Αποστολέας Θέμα: Midas κουρδιστό χειρός  (Αναγνώστηκε 6599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Midas κουρδιστό χειρός
« στις: Μάρτιος 09, 2011, 02:04:14 πμ »
Καλημέρα (τέτοια ώρα που είναι  ;D)

Κατά τύχη, βρέθηκε στην κατοχή μου ένα κουρδιστό ρολογάκι Midas ( ??? ??? ).


Δεν έχω ιδέα πόσο παλιό είναι, ή άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Απλά, παρατηρώντας το λίγο, μου έκανε εντύπωση το πόσο δυνατά ακούγεται ο μηχανισμός του! Η διάμετρός του είναι περίπου 31mm. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!














Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2011, 08:50:05 πμ »
Πολυ ομορφο ειναι,εχω και εγω ενα χειρος Midas.H εταιρεια ειναι παλια ελβετικη που τωρα εχει κλεισει,ωστοσο οι πληροφοριες στο νετ για την εταιρεια ειναι ελαχιστες :-\

Αποσυνδεδεμένος stagplace

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2011, 12:03:04 μμ »
Τι ειπες ρε φιλε, με γυρισες πισω στο 1978 οπου με τον πατερα μου πηγαμε να αγορασω ενα Midas ρολοι κουρδιστο το οποιο μου κοστισε περι τις 500 δρχ. που ειχα μαζεψει λεγοντας τα καλαντα. Θυμαμαι ηταν antimagnetic, που στα παιδικα μου ματια φανταζε κατι φοβερο και ειχε μια luminova αξιοπρεπη. Δυστυχως, παροτι μου αρεσαν παντα τα ρολογια το κατεστρεψα λογω της παιδικης μου λαχταρας για το πρωτο καλοκαιρινο μπανιο και το αντικατεσησα αργοτερα με ενα Timex (και αυτο κουρδιστο) δωρο απο ενα ζευγαρι γαλλων.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:53:44 μμ »
Φίλε stagplace, το ρολόι είναι ποίημα... Δεν πιστεύω να υπήρχε τέτοιο καλούπι πέρα για πέρα για όλο το σκάλισμα που έχει. Μυρίζει πολύ χειροποίητο! Εκείνο που κυριολεκτικά "σκοτώνει" είναι το χρυσό-αντικέ κράμα κατασκευής, μπρούτζος επιχρυσωμένος (?)και δεν ξέρω τι άλλο... Γενικά οι oxydee/antique καταστάσεις είναι μονόδρομος... Φυσικά μιλάμε πάντα για πολύ vintage σχέδια, όπως και το δικό σου.
Ελπίζω το ρολόι, ότι φθορά κι αν έχει, να υποστεί ολική επαναφορά... Να ζήσει και να βγάζει μάτια! ::)
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:03:05 μμ »
Φίλε Θάνο, το ρολογάκι λειτουργεί κανονικότατα. Δεν γνωρίζω σε τί βαθμό μπορεί να υπάρχουν εσωτερικές φθορές στη μηχανή του ή άλλα σημεία του γιατί δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις. Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο, ίσως το δώσω σε κάποιο τεχνίτη να του κάνει ένα check-up  :)

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:22:29 μμ »
Ειναι κουκλι....να το χαιρεσαι και να το κρατησεις για τις επομενες γενιες, σε οσο το δυνατον καλυτερη κατασταση.
Ειναι κατι που σιγουρα αξιζει!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:48:27 μμ »
Φίλε Θάνο, το ρολογάκι λειτουργεί κανονικότατα. Δεν γνωρίζω σε τί βαθμό μπορεί να υπάρχουν εσωτερικές φθορές στη μηχανή του ή άλλα σημεία του γιατί δεν έχω καθόλου τεχνικές γνώσεις. Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο, ίσως το δώσω σε κάποιο τεχνίτη να του κάνει ένα check-up  :)

Ακόμα κοιμάμαι γιατί ξενύχτησα! Φίλε GLD εσένα εννοούσα και έγραφα στον φίλο stagplace, α καλάαα... sorry! ;D ;D
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Midas κουρδιστό χειρός
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:55:01 μμ »
Το κατάλαβα  ;D ;D

Άσε γιατί κι εγώ ξενύχτης είμαι και πήζω και στη δουλειά...  :banned: :banned: :xplode: :curse: