Αποστολέας Θέμα: IWC  (Αναγνώστηκε 822072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neo12

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 01, 2008, 03:26:39 μμ »
romy????/
“Simplicity is the ultimate sophistication”
                 Leonardo Da Vinci

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 01, 2008, 03:54:05 μμ »
Με το μπαρδόν ποιά είναι η Romy

Στο βίντεο μου άρεσαν τα γάντια τα επιδακτύλια και H επί των PR... τα ρολόγια τα είχα ξαναδεί...
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 25, 2008, 11:36:01 μμ »
...με γειές μου :D :D

επικράτησε η λογική περιορισμός-του-budget-στα-προϋπολογισμένα-επίπεδα με ταυτόχρονη εκμετάλλευση της ισοτιμίας ευρώ-δολλαρίου... και έτσι το Spitfire Mark XV θα περιοριστεί σε κάποιες πιο formal και διακριτικές εμφανίσεις, και το ρόλο του καθημερινού ρολογιού θα πάρει ένα Pilot Chrono...άντε και με ένα BP (αμήν :P)

Η αλήθεια είναι ότι το chrono το λάτρεψα όταν το είδα στον καρπό μου, με μοναδική ένσταση το άσχετο κροκό λουράκι (μάλλον θα ψάξω για κανένα kevlar)

hands-on εντυπώσεις και, φυσικά, φωτογραφίες... έρχονται!


Ω, ρε συνάδελφε.  ;D
Με γειες! Θα το ευχαριστηθείς σίγουρα. Θα με θυμηθείς την πρώτη φορά που θα κοιτάξεις το καντράν υπό γωνία ενώ το χτυπάει ο ήλιος.

Πάντως για το λουράκι, δεν έχεις άδικο. Το δικό μου το άλλαξα μετά από μερικούς μήνες. Είπαμε "Τι δουλειά έχει ο κροκόδειλας στο πιλοτήριο;"  :D Άσε που είναι και λεπτό και σχετικά στενό.

Για δες εδώ:

Πριν: Μετά:

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 25, 2008, 11:47:13 μμ »
ε, μα καμία σχέση το "πριν" με το "μετά".... ένα βήμα πιο κοντά στο BP ίσως?? μην μου πεις ότι δεν το ζαχαρώνεις nin, έστω από μακριά!

(διάβασα τα σχετικά στο θέμα "λουράκια", σίγουρα θα ψάξω και εγώ για κάτι άλλο)

+1 pilot chrono στο forum λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 25, 2008, 11:57:37 μμ »
Το BP λες; Να σου την αλήθεια, όχι δεν το ζαχαρώνω. Μ' αρέσει (δεν κρύβονται αυτά), αλλά δεν θα έδινα τόσα χρήματα για το συγκεκριμένο ρολόι. Είναι πάρα πολλά για αυτά που προσφέρει. In-house, ξε in-house, είναι πολλά.
Άσε που είναι τεράστιο. 46 mm κάσα δεν φοριέται εύκολα. Προσωπική άποψις αυτή.

Ξέρεις, μερικά ρολόγια, όπως συμβαίνει και με πολλά άλλα πράγματα, δεν είναι για να τα αγοράζεις. Τα κοιτάς, σ' αρέσουν που υπάρχουν, γεννούν προσδοκίες για το μέλλον, αλλά μέχρι εκεί.

Και το λουρί δεν το πήρα επειδή μοιάζει σ' αυτό που φοράει το BP, το οποίο είναι κροκόδειλας.  :-\
Όπως έχω ξαναπεί, "μακάρι το BP να φόραγε λουρί σαν αυτό που πήρα". Αν το δεις από κοντά και το πιάσεις, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Αυτά τα ολίγα.

Για λουράκι ψάξτο καλά. Υπάρχουν κάτι τύποι που κάνουν θαύματα.
Εγώ το πήρα από τον ΗΚTan. Ωστόσο αργεί πάρα πολύ στην παράδοση, έχω διαβάσει από μερικούς ότι έκανε να τους το στείλει και 6 μήνες.
Σ' εμένα το 'στειλε σε 3 μήνες πάντως.

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 26, 2008, 12:20:56 πμ »
Ξέρεις, μερικά ρολόγια, όπως συμβαίνει και με πολλά άλλα πράγματα, δεν είναι για να τα αγοράζεις. Τα κοιτάς, σ' αρέσουν που υπάρχουν, γεννούν προσδοκίες για το μέλλον, αλλά μέχρι εκεί.

μεγάλη κουβέντα είπες φίλος! respect απλά! (άσε γιατί φόρεσα πρόσφατα ένα JLC master compressor divers GMT και μια ατσάλινη daytona, και ακομα δεν έχει φύγει η "πίκρα"-ή "γλύκα", όπως το θες)

όσο για το λουράκι... 3-6 μήνες για ένα λουράκι?? ούτε aston martin.... (που έγραφα και στον φίλο konakis τις προάλλες!). Θα ρίξω μια ματιά στην αθήνα (κάτσε πρώτα να πάρω στα χέρια μου το ρολόι!) και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 27, 2008, 02:06:52 μμ »
αν και το ρολόι είναι γνωστό στο iwc-παρέα, δεν κρατήθηκα και ανέβασα μια φώτο :D


Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 09, 2008, 10:16:51 πμ »
 Γεια σας και απο μενα και καλως σας βρηκα!! Επισκευτηκα προσφατα το καταστημα ΤΕΜPUS στη Θεσσαλονικη και ρωτησα για το Aquatimer chronograph, με την ασπρομαυρη τη πλακα. Μου ειπαν αρχικη 4600 και αν το παρω μετροιτις 3900. Χωρις ουτε μια δοση βεβαια!! Αν θελω δοσεις, η τιμη ειναι η αρχικη!!!!
 Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται καποιο καταστημα που ενδεχομενως να το βρω σε καλυτερη τιμη, και αν κατα τη γνωμη σας αξιζει τα λεφτα του?

   Φιλικα Δακης!!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: IWC
« Απάντηση #348 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:03:23 πμ »
Γεια σας και απο μενα και καλως σας βρηκα!! Επισκευτηκα προσφατα το καταστημα ΤΕΜPUS στη Θεσσαλονικη και ρωτησα για το Aquatimer chronograph, με την ασπρομαυρη τη πλακα. Μου ειπαν αρχικη 4600 και αν το παρω μετροιτις 3900. Χωρις ουτε μια δοση βεβαια!! Αν θελω δοσεις, η τιμη ειναι η αρχικη!!!!
 Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται καποιο καταστημα που ενδεχομενως να το βρω σε καλυτερη τιμη, και αν κατα τη γνωμη σας αξιζει τα λεφτα του?

   Φιλικα Δακης!!
σιγουρα δεν αξιζει απο το συγκεκριμενο καταστημα μιας και σου κανουν μηδαμινή εκπτωση
καλη τιμη για τα iwc νομιζω ειναι -15% me -20% και με δοσεις τωρα με μετρητα -25% με -30%

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #349 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:33:12 μμ »
σιγουρα δεν αξιζει απο το συγκεκριμενο καταστημα μιας και σου κανουν μηδαμινή εκπτωση

Τι μηδαμινή; 15% είναι. Η τυπική, δηλ. έκπτωση για τους επισήμους της Richemont. Απ' όσο γνωρίζω το περιθώριο κέρδους των εξουσιοδοτημένων όσον αφορά στα IWC δεν τόσο μεγάλο όσο σε άλλες μάρκες.
Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει/δεν μπορούν να κάνουν και 20%.

καλη τιμη για τα iwc νομιζω ειναι -15% me -20% και με δοσεις τωρα με μετρητα -25% με -30%
-15% me -20% και με δοσεις; Βρε Νίκο, τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;   :D

25% - 30%; Δεν αναφέρεσαι σε επίσημο αντιπρόσωπο/διανομέα φυσικά.
Αν ο φίλος ψάχνεται και εκτός επισήμων, υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που τα βρίσκει και -35% του κουτιού. Αυτό όμως είναι διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #350 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:43:58 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται καποιο καταστημα που ενδεχομενως να το βρω σε καλυτερη τιμη;

Δες το αμέσως παραπάνω post.
Αλλιώς, αν μπορείς, κανόνισε να στο φέρουν από Αμερική, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

...και αν κατα τη γνωμη σας αξιζει τα λεφτα του?

Εξαρτάται τι εννοείς.
Μηχανικά; Μάλλον όχι. Η μηχανή που φοράει είναι μια "βαρέως" τροποποιημένη 7750. Έχει επιδεχθεί αρκετές βελτιώσεις και σημαντικό φινίρισμα, όχι όμως τέτοιες/τέτοιο που να δικαιολογεί την τιμή αυτή.
Ιστορικά; Μάλλον ναι. Εταιρεία με μεγάλη ιστορία και σημαντική παρουσία στο χώρο.

Με λίγα λόγια, το ρολόι είναι μια χαρά, ωστόσο υπερτιμημένο.




warover

  • Επισκέπτης
Απ: IWC
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:50:29 μμ »
Τι μηδαμινή; 15% είναι. Η τυπική, δηλ. έκπτωση για τους επισήμους της Richemont. Απ' όσο γνωρίζω το περιθώριο κέρδους των εξουσιοδοτημένων όσον αφορά στα IWC δεν τόσο μεγάλο όσο σε άλλες μάρκες.
Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει/δεν μπορούν να κάνουν και 20%.
-15% me -20% και με δοσεις; Βρε Νίκο, τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;   :D

25% - 30%; Δεν αναφέρεσαι σε επίσημο αντιπρόσωπο/διανομέα φυσικά.
Αν ο φίλος ψάχνεται και εκτός επισήμων, υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που τα βρίσκει και -35% του κουτιού. Αυτό όμως είναι διαφορετικό.
θες να πω ονομα μαγαζιου που κανει αυτες τις τιμες στην κρητη ?
κανει 20% αμεσως και αν πεις κατι σου κανει 25% και ειναι official dealer
και για να βοηθησω πριν κανα μηνα εκανε την παρουσιασh των καινουργeιων jaeger

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #352 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:53:48 μμ »
θες να πω ονομα μαγαζιου που κανει αυτες τις τιμες στην κρητη ?
κανει 20% αμεσως και αν πεις κατι σου κανει 25% και ειναι official dealer
και για να βοηθησω πριν κανα μηνα εκανε την παρουσιασh των καινουργeιων jaeger

Θα μου κάνει και -20% με δόσεις;
Πες το και τον παίρνω τηλέφωνο τώρα!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: IWC
« Απάντηση #353 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:54:32 μμ »
Θα μου κάνει και -20% με δόσεις;
Πες το και τον παίρνω τηλέφωνο τώρα!

αν παμε μαζι ναι  ;) αν πας μονος 10

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #354 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:57:43 μμ »
Θαυμάσια! Ωραίος ο Νικόλας.
Να λοιπόν που υπάρχουν και ενδιαφέρουσες εξαιρέσεις στον κανόνα.

Dakis, πετάξου μία Κρήτη για αναψυχή και ένα IWC. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #355 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:02:26 μμ »
αν παμε μαζι ναι  ;) αν πας μονος 10


ειναι γεγονος οτι σου δινονται πολες ευκαιρειες,υπαρχει μια πιθανοτητα να μαι στα μερη σου ,αρα τα λεγομενα σου ειναι πολυ θετικα και θα κατεβω με μετρητο για αγορα με την εκπτωση του 30%+,σου στειλω πμ

ευχαριστω

warover

  • Επισκέπτης
Απ: IWC
« Απάντηση #356 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:02:31 μμ »
Πάντως εγώ ένα εχω να πω μια ζωη παραπονιέμαι ότι στην Κρήτη είναι τα πάντα πιο ακριβα και τελικα βλεπω το αντίθετο ολλα τα μαγαζιά που εχω παει μου κανουν αμεσως 20% εκτος από την Rolex που μου κανει 15%
ΥΓ
Στο θεμα δόσης όμως τα πραγματα αλλαζουν ο συγκεκριμένος είναι ο μονος που κανει καλη τιμη με δόσης ολλοι οι άλλοι σε πάνε στο retail (αυτος είναι και ο λογος που εχει πιάσει πελάτες)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #357 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:06:33 μμ »
Πάντως εγώ ένα εχω να πω μια ζωη παραπονιέμαι ότι στην Κρήτη είναι τα πάντα πιο ακριβα και τελικα βλεπω το αντίθετο ολλα τα μαγαζιά που εχω παει μου κανουν αμεσως 20% εκτος από την Rolex που μου κανει 15%
ΥΓ
Στο θεμα δόσης όμως τα πραγματα αλλαζουν ο συγκεκριμένος είναι ο μονος που κανει καλη τιμη με δόσης ολλοι οι άλλοι σε πάνε στο retail (αυτος είναι και ο λογος που εχει πιάσει πελάτες)


αυτο ηταν ,μου εδωσες το εναυσμα,ερχομαι την αλλη βδομαδα για διακοπες και αγορες,το κινητο σου σε πμ παρακαλω,το 30% το εχουμε σιγουρο ετσι?

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: IWC
« Απάντηση #358 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:08:12 μμ »
Πάντως εγώ ένα εχω να πω μια ζωη παραπονιέμαι ότι στην Κρήτη είναι τα πάντα πιο ακριβα και τελικα βλεπω το αντίθετο ολλα τα μαγαζιά που εχω παει μου κανουν αμεσως 20% εκτος από την Rolex που μου κανει 15%

Ρε συ Νίκο, περίεργα πράγματα συμβαίνουν.  :? Αν κάποια ρολόγια έχουν μεγάλη έκπτωση, αυτά είναι τα Rolex.
Λεβεντογέννα Κρήτη δεν μας τα λες καλά.  :D

warover

  • Επισκέπτης
Απ: IWC
« Απάντηση #359 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:08:17 μμ »
πες μου τι θες και θα σου πω αναλυτικά με pm