικό τους το διαμάντι στου Sotheby's για κάνα μύριο γιουρόνεν -και λίγα λέω...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101347 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 12:52:05 πμ »
Eυτυχώς, ευτυχώς !  Kαι κακώς-κάκιστα κρατάω ακόμη εκείνο το παλιο-Grand Seiko (6155-8000) του ’71 ή το άλλο το σαπάκι, το Roamer Stingray -επίσης του ’71- με τη παλιομηχανή τη Valjoux 72, ενώ πιάστηκα κορόϊδο και πήρα πρόσφατα κι ένα Longines Diver Ultra Chron, το ταχύπαλμο κουκλί, ξέρεις,  πάλι του ’71 (-μα τι διάολος  μ’ έχει πιάσει με το ’71 δεν έχω καταλάβει), που δεν το ήθελε ο προηγούμενος ιδιοχτήτης του και με τα λεφτά θα πάρει, λέει,  smartwatch, αμέ ! 

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα bro και δεν θα τελειώσουμε ούτε αύριο.  Μακάρι να είχα ΟΛΑ μου τα ρολόγια vintage Seiko !   Υπάρχουν τρεις-τέσσερις λόγοι που δεν έχω προχωρήσει έτσι, κάποια στιγμή τους αναλύω. Αλλά ουδεμία σχέση έχουν τα συμπαθητικά σύγχρονα ρολογάκια μου με ιστορικά  vintage κομμάτια, ούτε υποκαθιστούν, ούτε πρόκειται για τις επόμενες δεκαετίες να αποκτήσουν την αίγλη, την ιστορικότητα και –σε τελική ανάλυση- την αξία, συλλεκτική και εν κατακλείδι οικονομική,  συγκεκριμένων vintage μοντέλων. Tεχνητές «συλλεκτικότητες» του τύπου limited edition και δεν συμμαζεύεται είναι του κώλου τα εννιάμερα, εφήμερα παραμύθια για λαϊκή κατανάλωση. Όλα τα σύγχρονα ρολόγια έχουν καταντήσει «συλλεκτικά» και φυλάγονται στα κουτιά τους, μη στάξει η ουρά της φοράδας στο πηγάδι. Ε, στην επόμενη εικοσαετία θα είναι όλα mint, σε καραβιές ολόκληρες, άρα που είναι η σπανιότητα ;  Συλλεκτικότητα χωρίς σπανιότητα δεν νοείται.  Τα παλιά ρολόγια ήταν στη συντριπτική τους πλειοψηφία ρολόγια φορεμένα, συχνά διαλυμένα, μόνο λίγα δείγματα σώθηκαν συγκυριακά σε καλή κατάσταση, εξ ού και η σπανιότητα, σήμερα.  Μέτρα πχ πόσα 6159 σώζονται πλέον και πόσα απ’ αυτά σε αυθεντική και λειτουργική  κατάσταση. Εγώ σου λέω πολύ λιγότερα από τα 1500 κομμάτια της επανέκδοσης.  Με πιάνεις, ε ;

Την συνάντηση οργανώστε τη με τον κουμπάρο σου, εγώ εδώ είμαι, δεν φεύγω ! Το μόνο που φεύγει καθημερινά είναι οι τιμές των vintage Seiko, κουνώντας μαντηλάκι καλαματιανό. Βάστα εσύ λοιπόν αυτά που  έχεις κι άσε τους άλλους να χαζεύουνε σε φωτογραφίες τη Daytona του Πωλ Νιούμαν και το Patek του βασιλιά Φαρούκ και να ονειρεύονται ότι σε καμιά δεκαριά χρόνια θα δημοπρατηθεί και το δικό τους το διαμάντι στου Sotheby's για κάνα μύριο γιουρόνεν -και λίγα λέω...

Απολαυστικός!...οπως πάντα.

