Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1838213 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #920 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 04:11:58 μμ »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #921 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 04:21:30 μμ »
Το SUMO είναι άλλη  Ιστορία . ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ όμορφη κάσα , Δείκτες , Καντράν κτλ. ΟΜΩΣ , έχει το χειρότερο μπρασελέ που έχω δει σε seiko (όχι του κιλού ) . Καμία σχέση με τα μπρασελέ των  Samurai , Μonster , κτλ .
Λες και πέσαν πάνω του οι κοστολόγοι της seiko ώστε να "ρεφάρουν " απο την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κάσα ...
Και Δυστυχώς ΔΕΝ ταιριάζει μπρασελέ απο Samurai , Μonster , γιατί θα ήμουν πρόθυμος να πάρω ένα Monster μόνο και μόνο για το μπρασελέ του ...

Περιεργο διοτι ειχα monster παλια & τωρα εχω το sumo και σε καμμια περιπτωση δε μπορω να πω οτι εχει χειροτερο μπρασελε.Αν θελεις στην καλυτερη περιπτωση να ειναι περιπου ισαξια,αλλα χειροτερο με τιποτα.Απλα στο monster ξαφνιαζεσαι εντονα πως ενα τοσο προσιτο ρολοι εχει δυσαναλογα τοσο καλο μπρασελε,ενω στο sumo ειναι απλα το αναμενομενο.Προσωπικα συμφωνω με omegasnik και το θεωρω ενα αρκουντως καλο(οχι κατι το τρελλο) μπρασελε..

Ένα άλλο θέμα που μου τη δίνει είναι σχετικό με τη 6R15 .
Υποτίθεται ότι είναι η απάντηση στην 2824 , Αλλά ΔΕΝ ...
Με ενοχλεί αφάνταστα το γεγονός πως όταν πας να βιδώσεις την κορώνα και την γυρίζεις το ρολόι ΚΟΥΡΔΪΖΕΙ ...
Τι να την κάνω την ακρίβεια και την αξιοπιστία όταν μου τη σπάει στα απλά ...

To δικο μου λιγων μηνων sumo ειναι στο περ. +2'' απ την πρωτη μερα,κουρδιζει μια χαρα,ικανοποιητικο power reserve και η αισθηση της κορωνας ειναι αρκετα σαφης και απροβληματιστη εως τωρα,οποτε χωρις να χω καποιο ουσιαστικο παραπονο,ουτε που με απασχολει σαν γεγονος οτι κουρδιζει και κατα το βιδωμα.Μπορει να μην ειναι ΕΤΑ2824 αλλα λογω lowbeat ειναι καλη επιλογη για ρολογια εργαλεια και σιγουρα λιγοτερες απαιτησεις συντηρησης..


Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #922 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 07:26:40 μμ »
οποιος προλαβει προλαβε

FS: Seiko Landmaster 10th anniversary edition

http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?p=67651

πιστευω οτι οι καλες αγγελιες πρεπει να μοιραζονται μεταξυ των μελων του φορουμ

οποιος θελει και εχει τα λεφτα το χτυπαει!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #923 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 12:54:40 μμ »
Είμαι καινούργιο μέλος του φόρουμ και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια που μου έχετε προσφέρει.Συγκεκριμένα πριν αφιερώσω περίπου 10 ώρες διαβάσματος εδώ είχα την άποψη, που δεν ξέρω πως μου είχς δημιουργηθεί, ότι ένα καλό ρολόι πρέπει να κοστίζει τουλάχιστον 3000 ευρώ.
Εδώ έμαθα ότι καλό ρολόι είναι αυτό που σου αρέσει και έχει αγοραστεί συνειδητοποιημένα για να ευχαριστεί εσένα.

Προσωπικά έχω μεγάλο έρωτα με τα luminor panerai.
Εδώ και αρκετό καιρό μάζευα λεφτά εκτός οικογενειακού προυπολογισμού για να αγοράσω ένα, και είχα φτάσει κοντά.
Όμως άξαφνα ο λογαριασμός μου "συγκέντρωσης χρημάτων για panerai" μετατράπηκε σε λογαριασμό "έκτακτων εξόδων τοκετού στο μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ" λόγω επικείμενης άφιξης του γιού μου.
Όπως καταλαβαίνετε η χαρά μεγάλη για το πρώτο μου παιδί, η απογοήτευση λιγότερο μεγάλη για την απώλεια του ρολογιού.

Πάνω σε αυτή τη δύσκολη στιγμή ανακάλυψα το φόρουμ και έμαθα ένα σωρό πράγματα για τα ρολόγια, και όλοι σας με βοηθήσατε να διαλέξω το πρώτο μου.
Παρήγγειλα από e-bay το seiko sbda001 τιτάνιο για 265 ευρώ μαζί με τα έξοδα, μιας και του κυρίου Χιγκούτσιου ;D του έχουν τελειώσει αυτά με το μαύρο καντράν.
Το ρολόι παραγγέλθηκε Δευτέρα βράδυ και Παρασκευή μου ήρθε το ειδοποιητήριο να πάω να παραλάβω Δευτέρα.
Όπως καταλαβαίνετε κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.
Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες για την πρώτη μου απόκτηση, σχόλια για την τιμή, οτιδήποτε θα με βοηθήσει να εξελιχθώ σε πιο "υποψιασμένο" αγοραστή μελλοντικά.

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήταν το πρώτο μου και είχα πολλά να πω. 
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #924 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 01:48:08 μμ »
καλωσηρθες λοιπον και μπροστα σε ενας γιοκα δεν συγκρινεται κανενα ρολοι!!!!να χαιρεστε το παιδακι σας και να ειστε καλα και ευκαιριες για ρολογια θα ερθουν πολλες ;).οσο για την αναμονη με το καλο να σου ερθει ;D
και πολλες φωτο!!

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #925 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 07:05:58 μμ »
Να σου ζησει,να τον χαιρεστε και πιστευω καταλαβες πως ολα τα λεφτα του κοσμου ειναι το παιδακι που φερατε στον κοσμο.Θα συμφωνησω κι εγω πως ευκαιρια για αγορα ρολογιου θα εχεις.Την ευτυχια που σου δινει ο ερχομος του παιδιου ομως ειναι ανεπαναληπτη.
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #926 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 07:22:16 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλωσόρισμα και έχετε απόλυτο δίκιο:
Τέτοια γεγονότα στη ζωή ενός ανθρώπου κάνουν ακόμη και πιο σημαντικά πράγματα από τα ρολόγια να φαίνονται ασήμαντα...

Σε κάθε περίπτωση ο λογαριασμός συγκέντρωσης χρημάτων για αγορά ρολογιού θα ξαναανοίξει, τώρα αν αυτό θα είναι panerai
η κάτι άλλο θα δείξει.
Γιατί η ανάγνωση του forum με έχει κάνει να λιγουρεύομαι διάφορα.

Και μακάρι να με προλάβει δεύτερη γέννα και να αρχίσω πάλι από την αρχή!  :)
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #927 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 07:42:35 μμ »
Να σου ζησει,να τον χαιρεστε και πιστευω καταλαβες πως ολα τα λεφτα του κοσμου ειναι το παιδακι που φερατε στον κοσμο.Θα συμφωνησω κι εγω πως ευκαιρια για αγορα ρολογιου θα εχεις.Την ευτυχια που σου δινει ο ερχομος του παιδιου ομως ειναι ανεπαναληπτη.

Τα ίδια θα έγραφα και εγώ να σας ζήσει :)
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το καλωσόρισμα και έχετε απόλυτο δίκιο:
Τέτοια γεγονότα στη ζωή ενός ανθρώπου κάνουν ακόμη και πιο σημαντικά πράγματα από τα ρολόγια να φαίνονται ασήμαντα...

Σε κάθε περίπτωση ο λογαριασμός συγκέντρωσης χρημάτων για αγορά ρολογιού θα ξαναανοίξει, τώρα αν αυτό θα είναι panerai
η κάτι άλλο θα δείξει.
Γιατί η ανάγνωση του forum με έχει κάνει να λιγουρεύομαι διάφορα.

Και μακάρι να με προλάβει δεύτερη γέννα και να αρχίσω πάλι από την αρχή!  :)

Αντε με το καλό... όλοι λιγουρευόμαστε δεν είσαι ο μόνος. ;)
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #928 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:00:53 μμ »
πλάκα με κάνεις; έρχεται ο διάδοχος και παίρνεις και σαμουράι και απλώς  "απογοήτευση λιγότερο μεγάλη για την απώλεια του ρολογιού"
άντε με το καλό ο koubilaihan junior και το πανέρι ας αργήσει λίγο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #929 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 08:57:44 μμ »
Καλός ήρθες φίλε koubilaihan στην παρέα μας, και να σου ζήσει το "γιούδι" σου :) όπως το λένε εδώ στην Κύπρο ...
Καλορίζικο και το ρολόι σου και με λίγη υπομονή με τον λογαριασμό σου και εδώ είμαστε να συζητάμε για ότι ρολόι θέλεις !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #930 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 04:54:56 πμ »
Κοιταξτε σε τι τιμη εκλεισε ο προγονος του 300ΜΜ σ αυτη τη δημοπρασια.Δεκαετια '60,hi-beat μηχανη και 300μ στεγανοτητα,μονοκομματη κασσα 42mm απο τοτε.Το συγκεκριμενο ειναι σε 100%original κατασταση αλλα χρειαζεται μια(οχι φθηνη) αποκατασταση σιγουρα.Ακομη και καποια εντελως τελειωμενα κομματια δεν πεφτουν κατω απο 2.500$ οσο καιρο τα παρακολουθω δηλ. ακριβοτερα απο καινουριο 300ΜΜ.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200278146722&ssPageName=ADME:B:WNA:US:1123

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #931 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 09:15:10 πμ »
Απίστευτη τιμή!
Και αφού δείχνουμε δημοπρασίες, ας δείξω και εγώ μια που παρακολουθούσα καιρό. Καλή περίπτωση και σε τιμή λουκούμι έκλεισε!
http://cgi.ebay.com/Seiko-Prospex-Landmaster-kinetic-GMT-titanium-SBDW005_W0QQitemZ200275599472QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item200275599472&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A570|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #932 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 09:25:28 πμ »
5109$! μωρέ μπράβο το 300Μ.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #933 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 10:36:41 πμ »
Γ@@##$%%^^& ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΟ Γ%%^&* shipping only conus !

τι μ!@#$%^΅΅ς ΑΝΘΡΩΠΟΙ !

συγχωρεστε τα νευρα μου αλλα μου ειναι αδιανοητο οι αμερικανοι να μην στελνουν ευρωπη με λιγες εξαιρεσεις
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #934 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 11:09:49 πμ »
καλως τον koubilai han και καλοριζικο το sami , περιμενουμε εντυπωσεις

με ενα πονο και με το καλο ο μπομπιρας 

παντως εχεις ενα δικιο πρεπει να βρεις φτηνοτερο και καλυτερο μαιευτηριο

μακρια απο τα ιδιωτικα ειναι παραδοπιστοι και απροσωποι !και κακοι επαγγελματιες

μιλαω απο προσωπικη εμπειρια!

καλυτερα να παω σε κρατικο νοσοκομειο και παρω και στο γιατρο δωρο ενα SAMURAI!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #935 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 11:26:11 πμ »
καλυτερα να παω σε κρατικο νοσοκομειο και παρω και στο γιατρο δωρο ενα SAMURAI!

πονηρούλη το πιάσαμε το υποννούμενο  ;)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #936 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 01:46:25 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο Acidblack!
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Σε γδέρνουν και λες και ευχαριστώ!

Δυστυχώς όμως άντε να πείς στη γυναίκα να αφήσει τον γυναικολόγο της που συνεργάζεται με το ΜΗΤΕΡΑ και την παρακολουθεί από τα 17 και να πάει σε δημόσιο...

Θα μου βάλει το samurai εκεί που φαντάζεσαι και θα έχει και δίκιο!

Οπότε πληρώνεις τα @@@@σιάτικα στο ιδιωτικό και λες και "ευχαριστώ που με γδάρατε"! :wallbash:

Sorry για το offtopic και ευχαριστώ πολύ για τα καλωσορίσματα.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #937 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 04:53:26 μμ »

συγχωρεστε τα νευρα μου αλλα μου ειναι αδιανοητο οι αμερικανοι να μην στελνουν ευρωπη με λιγες εξαιρεσεις

Πριν πούμε οτιδήποτε , ας υποθέσουμε ότι ΕΙΣΑΙ ΤΙΜΙΟΣ και θές να πουλήσεις κάτι .Σου προκύπτει αγοραστής σε μια άλλη χώρα αλλά αφου χρεώνεις τα μεταφορικά δεν σε νοιάζει ...

Και ενώ έχεις κάνει την πώληση και περιμένεις το θετικό feedback (γιατί ΟΛΑ τα έστειλες Αψογα ...) , Αρχίζουν να σε βομβαρδίζουν με mail , ότι είσαι απατεώνας , ότι δεν στελνεις τα εμπορεύματα κτλ .

Τρελαίνεσαι γιατι ενω ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ να στήσεις μια Ιντερνετική επιχείρηση , έρχεται κάποιος απο μια ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ Χώρα και σε βρίζει στο Διαδίκτυο γιατί το τελωνείο της χώρας του κράτησε το εμπόρευμα , και δεν τον ειδοποίησε ...

Άρα λοιπόν λες :
ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ να χάσω έναν πελάτη ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ , Παρά να διακινδυνεύσω τη φήμη μου σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο ...

Ασε δε που αυτοί οι τύποι στην Τριτοκοσμική Χώρα είναι και παρεξηγιάρηδες γιατί ακόμη νομίζουν ότι είναι το κέντρο του κόσμου ...

PS. Η Ιστορία είναι αληθινή , και είναι η κεντρική ιδέα των 3 απαντήσεων που έλαβα όταν ρώτησα : μα γιατί ρε παιδια δεν στέλνετε πράματα εδώ ??

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #938 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 05:10:10 μμ »
lazkal!

εδωσες το νοημα!απλα τελειο!

ετσι πολλα σεικο που θα μπορουσε καποιος να αγορασει σε καλη τιμη απλα δεν μπορει ...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #939 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 06:50:39 μμ »
Πάντως αν μιλάμε για το landmaster που έδειξα εγώ, είχα επικοινωνήσει μαζί του και τον έπεισα να μου στο στείλει, για αυτό και άλλαξε μετά τους όρους και είπε ότι το στέλνει και αλλού, κατόπιν συνεννοήσεως.
Δεν είχα σκοπό να το πάρω, αλλά έδωσα μία προσφορά 350 ευρώ έτσι,  και αν μου καθόταν, θα ήμουν ευτυχισμένος!..Τελικά δεν έκλεισε καθόλου ψηλά και αν το ήξερα, θα έδινα και 450.