Αποστολέας Θέμα: PANERAI (Σε συνεργασία με το www.paneristihellas.gr)  (Αναγνώστηκε 2323115 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3500 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:28:17 πμ »
Συγκεντρωσα οσες τμες μπορεσα απο Panerai,εκανα μια λιστα και την ποσταρω για να εχουμε ενα μπουσουλα






Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3501 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:30:24 πμ »
άμα ένα μοντέλο το έχει μόνο USA σημαίνει ότι ακόμα το βγάζουν εκεί αλλά όχι Ευρώπη?

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3502 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:37:07 πμ »
άμα ένα μοντέλο το έχει μόνο USA σημαίνει ότι ακόμα το βγάζουν εκεί αλλά όχι Ευρώπη?

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο Παναγιωτη.
Βλεπεις σε πολλα τιμες σε ευρω και οχι σε λιρες.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν στην Αγγλια.
Απλα οι τιμοκαταλογοι δεν ειναι παντα πληρεις και φαντασου οτι εχω μαζεψει τιμες απο διαφορες πηγες.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3503 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:56:36 πμ »
Μπράβο Γεροσιάν της καρδιάς μας, το πρώτο χρήσιμο ποστ μετά από πολύ τρολλάρισμα!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3504 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:52:08 μμ »
Σπύρο
Μπράβο για το ποστ. Είναι πολύ χρήσιμο, εδικά για μας τους πανεροαδαείς. Έχω μια ερώτηση, όχι για σένα μόνο, αλλά και για όποιον άλλον πιθανά γνωρίζει. Υπάρχει διαφορετική τιμολόγηση από την πανεράι για το όποιο μοντέλο ανάλογα με την περιοχή, χώρα, ήπειρο? Αν ναι, γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες?
Ο λόγος που ρωτώ είναι ο εξής: έψαξα την ισοτιμία (http://el.coinmill.com/calculator.html ) ενδεικτικά στο πρώτο μοντέλο (το 000000) και βρήκα ότι 3300 λίρες ισοδυναμούν με 5550 δολάρια και 4012 ευρώ. Κατανοώ ότι μπορεί να υπάρχει θέμα διακύμανσης ισοτιμίας μεταξύ των νομισμάτων ανά πάσα στιγμή, όμως τα 650 δολάρια διαφορά (αναγραφόμενη 4900, ισοτιμία 5550 δολάρια) είναι πάνω από 10% και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια διάκριση στην τιμολόγηση από την πλευρά της εταιρείας ανάλογα με την αγορά που προορίζεται να πωληθεί το όποιο πανέρι. 
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3505 στις: Απρίλιος 26, 2014, 11:17:21 πμ »
Μπράβο Γεροσιάν της καρδιάς μας, το πρώτο χρήσιμο ποστ μετά από πολύ τρολλάρισμα!

Σ ευχαριστω καρδιά μου !!!!! :prayer: Η επιμονή ανταμειβεται!!!!! =D>

Να είσαι βέβαιος οτι ,ΟΠΟΤΕ και ΑΝ γράψεις το δικο σου 1ο χρήσιμο ποστ,θα σε επιβραβευςω με μεγάλη χαρα και προθυμία  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3506 στις: Απρίλιος 26, 2014, 11:22:46 πμ »
Σπύρο
Μπράβο για το ποστ. Είναι πολύ χρήσιμο, εδικά για μας τους πανεροαδαείς. Έχω μια ερώτηση, όχι για σένα μόνο, αλλά και για όποιον άλλον πιθανά γνωρίζει. Υπάρχει διαφορετική τιμολόγηση από την πανεράι για το όποιο μοντέλο ανάλογα με την περιοχή, χώρα, ήπειρο? Αν ναι, γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες?
Ο λόγος που ρωτώ είναι ο εξής: έψαξα την ισοτιμία (http://el.coinmill.com/calculator.html ) ενδεικτικά στο πρώτο μοντέλο (το 000000) και βρήκα ότι 3300 λίρες ισοδυναμούν με 5550 δολάρια και 4012 ευρώ. Κατανοώ ότι μπορεί να υπάρχει θέμα διακύμανσης ισοτιμίας μεταξύ των νομισμάτων ανά πάσα στιγμή, όμως τα 650 δολάρια διαφορά (αναγραφόμενη 4900, ισοτιμία 5550 δολάρια) είναι πάνω από 10% και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποια διάκριση στην τιμολόγηση από την πλευρά της εταιρείας ανάλογα με την αγορά που προορίζεται να πωληθεί το όποιο πανέρι. 
Strifteros


Γιάννη,σ ευχαριστω.Νομιζω οτι όντως ειναι καλο να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας τιμών,να ξέρουμε τι παίζει.
Όσον αφορα την παρατήρηση σου,ειναι σωστή,οι τιμές στην Αμερική ειναι χαμηλότερες.
Αντιστοιχία υπάρχει στις τιμές Αγγλίας και υπόλοιπης Ευρώπης.Η Αμερική ειναι σαφώς φθηνότερη και προφανώς η αιτία ειναι η διαφορετική τιμολόγηση της εταιρείας.
Απλά,δεν συμφέρει για αγορές λόγω δασμών.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3507 στις: Απρίλιος 26, 2014, 11:25:36 πμ »
Γιάννη,σ ευχαριστω.Νομιζω οτι όντως ειναι καλο να υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας τιμών,να ξέρουμε τι παίζει.
Όσον αφορα την παρατήρηση σου,ειναι σωστή,οι τιμές στην Αμερική ειναι χαμηλότερες.
Αντιστοιχία υπάρχει στις τιμές Αγγλίας και υπόλοιπης Ευρώπης.Η Αμερική ειναι σαφώς φθηνότερη και προφανώς η αιτία ειναι η διαφορετική τιμολόγηση της εταιρείας.
Απλά,δεν συμφέρει για αγορές λόγω δασμών.

Τιμές Αμερικής δεν έχουν ποτέ sales tax το οποίο αλλάζει ανά πολιτεία. Περίπου υπολόγισε + 6-11% ανάλογα από που το αγοράζεις.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3508 στις: Απρίλιος 26, 2014, 02:43:19 μμ »
Τιμές Αμερικής δεν έχουν ποτέ sales tax το οποίο αλλάζει ανά πολιτεία. Περίπου υπολόγισε + 6-11% ανάλογα από που το αγοράζεις.

Παναγιώτη,αυτό ισχύει για αγορές εντός Αμερικής η και για πωλήσεις εξωτερικού;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
PANERAI
« Απάντηση #3509 στις: Απρίλιος 26, 2014, 04:16:18 μμ »

Παναγιώτη,αυτό ισχύει για αγορές εντός Αμερικής η και για πωλήσεις εξωτερικού;

Μόνο για εντός. Είναι το φπα βασικά. Εάν δεις ebay λέει καποιος πχ california residents add 9%. Εάν είσαι σε άλλη πολιτεία δεν πληρώνεις το sales tax.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3510 στις: Απρίλιος 26, 2014, 04:51:43 μμ »
Σπύρο
εγώ πάντως τον χρησιμοποιώ ήδη τον κατάλογό σου. Ακόμη μία φορά ευχαριστώ

Παναγιώτη
ευχαριστούμε για την διπλή διευκρίνηση

Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3511 στις: Απρίλιος 26, 2014, 05:10:44 μμ »
Παναγιώτη,αυτό ισχύει για αγορές εντός Αμερικής η και για πωλήσεις εξωτερικού;

Γλυτώνεις τον φόρο στην Αμερική μόνο σε μαγαζιά με σήμα taxfree και επιστροφή του φόρου σε διεθνή αεροδρόμιο ή λιμάνι (και πάντα θέμα ελέγχου από τον εκάστοτε τελωνειακό)!!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk HD
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3512 στις: Απρίλιος 26, 2014, 08:21:09 μμ »



Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος timeline

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3513 στις: Απρίλιος 30, 2014, 06:21:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3514 στις: Απρίλιος 30, 2014, 06:28:21 μμ »
Πολύ ωραια φωτογραφια και ομορφο ρολοι.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3515 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:56:59 μμ »
θα συμφωνήσω με τον Χρηστάρα
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3516 στις: Μάιος 01, 2014, 04:51:33 μμ »
Tα Panerai πήραν αύξηση εδώ, από σήμερα (1/5/2014). Ισχύει το ίδιο και στην Ευρώπη?

Αποσυνδεδεμένος timeline

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
PANERAI
« Απάντηση #3517 στις: Μάιος 01, 2014, 05:08:10 μμ »
Πια μοντέλα;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3518 στις: Μάιος 01, 2014, 05:36:53 μμ »
Λογικά η αύξηση αφορα όλα τα μοντέλα,δεν γίνεται επιλεκτικά.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: PANERAI
« Απάντηση #3519 στις: Μάιος 01, 2014, 05:42:20 μμ »
Όλα τα μοντέλα πήραν αύξηση.

Πήγα στη μπουτίκ χθες βράδυ, στο ION Orchard. Έχω αρχίσει και την ψάχνω τη δουλειά, διαβάζω κλπ. οπότε είπα να πάω μία βόλτα ώστε να πάρω και τον κατάλογο. Είχα κατάλογο (hardback) στην Κορέα και τον άφησα στο φιλαράκι το συλλέκτη, του οποίου του αρέσουν τα Panerai (έχει ένα, ούτε καν ξέρω ποιό).

Τέλος πάντων, μπαίνω μέσα στη μπουτίκ, αρχίζω το μπλα μπλα, του λέω του πωλητή "...υπάρχει ο κατάλογος να τα διαβάσω γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με τη μάρκα...", μου λέει "...μας έχουν τελειώσει, μπορείτε να κατεβάσετε το App..." (καλά, εντάξει τώρα, άντε βραδιάτικα μην αρχίσω, μ'αρέσει που είστε εκεί για το promotion του brand).

Δεν είχε πολύ πράγμα, έβαλα 3-4 κομμάτια, ατσάλινα, ένα Black Seal 8 days νομίζω (το 292), ένα 505 κι ένα 112. Τέλος πάντων, 1-2 λεπτά με το που κάτσαμε και δοκίμαζα γυρίζει και μου λέει "...ξέρετε, αν ψωνίσετε απόψε θα είστε τυχερός διότι οι τιμές μας από αύριο αυξάνονται..." Στην αρχή το πήγα για τρικ, το κάνουν εδώ σε πολλά μαγαζιά, αλλά μη το τραβάμε, στη μπουτίκ δε θα μου τράβαγε τέτοιο sales pitch ο νεαρός.

Μετά θυμήθηκα την ALS που αύξησε από 1/4, την ΡΡ που αύξησε από σήμερα (1/5), κλπ. οπότε νά'σου και η Panerai. Καλά, αυτοί ανήκουν στο γνωστό και μη εξαιρεταίο γκρουπ? Τέλος πάντων.

Μου λέει τις τιμές, δε θυμάμαι τώρα, ούτως ή άλλως από τη μπουτίκ δε θα το πάρω. Ο AD που πήρα το ΡΡ φέρνει Panerai, κι έχει και καταλόγους (βιβλία, softback, τα είδα τις προάλλες που πήρα το Ναυτίλο μου), και θα γίνει και καλή έκπτωση βέβαια. Όμως και grey να πάω, το ίδιο καλά θα είναι. Του λέω λοιπόν, "...έκπτωση? τί έκπτωση κάνετε?" Και μου απαντά, "...δεν κάνουμε καθόλου έκπτωση, απλά με 200 δολλάρια Σιγκαπούρης παραπάνω [δηλαδή 120 Ευρώ] μπορείτε να αλλάξετε ένα από τα στάνταρντ straps που έχει το ρολόι και να πάρετε ένα δερμάτινο, το οποίο έχει 500 δολλάρια..."

Τίποτα, έβαλα άλλη μία φορά τα ρολόγια απλά για να δω προς τα πού κλείνω για κάσα και dial, Luminor ή Radiomir και plain ή με complication δευτερολέπτων κλπ., του είπα "...θα το σκεφθώ κι ίσως έρθω ως τις εννιάμιση..." και σε 3 λεπτά ήμουν έξω. Αν με ξαναδούν, να μου γράψουν.

Το Σάββατο πρωί θα συναντηθώ με τον τύπο που μου προτείνει την ανταλλαγή 005 <--> GMT II 16710, για να δω το Panerai από κοντά. Δεν είναι συμφέρον deal κι ούτε βιάζομαι αλλά πάω για την εμπειρία.

Το Σάββατο εν τω μεταξύ θα γίνει μάλλον και καφές με τον Ben Lee (από το TRF) ο οποίος επιστρέφει από Jakarta και θα συζητήσουμε εφ'όλης της ύλης, το πράμα από 'κει πάει στο δρόμο του να πάρω το Portuguese Perpetual WG blue dial που έχει, του πέφτει μεγάλο και θέλει να το κάνει τράμπα, τό'χε πάρει χαμηλά, το πολύ 30 χιλιάρικα (U.S.) στο Hong Kong, οπότε κάτι μπορεί να γίνει λίγο μετά το Σεπτέμβριο, έγινε ήδη η πρώτη 'συζήτηση' μέσω WhatsApp. Σταματώ εδώ όμως, αυτά σε άλλο νήμα...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2014, 05:51:23 μμ από NavalArchitect »