Όμορφα ...αλλά...υπάρχει ένα αλλά....
Η οδύσσεια της επισκευής αυτών το ιστορικών αλλα γέρικων κομματιών...
Πληθώρα ανταλλακτικών? ούτε κατα διάνοια ..χρειάζονται μήνες καθημερινής αναζήτησης στα ιμπει του κόσμου...με αβέβαιο αποτέλεσμα, αστοχίες βουνό, σπατάλη χρημάτων και προσωπικού χρόνου...
Και εκεί που λες φτάσαμε στην κορυφή, εχεις πάρει το σημαιάκι και ετοιμάζεσαι για το θεαματικό κάρφωμα ανεμόμυλος αλλα Γιάννης.... κάτι μικρό και ασήμαντο λείπει, ή ήρθε λάθος, και ξανά λύσε το μηχανισμό και ψάξε και βρες και ...και ...καν δεν ξεκινήσαμε...

Θα οργανωθεί...!


Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101348 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 07:52:27 πμ »
Καλημέρα!




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101349 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 09:24:48 πμ »
Γεια σας κύριοι

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101350 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 01:52:49 μμ »
Απολαυστικός!...οπως πάντα.

Όμορφα ...αλλά...υπάρχει ένα αλλά....
Η οδύσσεια της επισκευής αυτών το ιστορικών αλλα γέρικων κομματιών...
Πληθώρα ανταλλακτικών? ούτε κατα διάνοια ..χρειάζονται μήνες καθημερινής αναζήτησης στα ιμπει του κόσμου...με αβέβαιο αποτέλεσμα, αστοχίες βουνό, σπατάλη χρημάτων και προσωπικού χρόνου...
Και εκεί που λες φτάσαμε στην κορυφή, εχεις πάρει το σημαιάκι και ετοιμάζεσαι για το θεαματικό κάρφωμα ανεμόμυλος αλλα Γιάννης.... κάτι μικρό και ασήμαντο λείπει, ή ήρθε λάθος, και ξανά λύσε το μηχανισμό και ψάξε και βρες και ...και ...καν δεν ξεκινήσαμε...

Θα οργανωθεί...!


...αλλά στο τέλος κάτι σου μένει, χώρια δηλαδή από το ρολόϊ το ίδιο.

Οργανώστε !



Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101351 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 01:56:01 μμ »
Καλησπερες



Sent from my iPhone using Tapatalk
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101352 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 02:07:20 μμ »
Καλησπερες



Sent from my iPhone using Tapatalk
Αχ ομορφιές

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101353 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 08:46:16 μμ »
...αλλά στο τέλος κάτι σου μένει, χώρια δηλαδή από το ρολόϊ το ίδιο.

Οργανώστε !



Ναι συμφωνώ ...ο πηγαίμος σου μένει!

New entry, σημερινό !!! Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο μόνοπουσουαρ του 64´



Τι έβγαζε η μπαγάσο η σεικο!!! Ρισπεκτ




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101354 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:27:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101355 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:46:06 μμ »
Ναι συμφωνώ ...ο πηγαίμος σου μένει!

New entry, σημερινό !!! Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο μόνοπουσουαρ του 64´



Τι έβγαζε η μπαγάσο η σεικο!!! Ρισπεκτ


Φίλε δεν ξέρω τι θα γίνει με την περίπτωσή σου, αυτός ο καταιγισμός από ιαπωνικά αριστουργήματα μου την έχει δώσει στα νεύρα. Τώρα γίνονται οι συνδέσεις με το μεγάλο ριφιφί του 2018, στο ιστορικό μουσείο της Seiko.  Πρέπει να ειδοποιηθεί η Interpol. Καλώ αμέσως το 1142 και θα δεις τι θα πάθεις ! (εκτός πια κι αν μου δώσεις το μονοπουσουάρ, για να εξαγοράσεις τη σιωπή μου..)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101356 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:51:11 μμ »
Ναι συμφωνώ ...ο πηγαίμος σου μένει!

New entry, σημερινό !!! Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο μόνοπουσουαρ του 64´



Τι έβγαζε η μπαγάσο η σεικο!!! Ρισπεκτ




Sent from my iPhone using Tapatalk

Επιτέλους είδες την ωρολογιακή αλήθεια !
Άσε πίσω σου τα κατασκευάσματα του Marketing, που με τις τεχνητές ελλείψεις απογειώνουν τις τιμές των, κατά τ´άλλα συνηθισμένων, ρολογιών τους και βυθίσου στην μαγεία του μεγάλου Ασιάτη κατασκευαστή που έβγαζε μονοπουσουάρ το ‘64.

By the way (άσχετο) δηλώνω ότι είχα πλήρη άγνοια για τους βομβαρδισμούς που έκαναν οι Αμερικανοί στην Ιαπωνία, λίγο πριν μπουμπουνίσουν τις δύο «καλές» ατομικές βόμβες, προς το τέλος του Β´ΠΠ.
Μιλάμε για τους μεγαλύτερους βομβαρδισμούς (σε επίπεδο αριθμού αεροσκαφών και βομβών που έπεσαν) που έγιναν στον ΒΠΠ.
Σημειώστε ότι το Τόκυο αλλά και οι άλλες πόλεις των Ιαπώνων, είχαν κυρίως ξύλινες κατασκευές, οι οποίες λόγω των εμπρηστικών βομβών που χρησιμοποιούσαν οι Αμερικανοί, μετατράπηκαν σε ζωντανή κόλαση για τους Ιάπωνες... Μετά βέβαια έπεσαν & οι δύο ατομικές βόμβες και η ιστορία της ανθρωπότητας πήρε άλλη τροπή...

Κλείνω τη χαρούμενη και παντελώς άσχετη αυτή παρένθεση,  ευχόμενος να ευχαριστηθείς όσο δεν πάει τα μοναδικά SEIKO που «ανέστησες». Γιατί αυτά όντως είναι μοναδικά & θέλουν κέφι, χρόνο, διάθεση για να φτάσουν σε κατάσταση «beater» :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101357 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:52:45 μμ »







Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101358 στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 11:54:29 μμ »
Επιτέλους είδες την ωρολογιακή αλήθεια !
Άσε πίσω σου τα κατασκευάσματα του Marketing, που με τις τεχνητές ελλείψεις απογειώνουν τις τιμές των, κατά τ´άλλα συνηθισμένων, ρολογιών τους και βυθίσου στην μαγεία του μεγάλου Ασιάτη κατασκευαστή που έβγαζε μονοπουσουάρ το ‘64.

By the way (άσχετο) δηλώνω ότι είχα πλήρη άγνοια για τους βομβαρδισμούς που έκαναν οι Αμερικανοί στην Ιαπωνία, λίγο πριν μπουμπουνίσουν τις δύο «καλές» ατομικές βόμβες, προς το τέλος του Β´ΠΠ.
Μιλάμε για τους μεγαλύτερους βομβαρδισμούς (σε επίπεδο αριθμού αεροσκαφών και βομβών που έπεσαν) που έγιναν στον ΒΠΠ.
Σημειώστε ότι το Τόκυο αλλά και οι άλλες πόλεις των Ιαπώνων, είχαν κυρίως ξύλινες κατασκευές, οι οποίες λόγω των εμπρηστικών βομβών που χρησιμοποιούσαν οι Αμερικανοί, μετατράπηκαν σε ζωντανή κόλαση για τους Ιάπωνες... Μετά βέβαια έπεσαν & οι δύο ατομικές βόμβες και η ιστορία της ανθρωπότητας πήρε άλλη τροπή...

Κλείνω τη χαρούμενη και παντελώς άσχετη αυτή παρένθεση,  ευχόμενος να ευχαριστηθείς όσο δεν πάει τα μοναδικά SEIKO που «ανέστησες». Γιατί αυτά όντως είναι μοναδικά & θέλουν κέφι, χρόνο, διάθεση για να φτάσουν σε κατάσταση «beater» :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όμορφα λόγια κουμπάρε! Ήσουν ισοπεδωτικός !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #101359 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 12:04:57 πμ »
Άρη καλοφόρετο φίλε. Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τα Seiko σου διότι νιώθω σαν ένας μαθητής νηπιαγωγείου μπροστά σε Πανεοιστημιακο διδάκτορα.

Να δείχνουν πάντα όμορφες στιγμές για πολλά πολλά χρόνια.