Αποστολέας Θέμα: βοηθεια με paul picot  (Αναγνώστηκε 10077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

warover

  • Επισκέπτης
βοηθεια με paul picot
« στις: Μάρτιος 29, 2008, 11:14:59 πμ »
Μόλις αγόρασα ένα Paul picot gentleman classic επειδή είμαι σχετικά νέος στον χώρο θα ήθελα την γνώμη σας για το ρολόι καθώς και τη καλύτερο μπορούσα να πάρω σε αυτά τα λεφτά(1230 ευρο)(πραγματικά θέλω την ειλικρινή σας γνώμη γιατί αν έκανα ανοησία να μην το ξανακάνω)
Υ.γ
Γράφετε την ειλικρινή άποψη σας

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:16:02 μμ »
Δε νομιζω οτι ειναι κακη η επιλογη σου σε γενικες γραμμες.Ηθελες ενα κλασσικο ρολοι γυρω στα 1000+ ευρω.Eχει την αναμενομενη μηχανη ΕΤΑ και τη αναμενομενη ποιοτητα απ τους ελβετους σ αυτα τα λεφτα νομιζω(συγκριτικα με αντιστοιχες brands)
Με λιγοτερα χρηματα θα μπορουσες ν αγορασεις Hamilton χωρις να κανεις εκπτωσεις σε ποιοτητα.Ισως και Τissot.Και η Longines για παραδειγμα εχει καποια δυνατα κομματια σ αυτην την κατηγορια.Δε μιλαω για εταιριες που πουλανε μεσω νετ.
Ενα ρολοι ομως που το αφηνει πισω σε κασσα μηχανη και επιδοσεις ειναι το Seiko Premier auto με την 6R20cal...αλλα αυτο δεν εχει ελβετικο pedigree...
Για να καταληξω,νομιζω οτι αγορασες ενα καλο ελβετικο brandname,κι ενα ομορφο κλασσικο ρολοι,χωρις βεβαια να θεωρειται και value for money... ;)

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:20:00 μμ »
το premier που αναφερεις το εχω(και μαλιστα το πειρα μεσω net me 350 euro) καθως και ενα tissot lelocle chronoghraph kai to longines master moonphase

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:22:10 μμ »
λαθος η τιμη του seικο ηταν 700 δολαρια

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:28:10 μμ »
Τοτε γιατι πηρες και το PaulP;  :-k
Δε σε γεμιζε κατι στα υπαρχοντα η κανεις μια συγκεκριμενου τυπου συλλογη;

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:35:40 μμ »
Η συλλογή μου αριθμεί πλέον 11 κομμάτια (περιμένω και ένα spring drive) αλλά τελικά αποφάσισα πως ήθελα κάτι καλό και ελαφρύ για κάθε μέρα χωρίς πολλά complications και με πολύ καλή ποιότητα .στο θέμα της κάσας πάντως δεν νομίζω ότι το Seiko είναι καλύτερο και όσων αφορά την μηχανή είναι ανόμοια πράγματα και ναι τελικά το PP έχει ΕΤΑ αλλά με inhouse rotor

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:50:37 μμ »
Είμαι σε δύσκολη θέση γιατί έχω και τα 2 όποτε ότι και να πω χαμένος είμαι από άποψη ακρίβειας νομίζω είναι στο ίδιο επίπεδο τουλάχιστον από τις μέχρι στιγμής μετρήσεις μου όσων αφορά το power reserve 4 ώρες δεν είναι τραγική διαφορά(αλλά είναι διαφορά).πάντως όπως είναι γνωστό τα ελβετικά είναι πάντα είναι πολύ ακριβότερα από τα Seiko αν σκευτεις ότι το spring drive (grand seiko) θα βγει σε μαζική παραγωγή με retail apo 1500-2000 ευρο ανάλογα με την έκδοση

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:54:36 μμ »
μιλαω για τιμη απο ελλαδα σε καταστημα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:55:55 μμ »
βαλε και ενα -20% με -25% εκπτωση

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2008, 01:10:13 μμ »
αλλα τι να το κανεις αυτο ειναι seiko κατα το ημιση αλλα τι μπορεις να πεις

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:17:07 μμ »
πολύ καλή εταιρία η paul picot,αλλά ως ένα σημείο ούτε την ιστορία ούτε την τεχνογνωσία έχει π.χ.μιας G.P. Έτσι θα έβαζα λίγα χρήματα παραπάνω και θα αγόραζα ένα καλομεταχειρισμένο girard τα οποία όπως πολλοί γνωρίζουν δεν έχουν και την καλλύτερη μεταπωλητική αξία(με όλο το σεβασμό).36mm κάσες με open back kai με in-house μηχανισμό βρίσκεις πολύ άνετα στα ίδια χρήματα και σε εξαιρετικές καταστάσεις,JLC σειρά Μaster το ίδιο, ελαφρώς υψηλότερες οι τιμές κ.ο.κ.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:18:29 μμ »
warover εισαι συχνα  off topic ,προσεχε σε τι θεμα γραφεις για ποια ρολογια

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:23:17 μμ »
μην δημιουργουμε συγχιση,η credor ειναι της σεικο για υψηλη ωρολογοποια,το spring drive ειναι υβριδικο ρολοι,η paul picot φοραει ετα και κανει μια επεξεργασια στα πιο ακριβα που τα χρεωνει και 20 χιλιαδες και γι αυτο φυσικα δεν πουλαει σε τετοια υψη τιμων εχουμε ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2008, 03:14:11 μμ »
Νομίζω ότι έχω παρεξηγηθεί και με περνάτε για <<φτηνιαρη>> κάθε άλλο από αυτό είμαι απλά έψαχνα κάτι για κάθε μέρα (μιας και σκοπεύω να πουλήσω τα φτηνότερα μοντέλα που έχω και να ασχοληθώ πιο σοβαρά).έτσι στην συλλογή μου θα μείνουν τα εξής zenith le primero chrono,submariner,PP και το αναμενόμενο Seiko spring drive τώρα χρήματα για αγορά καλού ρολογιού έχω και μετά την πώληση κάποιων δικών μου υπολογίζω να έχω γύρο στα 6000ευρο αλλά αυτά που με  ενδιαφέρουν είναι πολύ πιο πάνω σε τιμή

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 29, 2008, 04:50:56 μμ »
δεν νομιζω οτι υπαρχει φτηνιαρης καταναλωτης,αλλα εξυπνος η αλλιως ψαγμενος,αυτο ειναι "παιδεια" σε ενα χωρο ,πολλες φορες που τα ποστ μου διακατεχονται απο εναν αρνητισμο για μαρκες η ρολογια,ειναι πιο πολυ για να τις θετουμε μεσα στα ορια που "τιμολογουνται" στην αγορα(brand name,caliber,φινιρισμα,αξια μεταπωλησης,ιστορια κτλ) χωρις υπερβολες,λαμπρο παραδειγμα η Paul picot

Υ.Γ η συντομια ΡΡ ειναι για την patek.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2008, 05:01:37 μμ »
Όσον αφορά το PP έχετε δίκιο το  Pp είναι για την Paul picot ώμος δεν κατάλαβα το υπόλοιπο μήνυμα george_  τι εννοείς πως είμαι ανόητος η άσχετος;

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:07:23 μμ »
Όσον αφορά το PP έχετε δίκιο το  Pp είναι για την Paul picot ώμος δεν κατάλαβα το υπόλοιπο μήνυμα george_  τι εννοείς πως είμαι ανόητος η άσχετος;

εκπαιδευομενος.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:10:14 μμ »
εχω ακουση για εκπαιδευμενα σκυλια αλλα ποτε για εκπαιδευμενους στα ρολογια :o

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:14:47 μμ »
οκ ας παιξουμε το γνωστο παιχνιδι με τις φρασεις οπου εχουμε κενα και πρεπει να συμπληρωσουμε τη λεξη που λειπει.εδω βαλε οποια ειναι της αρεσκειας σου.οκ τωρα?

warover

  • Επισκέπτης
Απ: βοηθεια με paul picot
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:14:58 μμ »
Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω τελικά είναι ότι το ρολόι δεν είναι μόνο η μηχανή όπως νομίζουν πολλοί αλλά το ρολόι είναι κάτι που καλός η κακός κάποτε το φοράμε και πρέπει να μας αρέσει(px τι να κάνω την μηχανή της Ferrari στο fiat )