Αποστολέας Θέμα: STEINHART  (Αναγνώστηκε 230042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 09, 2010, 02:59:15 μμ »
Θα σε καλούσα πάντως να ποστάρεις συχνότερα φίλε μου, μιας και η γραφή σου είναι ωραία και με επιχειρήματα ;) ;D
σ'ευχαριστω πολυ φιλε Γιαννη. το ιδιο και πολλοι απο σας ομως! γινονται πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις ακομη και για ανθρωπους που δεν ποσταρουν συχνα. και ειναι ευχαριστο απλα το να τις διαβαζει κανεις.
θα το παλεψω  :)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:00:57 μμ »
Ποια ακριβως πρωτοτυπια εννοεις? γιατι μου θυμιζει πιο πολυ swatch ;) :2thumbs:


και τι το κακο εχει ενα ομορφο swatch?   ;)

ολα ειναι ζητημα προσωπικου γουστου και αισθητικης. οταν φορας κατι και σ'αρεσει, τοτε καλυτερα να μην προσπαθεις να εξηγησεις γιατι σ'αρεσει. δεν εχεις βαρεθει ανθρωπους που προσπαθουν να αιτιολογησουν την αισθητικη τους με 'επιχειρηματα'?

εγω πολυ. προτιμω ξεκαθαρα το 'μ'αρεσει πολυ, το λατρευω' και το 'δεν αντεχω να το βλεπω, το μισω' απο τις πολυπλοκες αναλυσεις. τα θεωρω πολυ εντιμα αυτα και ποτε μου δεν μπηκα στη διαδικασια ουτε καν να τα αντικρουσω!  :)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:03:08 μμ »
Ποια ακριβως πρωτοτυπια εννοεις? γιατι μου θυμιζει πιο πολυ swatch ;) :2thumbs:

Ασε μας ρε Δημήτρη που σου θυμίζει Swatch to Tachymiler!!!

Eίναι ένα σύγχρονο σχέδιο, που απευθύνεται σε ανθρώπους που αναζητούν κάτι τέτοιο. Σ'αυτό το κομμάτι η Hamilton σκίζει!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:20:41 μμ »
Παράθεση
Ασε μας ρε Δημήτρη που σου θυμίζει Swatch to Tachymiler!!!
Eίναι ένα σύγχρονο σχέδιο, που απευθύνεται σε ανθρώπους που αναζητούν κάτι τέτοιο. Σ'αυτό το κομμάτι η Hamilton σκίζει!!!
Γιατι δεν πηρες τοτε ενα τετοιο και πηρες εχεις ρολογια που ειναι ολα μοναδικα με τον δικο τους χαρακτηρα? ;)
Παράθεση
και τι το κακο εχει ενα ομορφο swatch?   
Το εχεις βαρεθει και λυπασαι ακομα και τα 120 να το παρεις πριν ακομα το φορεσεις. Ποσο μαλλον να δωσεις χιλια...Το να αρεσει ενα ρολοι σε καποιον προφανως και ειναι δεκτο και προφανως δεν χρειαζεται να επιχειρηματολογει γι αυτο...Αλλα το να πω οτι δε μου αρεσει να δωσω 400€ για ενα αντιγραφο rolex δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κακο? ???
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:22:31 μμ »
Το καλό είναι οτι η εταιρία έχει αρχίσει να παράγει τα δικά της σχέδια αν κρίνω και από το καινούργιο Military.Οπως πρωτότυπα είναι και κάποια καταδυτικά που έχει βγάλει.Ελπίζω να έχει ξεπεράσει τα προβλήματα με το quality control που είχε αν και για μένα παραμένει μεγάλο μειονέκτημα το γεγονός οτι τα φτιάχνει στην Ελβετία όπερ σημαίνει φασόν.

Το οτι κάποια ρολόγια μοιάζουν με IWC,Fortis ή με Rolex εμένα δεν με χαλάει καθόλου.Ειδικά για τα Pilot σχέδια δεν υπάρχει καμία πατέντα ούτε οι ανωτέρω αναφερόμενες εταιρίες ήταν οι πρώτες που το λανσάρισαν.

Ας μην θεωρούμε οτι η μικρή εταιρία πάντα αντιγράφει την μεγάλη.Η Stowa πχ παρά το cult status έχει δημιουργήσει γύρω από το όνομά της τα ρολόγια της θυμίζουν είτε Dornbluth (Marine Original) είτε Nomos (Antea) ενώ το σχέδιο του Airman το έχει κάθε γερμανική εταιρία ωρολογοποιίας.Παρ'ολα αυτά δεν άκουσα κανέναν να γκρινιάζει

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:30:27 μμ »
Γιατι δεν πηρες τοτε ενα τετοιο και πηρες εχεις ρολογια που ειναι ολα μοναδικα με τον δικο τους χαρακτηρα?

Eίχα το Χ-Copter ;) ;D

Άλλο φίλε να μην σου αρέσει προσωπικά ένα ρολόι κι άλλο να μπορείς να εκτιμήσεις ότι είναι μιά καλή περίπτωση για κάποιον που ψάχνει κάτι σε τέτοιο ύφος ;)



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:36:52 μμ »
Παράθεση
Eίχα το Χ-Copter   φίλε να μην σου αρέσει προσωπικά ένα ρολόι κι άλλο να μπορείς να εκτιμήσεις ότι είναι μιά καλή περίπτωση για κάποιον που ψάχνει κάτι σε τέτοιο ύφος
Aλλο το Xcopter..το οποιο φαινεται και για τα λεφτα που δινεις και αλλο αυτο. Το συγκεκριμενο που ειναι παντελως αδιαφορο και μου φαινεται παιδικο. Για εμενα δεν ειναι καλη περιπτωση οπως και τα copypaste της steinhart. Εχει ομως οπως ειπε και ο thomas69 ωραια ρολογια και συμφωνω. Για καποιον αλλον οπως τον φιλο μας ειναι ευκαιριες και χαρηκε που το πηρε. Δεν ειναι κατακριτεο και ποιος ειμαι εγω να κρινω. Μπορω ομως να πω οτι δεν θα εδινα με τιποτα τοσα λεφτα για τετοιο ρολοι και πουλησα και καποιο παρομοιο που ειχα :2thumbs:
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:47:52 μμ »

[/quote]

120 εχει ενα swatch? δηλωνω ασχετος. δεν ειχα και ποτε ενα  ::)

συγγνωμη αλλα ειδες εγω να σου λεω οτι δεν μπορεις να πεις οτι ειναι κακο? μπορεις να πεις οτι ειναι και καβουρδιστηρι κιολας βρε συ. δικαιωμα σου προφανως ειναι. αλλα αν δεν κανω λαθος εσυ μου εκανες ερωτηση αμφισβητωντας το αν θα επρεπε να μου αρεσει κατι. οχι εγω σε σενα ;)

αυτο που λεω ειναι οτι προτεινονται και μαλιστα με θαυμασμο πολλα ρολογια, δεν θα πω μαρκες, τα οποια ειναι ξεκαθαρες απομιμησεις (ιδιως στα pilots) καποιου αλλου. και δεν βλεπω ιδιαιτερη ευαισθησια εκει. Το οτι καποιο μυριζει ρολεξ ενοχλει. Αν θυμιζε IWC η' panerai θα ηταν αλλιως. Αυτο ειναι για μενα ξεκαθαρο και εμενα δεν με απασχολει καν.

Πολλα ρολογια μοιαζουν με αλλα. Και κακα τα ψεμματα. η πτωση των τιμων προερχεται απο την αντιγραφη. ειτε την εμφανη (εξωτερικη) ειτε την πιο συχνη (εσωτερικη-movements). Αν δεν γινοταν αυτο τοτε πολλα ρολογια σημερα θα ηταν απαγορευμενος καρπος.

τεσπα. ανουσια συζητηση. ιδιως αν συζητησουμε για το hamilton θα ειναι και οφφτοπικ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:49:15 μμ »
Το συγκεκριμενο που ειναι παντελως αδιαφορο και μου φαινεται παιδικο.

ασε, μετα τα 40 αυτο αρχιζει και γινεται μεχρι και προτερημα  ;D
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 09, 2010, 03:52:54 μμ »
Παράθεση
αυτο που λεω ειναι οτι προτεινονται και μαλιστα με θαυμασμο πολλα ρολογια, δεν θα πω μαρκες, τα οποια ειναι ξεκαθαρες απομιμησεις (ιδιως στα pilots) καποιου αλλου. και δεν βλεπω ιδιαιτερη ευαισθησια εκει. Το οτι καποιο μυριζει ρολεξ ενοχλει. Αν θυμιζε IWC η' panerai θα ηταν αλλιως. Αυτο ειναι για μενα ξεκαθαρο και εμενα δεν με απασχολει καν.
Eδω και καιρο ζαχαρωνω ενα Φορτις πιλοτο χρονογραφο. Ομως μια μερα μου ηρθε στο μυαλο οτι ειναι αντιγραφη του IWC. Αν λοιπον λογω αγαπης στην εταιρια παρω καποιο, δε θα ειναι αυτο. Ειδικα εφοσον εχει 2200€ και το  IWC εχει 3600€ ;) Βεβαια μπορει να ειναι λαθος μου αυτο, αλλα θελω να παιρνω κατι ξεχωριστο και αντιπροσωπευτικο απο καθε εταιρια.. :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 09, 2010, 05:02:52 μμ »
Καλά αφήστε την κουβέντα παλικάρια και κατηφορείστε κατά την Αίγλη σιγα-σιγά για το καφεδάκι μας......


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

thomas69

  • Επισκέπτης
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 09, 2010, 05:05:49 μμ »
Eδω και καιρο ζαχαρωνω ενα Φορτις πιλοτο χρονογραφο. Ομως μια μερα μου ηρθε στο μυαλο οτι ειναι αντιγραφη του IWC. Αν λοιπον λογω αγαπης στην εταιρια παρω καποιο, δε θα ειναι αυτο. Ειδικα εφοσον εχει 2200€ και το  IWC εχει 3600€ ;) Βεβαια μπορει να ειναι λαθος μου αυτο, αλλα θελω να παιρνω κατι ξεχωριστο και αντιπροσωπευτικο απο καθε εταιρια.. :)


Αν τρως τέτοια κολλήματα τότε ναι καλύτερα να δώσεις τα 1400€ παραπάνω και να πάρεις το IWC για να μην σε τρώει το άγχος

Αλλά και πάλι εντελώς λάθος θα είσαι γιατί πιλότος χρονογράφος είναι αυτός



Όλοι οι άλλοι που βασίζονται στο Dial A του Β-Uhr είναι αποτέλεσμα του Marketing των εταιριών και της ζήτησης του κόσμου για χρονογράφους.

Και μεταξύ μας πιο original είναι το Portuguese από IWC




Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 09, 2010, 09:49:03 μμ »
Καλά αφήστε την κουβέντα παλικάρια και κατηφορείστε κατά την Αίγλη σιγα-σιγά για το καφεδάκι μας......

επειδη βρισκομαι σε ταξιδι εκτος αυτη την περιοδο, θα προσπαθησω καποια απο τις επομενες φορες  ;)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος daryyy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
    • Rolls Royce Parts
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 11, 2010, 02:17:13 πμ »
  Δε σας καταλαβαίνω. Ούτε κάποιο λογότυπο κατοχυρώσαν οι ισπανοί συνάδερφοι, ούτε έκαναν κάτι μεμπτό. Απλά για το ρολόι τους (300 m wr) αντί άλλου σχεδίου χρησιμοποίησαν κάτι που θέλει να τιμήσει τον παγκόσιο συγγραφέα Όμηρο (πολιτιστική κληρονομιά όλων των ανθρώπων) και τον ήρωά του Οδυσσέα. Και μάλιστα χρησιμοποίησαν ελληνική γραφή. hardcore fucking an Sex Toys Εξάλλου αν θελήσουμε να κάνουμε κάτι ανάλογο υπάρχει και η Αργώ ή τους "κλέβουμε" τον Κολόμβο.





λοιπον να πουμε στην σταινχαρτ να μας κανει ενα καλο καταδυτικο σαν αυτο των ισπανων ...το σχεδιο του ρολογιου ειναι απο τα καλυτερα που χω δει.

Αποσυνδεδεμένος agrimis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 16, 2010, 05:18:14 πμ »
καλημερα και καλως σας βρηκα!!θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει τα ρολογια steinhart τα εχει εισαγει κανεις στην ελλαδα?εχω παθει πλακα με αυτο που ειδα πιο πανω στο topic...αλλα οσο και αν εψαξα δ το βρηκα πουθενα στην ελλαδα.με αγορες εξωτερικου ειμαι πολυ ασχετος κ γιυτο θα ηθελα να τις αποφυγω

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #215 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:02:08 πμ »
Στην Ελλαδα με τιποτα δεν τα φερνει κανεις,μονο απο νετ και την σελιδα της ιδιας της εταιρειας.Καταπληκτικα ρολογια τα Steinhart ;)

Αποσυνδεδεμένος agrimis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #216 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:00:50 μμ »
οποτε δ με βλεπω να αγοραζω..κριμα

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #217 στις: Ιούλιος 16, 2010, 02:10:10 μμ »
οποτε δ με βλεπω να αγοραζω..κριμα
Γιατί όχι?? Είναι εύκολο. Ακόμα και με μέϊλ στέλνεις παραγγελία ή και τηλεφωνικά.... ;)

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #218 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:39:56 μμ »
Γιατί όχι?? Είναι εύκολο. Ακόμα και με μέϊλ στέλνεις παραγγελία ή και τηλεφωνικά.... ;)
+1 Δεν ειναι δυσκολο μεσα απ τον νετ,τολμα το ;)

Αποσυνδεδεμένος nt1969

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #219 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:45:55 μμ »
εγω εστειλα μαιλ το σαββατο βραδυ, μου απαντησε σε 30 λεπτα και την τριτη εστειλε το ρολοι και μαλιστα το leman που ειναι sold out!!!