Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2323028 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3620 στις: Ιούλιος 08, 2014, 05:15:34 μμ »
Luminor 1950 3 Days
PAM 499









Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3621 στις: Ιούλιος 08, 2014, 06:44:26 μμ »



Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
SERVICE PANERAI
« Απάντηση #3622 στις: Ιούλιος 09, 2014, 02:09:44 μμ »
Καλημέρα,

Μία γρήγορη ερώτηση αν ξέρετε: άφησα το PANERAI   μου για SERVICE στον Καίσαρη.
Δεν έχει κάτι, το έχω μία εξαετία και θεώρησα ότι καλό είνα να το δώσω για το περιοδικό του SERVICE.

Να ζητήσω και γυάλισμα ? Κάνουν καλή δουλειά ? Ξέρετε ?
Είναι 100Ε επιπλέον, αλλά εμένα με νοιάζει να γίνει σωστή δουλειά πρωτίστως...

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3623 στις: Ιούλιος 09, 2014, 02:25:29 μμ »
Αν δεν έχει κάτι, γιατί το πήγες;

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3624 στις: Ιούλιος 09, 2014, 02:50:43 μμ »
Αν δεν έχει κάτι, γιατί το πήγες;

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ερώτηση ε Δημήτρη?  ;)
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3625 στις: Ιούλιος 09, 2014, 02:52:25 μμ »
Κάτι μου θυμίζει αυτή η ερώτηση ε Δημήτρη?  ;)


και εμενα  το ιδιο!!!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3626 στις: Ιούλιος 09, 2014, 02:56:35 μμ »

και εμενα  το ιδιο!!!

Μαρτυριάρη...
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3627 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:18:51 μμ »
Αν δεν έχει κάτι, γιατί το πήγες;

Γιατί απ΄όσο γνωρίζω καλό είναι τα αυτόματα ρολόγια ανά πενταετία περίπου να κάνουν μία περιοδική συντήρηση. Το δικό μου το έχω 6 χρόνια.
Μου κάνει εντύπωση να μην το γνωρίζετε, όντας ωρολογόφιλοι.
Πρώτα απ΄όλα χρειάζονται λίπανση και λογικά και φλάντζες κλπ. Το ότι υπάρχουν ιστορίες για το ROLEX του 1821 που δεν έχει κάνει ποτέ SERVICE και δουλεύει μία χαρά, το ακούω βερεσέ.

Εάν φυσικά η λογική κάποιων είναι να πηγαίνουν το ρολόϊ για SERVICE μόνο όταν χαλάσει, πάω πάσο... Το να θεωρούν όμως περίεργο το να πάει ένα ρολόϊ για SERVICE χωρίς να έχει πρόβλημα, είναι δικό τους πρόβλημα, όχι δικό μου.

Προσωπικά αν αγοράσω καλό ρολόϊ άνω της πενταετίας θα απαιτήσω να δω και τα χαρτιά της συντήρησης του.

Επί της ουσίας της ερώτησης (για το εάν κάνουν καλό γυάλισμα στον Καίσαρη) ξέρουμε κάτι ?

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3628 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:28:32 μμ »
Γιατί απ΄όσο γνωρίζω καλό είναι τα αυτόματα ρολόγια ανά πενταετία περίπου να κάνουν μία περιοδική συντήρηση. Το δικό μου το έχω 6 χρόνια.
Μου κάνει εντύπωση να μην το γνωρίζετε, όντας ωρολογόφιλοι.
Πρώτα απ΄όλα χρειάζονται λίπανση και λογικά και φλάντζες κλπ. Το ότι υπάρχουν ιστορίες για το ROLEX του 1821 που δεν έχει κάνει ποτέ SERVICE και δουλεύει μία χαρά, το ακούω βερεσέ.

Εάν φυσικά η λογική κάποιων είναι να πηγαίνουν το ρολόϊ για SERVICE μόνο όταν χαλάσει, πάω πάσο... Το να θεωρούν όμως περίεργο το να πάει ένα ρολόϊ για SERVICE χωρίς να έχει πρόβλημα, είναι δικό τους πρόβλημα, όχι δικό μου.

Προσωπικά αν αγοράσω καλό ρολόϊ άνω της πενταετίας θα απαιτήσω να δω και τα χαρτιά της συντήρησης του.

Επί της ουσίας της ερώτησης (για το εάν κάνουν καλό γυάλισμα στον Καίσαρη) ξέρουμε κάτι ?


Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ και ακριβώς στην 5ετία πήγα στην Ρόλεξ το 16710 για σέρβις.

Η κρίσιμη ερώτηση. Έχεις ένα ρολόι, του οποίου είσαι ο πρώτος και μοναδικός κάτοχος και το φοράς σε rotation με καμία δεκαριά άλλα ρολόγια. Το πας για σέρβις στην πενταετία ;

Για μένα πλέον η απάντηση είναι ξεκάθαρη. ΟΧΙ !!!

Στην 5ετία το παραπάνω περιγραφόμενο ρολόι δεν έχει συνολικό χρόνο φορέματος ούτε 3 μήνες !! Άρα δεν έχει καμία ανάγκη για σέρβις.

Με αυτή την λογική, τα ρολόγια μου φορεμένα με τον τρόπο που περιγράφω θα κάνουν σέρβις 1 φορά στα 10 χρόνια.

Σε περίπτωση που τα βουτάω έλεγχο για στεγανότητα κάθε χρόνο που ξεκινάει το καλοκαίρι και ακόμα πιο πολύ φλάντζες κάθε δύο χρόνια (εφόσον τα βουτάω).

Για το γυάλισμα του Καίσαρη δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3629 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:44:47 μμ »
Εγώ μια ερώτηση έκανα και βγήκα να 'χω πρόβλημα. Να το κοιτάξω; Να πάω για σέρβις;

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3630 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:49:50 μμ »
Εγώ μια ερώτηση έκανα και βγήκα να 'χω πρόβλημα. Να το κοιτάξω; Να πάω για σέρβις;



Θα πληρωσεις πολλα.....!!!

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3631 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:52:02 μμ »
Για μενα το καλυτερο service ειναι η αλλαγη του ρολογιου και το εχεις παντα καινουργιο!!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3632 στις: Ιούλιος 09, 2014, 03:53:20 μμ »
Εγώ μια ερώτηση έκανα και βγήκα να 'χω πρόβλημα. Να το κοιτάξω; Να πάω για σέρβις;

Στο αρχικό μου post ανέφερα ότι το ρολόϊ δεν έχει κάτι και έχει πάει για την περιοδική του συντήρηση.
Η ερώτηση σου, με τον τρόπο που είναι διατυπωμένη, είναι σα να μη λαμβάνεις υπόψην αυτό που έγραψα ή σα να πιστεύεις ότι δεν ισχύει...

Μπορεί να μην ήταν αυτή η πρόθεση σου, αλλά ο γραπτός λόγος ενίοτε παρερμηνεύεται.

Με το γυάλισμα τι θα γίνει ρε παιδιά ? Κάπου είχα πετύχει ολόκληρη ανάλυση περί γυαλίσματος, αλλά δεν μπορώ να το βρώ !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2014, 04:08:06 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3633 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:00:36 μμ »

Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ και ακριβώς στην 5ετία πήγα στην Ρόλεξ το 16710 για σέρβις.

Η κρίσιμη ερώτηση. Έχεις ένα ρολόι, του οποίου είσαι ο πρώτος και μοναδικός κάτοχος και το φοράς σε rotation με καμία δεκαριά άλλα ρολόγια. Το πας για σέρβις στην πενταετία ;

Για μένα πλέον η απάντηση είναι ξεκάθαρη. ΟΧΙ !!!

Στην 5ετία το παραπάνω περιγραφόμενο ρολόι δεν έχει συνολικό χρόνο φορέματος ούτε 3 μήνες !! Άρα δεν έχει καμία ανάγκη για σέρβις.

Με αυτή την λογική, τα ρολόγια μου φορεμένα με τον τρόπο που περιγράφω θα κάνουν σέρβις 1 φορά στα 10 χρόνια.

Σε περίπτωση που τα βουτάω έλεγχο για στεγανότητα κάθε χρόνο που ξεκινάει το καλοκαίρι και ακόμα πιο πολύ φλάντζες κάθε δύο χρόνια (εφόσον τα βουτάω).

Για το γυάλισμα του Καίσαρη δεν ξέρω.

Πάνο δε θα συμφωνήσω με αυτή τη λογική για τον εξής λόγο:
Το ρολόϊ έχει μέσα μία ελάχιστη πόσοτητα ειδικού λιπαντικού. Όποια χρήση και να κάνεις (ή να μην κάνεις) στο ρολόϊ, οι ιδιότητες του λιπαντικού και μόνο με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν (προς το χειρότερο). Αυτό συνεπάγεται κάποια μεγαλύτερη φθορά των κινούμενων μερών του μηχανισμού, από τη φυσιολογική.
Το "ανάλογο" είναι τα λάστιχα του αυτοκινήτου ή τα λάδια του αυτοκινήτου. Δεν τα αντικαθιστάς μόνο βάσει χιλιομέτρων, αλλά και βάσει χρόνου.

Το ότι υπάρχουν ROLEX η PANERAI ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο που δεν έχουν κάνει service 80 χρόνια και δουλεύουν, είναι η μία άποψη. Η άλλη άποψη (η δική μου) είναι ότι είναι καλύτερο να συντηρείς σωστά έναν μηχανισμό (από ρολόϊ μέχρι ελικόπτερο) παρά να τρέχεις εκ των υστέρων να "μαζεύεις" τις πιθανές βλάβες.
Και με το ρολόϊ, μικρό το κακό. Με το ελικόπτερο ζορίζουν τα πράγματα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3634 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:10:57 μμ »
Εγώ μια ερώτηση έκανα και βγήκα να 'χω πρόβλημα. Να το κοιτάξω; Να πάω για σέρβις;

να πας να κοιταχτεις...  :dielaughing:

Αγγελε ο καθενας κανει οτι νομιζει στο ρολοι του
για το γυαλισμα,μετα απο μια εμπειρια ενος φιλου απο την ρολεξ (που θεωρειται απο τα καλυτερα σερβις ww)
που το εκανα πουτ@ν@ και του αλλαξαν κασα,δεν ξερω αν θα εκανα στην θεση σου.
εκτος κι αν μας πει καποιος οτι κανουν τοπ εργασια
το σερβις γινεται εδω ή Ιταλία?
γενικα τι λέει το σερβις της Panerai?

παιζει πολυ σημαντικο ρολο να εχεις after sales support.

προσωπικα,
αν η εταιρια ειναι σωστη και μπορει να υποστηριξει το προιον, π.χ. ρολεξ
και εχω την οικονομικη δυνατοτητα θα του κανω το σερβις 5ετιας
αν δεν ειναι εγγυημενο το αποτελεσμα απο μια εταιρια,δεν του κανω το σερβις αν δεν χρειαζεται

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3635 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:20:24 μμ »

Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ και ακριβώς στην 5ετία πήγα στην Ρόλεξ το 16710 για σέρβις.

Η κρίσιμη ερώτηση. Έχεις ένα ρολόι, του οποίου είσαι ο πρώτος και μοναδικός κάτοχος και το φοράς σε rotation με καμία δεκαριά άλλα ρολόγια. Το πας για σέρβις στην πενταετία ;

Για μένα πλέον η απάντηση είναι ξεκάθαρη. ΟΧΙ !!!

Στην 5ετία το παραπάνω περιγραφόμενο ρολόι δεν έχει συνολικό χρόνο φορέματος ούτε 3 μήνες !! Άρα δεν έχει καμία ανάγκη για σέρβις.

Με αυτή την λογική, τα ρολόγια μου φορεμένα με τον τρόπο που περιγράφω θα κάνουν σέρβις 1 φορά στα 10 χρόνια.

Σε περίπτωση που τα βουτάω έλεγχο για στεγανότητα κάθε χρόνο που ξεκινάει το καλοκαίρι και ακόμα πιο πολύ φλάντζες κάθε δύο χρόνια (εφόσον τα βουτάω).

Για το γυάλισμα του Καίσαρη δεν ξέρω.

Xωρις να ξέρω πολλα, αλλα το ρολοι δεν το πας για σερβις γιατι ξερενονται τα λαδια και κουραζετε πιο πολυ? αν τα λαδια εχουν διαρκεια ζωης 5 χρονια, το φορας δεν το φορας σε 5 χρονια θα έχουν ξεραθει.. και κατα την δικη μου γνώμη αν ειναι και ακίνητο ειναι πίο ευκολο να ξεραθουν..

Οταν ειχα παει το τσεπης για σερβις μου είχαν πει να το κουρδιζω μια στο τόσο γιατι βοηθάει τα λαδια. Αρα μαλλον ετσι ειναι το σωστο..

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3636 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:34:32 μμ »

Εγώ μια ερώτηση έκανα και βγήκα να 'χω πρόβλημα. Να το κοιτάξω; Να πάω για σέρβις;
γυαλισμα θες;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3637 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:37:20 μμ »

Γιατί απ΄όσο γνωρίζω καλό είναι τα αυτόματα ρολόγια ανά πενταετία περίπου να κάνουν μία περιοδική συντήρηση. Το δικό μου το έχω 6 χρόνια.
Μου κάνει εντύπωση να μην το γνωρίζετε, όντας ωρολογόφιλοι.
Πρώτα απ΄όλα χρειάζονται λίπανση και λογικά και φλάντζες κλπ. Το ότι υπάρχουν ιστορίες για το ROLEX του 1821 που δεν έχει κάνει ποτέ SERVICE και δουλεύει μία χαρά, το ακούω βερεσέ.

Εάν φυσικά η λογική κάποιων είναι να πηγαίνουν το ρολόϊ για SERVICE μόνο όταν χαλάσει, πάω πάσο... Το να θεωρούν όμως περίεργο το να πάει ένα ρολόϊ για SERVICE χωρίς να έχει πρόβλημα, είναι δικό τους πρόβλημα, όχι δικό μου.

Προσωπικά αν αγοράσω καλό ρολόϊ άνω της πενταετίας θα απαιτήσω να δω και τα χαρτιά της συντήρησης του.

Επί της ουσίας της ερώτησης (για το εάν κάνουν καλό γυάλισμα στον Καίσαρη) ξέρουμε κάτι ?

Καθε γυαλισμα τρώει λιγο απο το μέταλλο.

Ο καισαρης κανει καλο

Ζητά μονο ελαφρύ γυαλισμα. Δεν θα πουν οχι.

Το ερώτημα που πρεπει να απαντήσεις ομως ειναι ενα και ειναι δικό σου. Εχει φάει τόσες τρακες και γρατζουνιές που θελει γυαλισμα;

Αν το αντεχεις οπως ειναι τοτε χεσε το γυαλισμα και το πας μονο γι αυτο οποτε θες
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3638 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:38:19 μμ »
Xωρις να ξέρω πολλα, αλλα το ρολοι δεν το πας για σερβις γιατι ξερενονται τα λαδια και κουραζετε πιο πολυ? αν τα λαδια εχουν διαρκεια ζωης 5 χρονια, το φορας δεν το φορας σε 5 χρονια θα έχουν ξεραθει.. και κατα την δικη μου γνώμη αν ειναι και ακίνητο ειναι πίο ευκολο να ξεραθουν..

Οταν ειχα παει το τσεπης για σερβις μου είχαν πει να το κουρδιζω μια στο τόσο γιατι βοηθάει τα λαδια. Αρα μαλλον ετσι ειναι το σωστο..
Για το γυάλισμα, που είσαι και ειδικός, δεν είπες τίποτα... 8)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3639 στις: Ιούλιος 09, 2014, 05:34:12 μμ »
Καθε γυαλισμα τρώει λιγο απο το μέταλλο.

Ο καισαρης κανει καλο

Ζητά μονο ελαφρύ γυαλισμα. Δεν θα πουν οχι.

Το ερώτημα που πρεπει να απαντήσεις ομως ειναι ενα και ειναι δικό σου. Εχει φάει τόσες τρακες και γρατζουνιές που θελει γυαλισμα;

Αν το αντεχεις οπως ειναι τοτε χεσε το γυαλισμα και το πας μονο γι αυτο οποτε θες

Ωραία, αν υπάρχει η option του ελαφρού γυαλίσματος, θα το κάνω.
Έχει φάει τα κοπανήματα του και έχει σημαδια, άλλα ανεπαίσθητα άλλα πιο ορατά, και πιστεύω ότι ένα γυάλισμα θα του κάνει καλό.
Thanks !