Αποστολέας Θέμα: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..  (Αναγνώστηκε 62125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 04:03:09 μμ »
οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα στο φορουμ, μερικες φορες η χρηση παραδειγματων απο αλλους χωρους εξω απο την ωρολογοποιια μπορει και να μην αποδωσει σωστα το νοημα που θελουμε να περασουμε.περα απο αυτο ,οταν σημερα η τεχνολογια εχει φτασει σε τετοια επιπεδα που δεν ειναι αθλος η επιτυχης κατασκευη ενος column wheel.καποτε το column wheel προεκυπτε απο την ενωση δυο ξεχωριστων κομματιων και απαιτουσε χρονο,ικανοτητα και τεχνικη!γι αυτο τον λογο θεωρουνταν μια ακριβη και ποιοτικη τεχνικη λυση.σημερα απο ενα μηχανημα μπορουν να βγουν χιλιαδες τετοια κομματια σε λιγο χρονο και αψογα ζυγισμενα.επιμενω να πιστευω οτι το μαρκετινγκ κινειται στην αναδειξη των μηχανων .η καινοτομια που θα διαφοροποιει πλεον την μια εταιρια απο καποια αλλη ειναι η χρηση μιας νεας χρησιμης τεχνολογια σε προσιτα για την πλειψηφια των αγοραστων ρολογια.αλλα ακομα και στο παρελθον αν ανατρεξουμε π.χ η ρολεξ εγινε γνωστη για την oyster case.αυτο που κανεις αλλος δεν ειχε!αδιαπεραστη απο νερο και σκονη, ελεγαν στις διαφημισεις τους!και  ποιος ειναι σημερα ο δρομος?τα νεα escapements.γιατι?ακριβεια χρονομετρου ,πιο αραια σερβις και κατα βαση απο τις ιδιες τις εταιριες αφου ειδαν οτι η συντηρηση ειναι το ιδιο επικερδης με την πωληση ρολογιων!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2009, 04:12:59 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:07:05 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πλέον αποσυνδέσει την ανάγνωση της ώρας από το ρολόι και εκτιμούν ή επιλέγουν ένα ρολόι για δικούς τους λόγους που είναι αισθητικοί, κοινωνικοί, ταύτισης με πρότυπα και στερεότυπα, ή έκφραση του στυλ τους. Και μην μου πείτε όχι, γιατί άλλη ιδέα θα σχηματίσετε για εμένα όταν συναντηθούμε αν φοράω Panerai. Casio, Philippe Dufour, το ρολόι του παππού μου, ή Flik Flak, παρά το γεγονός ότι μέσα από τα κείμενά μου θα πρέπει να έχετε ήδη μια εικόνα.

Το ξαναλέω. Γι αυτούς που «ψάχνονται» υπάρχουν άλλες λύσεις. Δεν είναι σωστό να ανάγουμε το προσωπικό, σε γενικό. Πόσοι από αυτούς που πληρώνουν το επιπλέον κόστος ενός column wheel  (θα με κάνετε να πω κακή λέξη και θα με διώξει ο Nanagno πριν τον seamasterchrono) ....... για το τι είναι αυτό το «κωλογουίλι». Απλά δεν το φορούν τόσοι πολλοί φίλοι τους, όσοι τον απλό χρονογράφο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν έχει νόημα η ενημέρωση και η εμβάθυνση, αλλά με μέτρο.

Αν το όλο θέμα ήταν η ακρίβεια στην μέτρηση του χρόνου, θα φοράγαμε όλοι satelite watches. Αν ήταν η απόλυτη συνέπεια στα ιδανικά της ωρολογοποιίας, Philippe Dufour και αν ήταν στην υψηλή τεχνολογία, Cabestan. Εγώ πάντως όταν φοράω το αγαπημένο μου Reverso, είμαι ευτυχής και δεν με νοιάζει τι ώρα δείχνει. Αν το βάλω στην σωστή ώρα, θα το κάνω για να μην πουν οι άλλοι «καλά το ρολόι του Κωστή, πάει λάθος;» Εγώ το λατρεύω και ξεκούρδιστο.

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:26:47 μμ »
Ουπς! Κάτι χάθηκε στη διαδρομή.

Τέλως πάντων. Γιώργο ζητάς: η καινοτομια που θα διαφοροποιει πλεον την μια εταιρια απο καποια αλλη ειναι η χρηση μιας νεας χρησιμης τεχνολογια σε προσιτα για την πλειψηφια των αγοραστων ρολογια.
Το οποίο για εμένα είναι ανέφικτο εκτός swatch γκρουπ. Και είναι ανέφικτο από κάποια μικρή εταιρεία γιατί θα είναι οικονομικά ανέφικτο, άρα δε θα μιλάμε για προσιτό ρολόι. Ποιοι είναι εκείνοι που παράγουν νέους μηχανισμούς; Οι "ακριβές" εταιρείες. Γιατί;  Γιατί έχουν την πελατεία να τον πληρώσει. Και βέβαια δεν ασχολούνται με την εξέλιξη ενός απλού αυτόματου ή κουρδιστού μηχανισμού. αλλά με complications. Για τα άλλα υππάρχουν οι ΕΤΑ και Unitas. Μια μικρή προσιτή εταιρεία το πολύ πολύ να κάνει μια μετατροπή σε μια υπάρχουσα μηχανή. Και πάλι όμως θα σταβομουτσουνιάσεις όταν η Fortis θα σου ζητήσει 6000 ευρώ για ένα  ξυπνητήρι. Ενώ αν το έκανε η IWC (μετατρέποντας και αυτή την 7750) θα το δεχόσουν ασυζητητί και ας ήταν και ακριβότερο. Εδώ η  Sinn έκανε μετατροπή σε 7750 στο U1000 και πέσανε να τη φάνε.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:27:41 μμ »
Είναι δυνατόν να αναρωτιέσται αν μπορούν να ανταγωνιστούν τους Ευρωπαίους στα μηχανικά ρολόγια; Εδώ κατασκευάζουν "καμπανάκια",  στο σύστημα διαφυγής θα κολώσουν; Έτσι κι αλλιώς η Κρεντόρ έχει και αμιγώς μηχανικά μικροθαύματα. Προφανώς θέλουν να προωθήσουν το Σπριν Ντράιβ και να το συνδέσουν με την Υ.Ω. στο μυαλό του πελάτη τους. Όταν ένας αγοράζει ένα τέτοιο ρολόι, το αγοράζει για την πολυπλοκότητά του, όχι για το σύστημα διαφυγής.

Φιλικά
Δημήτρης
+1
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:51:04 μμ »
Ουπς! Κάτι χάθηκε στη διαδρομή.

Τέλως πάντων. Γιώργο ζητάς: η καινοτομια που θα διαφοροποιει πλεον την μια εταιρια απο καποια αλλη ειναι η χρηση μιας νεας χρησιμης τεχνολογια σε προσιτα για την πλειψηφια των αγοραστων ρολογια.
Το οποίο για εμένα είναι ανέφικτο εκτός swatch γκρουπ. Και είναι ανέφικτο από κάποια μικρή εταιρεία γιατί θα είναι οικονομικά ανέφικτο, άρα δε θα μιλάμε για προσιτό ρολόι. Ποιοι είναι εκείνοι που παράγουν νέους μηχανισμούς; Οι "ακριβές" εταιρείες. Γιατί;  Γιατί έχουν την πελατεία να τον πληρώσει. Και βέβαια δεν ασχολούνται με την εξέλιξη ενός απλού αυτόματου ή κουρδιστού μηχανισμού. αλλά με complications. Για τα άλλα υππάρχουν οι ΕΤΑ και Unitas. Μια μικρή προσιτή εταιρεία το πολύ πολύ να κάνει μια μετατροπή σε μια υπάρχουσα μηχανή. Και πάλι όμως θα σταβομουτσουνιάσεις όταν η Fortis θα σου ζητήσει 6000 ευρώ για ένα  ξυπνητήρι. Ενώ αν το έκανε η IWC (μετατρέποντας και αυτή την 7750) θα το δεχόσουν ασυζητητί και ας ήταν και ακριβότερο. Εδώ η  Sinn έκανε μετατροπή σε 7750 στο U1000 και πέσανε να τη φάνε.

Φιλικά
Δημήτρης

οχι εξω δεν δεχονται τοσο ευκολα τεοιες καταστασεις!δεν θα αγορασουν την τροποποιημενη 7750 και ας λεει IWC .το λεω και σε αλλες απαντησεις μου.δεν θα το κανουν γιατι τα φρου φρου εχουν χασει την δυναμη τους σε ωριμες αγορες.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 05:58:23 μμ »
Ουπς! Κάτι χάθηκε στη διαδρομή.

Τέλως πάντων. Γιώργο ζητάς: η καινοτομια που θα διαφοροποιει πλεον την μια εταιρια απο καποια αλλη ειναι η χρηση μιας νεας χρησιμης τεχνολογια σε προσιτα για την πλειψηφια των αγοραστων ρολογια.
Το οποίο για εμένα είναι ανέφικτο εκτός swatch γκρουπ. Και είναι ανέφικτο από κάποια μικρή εταιρεία γιατί θα είναι οικονομικά ανέφικτο, άρα δε θα μιλάμε για προσιτό ρολόι. Ποιοι είναι εκείνοι που παράγουν νέους μηχανισμούς; Οι "ακριβές" εταιρείες. Γιατί;  Γιατί έχουν την πελατεία να τον πληρώσει. Και βέβαια δεν ασχολούνται με την εξέλιξη ενός απλού αυτόματου ή κουρδιστού μηχανισμού. αλλά με complications. Για τα άλλα υππάρχουν οι ΕΤΑ και Unitas. Μια μικρή προσιτή εταιρεία το πολύ πολύ να κάνει μια μετατροπή σε μια υπάρχουσα μηχανή. Και πάλι όμως θα σταβομουτσουνιάσεις όταν η Fortis θα σου ζητήσει 6000 ευρώ για ένα  ξυπνητήρι. Ενώ αν το έκανε η IWC (μετατρέποντας και αυτή την 7750) θα το δεχόσουν ασυζητητί και ας ήταν και ακριβότερο. Εδώ η  Sinn έκανε μετατροπή σε 7750 στο U1000 και πέσανε να τη φάνε.

Φιλικά
Δημήτρης

εαν η swatch,rolex,jlc ,gp etc παραγουν τεχνολογια ειναι πολυ σημαντικο!ακριβες εταιριες που παραγουν τεχνολογια?πολυ λιγες!

δεν ξερω εαν φταιω εγω οπως το γραφω αλλα να το ξαναπω .η χρηση ενος νεου escapement σε ρολογια των 2000 ευρω ειναι καινοτομια εαν φανταστεις οτι θα βρεις κατι αναλογο σε κατι με πολλα μηδενικα !η χρηση του free sprung απο την ρολεξ ηταν το ιδιο πρωτοποριακο!

δεν ειναι τυχαιο στα νεα ακριβα ρολογια η χρηση νεων escapementς και free sprung.ο δρομος ειναι αυτος!λεω λοιπον πολυ απλα οτι θα τα βρω σε ρολογια 2-3 χιλιαδων περιπου και πανω απο ολα λειτουργικα!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:04:27 μμ »
Δεν απαντάς στην ουσία, για την ανάπτυξη προσιτής τεχνολογίας. Όλα αυτά απέχουν από την "προσιτότητα" μιας ΕΤΑ.

Και από πότε οι μετατροπές είναι φρου φρου;

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:12:20 μμ »
Δεν απαντάς στην ουσία, για την ανάπτυξη προσιτής τεχνολογίας. Όλα αυτά απέχουν από την "προσιτότητα" μιας ΕΤΑ.

Και από πότε οι μετατροπές είναι φρου φρου;

Φιλικά
Δημήτρης

δεν απαντω σε ποιο?

εξαρταται το τεχνικο επιπεδο μιας μετατροπης σε συναρτηση με την τιμη της.μιλας για μια μετατροπη σε ετοιμη βαση η οποια αγοραζεται ως ολοκληρωμενη μηχανη..

ειμαι πελατης και εχω 3000 ,αφαιρω το αισθητικο μερος  και λεω

omega chrono coaxial system vs sinn u1000 chrono

ξερεις πως θα σκεφτει καποιος εδω?

μα καλα 7750 τροποποιημενη vs piguet coaxial!

το δευτερο! ;) γιατι στην πραξη με το πορτοφολι στο χερι αλλαζουν πολλα και ξερεις οτι ειχα 3 σινν αλλα αυτο δεν μου απαγορευι να κανω κριτικη για τα κακως κειμενα


Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:15:04 μμ »
george εχω την εντυπωση πως  ο ΒΒ αναφερεται σε πιο χαμηλες τιμες, ±1.000ευρω για παραδειγμα.
Ενα ζητημα ειναι τι θεωρει κανεις προσιτο τελικα.
Για το ευρυ καταναλωτικο κοινο ενα Ω ΡΟ chrono coaxial δεν ειναι και το πλεον προσιτο ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:18:51 μμ »
george εχω την εντυπωση πως  ο ΒΒ αναφερεται σε πιο χαμηλες τιμες, ±1.000ευρω για παραδειγμα.
Ενα ζητημα ειναι τι θεωρει κανεις προσιτο τελικα.
Για το ευρυ καταναλωτικο κοινο ενα Ω ΡΟ chrono coaxial δεν ειναι και το πλεον προσιτο ρολοι.

το sinn u1000 chrono ειναι καπου στα 3500$ εαν δεν κανω λαθος!

λαθος εδω!!
WatchBuys Direct Price: $4,660.00

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:19:51 μμ »
Αγαπητοί houston και georges τα ρολόγια δεν απονέμονται σε αυτόν που τα γνωρίζει καλύτερα ή τα αγαπάει περισσότερο (και πως θα το μετράγαμε άραγε αυτό). Τα ρολόγια (όπως συμβαίνει και με τα υπόλοιπα αντικείμενα) τα αγοράζει αυτός που έχει την δυνατότητα να τα αγοράσει.


Κύριε Στήκα, καταρχήν χαράς το κουράγιο σας να γράφετε τέτοια μακροσκελή ποστ! Το γεγονός ότι είστε συντάκτης-αρθρογράφος παίζει καθοριστικό ρόλο φαντάζομαι!
Πέρα από αυτό, η άποψη που εκφράζω στο προηγούμενό μου ποστ συμπίπτει απόλυτα με αυτό που γράφετε εσείς περί αγοράς από αυτόν που δύναται. Ουδέποτε ανέφερα ότι "δικαιωματικά" ανήκουν στον πλέον γνώστη. Μάλιστα αν παρατηρήσατε έχω γράψει ότι η συντριπτική πλειοψηφεία -και δε το θεωρώ καθόλου υπερβολή- των κατοχων πολυτελών ωρολογίων (και άλλων αντικειμένων) είναι ματαιόδοξοι, επιδειξίες και άσχετοι.
Σαφώς και τα αγοράζει αυτός που μπορεί να τα αγοράζει χωρίς αυτό να είναι κατακριτέο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 08:33:21 μμ από houston »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα αυτα..
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:35:29 μμ »
ειμαι πελατης και εχω 3000 ,αφαιρω το αισθητικο μερος  και λεω

omega chrono coaxial system vs sinn u1000 chrono

ξερεις πως θα σκεφτει καποιος εδω?

μα καλα 7750 τροποποιημενη vs piguet coaxial!


Μόνο εσύ και μερικοί άλλοι θα σκεφτούν τι μηχανή φοράνε αυτά τα ρολόγια και βάσει αυτού θα καθορίσουν την αγορά τους. Οι περισσότεροι έχουν άλλα κριτήρια. Και να το αντιστρέψω. Αν το Ωμέγα φορούσε τη μηχανή του Ζινν και το ανάποδο, ο περισσότερος κόσμος πάλι Ωμέγα θα προτιμούσε. Είναι δυνατόν να πιστεύεις πως θα αναρωτηθούν 7750 ή Πιγκέ; Θα αναρωτηθούν τι τους αρέσει περισσότερο, τι είναι πιο αναγνωρίσημο, κλπ. Πάντως όχι τι μηχανή φοράει.
Εγώ πάντως αύριο πάω Φρανκφούρτη. ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Over and out

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 29, 2009, 06:51:23 μμ »
στα ιδια λεφτα και δεχομενοι οτι εχουν την ιδια ποιοτητα σε ολους τους τομεις  ???αυτο που κανει πολυ ανωτερο το ομεγα ειναι ενα coaxial escapement , να παω κοντρα στο ρευμα αλλα οχι μονο και μονο για να παω!να το παω και πιο μακρια? βρηκα πολλα θεματα απο μεγαλο φορουμ για τις  συχνες "αστοχιες" στην ποιοτητα τις sinn τωρα τελευταια...μεγαλη κουβεντα και θελει δικο της χωρο ;)

φρανκουρτη?ωραια!μπορεις να ρωτησεις για το σερβις?τιμες τροποι αποστολης και οτι αλλο?

να πω απο τωρα καλοριζικο το U1000? ;)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ελβετικη ωρολογοποιια ,εντος εκτος και επι τα α
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 07:19:35 πμ »
Georges δεν με διαβάζεις, δεν με διαβάζεις…

Η Seiko παρουσίασε το 2006 ένα απίστευτο minute repeater, υπό το όνομα Credor Spring Drive Sonnerie, που θεωρήθηκε «χαστούκι» στην ελβετική υψηλή ωρολογοποιία, αφού ήταν εντελώς νέου σχεδιασμού και επαναστατικής φιλοσοφίας. Σου παραθέτω το κείμενο που είχα γράψει την εποχή εκείνη και δημοσιεύθηκε στο 15ο Ώρες Status τον Νοέμβριο του 2006, καθώς και την φωτογραφία του.

Τώρα να σου διευκρινίσω ότι έγινε «σφαγή» για το ποιος θα το πρωτοαγοράσει;

Φιλικά

Κ.Σ.


Αγαπητέ viwow. Το συγκεκριμμένο ρολόϊ το γνωρίζω αλλά "δεν είναι" Seiko. Είναι credor!!! Για αυτό έγραψα περι νόμων αγοράς στο προηγούμενο ποστ. όπως έγραψε κι ο stefmac, η σεικο έχει την credor, η toyota την lexus και ακόμα και η mercedes όταν θέλησε να βγάλει ένα αυτοκίνητο για να αναμετρηθεί στα ίσια με RR κλπ, δεν τόλμησε να το βγάλει με το όνομά της. Maybach!!!!

Τέλος σχετικά με την σφαγή που έγινε για να αγοραστεί το παραπάνω ρολόϊ είναι λογικό γιατί οι συλλέκτες-γνώστες του συκεκριμμένου επιπέδου είναι πολύ περισσότεροι από τα 5 τεμάχια που έβγαλε η credor!

Φιλικά Γιώργος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 09:24:45 πμ από georges »
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 11:57:17 πμ »
«…Πολλές φορές χρειάζεται να αποστασιοποιηθούμε και  να παρατηρήσουμε "εξωτερικά" μια κατάσταση η οποία μας φαίνεται δυσεπίλυτη όταν βρισκόμαστε "μέσα της"….» είπε omegasnik (δεν βάζω άρθρο γιατί εμπεριέχεται στο όνομα) και ξάφνου εμφανίζεται ο Voodooman (τίποτα δεν είναι τυχαίο στη ζωή) που «τάχαμου» δεν ξέρει από ρολόγια και οι γνώσεις του είναι ελλιπείς (όπως λέει ο ίδιος) και αποδεικνύει τα λόγια του πρώτου.

Το σχόλιο (ΥΓ) του omeganik είναι πολύ σωστό και πρέπει να το έχουμε πάντα πίσω από την κάθε σκέψη μας. Αν είναι να χαλιόμαστε για τα ρολόγια μεταξύ μας τότε δεν έχουν νόημα ούτε οι ώρες που περνάμε στο φόρουμ, ούτε τίποτα. Μέσα σε εκατομμύρια Έλληνες μας συνδέει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Η αγάπη για τα ρολόγια. Και την άκρη θα την βρούμε σε ότι μας απασχολεί ή θα μας απασχολήσει στο μέλον.

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 12:00:05 μμ »

Μέσα σε εκατομμύρια Έλληνες μας συνδέει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Η αγάπη για τα ρολόγια. Και την άκρη θα την βρούμε σε ότι μας απασχολεί ή θα μας απασχολήσει στο μέλον.

Φιλικά

Κ.Σ.


αν και καθήμενος μιλήσατε ΟΡΘΑ!  :2thumbs:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2009, 06:01:59 μμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:47:17 μμ »
Έχετε δίκιο Nanagno και καλά που με επαναφέρατε στην τάξη, γιατί ήθελα να βάλω και ένα link με κατάστημα που πουάει στην Αυστρία φωτογραφική μηχανή Hasselblad που έχει επίσης ταξιδέψει στην Σελήνη. Στο ίδιο κατάστημα κατά καιρούς έχουν περάσει και κατασκοπευτικές φωτογραφικές μηχανές της J-LC, που είδα οτι κάποιος ανέφερε στο φόρουμ.

Φιλικά

Κ.Σ.

Υ.Γ. ΟΚ, δεν θα το ξανακάνω, αλλά director νόμιζα οτι το (επιτυχημένο ή μη) χιούμορ δεν απαγορεύεται. Και εσείς όμως πρώτη φορά σχολιάζετε κάτι που έγραψα. Η "γλαφυρή μου πέννα" (και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια) έχει ασχοληθεί με πολλά δάση στο φόρουμ, το δεντράκι πως το βρήκατε;



ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

director

  • Επισκέπτης
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 05:58:37 μμ »
Υ.Γ. ΟΚ, δεν θα το ξανακάνω, αλλά director νόμιζα οτι το (επιτυχημένο ή μη) χιούμορ δεν απαγορεύεται. Και εσείς όμως πρώτη φορά σχολιάζετε κάτι που έγραψα. Η "γλαφυρή μου πέννα" (και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια) έχει ασχοληθεί με πολλά δάση στο φόρουμ, το δεντράκι πως το βρήκατε;


Ισως δεν μπορεσα να μεταφερω την σκεψη μου οπως θα επρεπε,εκεινο που ηθελα να πω ειναι οτι πολλες φορες προσπαθοντας να ειμαστε εντος προκαθορισμενων οριων,μας διαφευγουν τα εκτος οριων σημαντικα.
Το χιουμορ οχι μονον δεν απαγορευεται αλλα επιβαλλεται και η δικη μου αντιδραση η αντιλογος καλλιτερα,ηθελε να εναρμονιστει σε ενα χιουμοριστικα εποικοδομητικο διαλογο.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 10:17:25 μμ »
αν και καθήμενος μιλήσατε ΟΡΘΑ!  :2thumbs:
+100

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ελβετική Ωρολογοποιία, εντός εκτός και επί τα αυτά..
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 31, 2009, 02:41:56 πμ »
Καλά. Αφού το λέτε και οι δύο, πάω να ξαπλώσω.

Φιλικά

Κ.Σ.
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL