Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4199565 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13240 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:20:52 μμ »
Αποστολη εχω συζητηση με πολύ κοσμο εκτος φορουμ και για παρα πολλους ειναι ονειρο η αποκτηση γενικα ενός Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13241 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:33:58 μμ »
Αποστολη εχω συζητηση με πολύ κοσμο εκτος φορουμ και για παρα πολλους ειναι ονειρο η αποκτηση γενικα ενός Ρολεξ.

Άρη,
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κόσμο που γνωρίζει και θέλει συγκεκριμένο προιόν και όχι στο ποσοστό που θέλει να φέρει οποιαδήποτε κορώνα στον καρπό ως status...

Σε αυτούς λοιπόν που το θέλουν και το αποκτούν, σταματάει η ανησυχία απόκτησης ξανά άλλου ρολογιού; Είναι τελικά το τελευταίο σκαλοπάτι;
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13242 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:42:00 μμ »
Άρη,
Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κόσμο που γνωρίζει και θέλει συγκεκριμένο προιόν και όχι στο ποσοστό που θέλει να φέρει οποιαδήποτε κορώνα στον καρπό ως status...

Σε αυτούς λοιπόν που το θέλουν και το αποκτούν, σταματάει η ανησυχία απόκτησης ξανά άλλου ρολογιού; Είναι τελικά το τελευταίο σκαλοπάτι;
Αποστολη μιλαω για ανθρώπους που απλα θελουν Ρολεξ στο χερι τους γιατι 
κορώνα στον καρπό ως status...
Αυτοι θελουν ένα Ρολεξ στο χερι και φυσικα θα σταματησουν εκει.
Δεν ξερουν καν πως λεγεται το μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #13243 στις: Αύγουστος 05, 2019, 09:50:57 μμ »
Και με το δικό μου αμάξι πας παντού όπως επίσης με το δικό του Casio βλέπεις την ώρα. Άλλο είναι το θέμα μας!

Suzuki Samurai έχεις ???



Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2019, 10:11:14 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13244 στις: Αύγουστος 05, 2019, 10:59:05 μμ »
Ο κόσμος κάνει όνειρα αλλά πολλές φορές δεν κάνει τίποτα για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του.

Ο άνθρωπος από την φύση του είναι άπληστος. Αρχικά θέλει ένα Ρολεξ, μετά θέλει και δεύτερο μετά θέλει και χρυσό και στο τέλος θέλει και ένα Πατεκ. Καλα όλα αυτά αρκεί να μπορεί να τα αποκτήσει και να είναι χαρούμενος με τις επιλογές του και τις επιτυχίες του.

Οι εποχές αλλάζουν και χρειάζεται προσοχή και σύνεση. Αναρωτιέμαι πόσοι από εμάς που θέλουμε να φοράμε ένα Ρολεξ στον καρπό μπαίνουμε στο μετρό μιας μεγάλης πρωτεύουσας με Tshirt και είμαστε άνετοι και υπερήφανοι.

Τα φόρουμ επηρεάζουν αρνητικά τα μέλη τα οποία επιδίδονται σε ενα άτυπο ανταγωνισμό για το ποιος έχει τα καλύτερα ή περισσότερα ρολόγια.

Αναρωτιέμαι αν ένα μέλος του φόρουμ με βοηθουσε να αποκτισω μια κεραμική daytona σε τιμή καταλόγου και μετά από δύο χρόνια που όπως κάποιοι υποστηρίζουν έκανε 50% πάνω ήθελα να την πουλήσω και μου την ζητούσε το ίδιο μέλος πόσο θα έπρεπε να του την δώσω?

Τα τελευταία 4 χρόνια ήμουν θερμός υποστηρικτής της Ρολεξ αλλά όταν κατάλαβα ότι η απόκτηση ενός ή περισσότερων ρολογιών μου προσέφερε περισσότερο άγχος πάρα ευχαρίστηση τα έδιωξα όλα εκτός από ένα. Ένα ρολόι είναι αρκετό. Σχεδόν κατέληξα και στο απόλυτο GMT το οποίο θα το ανακοινώσω σε μια εβδομάδα.

ΥΓ. Δεν εμπορεύονται ούτε κερδίζω χρήματα από ρολόγια. Αντιθέτως μέχρι να φτάσω να καταλάβω τι γίνεται χάλασα κάποια χρήματα όπως γίνεται σε κάθε χομπυ.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13245 στις: Αύγουστος 06, 2019, 07:46:26 πμ »
Ο κόσμος κάνει όνειρα αλλά πολλές φορές δεν κάνει τίποτα για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του.

Ο άνθρωπος από την φύση του είναι άπληστος. Αρχικά θέλει ένα Ρολεξ, μετά θέλει και δεύτερο μετά θέλει και χρυσό και στο τέλος θέλει και ένα Πατεκ. Καλα όλα αυτά αρκεί να μπορεί να τα αποκτήσει και να είναι χαρούμενος με τις επιλογές του και τις επιτυχίες του.

Οι εποχές αλλάζουν και χρειάζεται προσοχή και σύνεση. Αναρωτιέμαι πόσοι από εμάς που θέλουμε να φοράμε ένα Ρολεξ στον καρπό μπαίνουμε στο μετρό μιας μεγάλης πρωτεύουσας με Tshirt και είμαστε άνετοι και υπερήφανοι.

Τα φόρουμ επηρεάζουν αρνητικά τα μέλη τα οποία επιδίδονται σε ενα άτυπο ανταγωνισμό για το ποιος έχει τα καλύτερα ή περισσότερα ρολόγια.

Αναρωτιέμαι αν ένα μέλος του φόρουμ με βοηθουσε να αποκτισω μια κεραμική daytona σε τιμή καταλόγου και μετά από δύο χρόνια που όπως κάποιοι υποστηρίζουν έκανε 50% πάνω ήθελα να την πουλήσω και μου την ζητούσε το ίδιο μέλος πόσο θα έπρεπε να του την δώσω?

Τα τελευταία 4 χρόνια ήμουν θερμός υποστηρικτής της Ρολεξ αλλά όταν κατάλαβα ότι η απόκτηση ενός ή περισσότερων ρολογιών μου προσέφερε περισσότερο άγχος πάρα ευχαρίστηση τα έδιωξα όλα εκτός από ένα. Ένα ρολόι είναι αρκετό. Σχεδόν κατέληξα και στο απόλυτο GMT το οποίο θα το ανακοινώσω σε μια εβδομάδα.

ΥΓ. Δεν εμπορεύονται ούτε κερδίζω χρήματα από ρολόγια. Αντιθέτως μέχρι να φτάσω να καταλάβω τι γίνεται χάλασα κάποια χρήματα όπως γίνεται σε κάθε χομπυ.


Νίκο δεν μου λες και εμένα τι γίνεται μπας και καταλάβω και εγώ
και γλυτώσω κανένα ευρώ από την τσέπη μου ....

Αν θελεις με πμ ευχαριστώ  :smt023

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13246 στις: Αύγουστος 06, 2019, 08:40:50 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη.

Όσα γράφω είναι προσωπική εκτίμηση κι φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Τα ρολόγια ΔΕΝ είναι επένδυση. Όποιος αγοράζει σήμερα ρολόγια με σκοπό να βγάλει κέρδος είναι θέμα χρόνου να χάσει χρήματα. Είναι θέμα χρόνου. Ότι συμβαίνει σήμερα με τα ατσάλινα Ρολεξ και κάποια άλλα εμπορικά κομμάτια θυμίζουν εποχές χρηματιστήριο 1999 αν θυμάμαι καλα.

Στο παράδειγμα που ανέφερε ο φίλος Μιχάλης παραπάνω είχαν από 30.000 και ο ένας πήρε Ρολεξ και ο ξάδερφος Jeep.Καλα έκαναν οι άνθρωποι και να έχουν υγεία να χαρούν τις επιλογές τους.

Απλά δεν συμφωνώ ότι τα Χριστούγεννα τα ρολόγια του ενός θα κάνουν 35.000 ενώ το Jeep 20.000. Αυτό είναι μια εκτίμηση κάτω από φυσιολογικές συνθήκες βασισμένο στην τάση της αγοράς σήμερα.
Ένα είναι σίγουρο. Ότι τα Χριστούγεννα ούτε ο ένας ούτε ο άλλος θα έχουν άμεσα διαθέσιμα 30.000 ευρώ. Κανείς.

Εγώ γράψει και στο παρελθόν ότι η σημερινή οικονομία και τάση υπερκαταναλωτισμου θα έρθει σε διόρθωση. Είναι δεδομένο. Μέσα στην επόμενη δεκαετία θα υπάρξει παγκόσμια οικονομική διόρθωση. Για πολλούς λόγους.
Κλιματική αλλαγή, μεταναστευτικο, εμπορικοί πολέμοι και πολλά άλλα.

Σε αυτό το αβέβαιο παγκόσμιο περιβάλλον είναι λάθος να νομίζει κάποιος ότι όταν έχω πέντε ατσάλινα Ρολεξ σε μια θυρίδα την ώρα της κρίσης θα επιβιώσω και θα ζήσω ενώ οποίος δεν έχει θα πεινάσει.

Την ώρα της κρίσης οι θυρίδες κλειδώνουν. Δεν έχει κανείς πρόσβαση.
Την ώρα της κρίσης όσοι έχουν μετρητά δεν θα αγοράσουν Ρολεξ. Θα κοιτάξουν να επιβιώσουν και να τροφοδοτούν τις επιχειρήσεις τους ή οικογένεια.

Σε κάθε περίπτωση το να έχει κάποιος το 20-30-40-50% του ετήσιου εισοδήματος του σε ρολόγια μόνο σοφή επιλογή δεν είναι για τα δικά μου δεδομένα.

Από την άλλη χαίρομαι για τις επιλογές των μελων και εύχομαι τα ρολόγια τους να δείχνουν πάντα ευχάριστες ώρες. Απλά με ενοχλεί η τοποθέτηση κάποιων ότι εγω που έχω Ρολεξ είμαι σε καλύτερη μοίρα θέση από εσένα που δεν έχεις.

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε στην ίδια θέση. Τι να το κάνω να ζω σε βιλλα με σωματοφυλακες και όλη η πόλη να είναι σε υποσητισμο. Αργά ή γρήγορα θα πεινάω και εγώ ή θα χρειαστεί να φυγω από την βίλα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13247 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:00:00 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη.

Όσα γράφω είναι προσωπική εκτίμηση κι φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή.

Τα ρολόγια ΔΕΝ είναι επένδυση. Όποιος αγοράζει σήμερα ρολόγια με σκοπό να βγάλει κέρδος είναι θέμα χρόνου να χάσει χρήματα. Είναι θέμα χρόνου. Ότι συμβαίνει σήμερα με τα ατσάλινα Ρολεξ και κάποια άλλα εμπορικά κομμάτια θυμίζουν εποχές χρηματιστήριο 1999 αν θυμάμαι καλα.

Στο παράδειγμα που ανέφερε ο φίλος Μιχάλης παραπάνω είχαν από 30.000 και ο ένας πήρε Ρολεξ και ο ξάδερφος Jeep.Καλα έκαναν οι άνθρωποι και να έχουν υγεία να χαρούν τις επιλογές τους.

Απλά δεν συμφωνώ ότι τα Χριστούγεννα τα ρολόγια του ενός θα κάνουν 35.000 ενώ το Jeep 20.000. Αυτό είναι μια εκτίμηση κάτω από φυσιολογικές συνθήκες βασισμένο στην τάση της αγοράς σήμερα.
Ένα είναι σίγουρο. Ότι τα Χριστούγεννα ούτε ο ένας ούτε ο άλλος θα έχουν άμεσα διαθέσιμα 30.000 ευρώ. Κανείς.

Εγώ γράψει και στο παρελθόν ότι η σημερινή οικονομία και τάση υπερκαταναλωτισμου θα έρθει σε διόρθωση. Είναι δεδομένο. Μέσα στην επόμενη δεκαετία θα υπάρξει παγκόσμια οικονομική διόρθωση. Για πολλούς λόγους.
Κλιματική αλλαγή, μεταναστευτικο, εμπορικοί πολέμοι και πολλά άλλα.

Σε αυτό το αβέβαιο παγκόσμιο περιβάλλον είναι λάθος να νομίζει κάποιος ότι όταν έχω πέντε ατσάλινα Ρολεξ σε μια θυρίδα την ώρα της κρίσης θα επιβιώσω και θα ζήσω ενώ οποίος δεν έχει θα πεινάσει.

Την ώρα της κρίσης οι θυρίδες κλειδώνουν. Δεν έχει κανείς πρόσβαση.
Την ώρα της κρίσης όσοι έχουν μετρητά δεν θα αγοράσουν Ρολεξ. Θα κοιτάξουν να επιβιώσουν και να τροφοδοτούν τις επιχειρήσεις τους ή οικογένεια.

Σε κάθε περίπτωση το να έχει κάποιος το 20-30-40-50% του ετήσιου εισοδήματος του σε ρολόγια μόνο σοφή επιλογή δεν είναι για τα δικά μου δεδομένα.

Από την άλλη χαίρομαι για τις επιλογές των μελων και εύχομαι τα ρολόγια τους να δείχνουν πάντα ευχάριστες ώρες. Απλά με ενοχλεί η τοποθέτηση κάποιων ότι εγω που έχω Ρολεξ είμαι σε καλύτερη μοίρα θέση από εσένα που δεν έχεις.

Όλοι οι άνθρωποι είμαστε στην ίδια θέση. Τι να το κάνω να ζω σε βιλλα με σωματοφυλακες και όλη η πόλη να είναι σε υποσητισμο. Αργά ή γρήγορα θα πεινάω και εγώ ή θα χρειαστεί να φυγω από την βίλα.
Καλημέρα Νίκο,

Θα ήθελα να μας πεις με ποιον τρόπο πιστεύεις ότι θα χάσει κάποιος χρήματα όταν έρθει η ώρα εκείνη που περιγράφεις. Ρωτάω μόνο και μόνο επειδή συνέκρινες τη "ρολεξίτιδα" της εποχής μας με το χρηματιστήριο του 1999. Τι θα συμβεί δηλαδή και οι τιμές θα πέσουν; Θα βγάλει ξαφνικά η Rolex εκατομμύρια κομμάτια και θα τα διαθέσει στην αγορά; Θα χρεοκοπήσει; Τι ακριβώς προβλέπεις ότι θα γίνει ώστε να οδηγηθούμε σε αυτό που περιγράφεις;

Επίσης, δεν είπε κανείς ότι μαζεύουμε ρολόγια για να μην πεινάσουμε σε επερχόμενη κρίση. Κάνουμε το χόμπι μας, τα φοράμε, τα χαιρόμαστε και αυτά μας το ανταποδίδουν με το να γίνονται κάθε μέρα και ακριβότερα, κάτι που το απλό μυαλό ενός μη γνώστη απλά δεν μπορεί να χωρέσει. Προϋπόθεση φυσικά είναι να γνωρίζεις και εξαργυρώνοντας τη γνώση σου να κερδίζεις κάνοντας σωστές κινήσεις. Αν δηλαδή έχεις 10000 σήμερα και πας να αγοράσεις ένα μισό μισό datejust με διαμάντια, είσαι άξιος της μοίρας σου (που βεβαίως ούτε καν σε αυτήν την περίπτωση δεν θα είναι καταστροφική, αντίθετα σε βάθος χρόνου και εκεί κερδισμένος θα βγεις).

Κλείνοντας να επαναλάβω κάτι που έγραψα σε άλλο θρεντ πριν καιρό και αυτό δεν είναι η άποψή μου, είναι η πραγματικότητα: Ιστορικά δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ σπορ μοντέλο της εταιρείας που να μην έχει σημειώσει ανοδική πορεία και να μην πωλείται με σημαντικό κέρδος σε σχέση με την τιμή που αγοράστηκε. Αυτό ισχύει από την ίδρυση της εταιρείας μέχρι σήμερα. Φυσικά δεν μιλάω για φούσκες που όταν πρωτοκυκλοφορούν πωλούνται στη μαύρη στη διπλάσια και τριπλάσια αξία, μιλάω για σοβαρές κινήσεις, να πάρεις ένα ρολόι από τη μπουτίκ όσο κάνει σήμερα, ή ένα discontinued ελαφρώς ακριβότερα από όσο έκανε όταν σταμάτησε.

Όσο για τα Χριστούγεννα, εδώ θα είμαστε και θα δούμε πόσο θα κάνει το τζιπ και πόσο τα ρολεξάκια

Περιμένω απάντηση σε αυτό που σε ρώτησα στην πρώτη παράγραφο γιατί με έπιασε η πολυλογία μετά, γερνάω βλέπεις

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13248 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:34:29 πμ »
Καλημέρα Μιχάλη,

Σε μια συρρίκνωση της παγκόσμιας οικονομίας (αυτό περιγράφω ότι θα συμβεί) η σημερινή εμπορική υπεραξία κάποιων καταναλωτικων αγαθών θα μειωθεί.

Θα μειωθεί όχι γιατί η Ρολεξ θα βγάλει περισσότερα ρολόγια αλλά διότι θα μειωθεί η ζήτηση βάση της υπεραξίας.

Απο το 2004 που ξεκίνησε η οικονομική κρίση στην Αμερική μέχρι το 2010 τα ρολόγια ήταν στα αζήτητα. Διότι ο κόσμος δεν είχε χρήματα για χομπυ και επένδυση. Δεν υπήρχε φυσικά ούτε Instagram ούτε Facebook.

Τα τελευταία τρία χρόνια που η παγκόσμια οικονομία φούσκωσε πάλι και η Κίνα τρέχει με διψήφιο ρυθμό ανάπτυξης τα ρολόγια άρχισαν να παίρνουν υπεραξία. Μια φωτογραφία στο Instagram πήρε αξία και η προσωπική αυτοπροβολή πίσω από μια οθόνη αυτοσκοπός.

Και στις δύο περιπτώσεις η εμπορική αξία των ρολογιών καθορίζεται από εξωγενεις παράγοντες και όχι με την Ρολεξ.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι χρήματα και κέρδος από ρολόγια βγάζουν μόνο οι εταιρείες και οι έμποροι. Όλοι εμείς οι απλοί καταναλωτές αργά ή γρήγορα θα χάσουμε σε βάθος χρόνου.

Απλά με τα Ρολεξ θα χάσουμε λιγότερα.



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13249 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:43:22 πμ »
Νικο δεν συμφωνω στο σημειο που λες
οτι μελλοντικα σε μια συρρικνωση της παγκοσμιας οικονομιας η σημερινη εμπορικη υπεραξια καποιων καταναλωτικων αγαθων θα μειωθει.
Προφανως ξεχνας οτι στην Ελλαδα την δεκαετια του 90 για να παρεις το φτηνοτερο Ρολεξ εδινες οσα σχεδον ενα διαμερισμα.
Ολα τα Ρολεξ εκεινης της εποχης που κυκλοφορουν σημερα και τα καταλαβαινεις απο το μεγεθος ειχαν αυτη την τιμη.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13250 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:48:58 πμ »
Αν δηλαδή έχεις 10000 σήμερα και πας να αγοράσεις ένα μισό μισό datejust με διαμάντια, είσαι άξιος της μοίρας σου (που βεβαίως ούτε καν σε αυτήν την περίπτωση δεν θα είναι καταστροφική, αντίθετα σε βάθος χρόνου και εκεί κερδισμένος θα βγεις).

Εδώ διαφωνώ μαζί σου Μιχάλη.

Το κατακριτέο είναι όλοι ξαφνικά να θέλουν ένα Hulk, Batman ή Superman.
Το να κάνει κάποιος προσωπική επιλογή βάση του γούστου κι όχι σύμφωνα με τις τάσεις της "μόδας" θα έλεγα πως είναι αξιέπαινο στις μέρες μας όπου όλοι μοιάζουμε μεταξύ μας.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13251 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:51:08 πμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13252 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:57:03 πμ »
Άρη ο πληθωρισμός του 90 δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά στην παγκόσμια οικονομία. Πλέον πολλές οικονομίες τρέχουν με αρνητικό πληθωρισμό.

ΥΓ. Αυτός που πήρε Ρολεξ εκείνη την εποχή και όχι διαμέρισμα όπως λες ΣΊΓΟΥΡΑ έβγαλε πολύ λιγότερα από αυτόν που πήρε διαμέρισμα.


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13253 στις: Αύγουστος 06, 2019, 09:59:01 πμ »
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13254 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:01:45 πμ »
ΥΓ. Αυτός που πήρε Ρολεξ εκείνη την εποχή και όχι διαμέρισμα όπως λες ΣΊΓΟΥΡΑ έβγαλε πολύ λιγότερα από αυτόν που πήρε διαμέρισμα.
Νικο ειδες πουθενα σε αυτα που εγραψα να γραφω οτι αγορασανε για κερδος;
Νομιζεται οτι οποιος γραφει για τα Ρολεξ γραφει οτι αγοραζει με βαση το κερδος;

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13255 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:04:11 πμ »


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο δικό σου χέρι είναι Σπύρο?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13256 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:37:17 πμ »
Στο δικό σου χέρι είναι Σπύρο?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13257 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:37:54 πμ »
Νικο δεν συμφωνω στο σημειο που λες
οτι μελλοντικα σε μια συρρικνωση της παγκοσμιας οικονομιας η σημερινη εμπορικη υπεραξια καποιων καταναλωτικων αγαθων θα μειωθει.
Προφανως ξεχνας οτι στην Ελλαδα την δεκαετια του 90 για να παρεις το φτηνοτερο Ρολεξ εδινες οσα σχεδον ενα διαμερισμα.
Ολα τα Ρολεξ εκεινης της εποχης που κυκλοφορουν σημερα και τα καταλαβαινεις απο το μεγεθος ειχαν αυτη την τιμη.

Για πες μου ρε φίλε .... σήμερα που μιλάμε τι να αγοράσω διαμέρισμα η ρόλεξ ...;;;; Αντικειμενικός σκοπός το κέρδος ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13258 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:38:49 πμ »
Εδώ διαφωνώ μαζί σου Μιχάλη.

Το κατακριτέο είναι όλοι ξαφνικά να θέλουν ένα Hulk, Batman ή Superman.
Το να κάνει κάποιος προσωπική επιλογή βάση του γούστου κι όχι σύμφωνα με τις τάσεις της "μόδας" θα έλεγα πως είναι αξιέπαινο στις μέρες μας όπου όλοι μοιάζουμε μεταξύ μας.
Εννοείται ότι πρέπει να αγοράζουμε μόνο ότι μας αρέσει να φοράμε. Το παράδειγμα με τα διαμάντια ήταν μόνο για όσους θα δουν το ρολόι και ως επένδυση. Και εκεί με βάση την ιστορία μόνο τα σπορ μοντέλα ηταν και είναι επένδυση

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13259 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:41:38 πμ »
Νικο ειδες πουθενα σε αυτα που εγραψα να γραφω οτι αγορασανε για κερδος;
Νομιζεται οτι οποιος γραφει για τα Ρολεξ γραφει οτι αγοραζει με βαση το κερδος;

Το συγκεκριμενο κομματι της απαντησης του Νικου ηταν υστερογραφο και επιχειρηματολογουσε γενικοτερα για την επενδυση που πιστευεται οτι προσφερουν τα ρολεξ.

Οποτε μπορεις να κοιταξεις το κομματι που απαντα στο δικο σου ποστ και εχει σχεση με την οικονομικη κατασταση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI