Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1838529 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 11:12:13 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!
είμαι νέος στο forum (1o post) αλλά το διαβάζω για πάνω από ένα χρόνο. Ακούστε σας παρακαλώ το πρόβλημά μου και αν έχετε όρεξη ή χρόνο απαντήστε μου και μένα που πάω να σκάσω... (έχω την εντύπωση πως έχει ξανασυζητηθεί)
Αγόρασα ένα seiko premier automatic 6r20 μοντέλο 2006 (1100 ευρό). Παρουσιάζει συστηματικό σφάλμα +32 sec/μέρα. Είναι κανονικό ή εμένα μου φαίνεται απαράδεκτα τεράστιο? Το πήρα τον περασμένο Απρίλιο και το πιο μικρό σφάλμα που το έχω μετρήσει είναι +25sec/μέρα.

Καλώς τον. Εδώ ήμαστε να βοηθήσουμε όπου μπορούμε.

Συνήθως η Seiko δείνει σφάλμα +-15sec/ημέρα. Προτείνω να το πας στην αντιπροσωπεία.

Δυστυχώς έχω ξενερώσει με την μάρκα.

Μην είσαι τόσο επικριτικός. Η Seiko είναι σπουδαίος κατασκευαστής. Οι λόγοι που κερδίζει το ρολόι μπορεί να είναι πολλοί. Από ελαττωματικό μηχανισμό, δηλ. κακός ποιοτικός έλεγχος (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες), έως μαγνητισμός και χτύπημα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 12:59:20 μμ »
Καλως ορισες,συμφωνω με τον blacbird,εχεις μεγαλη αποκλιση για αυτον το μηχανισμο,και πρεπει να το πας στη Seiko να το κοιταξουν.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 03:05:57 μμ »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες .
Είναι προφανές ότι έχει πρόβλημα .

Έχω ακριβώς το ίδιο και πάει +- 1sec/βδομάδα .(Μπορεί σήμερα να έιναι +1 , άυριο στο 0 , μεθάυριο στο -1 , κτλ - ανάλογα με το τι κάνω ) .

Ο μηχανισμός είναι εξαιρετικός , οπότε πάς καρφί στην αντιπροσωπεία για έλεγχο-ρύθμιση (άλλωστε πρέπει να είναι μεσα στην εγγύηση...)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 03:17:32 μμ »

Έχω ακριβώς το ίδιο και πάει +- 1sec/βδομάδα .(Μπορεί σήμερα να έιναι +1 , άυριο στο 0 , μεθάυριο στο -1 , κτλ - ανάλογα με το τι κάνω )

±1 την εβδομαδα???????εισαι σιγουρος?????

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 11:21:22 μμ »
±1 την εβδομαδα???????εισαι σιγουρος?????


Μπορεί και καλλίτερα !!!

Δηλαδή μπορεί για 2-3 μέρες να είναι στο 0 , μετά να πάει στο +1 , να μείνει εκεί 1-2 μέρες , να ξαναπάει στο 0  , κτλ .

Εννοείται πως το φοράω συνέχεια (Σχεδόν) .

Σημασία έχει πως απο 5 Ιανουαρίου (που το συχγρόνισα με το ατομικό ρολόι ) μέχρι σήμερα είναι -2 sec .

Για το Samurai (7s35) ισχύουν τα ίδια , αλλά με μεγάλες αποκλίσεις . Δηλαδή : Μπορεί στο τέλος της βδομάδας να είναι στο +5 , αλλά την πρώτη μέρα μπορεί να είναι +10 , τη δεύτερη να μείνει εκεί , την τρίτη να γυρίσει στο +3 (δηλαδή -7sec/day , τη μέρα εκείνη ) , μετά να ξαναπάει στο +7 , να γυρίσει στο -5 , κτλ .


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:00:55 πμ »

Μπορεί και καλλίτερα !!!

Δηλαδή μπορεί για 2-3 μέρες να είναι στο 0 , μετά να πάει στο +1 , να μείνει εκεί 1-2 μέρες , να ξαναπάει στο 0  , κτλ .

Εννοείται πως το φοράω συνέχεια (Σχεδόν) .

Σημασία έχει πως απο 5 Ιανουαρίου (που το συχγρόνισα με το ατομικό ρολόι ) μέχρι σήμερα είναι -2 sec .

Για το Samurai (7s35) ισχύουν τα ίδια , αλλά με μεγάλες αποκλίσεις . Δηλαδή : Μπορεί στο τέλος της βδομάδας να είναι στο +5 , αλλά την πρώτη μέρα μπορεί να είναι +10 , τη δεύτερη να μείνει εκεί , την τρίτη να γυρίσει στο +3 (δηλαδή -7sec/day , τη μέρα εκείνη ) , μετά να ξαναπάει στο +7 , να γυρίσει στο -5 , κτλ .



αφου εχεις γινει χειρουργος υψηλης εξειδικευσης,ετσι και σου χασει παν απο 1 δευτερο θεωρειται μελανο σημειο ;D

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:34:39 πμ »
Όπως είπες το πέρασες και εσύ αυτό το στάδιο , άρα με νιώθεις !!!

Είναι ΧΟΝΤΡΟ κόλημα πάντως ...

Παρεπιπτόντως πριν κανα δυό μήνες έκανα service (στην seiko ) , στο πρώτο Ρολόι που είχα -seiko DX 6106 23j mod 73- και για ένα μήνα ΔΕΝ χρειάστηκε ρύθμιση . Μπορεί να πήγαινε απο -15 με +20 τη μέρα , αλλά σαν μέσο όρο ΠΟΤΕ ΔΕΝ ξεπέρασε τα 20με 25 τη Βδομάδα και κατεπέκταση το μήνα που το τεστάριζα .

Και αυτό τελικά με εντυπωσιάζει στα seiko .

Μπορεί να μην είναι σταθερά στην καθημερηνότητα τους , αλλά και 3 μήνες να μην τα ρυθμίσεις ξέρεις ότι η ώρα που δείχνουν έιναι το ΠΟΛΥ +-30sec (στη χειρότερη περίπτωση!!!) .

Σε αντίθεση με το Ρολεξάκι μου που κερδίζει ΑΝΕΛΙΠΩΣ 4 τη μέρα . Το βλέπεις πχ στο +40 , α! λες έχω να το ρυθμίσω 10 μέρες (10x4=40...) . Αυτό θα πεί ακρίβεια...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:43:02 πμ »
Την 6R20 την εχεις ρυθμισει η για αρυθμιστη μιλας lazkal;Πως γινεται ενα νορμαλ ρολοι να ειναι τη μια μερα στο +10 και την αλλη στο -5;Τα δικα μου αυτοματα εχουν ολα καθε μερα την ιδια αποκλιση πανω κατω..... ???
Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες αν θες.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:21:52 πμ »
Την 6R20 την εχεις ρυθμισει η για αρυθμιστη μιλας lazkal;Πως γινεται ενα νορμαλ ρολοι να ειναι τη μια μερα στο +10 και την αλλη στο -5;Τα δικα μου αυτοματα εχουν ολα καθε μερα την ιδια αποκλιση πανω κατω..... ???
Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες αν θες.....


αυτο ειναι το φυσιολογικο αλλωστε,οχι ποσο χανει αλλα σταθερο βημα αποκλισης καθε μερα.εαν αυτο δεν ισχυει τοτε πρεπει να δουμε τι  φταιει,δε μιλαμε για κατι μεμονομενο αλλα επαναλαμβανομενη συμπεριφορα αρρυθμιας

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 09:52:08 πμ »
Την 6R20 την εχεις ρυθμισει η για αρυθμιστη μιλας lazkal;Πως γινεται ενα νορμαλ ρολοι να ειναι τη μια μερα στο +10 και την αλλη στο -5;Τα δικα μου αυτοματα εχουν ολα καθε μερα την ιδια αποκλιση πανω κατω..... ???
Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες αν θες.....

Η 6R20 είναι αρύθμιστη (όπως έχει έρθει απο εργοστάσιο ) και ΔΕΝ κάνει τις αποκλίσεις που λές . Τα +- 1 τα κάνει ανάλογα με τον τρόπο που κινούμαι(πχ. κάνω μια εργασία και το βγάζω απο το χέρι μου για 6-7 ώρες , ΤΟΤΕ έχει την τάση να κερδίζει . Κάνω μεγάλη διαδρομή με τη μηχανή = έχει την τάση να χάνει .)

Η 7s35 (samurai) μου κάνει τις μεγάλες αποκλίσεις -ανάλογα με τις συνθήκες . Αν το αφήσω με πλάκα πάνω στο γραφείο θα κάνει +10 . Στη μοτο (πολλές ώρες ) κάνει το -5 . ΣΥΝΟΛΙΚΑ όμως (φορώντας το) είναι στο +5/βδομάδα με συνέπεια , δηλαδή στις 2 βδομάδες +10 , στο μήνα +20 κτλ .

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 11:57:21 πμ »
Η 6R20 είναι αρύθμιστη (όπως έχει έρθει απο εργοστάσιο ) και ΔΕΝ κάνει τις αποκλίσεις που λές . Τα +- 1 τα κάνει ανάλογα με τον τρόπο που κινούμαι(πχ. κάνω μια εργασία και το βγάζω απο το χέρι μου για 6-7 ώρες , ΤΟΤΕ έχει την τάση να κερδίζει . Κάνω μεγάλη διαδρομή με τη μηχανή = έχει την τάση να χάνει .)

Η 7s35 (samurai) μου κάνει τις μεγάλες αποκλίσεις -ανάλογα με τις συνθήκες . Αν το αφήσω με πλάκα πάνω στο γραφείο θα κάνει +10 . Στη μοτο (πολλές ώρες ) κάνει το -5 . ΣΥΝΟΛΙΚΑ όμως (φορώντας το) είναι στο +5/βδομάδα με συνέπεια , δηλαδή στις 2 βδομάδες +10 , στο μήνα +20 κτλ .


Αφού έχεις μπει και 'συ στο ίδιο "κόλλημα" με εμένα, θα σου πω τι έκανα εγώ ,
θα πας σε ένα φίλο σου ωρολογά και θα βάλεις το ρολόι για μέτρημα σε μηχανή Witschi
σε διάφορες θέσεις όπως στο πινακάκι εδώ: http://img231.imageshack.us/my.php?image=caliberssecdayratesfk2.jpg
Να διευκρινίσω ότι για μένα η ποιώ σημαντική θέση ήταν η Crown left η κορόνα δεξιά ή το 12 κάτω,
γιατί σε αυτή τη θέση ήταν τις περισσότερες ώρες το ρολόι,
σε εσένα μπορεί να είναι άλλη θέση όπως το καντράν πάνω ...


Αφού επάνω στην μηχανή σου χάνει -5 το βράδυ θα το βάζεις στη θέση +5 και είσαι Ο. Κ.
Πάντως το +1 / ημέρα είναι απίστευτο για τέτοιο caliber και δεν θα έπρεπε να το σκαλίζεις και να σε πειράζει !!!
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 12:45:36 μμ »
Αφού έχεις μπει και 'συ στο ίδιο "κόλλημα" με εμένα, θα σου πω τι έκανα εγώ ,
θα πας σε ένα φίλο σου ωρολογά και θα βάλεις το ρολόι για μέτρημα σε μηχανή Witschi
σε διάφορες θέσεις όπως στο πινακάκι εδώ: http://img231.imageshack.us/my.php?image=caliberssecdayratesfk2.jpg
Να διευκρινίσω ότι για μένα η ποιώ σημαντική θέση ήταν η Crown left η κορόνα δεξιά ή το 12 κάτω,
γιατί σε αυτή τη θέση ήταν τις περισσότερες ώρες το ρολόι,
σε εσένα μπορεί να είναι άλλη θέση όπως το καντράν πάνω ...


Αφού επάνω στην μηχανή σου χάνει -5 το βράδυ θα το βάζεις στη θέση +5 και είσαι Ο. Κ.
Πάντως το +1 / ημέρα είναι απίστευτο για τέτοιο caliber και δεν θα έπρεπε να το σκαλίζεις και να σε πειράζει !!!



