Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844232 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4320 στις: Απρίλιος 15, 2016, 06:23:48 μμ »
Ζητας απο τον πωλητη να δηλωσει πολυ χαμηλη αξια π.χ. $30-$40, αν και τωρα πια το κανουν απο μονοι τους. Ειναι σχεδον αδυνατον να περασει απο τελωνειο τη στιγμη που ολοι οι Σιγκαπουριανοι (creation, mywatches κτλ), στελνουν πια μεσω Γερμανιας. Και το tracking number που θα σου στειλει, αν τελικα αγορασεις απο αυτον, θα τελειωνει σε DE.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4321 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:28:45 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4322 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:43:31 μμ »
shit happens.....

Συνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4323 στις: Απρίλιος 15, 2016, 10:44:55 μμ »
Ζητας απο τον πωλητη να δηλωσει πολυ χαμηλη αξια π.χ. $30-$40, αν και τωρα πια το κανουν απο μονοι τους. Ειναι σχεδον αδυνατον να περασει απο τελωνειο τη στιγμη που ολοι οι Σιγκαπουριανοι (creation, mywatches κτλ), στελνουν πια μεσω Γερμανιας. Και το tracking number που θα σου στειλει, αν τελικα αγορασεις απο αυτον, θα τελειωνει σε DE.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Φίλε episkeptis σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , σιγά σιγά συμπηρώνεται το παζλ..... ;) ;D
Άρης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4324 στις: Απρίλιος 20, 2016, 03:56:41 μμ »











SBGV005

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4325 στις: Απρίλιος 20, 2016, 04:20:33 μμ »

http://www.grand-seiko.com/collection/detail.php?pid=SBGV005


http://timelessluxwatches.com/reviews/grand-seiko-sbgv005-sbgv007



Ποιοι αγοράζουν ρολόγια σαν το παραπάνω, που είναι quartz, μου είναι αδύνατο να το φαντασθώ..
Εκτός ίσως από άτομα που για κάποιο λόγο κάνουν μέσα στη μέρα περιορισμένες κινήσεις (όπως π.χ. κάποιοι πολύ ηλικιωμένοι), που δεν μπορούν να κρατήσουν σε λειτουργία ένα αυτόματο..  :smt102

Πάντως, προσωπικά με χαλάει πολύ η σειρά quartz της σέικο - ειδικά η gs που είναι και πανάκριβη.

Νομίζω κανείς δεν μπορεί να φαντασθεί για παράδειγμα την ρόλεξ να έχει σε παράλληλη κυκλοφορία sub αυτόματο και sub quartz....

Ειλικρινά, με ξεπερνάει τελείως η λογική της σέικο..

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4326 στις: Απρίλιος 20, 2016, 04:59:28 μμ »
http://www.grand-seiko.com/collection/detail.php?pid=SBGV005


http://timelessluxwatches.com/reviews/grand-seiko-sbgv005-sbgv007



Ποιοι αγοράζουν ρολόγια σαν το παραπάνω, που είναι quartz, μου είναι αδύνατο να το φαντασθώ..
Εκτός ίσως από άτομα που για κάποιο λόγο κάνουν μέσα στη μέρα περιορισμένες κινήσεις (όπως π.χ. κάποιοι πολύ ηλικιωμένοι), που δεν μπορούν να κρατήσουν σε λειτουργία ένα αυτόματο..  :smt102

Πάντως, προσωπικά με χαλάει πολύ η σειρά quartz της σέικο - ειδικά η gs που είναι και πανάκριβη.

Νομίζω κανείς δεν μπορεί να φαντασθεί για παράδειγμα την ρόλεξ να έχει σε παράλληλη κυκλοφορία sub αυτόματο και sub quartz....

Ειλικρινά, με ξεπερνάει τελείως η λογική της σέικο..
Η Seiko έχει ιστορία στο quartz. Το GS quartz αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο ρολόι στον κόσμο. Ειδικά η μηχανή 9F (μαζί με την Α660 της Citizen) είναι ότι πιο προηγμένο υπάρχει σε ακρίβεια που μπορεί να φορεθεί σε καρπό.

Η μπαταρία του κρατάει αρκετά χρόνια και το σχέδιο είναι διαχρονικό. Δεν βλέπω γιατί είναι ακριβό με τιμή γύρω στα 3000€.

Sent from Linux smartphone
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4327 στις: Απρίλιος 20, 2016, 05:18:32 μμ »
Η Seiko έχει ιστορία στο quartz. Το GS quartz αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο ρολόι στον κόσμο. Ειδικά η μηχανή 9F (μαζί με την Α660 της Citizen) είναι ότι πιο προηγμένο υπάρχει σε ακρίβεια που μπορεί να φορεθεί σε καρπό.

Η μπαταρία του κρατάει αρκετά χρόνια και το σχέδιο είναι διαχρονικό. Δεν βλέπω γιατί είναι ακριβό με τιμή γύρω στα 3000€.

Sent from Linux smartphone


Ακριβώς έτσι όπως τα λες, συν του ότι η συγκεκριμένη μηχανή ρυθμίζεται ως προς την χρονομετρία της και σερβίρεται πλήρως καλυπτόμενη από σετ ανταλλακτικών για κάθε εξάρτημά της.....δεν είναι από τις φτηνιάρικες quartz που άμα χαλάσουν τις πετάς και τις αντικαθιστάς ολόκληρες με διψήφιο νούμερο σε ευρώ.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4328 στις: Απρίλιος 20, 2016, 05:28:26 μμ »
Γιώργο ο πατέρας μου είχε ένα seiko Grand quartz με την cal.9983. Αθάνατο ρολόι. Δεν του άρεσε γενικά να φοράει ρολόι στο σπίτι, φόραγε μόνο στο γραφείο. Μου έλεγε πόσο τον είχε βολέψει που δεν χρειαζόταν να το διορθώνει κάθε Δευτέρα. Το ρόλοι δεν έχανε καθόλου, ήταν αστεροσκοπείο.
Δυστυχώς δεν το κληρονόμησα εγώ, αλλά ακόμα παίζει και είναι τέρας ακριβείας.

Sent from Linux smartphone
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4329 στις: Απρίλιος 20, 2016, 05:44:37 μμ »
Καλά αυτά που λέτε και έτσι πρέπει να είναι.

Ωστόσο, η απορία παραμένει: ποιοί τα αγοράζουν σήμερα; Σε ποιούς απευθύνεται η σέικο με τη σειρά gs quartz; Σε νέους; σε ηλικιωμένους; σε Ευρωπαίους; σε Αμερικάνους ή σε Ασιάτες;

Καλώς - κακώς η έννοια ρολόι έχει συνδεθεί εδώ και αιώνες με μηχανισμούς που αποτελούνται από γρανάζια και ελατήρια και όλα τα σχετικά.
Τα quartz υπάρχουν μόλις ελάχιστες δεκαετίες και μάλιστα την παροδική επικράτησή τους πυροδότησαν καθαρά οικονομικοί/νομισματικοί παράγοντες (και όχι προβλήματα της ελβετικής παραγωγής όπως ίσως, αλλά κακώς, νομίζεται).
Πάνε όμως, αυτά πέρασαν..

Σήμερα το μόνο που μπορεί να απειλήσει το μηχανικό ρολόι είναι το smartwatch.

Οπότε το ερώτημα παραμένει...


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4330 στις: Απρίλιος 20, 2016, 07:30:52 μμ »
Καλά αυτά που λέτε και έτσι πρέπει να είναι.

Ωστόσο, η απορία παραμένει: ποιοί τα αγοράζουν σήμερα; Σε ποιούς απευθύνεται η σέικο με τη σειρά gs quartz; Σε νέους; σε ηλικιωμένους; σε Ευρωπαίους; σε Αμερικάνους ή σε Ασιάτες;

Καλώς - κακώς η έννοια ρολόι έχει συνδεθεί εδώ και αιώνες με μηχανισμούς που αποτελούνται από γρανάζια και ελατήρια και όλα τα σχετικά.
Τα quartz υπάρχουν μόλις ελάχιστες δεκαετίες και μάλιστα την παροδική επικράτησή τους πυροδότησαν καθαρά οικονομικοί/νομισματικοί παράγοντες (και όχι προβλήματα της ελβετικής παραγωγής όπως ίσως, αλλά κακώς, νομίζεται).
Πάνε όμως, αυτά πέρασαν..

Σήμερα το μόνο που μπορεί να απειλήσει το μηχανικό ρολόι είναι το smartwatch.

Οπότε το ερώτημα παραμένει...

Υπάρχουν πολλοί λάτρες του συγκεκριμένου ρολογιού, από τα λίγα που διαβάζω τα συγκεκριμένα ρολόγια κάνουν πάταγο Ασία και άπω Ανατολή και έχουν σεβαστό μερίδιο πωλήσεων (εκεί έχουν πολυδιαφημιστεί άλλωστε και είναι και πιο προσβάσιμα) , εξού και η συνέχεια-εξέλιξή τους από την εταιρία, δεν ξέρω να σου πω ηλικιακό γκρουπ αλλά σίγουρα προσωπικά αν ήξερα οτι εδώ Ελλάδα θα είχα υποστήριξη και service που θα με εξυπηρετούσε άμεσα (και όχι 3 μήνες+ πήγαινε-έλα Ιαπωνία με αρκετά μεγάλο κόστος εφόσον δεν υπάρχει εγγύηση) θα είχα ήδη στην κατοχή μου ένα GS quartz και πιστεύω είναι πολλοί σαν κι εμένα.

To να απειληθεί το μηχανικό ρολόι όπως σωστά αναφέρεις δεν το βλέπω (ακόμη κι από τα smartwatch) τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον και όχι από αυτούς που θέλουν ρολόι και όχι γκατζετάκι χειρός.... πάντα θα υπάρχουν γνώστες, λάτρεις αλλά και ενημέρωση (γραπτή και ηλεκτρονική) για το πως ξεκίνησε και πως μπήκε στη ζωή μας το εργαλείο (μικρό εργοστάσιο μάλλον καλύτερα) που λέγεται ρολόι χειρός και τι στάδια έχει περάσει, το παραπάνω το στηρίζω και σε συζητήσεις μου με νεώτερες ηλικίες αλλά και με φίλους στο χώρο του εμπορίου που μου λένε πόσοι νέοι άνθρωποι πάνε κατευθείαν για μηχανικό ρολόι μόλις μαζέψουν κάποια χρήματα (η και σε επίσημη περίσταση όπως ο γάμος), τα βλέπουμε κι εδώ στο φόρουμ άλλωστε περιστασιακά στις προτάσεις αγοράς και είναι κάτι που σίγουρα μας κάνει χαρούμενους, αλλά όλα αυτά είναι κουβέντα άλλου θέματος.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4331 στις: Απρίλιος 20, 2016, 07:50:35 μμ »
Φανταζομαι οτι απευθυνεται σε αυτους που ξερουν να εκτιμησουν τοσο τα quartz, οσο και την ιδια τη σεικο.
Υπαρχουν ανθρωποι, κυριως σε χωρες της Ανατολης, που ειναι πολυ πιο "αρρωστοι" απο εμας με το ρολοι.
Εχουν εντρυφησει σε αυτο κι ενδεχομενως να ειναι σε θεση να εκτιμησουν καλυτερα αυτα τα οποια ο Κωστας προανεφερε.(ποιοτητα, ακριβεια, αντοχη)
Εμεις το βλεπουμε πιο επιφανειακα, δηλαδη ρολοι=αυτοματο. Τρια 100αρικα εχουμε στην τσεπη και λεμε "ψαχνω για ρολοι και μαλιστα αυτοματο. Τι μου προτεινετε;"
Απ' οτι φαινεται, δεν ειναι για ολους ετσι.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα απο σημερινη τσαρκα στο κεντρο.
Πανεμορφο ρολοι, φοβερη κατασκευη και ποιοτητα. Ξεχωριζε αναμεσα σε πολλα στη βιτρινα. Οταν ομως μου ειπε την τιμη, το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα, ηταν τι αυτοματο θα μπορουσα να παρω στα λεφτα αυτα.






Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4332 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:26:37 μμ »
Μήτσο επιτρέπεται να μάθουμε κι εμείς πόσο σου είπε; :o

Sent from Linux smartphone
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4333 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:35:46 μμ »
Μυστικο ειναι;
590€ αρχικη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4334 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:58:46 μμ »
Εγώ πχ θα ήθελα ένα GS με λευκό dial hi beat και ένα μαύρο superquartz.

Και όταν πχ.πάω ταξίδι 9/10 παίρνω το chronospace μαζί και σπάνια μηχανικό γιατί μου αρέσει και με βολεύει.

Επίσης όταν έχεις μηχανή με ορίζοντα service 50ετίας, μιλάμε για άλλο πράγμα...και όλη η κατασκευή δικαιολογεί άνετα την τιμή (όταν βλέπεις tag quartz με 2κ...).  Απλά για να πάρω quartz πρέπει η εταιρία να είναι περήφανη που το φτιάχνει και όχι απλά για να σπρώξει τα μηχανικά.

Πιστεύω ότι όπως πολλοί έχουν πει, εάν τα είχαν εδώ και έκαναν και service μια χαρά θα έπαιρνε κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4335 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:01:22 μμ »
Μυστικο ειναι;
590€ αρχικη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Thanks.

Για κάποιον που δεν έχει την ψύχωση μας με τα μηχανικά και θέλει ένα ωραίο χρονογράφο, που δεν χρειάζεται μπαταρία και θα κρατήσει μια ζωή, είναι τζάμι αυτό το ποσό. ;)

Sent from Linux smartphone
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4336 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:11:38 μμ »
...
Επίσης όταν έχεις μηχανή με ορίζοντα service 50ετίας, μιλάμε για άλλο πράγμα...και όλη η κατασκευή δικαιολογεί άνετα την τιμή (όταν βλέπεις tag quartz με 2κ...).
...
Πιστεύω ότι όπως πολλοί έχουν πει, εάν τα είχαν εδώ και έκαναν και service μια χαρά θα έπαιρνε κόσμος.
Συμφωνώ. Και σκέφτομαι σοβαρά άμα πάω προς ανατολή ποτέ να πάρω το SBGX061.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4337 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:13:31 μμ »
Και ωραίο ρολόι και καλή τιμή.  Α ρε σεϊκάρα!!!

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4338 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:16:27 μμ »
Λατρεύω sbgx115

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4339 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:36:15 μμ »
Φανταζομαι οτι απευθυνεται σε αυτους που ξερουν να εκτιμησουν τοσο τα quartz, οσο και την ιδια τη σεικο.
Υπαρχουν ανθρωποι, κυριως σε χωρες της Ανατολης, που ειναι πολυ πιο "αρρωστοι" απο εμας με το ρολοι.
Εχουν εντρυφησει σε αυτο κι ενδεχομενως να ειναι σε θεση να εκτιμησουν καλυτερα αυτα τα οποια ο Κωστας προανεφερε.(ποιοτητα, ακριβεια, αντοχη)
Εμεις το βλεπουμε πιο επιφανειακα, δηλαδη ρολοι=αυτοματο. Τρια 100αρικα εχουμε στην τσεπη και λεμε "ψαχνω για ρολοι και μαλιστα αυτοματο. Τι μου προτεινετε;"
Απ' οτι φαινεται, δεν ειναι για ολους ετσι.

Ψηλέα, quartz ή μηχανικά, ρολόγια και τα δύο. Στη συνείδηση των ανθρώπων όμως, αλλά και εξ ορισμού, το δεύτερο είναι περισσότερο ρολόι από το πρώτο. Αξιωματικά. Αυτό επινοήθηκε πρώτο, αυτό έχει τη μαγεία, όποια κι αν είναι αυτή. Με τα ψεγάδια της και τις ατέλειές της.
Και η αφίσα από το Αφισόραμα μπορεί να είναι τέλεια, με αψεγάδιαστη εκτύπωση, αλλά ρε φίλε δεν μπορείς να πεις επιφανειακή την άποψη ότι κάποιος θα θελε τον πρωτότυπο πίνακα, σε καμβά. Με τα ψεγάδια του και τις ατέλειές του.

Το συγκεκριμένο Solar το έχω δει. Σε κάνει να ξύνεις το κεφάλι σου με απορία γιατί κάποια Ελβετικά έχουν όσο έχουν.