Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844464 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος H8breed

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 624
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4300 στις: Απρίλιος 14, 2016, 12:20:46 μμ »
6159-7001. Κλάμα




Αυτο ποιο ειναι;
Το marine master ?

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3065
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4301 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:27:18 μμ »


σ αυτόν τον πλανήτη τα τελευταία  εκατομμύρια χρόνια ... ότι δεν αλλάζει πεθαίνει ...  :jg: :jg: :jg:

Μονο ο γεροσιαν μας μένει .

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4302 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:21:37 πμ »
Ενα  ρολόι που μου άρεσε πολύ  , το Seiko  SARG011... Το μόνο "κακό" είναι οτι έχει  40,30mm διάμετρο .. Αν και έχω λεπτό καρπό (16,5εκ) θα το προτιμούσα σε 42άρι. Έβλεπα μέχρι τώρα το Snzg15J1 αλλά μου γυάλισε πολύ και αυτό.... ;)






Άρης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4303 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:37:00 πμ »
Με 16,5 καρπό το 40,3mm θα είναι τέλειο, στο 42αρι τα lugs θα εξέχουν από τον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4304 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:01:04 πμ »
Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να το δώ-δοκιμάσω απο κοντά. Τουλάχιστον το Seiko SNZG15J1 που είναι 42άρι τώρα που θα κατέβω Αθήνα θα το φέρει ενας φίλος μέλος του φόρουμ  και έτσι θα μπορέσω να το δοκιμάσω για να έχω μια τάξη μεγέθους.
Άρης

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4305 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:25:55 πμ »
Έχω ακριβώς τον ίδιο σε μέγεθος καρπό με σένα.
Το seiko sarb 035 είναι ελάχιστα πιο μικρό από το SARG011 αλλά στον καρπό μου κάθεται ακριβώς  ;)



Γνώμη μου, μην πας στο 42άρι.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4306 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:46:29 πμ »
Φίλε kosdome6 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !! Και πολύ ωραία φωτογραφία παρεπιπτόντος ! Απο οτι είδα στο internet 38 mm δεν είναι το δικό σου , και απο  που το πήρες αν επιτρέπεται ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 12:01:24 μμ από enzo »
Άρης

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4307 στις: Απρίλιος 15, 2016, 12:28:25 μμ »
Φίλε kosdome6 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !! Και πολύ ωραία φωτογραφία παρεπιπτόντος ! Απο οτι είδα στο internet 38 mm δεν είναι το δικό σου , και απο  που το πήρες αν επιτρέπεται ?
Νομίζω ότι το είχα πάρει από creationwatches αν και έχουν περάσει μερικά χρόνια από τότε. Κι αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχα δώσει γύρω στα 300€.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4308 στις: Απρίλιος 15, 2016, 12:41:14 μμ »
Λάθος, διορθώνω. Το είχα πάρει δεύτερο χέρι από φίλο αμερικάνο που το είχε αγοράσει 300€ από creationwatches.
Εγώ το πήρα κοντά στα 240€, πριν από 2 χρόνια.

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,883.msg261551.html#msg261551
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4309 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:00:02 μμ »
Δυστυχώς είναι διαθέσιμο μόνο σε καταστήματα εκτός Ε.Ε. , για Ελλάδα ούτε το  συζητάμε .  Το βλέπω στο Creation Watches και στο seiyajapan με τιμή γύρω στα 380€ . Απλά επειδή δεν έχω καμιά πείρα σε αγορά ρολογιών εκτός Ε.Ε και φοβάμαι για τελωνεία φόρους κλπ κλπ δεν με βλέπω να το προχωράω ...  :noidea: Επίσης αναφέρεται οτι επειδή είναι μοντέλο που κυκλοφορεί στην Ιαπωνική αγορά υπάρχει πιθανότητα να μην υποστηρίζεται το service του απο τις κατά τόπου επίσημες αντιπροσωπέιες  .Τουλάχιστον αν ηταν φθηνότερο  θα το ρίσκαρα αλλά τώρα επειδή δεν ξέρω τι θα συναντήσω προβληματίζομαι...
Άρης

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4310 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:11:15 μμ »
Αυτό είναι το δικό μου...
Πολύ ψηλά η ποιότητα σε σχέση με την τιμή.

free image host

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4311 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:14:09 μμ »
Δυστυχώς είναι διαθέσιμο μόνο σε καταστήματα εκτός Ε.Ε. , για Ελλάδα ούτε το  συζητάμε .  Το βλέπω στο Creation Watches και στο seiyajapan με τιμή γύρω στα 380€ . Απλά επειδή δεν έχω καμιά πείρα σε αγορά ρολογιών εκτός Ε.Ε και φοβάμαι για τελωνεία φόρους κλπ κλπ δεν με βλέπω να το προχωράω ...  :noidea: Επίσης αναφέρεται οτι επειδή είναι μοντέλο που κυκλοφορεί στην Ιαπωνική αγορά υπάρχει πιθανότητα να μην υποστηρίζεται το service του απο τις κατά τόπου επίσημες αντιπροσωπέιες  .Τουλάχιστον αν ηταν φθηνότερο  θα το ρίσκαρα αλλά τώρα επειδή δεν ξέρω τι θα συναντήσω προβληματίζομαι...
Από creationwatches έχει αγοράσει πολύς κόσμος από το forum. Είναι αξιόπιστο μαγαζί και δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνείο, αν ζητήσεις αποστολή με απλό ταχυδρομείο. Έχουν γραφτεί πολλά σχετικά γι αυτό στο forum μπορείς να αναζητήσεις...
Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να σκεφτώ πια είναι τα capital controls. Αν είσαι τυχερός χτύπα το.
Στο θέμα του service ούτε να το σκέφτεσαι. Η 6R15 είναι μια εξαιρετική μηχανή-σκυλί της seiko, με θετικότατες κριτικές εδώ και χρόνια και η οποία, αν ο μη γένοιτο, παρουσιάσει πρόβλημα, είναι εύκολο να σερβιριστεί από οποιονδήποτε τεχνίτη στην Ελλάδα.

Κι εδώ το μαύρο Sarb
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4312 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:26:28 μμ »
Πολύ ψηλά η ποιότητα σε σχέση με την τιμή.

Ίδιον της Seiko.


free image host

Πολύ ωραία εικόνα!

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4313 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:45:42 μμ »
Από creationwatches έχει αγοράσει πολύς κόσμος από το forum. Είναι αξιόπιστο μαγαζί και δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνείο, αν ζητήσεις αποστολή με απλό ταχυδρομείο. Έχουν γραφτεί πολλά σχετικά γι αυτό στο forum μπορείς να αναζητήσεις...
Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να σκεφτώ πια είναι τα capital controls. Αν είσαι τυχερός χτύπα το.
Στο θέμα του service ούτε να το σκέφτεσαι. Η 6R15 είναι μια εξαιρετική μηχανή-σκυλί της seiko, με θετικότατες κριτικές εδώ και χρόνια και η οποία, αν ο μη γένοιτο, παρουσιάσει πρόβλημα, είναι εύκολο να σερβιριστεί από οποιονδήποτε τεχνίτη στην Ελλάδα.

Κι εδώ το μαύρο Sarb



Φίλε  kosdome6 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια μου έλυσες αρκετές απορίες . Στο ενδιάμεσο έστειλα μέηλ στην επίσημη αντιπροσωπεία της Seiko στην Αθήνα σχετικά με service κλπ και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οσον αφορά το Paypal έχω 100€ μέσα , θα πρέπει να φορτώσω το balance με άλλα 300....
Είχα ψάξει στο φόρουμ σχετικά με την Creation αλλά δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά κάποιο κόλπο ή συννενόηση με τον πωλητή ώστε να εξαλειφθεί εντελώς ο κίνδυνος του τελωνείου , παρά μόνο οτι απο αυτά που διάβασα δεν πλήρωσε κάποιος κάτι παραπάνω οταν η αποστολή έγινε με το ταχυδρομείο όπως επισήμανες .
Για την περίπτωση 1/100 που υπάρξει κάποιο πρόβλημα  με το Τελωνείο (λέμε τώρα) έχει κανείς μια τάξη μεγέθους τι χρέωση σου κάνουν ? Υπάρχει κάτι στάνταρ ή βαράνε στο κεφάλι ανάλογα με τα κέφια του τελωνειακού ?
Άρης

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4314 στις: Απρίλιος 15, 2016, 01:57:17 μμ »
...
Είχα ψάξει στο φόρουμ σχετικά με την Creation αλλά δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά κάποιο κόλπο ή συννενόηση με τον πωλητή ώστε να εξαλειφθεί εντελώς ο κίνδυνος του τελωνείου , παρά μόνο οτι απο αυτά που διάβασα δεν πλήρωσε κάποιος κάτι παραπάνω οταν η αποστολή έγινε με το ταχυδρομείο όπως επισήμανες.
Όταν θα σου προτείνει να γίνει η αποστολή με FEDEX εσύ θα πεις "ΟΧΙ - ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ".
Η διαφορά είναι ότι η fedex τα στέλνει έτσι κι αλλιώς στο τελωνείο. Με το απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει βέβαια 100% εγγύηση ότι δεν θα περάσεις, όμως η πιθανότητα είναι σημαντική (να μην περάσεις). Εγώ π.χ. αλλά και αρκετοί εδώ μέσα δεν έχουν πέσει ποτέ σε τελωνείο. Κάποιοι ναι. Είναι θέμα τύχης.  :-\

...
Για την περίπτωση 1/100 που υπάρξει κάποιο πρόβλημα  με το Τελωνείο (λέμε τώρα) έχει κανείς μια τάξη μεγέθους τι χρέωση σου κάνουν ? Υπάρχει κάτι στάνταρ ή βαράνε στο κεφάλι ανάλογα με τα κέφια του τελωνειακού ?
Γι αυτό ίσως μπορούν να σου απαντήσουν οι φίλοι που έχουν γνώση του αντικειμένου...
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4315 στις: Απρίλιος 15, 2016, 02:17:58 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες .   :)
Τώρα αν γνωρίζει κανείς για την ο μη γένοιτο χρέωση απο το Τελωνείο για το συγκεκριμένο ποσό που κοστίζει το ρολόι ας μας δώσει τα φώτα του  ;)
Άρης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4316 στις: Απρίλιος 15, 2016, 02:30:45 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες .   :)
Τώρα αν γνωρίζει κανείς για την ο μη γένοιτο χρέωση απο το Τελωνείο για το συγκεκριμένο ποσό που κοστίζει το ρολόι ας μας δώσει τα φώτα του  ;)

Περίπου ~30% της αξίας του


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4317 στις: Απρίλιος 15, 2016, 02:41:03 μμ »

Το πιο ενδιαφέρον μοντέλο στην κατηγορία αυτή, δυστυχώς δεν βγαίνει πια..





Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4318 στις: Απρίλιος 15, 2016, 03:08:10 μμ »
Περίπου ~30% της αξίας του


Sent from my iPad using Tapatalk HD

επιβεβαιωνω
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4319 στις: Απρίλιος 15, 2016, 05:41:27 μμ »
επιβεβαιωνω

Πω πω , τόσο πολύ βρε  παιδιά :shocked:........ δηλαδή μιλάμε για άλλα 130 € αν περάσει  τελωνείο. Όταν μου λέγανε κάποιοι ότι αν περάσει τελωνείο θα σε σκίσουν δεν καταλάβαινα το πόσο  , τώρα το κατάλαβα πολύ καλά.....  :hangman:
Δηλαδή είναι θέμα καθαρά τύχης ή μπορούμε με κάποιο τρόπο να βάλουμε και εμείς το χεράκι μας ώστε να μειωθούν ακόμη περισσότερο οι ήδη μειωμένες πιθανότητες να περάσει τελωνείο επιλέγοντας ως μέθοδο αποστολής το απλό ταχυδρομείο?
Άρης