Αποστολέας Θέμα: DOXA  (Αναγνώστηκε 193353 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 02, 2009, 12:47:19 μμ »
χθες ,που εψαχνα για καταδυτικο,ειδα το ποστ αυτο απο την doxa.αν διαβασα σωστα ομως,λεει για τα πρωτα 50 κομματια απο καθε μοντελο.... ???ολοι κανουν εκπτωσεις ,αλλα εαν αγορασω απο ευρωπη δεν εχει φορους,αλλιως απο αμερικη? ???

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 02, 2009, 01:35:15 μμ »
Το ρολόι θα σταλεί από Ελβετία και φυσικά θα πληρώσεις ΦΠΑ επί της ανγραφομένης. Εκτός και αν το αγοράσει άλλος για σένα από Αμερική ή Ελβετία και στο στείλει.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 02, 2009, 01:37:26 μμ »
Όχι δεν θα ψωνίσω. 2ο χέρι τα βρίσκω φθηνότερα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 31, 2009, 04:45:07 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε αν μπορει να βρεθει το sharkhunter military version ελλαδα? Και αν ναι που και ποσο..... η παιζει μονο απο ιντερνετ.

πραγματικα πολυ ωραια ρολογια!


Ευχαριστω!


Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:22:38 πμ »
http://www.doxawatches.com/special_offer.htm

και επισημα η DOXA...εκπτωσεις...κριση γαρ ;)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:31:39 πμ »
Καλησπερα σε ολους. Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε αν μπορει να βρεθει το sharkhunter military version ελλαδα? Και αν ναι που και ποσο..... η παιζει μονο απο ιντερνετ.

πραγματικα πολυ ωραια ρολογια!


Ευχαριστω!


Ελιο


Mόνο ίντερνετ http://www.doxawatches.com
και μεταχειρισμένα εδώ μπορείς να βρεις αν έχεις τύχη και υπομονή http://forums.watchuseek.com/forumdisplay.php?f=29

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 03, 2009, 09:42:54 πμ »
καλημερα,

Να κανω μια ερωτηση γενικα θα ηθελα η σε εσενα δημητρη.

Κοιταγα το site και αν καιμου αρεσει πολυ το military sharkhunter η το 5000τ η το 1000τ αυτη την στιγμη για το μονο που με παιρνει ειναι το 1000τ το sharkgunter professional. Ποιες οι διαφορες? Νομιζεις/ ζετε οτι αξιζει τον κοπο να περιμενω ωστε να μαζεψω για το mil η οχι?

Ακομα μια ερωτησουλα.... Ποσο σε χρεωνει το ελληνικο τελωνειο με αποστολη απο ελβετια η ΗΠΑ?


Σας ευχαριστω προκαταβολικα..


Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:00:58 πμ »
Το 1000Τ είναι μικρότερο, 42χιλ έναντι 45χιλ. Το 5000Τ έχει καλύτερο φινίρισμα καντράν (δείκτες, ενδείξεις ωρών), καλύτερη καταδυτική επέκταση μπρασελέ, βαλβίδα ηλίου, διαφορετικό μπρασελέ.  Βέβαια όλα είναι σχετικά. Κάποιος μπορεί να προτιμά το καντράν του 1000Τ γιατί είναι πιο εργονομικό (δεν έχει γυαλισμένες ενδείξεις και δείκτες), μπορεί να θέλει το καλσσικό μπρασελέ του 1000Τ και η βαλβίδα διαφυγής ηλίου να του είναι άχρηστη (κατά 99,999%). Τώρα αν αξίζει να περιμένεις για το μιλιτέρ δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω, μόνος σου θα βρεις την απάντηση.
Στο τελωνείο θα πληρώσεις: Αξία ρολογιού (μετατρεμένη σε ευρώ την εκάστοτε στιγμή) Χ ΦΠΑ 19% + κάποια έξοδα (περίπου 100 ευρώ). Δηλ. αν το ρολόι κοστίζει 2000$, τότε θα πληρώσεις επιπλέον 2000 / 1,4 (πχ) Χ 0,19 +100 = 370 ευρώ περίπου (με επιφύλαξη).


Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:54:40 πμ »
Ευχαριστω, ησουν κατατοπιστικος!
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:04:04 μμ »
καλησπερα σε ολους....

Δεν βλεπω και πολλα post στο thrad της Doxa  και ειπα να εμπλουτισω λιγο την κατασταση.


Κατ' αρχην ευχαριστω το φορουμ και τον φιλο Blackbird που μου εδωσαν την ευκαιρια να γνωρισω μαρκες οπως την Doxa και την sinn.


και εγω, εδω και λιγες ημερες ειμαι κατοχος ενος 1000Τ sharkhunter το οποιο αγορασα απευθειας απο το εργοστασιο. Επωφεληθηκα της καλοκαιρινης εκπτωσης και εκανα την παραγγελια μου με την τιμη να ειναι στα 1490$ + 45$ μεταφορικα.


Το ρολοι κατευφθασε στο Ελ βενιζελ και εκει με ειδοποησαν οτι ηθελαν την επισημη αποδειξη απο την εταιρια η οποια για καποιο ανεξηγητο λογο εχαθη. Εστειλα email και σε 30 λεπτα εστειλαν σκαναρισμενη ξανα την αποδειξη και στο  email μου και στο email της Fed-ex εδω στο Ελ. Βενιζελ. Καθ' ολη την διαρκεια της αποστολης εβλεπα που ειναι το ρολοι το οποιο εκανε 4 ημερες να ερθει στα χερια μου. Μου εστειλαν μεχρι και email να με ρωτησουν αν ολα πηγαν καλα....


Αριστα λοιπον στο customer Service!

Το θεικο ειναι οτι οι ελβετοι στην Doxa μου εκαναν παιρετερω εκπτωση και μου κατεβασαν και αλλο το ρολοι στα 1200$ + 45 μεταφορικα!!! :D :D. Μαλλον επειδη τους εγραψα οτι τα λατρεψα και τα ερωτευτηκα με το που τα ειδα!  ;D ;D

Στο τελωνειο πληρωσα περιπου στα 300 ευρω φορους και αλλες αηδιες, συνολικα δηλαδη κατι λιγοτερο απο 1300 ευρω.....

Τα αξιζει?

Πιστευω πως ναι. Κατ' αρχην παιρνεις ενα εκ των κλασσικοτερων sub ρολογιων ever. Εχει τον χαρακτηρα του και δεν μοιαζει με τιποτα αλλο, καποιος που ξερει και σε δει θα πει αμεσως ενα Doxa. Αυτοι ειναι ελαχιστοι αφου και σε γνωστο ρολογαδικο της Αθηνας δεν τα ηξερε κανενας. Ντροπη!

Ειναι τρομερα καλοφτιαγμενο, τουμπανακι θα ελεγα. Το 1000T ειναι το μικροτερο με 42,7 χιλ διαμετρο κασας χωρις την κορωνα ομως ειναι επιβλητικο και δεν κουραζει οταν το φορας. Ειναι βαρυ ναι, ομως δεν ενοχλει, και φανταστειτε οτι εχω σχετικα μικρο καρπο. Εχει ισως εναν απο τους καλυτερους μπρασελε που παιζουν και αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει και ο Blackbird που εχει περισσοτερα ρολογια απο εμενα. Και απο το speed το reduced, αλλα και απο ενα MkXV με μπρασελε που εχω μπορω να πω οτι αν και μεγαλυτερο και βαρυτερο ειναι πολυ πιο ανετο στο χερι, ειδικα χαρις στον μπρασελε του.

Η τονου κασα του δεν ειναι για πολλους. Ειναι 70τιλα το ρολοι και οπως εχω διαβασει παντου η το λατρευεις η το μισεις.
Επισης ειναι αρκετα ψιλο, και παλι λογω της ιδιαιτερης σχεδιασης του. Αυτο τον χειμωνα με πουκαμισα, κτλ ειναι λιγο προβλημα.

Κουμπωμα, bezel, κορωνα ολα φοβερα φτιαγμενα με καλη αισθηση. Το ρολοι ειναι καταδυτικο και το φωναζει απο μακρια. Ειναι πιστοποιημενο στα 1000m και επισης εχει αρκετα καλο luminova.

Πιστευω να σας κατατοπισα λιγο σχετικα με την αγορα μου. Αρκει να πω οτι μεχρι τα χριστουγεννα θελω και αλλο (800ti or 5000Τ). Ειμαι κατενθουσιασμενος και ενθερμoς φαν/ Doxamaniac.

Δυστυχως εχω δανεισει την ψηφιακη μου οποτε επιφυλασομαι στο μελλον για φωτο...


Ευχαριστω και ελπιζω να μην κουρασα.

ελιο


ΥΓ1- ευχαριστω πολλυ Δημητρη!
ΥΓ2- Ευτυχως για πολλους απο εμας που εταιριες σαν την Doxa, Sinn και αλλες βγαζουν πολυ καλα ρολογια σε σχετικα καλες τιμες. Ειμαι πεπεισμενος οτι αν ο Brad Pitt για παραδειγμα στο καινουργιο υποθετικα Holywood action Movie 'Ενας μαγκας στα σαλωνια' φορουσε ενα Doxa/Sinn κτλ και γινονταν 32 πλανα πανω στο ρολοι αυτοματως ολοι θα τα ζητουσαν, θα γινοταν μοδα, κτλ, κτλ, κτλ. Θα εβλεπες καθε ασχετο να φοραει U1 η 750τ, ενω πριν 6 μηνες αν τους ελεγες Sinn/Doxa θα νομιζαν οτι τους εβρισες στα γερμανικα.
 Φυσικα και με την ανιουσα στις τιμες. Ενα καλο ρολοι ειναι καλο ασχετως της διαφημισης και της τιμης του, (μεγαλη αποδειξη η Sinn) αρκετες φορες ομως ενα μετριο ρολοι γινεται αντικειμενο θαυμασμου με τρελες πωλησεις χωρις πραγματικα να το αξιζει.
ΥΓ3- Ευχαριστω και το ομολογουμενως πολυ ενημερωμενο φορουμ.
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:27:10 μμ »
Σε συγχωρουμε γιατι  το review ειναι πολυ καλο αλλιως δεν επιτρεπεται χωρις φωτο.....παρε απο το κινητο σου
περαν της πλακας ο ρολος του φορουμ ειναι να σε φερνει σε επαφη με μαρκες που ειναι εξισου ποιοτικες σε καποια στοιχεια με τα μεγαθηρια..κ φυσικα εχεις κατι που διαφερει...αυτο δεν ψαχνουμε ολοι αλλωστε .....

εμενα προσωπικα μου αρεσει απο Doxa αυτο



“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:29:11 μμ »
Καλοφόρετο,να το ευχαριστηθείς!Πολύ καλή και αναλυτική η περιγραφή σου,περισσότερο όμως χαίρομαι επειδή χαίρεσαι εσύ με την αγορά-επιλογή που έκανες!Είναι μεγάλη υπόθεση να ξέρεις τί αγοράζεις!Ένας συνηδειτοποιημένος αγοραστής είναι ότι καλύτερο,διότι και το προιον τον εκφράζει και ο ίδιος αισθάνεται πάνω από όλα ευτυχισμένος!  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 29, 2009, 03:48:14 μμ »
Ευχαριστω πολυ!

Η αληθεια ειναι πως με το που τα ειδα αμεσως τα ερωτευτηκα! Σπανιο αλλα συμβαινει :D. Την ιδια περιοδο κοιταγα και τα Sinn και αν μου το επιτρεπουν τα οικονομικα μου θα παρω ενα U1 απλα me τα Doxa τρελαθηκα. Με ολα τα Doxa στο Site!!!! Αυτο το εχω ξαναπαθει μονο με τον πορτογαλο της IWC και το Rolex SD. Εκεινη την ωρα που τα φορεσα ημουν ικανος για μεγαλη μ..λ..ια! Δανειο, πουλαω αυτοκινητο, νεφρο, κτλ. 

neo12 το 750Τ ειναι εκπληκτικο. Ειδικα στην διαμορφωση της καραιβικης, με το μπλε καντραν δηλαδη. Ακομα καλυτερο το 750Τ GMT.

Και παλι ευχαριστω.


ΥΓ- το ξερω για τις φωτο, ειναι σημαντικο. Δυστυχως πηρα φωτο με το κινητο αλλα δεν μπορω να ποσταρω, μου λεει οτι ο φακελος ειναι γεματος. Θα επανελθω δριμυτερος.
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 29, 2009, 06:25:59 μμ »
Φίλε elio, είσαι ένα DOXAσμένο μέλος του φόρουμ πλέον  :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:
Καλοφόρετο και να δείχνει μόνο καλές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 29, 2009, 06:38:13 μμ »
Φίλε Ηλία,
Καλορίζικο και καλοφόρετο!!
Όμορφη και "ψαγμένη" επιλογή!!
Άσε άλλους, γνώστες υποτίθεται του χώρου, να ρωτούν τι είναι αυτή η "ΔΟΞΑ"..... ;D
Καλές βουτιές.....
ΦΩΤΟ, ΦΩΤΟ, ΦΩΤΟ ΤΩΡΑ!!! :lens: :lens:

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:08:48 μμ »
Συνονοματε και gracellin ευχαριστω πολυ.

By the way η ευχη ....να δειχνει μονο καλες ωρες ειναι μια απο τις ωραιες ευχες που εχω ακουσει!

φωτο λιαν συντομως!

Ευχαριστω.

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:51:13 μμ »
                  Φίλε Ηλία να το χαρείς με υγεία και σκίστο στο φόρεμα να το ευχαριστηθείς.Το ρολόι δε μασάει πουθενά και τη μη αναγνωρισιμότητα δες τη θετικά.Είναι σα να κλείνεις πονηρά το μάτι και να λές  ¨γι΄ αυτούς που ξέρουν . . .¨
                                 
                                      Φιλικά Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:55:46 μμ »
Φιλε capitano ευχαριστω.

Μα για εμενα η μη αναγνωρισιμοτητα ειναι κατι πολυ θετικο.

Ξαναναφερω οτι θεωρω απαραδεκτο ισως το πιο γνωστο ρολογαδικο στην Αθηνα να με κοιτανε σαν χαζο οταν τους ειπα αν εχουν Doxa.

O πολυ φιλος και μελος του φορουμ Mitsaklis πηγε σε μεγαλο ρολογαδικο στην old Bond street που ειχαν σχεδον ολη την αλυσιδα της Sinn και ρωτησε για Doxa. Δεν τον κοιταξαν λες και μιλουσε σουαχιλι, απλα του ειπαν τα ξερουμε απλα δεν τα εχουμε.


Ευχαριστω

Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 29, 2009, 08:11:39 μμ »
         Στο μεγαλύτερο της Αθήνας και δεν τα γνώριζαν !!!!!
                Απλά  ΗΔΟΝΗ  ! ! !

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 29, 2009, 11:32:12 μμ »
   Καλοφόρετο elio, είναι ρολογάρα ;)

   Σαν επαγγελματίας σε οποιοδήποτε τομέα, θα φρίκαρα με την ιδέα ότι ένας πελάτης μπορεί να γνωρίζει περισσότερα από μένα. Όμως είναι απίστευτο το ποσοστό των άσχετων πωλητών-επαγγελματιών στον χώρο. Όχι ότι σε άλλους χώρους τα πράγματα είναι καλύτερα(πχ αυτοκίνητο)

   Πιστεύω ότι όσο ωριμάζει κανείς, τόσο επιδιώκει την μη αναγνωρισιμότητα. Αυτό με κρατάει(εκτός από τα $$$$ ;D) μακριά από πχ ένα Panerai. Κι αν και όταν πάρω κάποιο θα το παίζω konakis και θα λέω ότι είναι μια καλή μαιμού :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης