Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139745 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:38:02 μμ »
Ανάσταση;;  :smt041         ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!


Κάνοντας έρευνα για βέρες σήμερα, άλλη απογοήτευση και εκεί, τελικά σε μαγαζί που δε περίμενα, κλείσαμε βέρες.  Το "δε περίμενα" πάει και στο θέμα ρολόι. Έχει και κάποια Seiko, τα πιο ακριβά του ήταν κάτι Velatura. Μου είχε πει πως "περιμένει τα νέα Seiko" πριν καιρό και όταν μου τα έδειξε (τα "ακριβά") ήταν τα Ananta και Astron Solar GPS. Η έκπτωση που έκανε απευθείας;;;

30+/-% !!

Οπότε Ananta και Astron Solar GPS (Ceramic) τελική στα 1900€ (€2700 και €2750 αρχική έκαστο) ενώ το Astron Solar GPS Steel στα €1450 από €2100.

Ελέω εξόδων, πιθανότατα να καταλήξω στο Astron Solar GPS Steel (με μπρασελέ) αλλά Τρίτη έχει κλειστεί ραντεβού σε άλλο κατάστημα της πόλης που εμπορεύεται και Seiko αλλά και Tag, Hamilton κλπ.

Θα ενημερώσω πάραυτα  :smt023


Όσο για εκτός Ε.Ε. αγορά, ναι μεν πολύ κάτω οι τιμές αλλά δε θεωρώ πως υπάρχει σύγκριση μιας και εδώ παίζουν τελωνεία, ΦΠΑ κλπ οπότε, έχουν μια λογική βάση η αυξημένες τιμές.

Αποσυνδεδεμένος tolismark

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:40:40 μμ »
Οτι παρεις καλοριζικο και να το χαρεις. Παντως αν καταληξεις σε Seiko το Ananta ειναι τρομερο ρολοι.
Αν η μέρα σου ξεκίνησε στραβά, μη ψαρώσεις, έχεις 24 ώρες να την ισιώσεις...

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:16:49 μμ »
Πολύ ωραία επιλογή το astron solar gps!! Με το καλό! :)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:17:17 πμ »
Και τα 2 είναι πολύ ωραία παρότι έχω δοκιμάσει μόνο το Astron, το Ananta είναι μια κατηγορία από μόνο του από όσα έχω διαβάσει. Δυστυχώς μάλλον δε θα γίνει η υπέρβαση για τα Astron ceramic και Ananta και γλυκοκοιτάω προς τη stainless steel έκδοση του Astron.

Περισσότερα όμως από βδομάδα και θεωρώ πως μέχρι την επόμενη Παρασκευή θα το έχω κλείσει.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:27:39 μμ »
Φοβερή τιμη στο Astron με έκπτωση 1.450, όταν το βρίσκεις καινούργιο στα γιαπωνεζικα μαγαζάκια 930 !!!!!!


Και +30% κερατιατικα στο τελωνείο να πληρώσεις και παλι 1200 θα παει.
Εγώ δεν θα του τα έδινα ΠΟΤΕ !


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:39:09 μμ »
Φίλε Πάνο καλά τα λες. Το θέμα είναι ΠΟΣΟ είναι ακριβώς το ποσό των φόρων (εκτελωνισμός+ΦΠΑ) και πόσο σοφό είναι να αγοράσεις μέσω διαδικτύου ένα προιόν που μπορεί να ενέχει κινδύνους από απομίμιση μέχρι ότι μπορείς να σκεφτείς...

Αν έχεις κάποιο e-shop στο μυαλό σου με 100% ασφάλεια συναλλαγών, με γνήσια προιόντα που θα σφραγίσουν την εγγύηση, ώστε να ισχύει, και γνωρίζουμε το τελικό ποσοστό επιβάρυνσης κατά την εισαγωγή παρακαλώ, στείλε μου τη πρόταση σου.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:54:02 μμ »
Creationwatches
Mywatcheshub
Longislandwatches
Dutyfreeislandshop
gnomonwatches
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:16:09 μμ »
Σε ευχαριστώ Χρήστο. Γνωρίζουμε και το συνολικό ποσό επιβάρυνσης κατά την εισαγωγή;

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 05:22:15 μμ »
Σε ευχαριστώ Χρήστο. Γνωρίζουμε και το συνολικό ποσό επιβάρυνσης κατά την εισαγωγή;
Εμενα η εμπειρια μου ηταν απο το mywatcheshub,το οποιο ειναι και πολυ γρηγορο στις παραδοσεις του(10 μερες). Δυο ρολογια που εχω αγορασει(μεχρι 250 ευρω ομως) τα εχει δηλωσει(το καταστημα) σαν δωρο(gift) και σαν αξια 50 δολλαρια. Οποτε δεν ειχαν καποιους φορους τελωνειου. Τωρα για μεγαλυτερης αξιας ρολογια πρεπει να μιλησεις μαζι τους με e-mail και να τους ρωτησεις αν μπορουν να δηλωσουν μικροτερη αξια ωστε να μην εχεις επιβαρυνσεις.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 06:14:07 μμ »
Μιας και πάω σε κάτι αρκετά πιο ακριβό, δε θέλω να καταλήξω να πληρώσω παραπάνω εν τέλει από την εδώ τιμή. Θα το κοιτάξω και πάλι αλλά μάλλον χλωμό το κόβω.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:26:07 μμ »
Παιδιά, γνωρίζει κανείς τι είναι αυτός ο "ηλεκτρο-μηχανικός" (ELECTRO-MECHANICAL) μηχανισμός του Calibre S της Tag Heuer; Αναφέρομαι στο μοντέλο CAF7010.BA0815.

Έψαξα και στην ουσία κανείς δε το κατατάσει σε κάποια κατηγορία (quartz ή αυτόματο).


Επίσης ισχύει πως τα αυτόματα θέλουν σέρβις ανά μερικά χρόνια (5ετία) και έχουν σχετικά υψηλό κόστος; Έχω δει να αναφέρουν ποσά από 300€-500€  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 12:15:59 μμ από Δημήτριος »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 05:02:52 μμ »
Σήμερα δοκίμασα κάποια κομμάτια ακόμη και έχω μια γενική εικόνα από όλες τις τελευταίες μέρες, αποκλείοντας κάποια και περιορίζοντας σε 3-4 κομμάτια τις επιλογές μου. Τα κομμάτια ήταν τα παρακάτω, εκτός από άλλα 2-3 που δε τα αναφέρω καν, μιας και δε τα θυμάμαι:

Longines Hydroquest Chrono Quartz L3.643.4.56.6
Longines Hydroquest Chrono Auto L3.643.4.56.7
Longines Coquest Chrono Auto L2.743.4.76.6
Longines Watches HydroConquest Automatic Chrono L3.665.4.76.2
Raymond Weil Nabucco Titanium Bracelet 7800.ΤΙ.05207
Seiko Astron GPS Solar SAST021
Tag Heuer  Aquaracer Chrono Quartz CAN1010BA0821
Tag Heuer Link Quartz Chrono CJ1112.BA0576

Θα εξαιρέσω τα πρώτα 2 Longines (μου φάνηκαν κάπως μικρά) καθώς και το L3.665.4.76.2 που με χάλασε ο συνδυασμός καουτσούκ και χρωματισμού καντράν. Επίσης δε τρελάθηκα με το Tag Heuer Link γενικώς.

Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχει γίνει η επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:53:17 πμ »
Θα φανεί ως trolling αλλά μιας και δε μπορώ να κάνω edit το τελευταίο μου ποστ. Θα ήθελα καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την αμέριστη βοήθεια τους και, κατά δεύτερον, να σας πω πως έκλεισα χτες το Seiko Astron SAST021. Λόγω εκπληκτικής έκπτωσης (όποιο μέλος θέλει μπορώ με πμ να δώσω όλες τις πληροφορίες) και μη διαθεσιμότητας του από τη επίσημη αντιπροσωπεία, αναμένεται αρχές Νοεμβρίου.

Σας ευχαριστώ για το χώρο που μου παραχωρήσατε και θα επανέλθω με φώτο μόλις παραλάβω.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 12:00:30 μμ »
Μπράβο Δημήτρη, με το καλό να το δεχτείς και να είναι καλορίζικο. Έκανες εξαιρετική επιλογή.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 01:17:14 μμ »
Θα ήθελα καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την αμέριστη βοήθεια τους και, κατά δεύτερον, να σας πω πως έκλεισα χτες το Seiko Astron SAST021. Λόγω εκπληκτικής έκπτωσης (όποιο μέλος θέλει μπορώ με πμ να δώσω όλες τις πληροφορίες) και μη διαθεσιμότητας του από τη επίσημη αντιπροσωπεία, αναμένεται αρχές Νοεμβρίου.
Πήρες πολύ ξεχωριστό ρολόι. Νομίζω ότι είσαι ο πρώτος που το φέρνει Ελλάδα, απ' όσο έχω ακούσει.
Αναμένουμε φωτογραφίες & review.
Με το καλό να σου έρθει.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:40:53 μμ »
Μπραβο Δημητρη,αντε με το καλο να το παραλαβεις.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Δημήτριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:58:55 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Κυκλοφοφορει ηδη σε ελαχιστα καταστηματα η εκδοση με το τιτανιο αλλα η ατσαλινη εκδοση βρισκεται μονο σε 2 καταστηματα αθηνα και 2 καταστηματα θεσσαλονικη, τουλαχιστον προς το παρον.
Οντως πολυ ξεχωριστο ρολοι, τουλαχιστον εμφανισιακα, αυτο αλλωστε με κερδισε.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος geran

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 06:48:24 μμ »
καλησπέρα σας...μήπως μπορεί κάποιο έμπειρο μάτι να μου πει τι μάρκα είναι το ρολόι της φωτογραφίας? (το ξέρω ότι ειναι χάλια η φωτογραφία γιατί ειναι τραβηγμένη απο την τηλεόραση)...ψάχνω κάτι παρόμοιο μέχρι 150 ευρώ.. ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 10:06:45 μμ »
Κάνεις πλάκα, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 12:15:37 πμ »
καλησπέρα σας...μήπως μπορεί κάποιο έμπειρο μάτι να μου πει τι μάρκα είναι το ρολόι της φωτογραφίας? (το ξέρω ότι ειναι χάλια η φωτογραφία γιατί ειναι τραβηγμένη απο την τηλεόραση)...ψάχνω κάτι παρόμοιο μέχρι 150 ευρώ.. ευχαριστώ



Καλως ορισες στο φορουμ και καλα ποσταρισματα.
Απο οτι βλεπω δεν εχει στεφανη καταδυτικου,οποτε ειναι ειτε fashion,ειτε dress,ειτε pilot(βινταζ δεν το βλεπω)μαλλον ομως προς το fashion υποθετω οτι κλινει. Δες λιγο τα διαφορα νηματα του φορουμ και μετα πες μας τι στυλ ρολογιου σ`αρεσει για να σε βοηθησουμε στην επιλογη σου. Σαν πρωτη επιλογη σ`αυτα τα χρηματα,εγω θα επελεγα αυτο:



Uploaded with ImageShack.us
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)