Εννοείται πως ΔΕΝ με πειράζει ...
Για την 6R20 , πάντως έχω διαβάσει ότι αν τη ρυθμίσεις κρατάει +-0 με +-2 . Πάντως ακόμη Δεν έχει στρώσει ...

Για την 7s35 (και την 25,26,36) , έχω διαβάσει (και έχω Βιώσει) ότι είναι μεγάλα μ_ουρδέλα στη ρύθμιση . Κυκλοφορούν ιστορίες φρίκης .
Έχω 2 τέτοιες μηχανές .
Η μια (Samurai 7s35) έχει την συμπεριφορά που περιέγραψα , ΑΛΛΑ ΔΕΝ με ενοχλεί καθόλου γιατι ΤΕΛΙΚΑ το ρολόι πάει απίστευτα καλά . Στον ένα μήνα που θα το φορέσω συνεχόμενα (maximum) , το να έχει τρέξει 20-22 sec δεν μου λέει τίποτα ...
Αν τώρα στο Samurai στάθηκα τυχερός στην άλλη μηχανή (5άρι sports 7s36A) Στάθηκα Γκαντέμης . Κατάλαβα την ειρωνική ευχή που διάβαζα στα Forum "και καλή τύχη στη ρύθμιση " .


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:08:12 μμ »
Η 6R20 είναι αρύθμιστη (όπως έχει έρθει απο εργοστάσιο ) και ΔΕΝ κάνει τις αποκλίσεις που λές . Τα +- 1 τα κάνει ανάλογα με τον τρόπο που κινούμαι(πχ. κάνω μια εργασία και το βγάζω απο το χέρι μου για 6-7 ώρες , ΤΟΤΕ έχει την τάση να κερδίζει . Κάνω μεγάλη διαδρομή με τη μηχανή = έχει την τάση να χάνει .)

Η 7s35 (samurai) μου κάνει τις μεγάλες αποκλίσεις -ανάλογα με τις συνθήκες . Αν το αφήσω με πλάκα πάνω στο γραφείο θα κάνει +10 . Στη μοτο (πολλές ώρες ) κάνει το -5 . ΣΥΝΟΛΙΚΑ όμως (φορώντας το) είναι στο +5/βδομάδα με συνέπεια , δηλαδή στις 2 βδομάδες +10 , στο μήνα +20 κτλ .

Οκ,απλα μου κανει περιεργεια γιατι εχω πανω απο χρονο μια 7S26Α στο skx009 και τρεχει με σταθερη αποκλιση 12¨ τη μερα.Βεβαια δεν κανω πειραματα με τη θεση της κορονας,απλα οπως το φοραω στο χερι μου και οτι δουλεια τυχαινει να κανω.
Τελικα η 6R20 επιβεβαιωνεις οτι ειναι μηχαναρα,παρ οτι βασιζεται πανω απο 70% στην 7Sxx σειρα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:15:37 μμ »
Εννοείται πως ΔΕΝ με πειράζει ...
Για την 6R20 , πάντως έχω διαβάσει ότι αν τη ρυθμίσεις κρατάει +-0 με +-2 . Πάντως ακόμη Δεν έχει στρώσει ...

Για την 7s35 (και την 25,26,36) , έχω διαβάσει (και έχω Βιώσει) ότι είναι μεγάλα μ_ουρδέλα στη ρύθμιση . Κυκλοφορούν ιστορίες φρίκης .
Έχω 2 τέτοιες μηχανές .
Η μια (Samurai 7s35) έχει την συμπεριφορά που περιέγραψα , ΑΛΛΑ ΔΕΝ με ενοχλεί καθόλου γιατι ΤΕΛΙΚΑ το ρολόι πάει απίστευτα καλά . Στον ένα μήνα που θα το φορέσω συνεχόμενα (maximum) , το να έχει τρέξει 20-22 sec δεν μου λέει τίποτα ...
Αν τώρα στο Samurai στάθηκα τυχερός στην άλλη μηχανή (5άρι sports 7s36A) Στάθηκα Γκαντέμης . Κατάλαβα την ειρωνική ευχή που διάβαζα στα Forum "και καλή τύχη στη ρύθμιση " .



Για τέτοιας τιμής ρολόγια είναι εξαιρετικό το +5, +6,
εδώ το TAG HEUER S/El COSC και από το +2 σε ένα δυο μήνες πήγαινε στο +4 +5 +6 ...
Πάντως το δικό μου 5άρι πάει +6+7 την ημέρα και είμαι ευχαριστημένος.
Η απαιτήσεις μας πρέπει να συμβαδίζουν με της δυνατότητες κάθε μηχανισμού
και τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής.
Στο Longines στην συγκεκριμένη μηχανή -8/+15 !!!
Σε μένα πήγαινε +5/ ημέρα ήμουν ευχαριστημένος
Τώρα για JLC, Patek, VC, Rolex, IWC, που έχεις δώσει ένα σκασμό Euro,
και όπως λένε έχουν κάνει ένα σκασμό μετατροπές, περιποιήσεις, βελτιώσεις αλλαγές, στις μηχανές τους,
έχουν και ένα σκασμό χρόνια έρευνα τεχνολογία και τεχνογνωσία στις μηχανές τους,
εκεί το καταλαβαίνω, που και πάλι μπορούν να επικαλεστούν τα στάνταρ του COSC -4/+6 /day ...!!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:41:19 μμ »
οτι η 7ς σειρα μπορει να κρατησει καλους χρονους εαν ρυθμιστει ειναι ενα γεγονος,γοα το ποσο μπορει να ναι αυτη η ακριβεια απαντησε ο lazkal .

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 01:50:08 μμ »

Τελικα η 6R20 επιβεβαιωνεις οτι ειναι μηχαναρα,παρ οτι βασιζεται πανω απο 70% στην 7Sxx σειρα.

Ναι είναι μηχανάρα!!!

Και εγώ απο το samurai είμαι πολύ ευχαριστημένος , έτυχε και πρόσεξα τη συμπεριφορά του , αν δεν ασχολιόμουν θα έλεγα ότι είναι ένα αστέρι...

@ Στέφανος :
Το Tag φορεμένο πήγαινε τόσο ;
Πού σταμάτησε ;

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 06:19:58 μμ »
...

@ Στέφανος :
Το Tag φορεμένο πήγαινε τόσο ;
Πού σταμάτησε ;



Φίλε lazkal σου απάντησα εδώ : http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15.new.html#new
για να μην χαλάμε το νοικοκύρεμα του νέο μας site ... :D
Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 10:57:26 μμ »
παιδιά ποιά η γνώμη σας για το seiko snq039p1 (και 043p1)?
σα μηχάνημα τι λένε?΄

για το μέγεθος έχω μία αμφιβολία διότι δεν έχω χοντρό καρπό και φοβάμαι μήπως είναι τεράστιο...
το χει κανείς μήπως...είναι πολύ τέρας?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 10:26:44 μμ »
seiko izul,spring drive tech

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/vCAvtkUmRS4" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vCAvtkUmRS4" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


 :P

Αποσυνδεδεμένος Jeemboo

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 03:27:03 μμ »
Γεια σε ολους. Ειμαι φρεσκο αιμα στο συγκεκριμενο forum, αλλα τα χρονια που κυκλοφορω με Seiko ειναι πολλα...
Ηθελα να ρωτησω κατι, μηπως και μπορεσω να βρω μια ακρη για ενα ρολοι που δεν μπορω να το βρω πουθενα στο Internet.
Προκειται για ενα Seiko Chronograph 1/100, το οποιο ανηκει στη Honda F1 Racing Collection και το οποιο δεν ειναι το κλασσικο στρογγυλο, αλλα τετραγωνο απο ατσαλι και με μπρασελε απο ατσαλι. Βαρυ ρολοι του οποιου η πλακα ειναι ακριβως στο στυλ του στρογγυλου (με την κυψελοειδη ανθρακι υφη).
Αν καποιος καταλαβε για ποιο ρολοι μιλαω και ξερει κατι τον παρακαλω να το μοιραστει μαζι μου.
Το ειδα σε μια βιτρινα στο Κεντρο και εχω να πω οτι ειναι απλα τελειο! (Απλως θελω να το ψαξω λιγο και να συγκρινω τιμες πριν παω να το αγορασω)
Ευχαριστω εκ των προτερων guys!