Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1844454 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #520 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:52:18 μμ »
Απο πού (κατάστημα ή νετ) μπορώ να προμηθευτώ κάτι τέτοιο;
Και πόσα χιλιοστά πρέπει να είναι για να χωρέσει.....γιατί αγόρασα(από κατάστημα που εμπορεύεται εργαλεία) μικρά κατσαβιδάκια,αλλά δεν ταιριάζει κανένα :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2008, 11:57:48 μμ από GIOSOU »
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #521 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:58:52 μμ »
θα πας με το ρολοι στο μαγαζι που πουλαει ειδη ωρολογοποιιας και θα βρεις το σωστο! :D


το σεικο 300 μετρα η μαριναμαστερ ποσο εχει ειπαμε?

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #522 στις: Ιούλιος 15, 2008, 08:08:25 πμ »
θα πας με το ρολοι στο μαγαζι που πουλαει ειδη ωρολογοποιιας και θα βρεις το σωστο! :D


το σεικο 300 μετρα η μαριναμαστερ ποσο εχει ειπαμε?

Για πρότεινε κάποιο κατάστημα με είδη ωρολογοποιίας στην Αθήνα,κέντρο κατά προτίμηση.
Περί τα 1050-1100 ευρώ για το ΜΜ300....από του Χιγκούκη!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #523 στις: Ιούλιος 15, 2008, 09:33:53 πμ »
Πήγαινε σε ένα ρολογά να στο κοντίνει με 10-20 ευρώ και μετά ψάξε με την ησυχία σου ... ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #524 στις: Ιούλιος 15, 2008, 09:45:36 πμ »
Παίδες καλησπέρα,
μόλις σήμερα παρέλαβα με μεγάλη αγωνία το πρώτο μου Grand Seiko......, αλλά πριν μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας με φωτό-παρουσίαση, θα ήθελα να μου λύσετε μιαν απορία:

Στην βιαστική (από δανεική μηχανή) φωτό διακρίνονται τα πιράκια του μπρασελέ τα οποία και από τις δύο πλευρές είναι σαν βίδες.
Πώς λοιπόν και με τί εργαλείο θα μπορέσω να τα αφαιρέσω, ώστε να μπορέσω να "ρυθμίσω" το μπρασελέ; ???
Ευχαριστώ προκαταβολικά ::)
Τα εν λόγω πιράκια διακρίνονται στην τέταρτη φωτό (οι τρεις πρώτες είναι για να εντείνουν λίγο την... αγωνία ;) )





Ο  Giosou με απανωτά Σέικο χτυπήματα (είτε αεροπλανικά τύπου Flightmaster είτε χαμηλά του τύπου Marinemaster) ζαλίζει τον αντίπαλο που αρχίζει και παραπατά. Τότε του καταφέρνει ένα Γκραν Σέικο και τον ξαπλώνει φαρδύ πλατύ κάτω. Με αυτό το εντυπωσιακό νοκάουτ δεν αφήνει αμφιβολία ποιος είναι ο πρωταθλητής. Γιέεεεεα!!!

Το πλήθος παραληρεί ρυθμικά. Φώτο! Φώτο! Φώτο! Φώτο!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 15, 2008, 10:24:01 πμ »
Ο  Giosou με απανωτά Σέικο χτυπήματα (είτε αεροπλανικά τύπου Flightmaster είτε χαμηλά του τύπου Marinemaster) ζαλίζει τον αντίπαλο που αρχίζει και παραπατά. Τότε του καταφέρνει ένα Γκραν Σέικο και τον ξαπλώνει φαρδύ πλατύ κάτω. Με αυτό το εντυπωσιακό νοκάουτ δεν αφήνει αμφιβολία ποιος είναι ο πρωταθλητής. Γιέεεεεα!!!

Το πλήθος παραληρεί ρυθμικά. Φώτο! Φώτο! Φώτο! Φώτο!

Φιλικά
Δημήτρης
+1  ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 15, 2008, 03:36:13 μμ »
Ο  Giosou με απανωτά Σέικο χτυπήματα (είτε αεροπλανικά τύπου Flightmaster είτε χαμηλά του τύπου Marinemaster) ζαλίζει τον αντίπαλο που αρχίζει και παραπατά. Τότε του καταφέρνει ένα Γκραν Σέικο και τον ξαπλώνει φαρδύ πλατύ κάτω. Με αυτό το εντυπωσιακό νοκάουτ δεν αφήνει αμφιβολία ποιος είναι ο πρωταθλητής. Γιέεεεεα!!!

Το πλήθος παραληρεί ρυθμικά. Φώτο! Φώτο! Φώτο! Φώτο!

Φιλικά
Δημήτρης

Μετά και από αυτό το post αναρωτιέμαι ποιός είναι o Seiko και ο προορισμός του...
( κατά το ποιός είναι ό άνθρωπος κλπ)
 [-o<
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 15, 2008, 05:04:11 μμ »
Giosou τι θα γινει αγορι μου,την τελευταια περιοδο,σου χω γραψει 10 καλοριζικα ποστ,θα παει μακρια η βαλιτσα?  :ill:
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ-ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ :supz:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 15, 2008, 05:49:27 μμ »
Ο  Giosou με απανωτά Σέικο χτυπήματα (είτε αεροπλανικά τύπου Flightmaster είτε χαμηλά του τύπου Marinemaster) ζαλίζει τον αντίπαλο που αρχίζει και παραπατά. Τότε του καταφέρνει ένα Γκραν Σέικο και τον ξαπλώνει φαρδύ πλατύ κάτω. Με αυτό το εντυπωσιακό νοκάουτ δεν αφήνει αμφιβολία ποιος είναι ο πρωταθλητής. Γιέεεεεα!!!

Το πλήθος παραληρεί ρυθμικά. Φώτο! Φώτο! Φώτο! Φώτο!

Χα χα, φοβερός!
Να 'τες και οι ικανότητες του σπορτκάστερ.   ;D
Blackbird αγόρι μου όλο κρυφά χαρίσματα μας ξεδιπλώνεις.

Giosou, τώρα εγώ τι να πω; "καλορίζικο"; Πεζότης.
Καλύτερα, "να τα εκατοστήσεις"! 

Όταν φτάσεις όμως στα 20-30, σταμάτα να τα ποστάρεις, γιατί τον Eis θα τον πιάσει ... κίτρινος πυρετός.   :D

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 15, 2008, 07:07:16 μμ »

Όταν φτάσεις όμως στα 20-30, σταμάτα να τα ποστάρεις, γιατί τον Eis θα τον πιάσει ... κίτρινος πυρετός.   :D

 :asian: :asian: :asian: :asian: :asian:

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:34:13 μμ »
Giosou καλορίζικο το GS!!!   :) :) :)
Να το χαίρεσαι με υγεία. Περιμένουμε φωτό!

Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:45:50 μμ »
Επιτέλους στα χέρια μου το πρώτο Grand Seiko και μάλλιστα automatic!
Πρόκειται για το μοντέλο sbgl001 με τον 9s67 μηχανισμό και 72ώρες αυτονομία.
Όπως βλέπετε, είναι "dressy" ρολόι με κλασσικό-λιτό σχεδιασμό.
Παρ'όλα αυτά παρατηρώντας το από κοντά μόνο να σου εξάψει τα συναισθήματα μπορεί,σαφώς λόγω της ....πραγματικά υψηλής ποιότητας και προσοχής στην λεπτομέρεια :o
Τί να πρωτοπεριγράψω;
Το ονειρικό φινίρισμα; Το στιβαρό της κατασκευής(που κάνει τα ΜΜ να ωχριούν ;D) Το καντράν με την ανάγλυφη επίστρωση;(4η-5η φωτό). Το ποιοτικότατο(μασίφ) μπρασελέ; Τους τόσο δουλεμένους δείκτες που ...καθρεφτίζουν με λεπτομέρεια και τις ενδείξεις των ωρών με το άψογο φινίρισμα; Την κορώνα με την βελούδινη λειτουργία που σε κάνει να νομίζεις ότι ...δεν λειτουργεί και κάνει τα ΜΜ+FM να μοιάζουν με... ντίζελ; Τις εναλλαγές βουρτσισμένης/γυαλιστερής επιφάνειας και το πόση πολλή εργασία έχει υποστεί η κάσα;
Πραγματικά δεν βαριέμαι να το κρατώ στα χέρια μου και να το χαζεύω....


Σύγκριση με το ΜΜ600.

Επιδόσεις ακριβείας.
Προσοχή στην λεπτομέρεια: το κρύσταλλο έχει χαραγμένο το σύμβολο της Grand Seiko!!!(διακρίνεται αμυδρά στο κενό της "ακτίνας" του ρότορα.

Υ.Γ.:Ο τεχνίτης(70 ετών παρακαλώ) που το έδωσα για να μου κοντύνει το μπρασελέ και χωρίς να του αναφέρω το παραμικρό σχετικά με το ρολόι, μου ανέφερε πως έχει το πιο έξυπνο σύστημα με πιράκια που έχει δεί σε ρολόι και με ρώτησε αν είναι ακριβό(εξ'αιτίας του γεγονότος αυτού)!   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2008, 12:30:05 πμ από GIOSOU »
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:09:27 πμ »
mm k fm τι εστι???
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:25:34 πμ »
mm k fm τι εστι???
MarineMaster και FlightMaster.
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 16, 2008, 06:15:35 πμ »
Το ρολόι είναι απίστευτο !!!
Τι να πούμε οι φωτογραφίες μας αποστόμωσαν !!!
Εξαιρετική επιλογή, γι' αυτό ο eis μας τα είχε πρ...ξει με τα Grand Seiko ... :up:
Μπράβο καλορίζικο καλοφόρετο, είναι ένα ρολόι άλλου επιπέδου !!!   :2thumbs:

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 16, 2008, 03:48:51 μμ »
Καλο ριζικο και καλφορετο. απλα πολυ ομορφο σεικο που μπαινει στα χωραφια πολυ ακριβων ρολογιων. Απο που το πηρες και πως?Μεσω νετ?

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:30:51 μμ »
Πολυ ωριμη,κορυφαια επιλογη,για λιγους και μυημενους.Κατω απ το σεμνο περιτυλιγμα κρυβεται ενα ρολοι υψηλης ποιοτητας μεχρι την τελευταια βιδουλα.Και παλι καλοφορετο ;)

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 17, 2008, 10:23:35 πμ »
Ευχαριστώ πολύ :smt053!
Πραγματικά αν το παρατηρήσεις λίγο(και κατέχεις ελάχιστα από ...το άθλημα) καταλαβαίνεις οτι πρόκειται για ποιοτικό ρολόι, αν και τα σχόλια φίλων δεν ήταν και τόσο κολακευτικά για το "....παλιο-seiko" (όπως είπαν)!
Εγώ όμως απτόητος... ;)
(άντε και σε καμμιά συνάντηση να το δείτε κι από κοντά)

Υ.Γ.: Eisenberg,εσύ με παρέσυρες στον.... κακό δρόμο ;D
Υ.Γ.2: Τώρα αν σας πώ ότι σκέπτομαι ένα.... high end Quartz(Grand Seiko ή Citizen "The Citizen"), λόγω υψηλής ακρίβειας(-5+5 sec/year).... θα με πάρετε με τις πέτρες; Κι αν ναι γιατί...; Ψυχή δεν έχουν κι αυτά; Και μάλλιστα υψηλής τεχνολογίας...  ;D
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 17, 2008, 10:40:04 πμ »
Εχεις αποκτησει καποια δυνατα κομματια απο Ιαπωνια,ισως οτι πιο χαρακτηριστικο εχει να δειξει στην ορολογοποιια αυτη η χωρα.Μη συνεχιζεις με αλλα,κατα τη γνωμη μου θα ναι πλεον πεταμα χρηματων.
Καποιες μαρκες φτανουν μεχρι ενα επιπεδο,απο κει και μετα πας αλλου.Τι παραπανω θα σου προσφερει ενα quartz G.Seiko σε σχεση με το υπαρχον αυτοματο που εχεις;Απλα θα πεταξεις μερικα ωραιοτατα χιλιαρικακια.Ειπαμε αντικομφορμιστης,αλλα οπου εχει νοημα.Απλα η γνωμη μου φιλε μου...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 17, 2008, 12:09:35 μμ »
Εχεις αποκτησει καποια δυνατα κομματια απο Ιαπωνια,ισως οτι πιο χαρακτηριστικο εχει να δειξει στην ορολογοποιια αυτη η χωρα.Μη συνεχιζεις με αλλα,κατα τη γνωμη μου θα ναι πλεον πεταμα χρηματων.
Καποιες μαρκες φτανουν μεχρι ενα επιπεδο,απο κει και μετα πας αλλου.Τι παραπανω θα σου προσφερει ενα quartz G.Seiko σε σχεση με το υπαρχον αυτοματο που εχεις;Απλα θα πεταξεις μερικα ωραιοτατα χιλιαρικακια.Ειπαμε αντικομφορμιστης,αλλα οπου εχει νοημα.Απλα η γνωμη μου φιλε μου...

Παραπάνω από σεβαστή και καλοδεχούμενη!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!