Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 499847 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 23, 2008, 11:05:29 πμ »
γιώργο θα το πάω στην αντιπροσωπεία και αν μου πούνε κανένα κουφό νούμερο....θα σου στείλω πμ αν δε σε πειράζει να μου συστήσεις μάστορα!

Το swiss milit δεν εχει εγγυηση;

ekontax

  • Επισκέπτης
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 23, 2008, 12:01:26 μμ »
george θα το πάω σίγουρα στο σερβις..... αλλά από βδομάδα

μάλιστα θα πάρω μαζί και το breitling να του κανουν κι αυτού ένα μια που θα κατέβω κέντρο....πόσο πηγαίνει άραγε ένα σερβις στο breitling? έχετε καμιά ιδέα?

με αυτά που γράφει ο econtax ....σκεφτηκα....λέτε να παίζει κανένα περίεργο μαγνητικό πεδίο στην κρεβαττοκάμαρα....να γίνω και θέμα στις Πύλες του Ανεξήγητου του Χαρδαβέλα?

πάντως αεροδρόμιο δεν πήγα....

econtax αφού το φτιάξανε γιατί το σούταρες?

Καλά δεν κατάλαβες γιατί το σούταρα η μου κάνεις πλάκα?
Δηλ. να περνάνε όλοι με τα swatsch τα seico και τα  casio  και γω να λέω περιμένετε να βγάλω το δικό μου μη μαγνητιστεί. Πλάκα μου κάνεις η γράφω τσάμπα?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 23, 2008, 03:13:53 μμ »
Peace my friend, peace

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 24, 2008, 01:13:28 πμ »
το θεμα ειναι επικαιρο και θελω να σας το παραθεσω.ετυχε να μου αναφερουν  δυο διαφορετικα ατομα το κοστος που τους ζητηθηκε για το service 2 vintage omega chrono απο το επισημο στην εδρα της εταιριας στην ελβετια.τα  ενα κοστισε καπου στα 780 ευρω ενω το αλλο αρκετα παραπανω.το πρωτο ρολοι εξεταστηκε απο ανεξαρτητο ρολογα πριν και μετα την αφιξη του απο το επισημο.οι μετρησεις στις 5 θεσεις ειχαν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και θεωρουν οτι εγινε βιαστικα μιας και οι διαφορες στους χρονους ηταν μεγαλες(απο +7 εως -5),αντικατασταθηκαν 4 η 5 κομματια ,δεν αλλαχθηκαν ολες οι βιδες στις πλατινες και δεν παρουσιαζουν την ιδια ποιοτητα στο γυαλισμα/φινιρισμα.αλλαχθηκε η κεντρικη πλατινα αν και δεν ειχε σημαδια διαβρωσης που να δικαιολογουν μια εντελως καινουργια,ελατηριο,αξονας απο το κουμπι χρονογραφου ,o-ring kai plexi.εαν καποιο καλο εργαστηρι που θα μπορουσε να εχει μεσα απο την ομεγα τα ανταλλακτικα εκανε την ιδια δουλεια θα επερνε τουλαχιστον τα μισα και σιγουρα το ρολοι θα ηταν και ρυθμισμενο,να επαναλαβω οτι η αλλαγη της βασικης πλατινας δεν ηταν απαραιτητη και φυσικα εκτοξευσε το κοστος..στην αγγλια σαν πρακτικοι  ανθρωποι που ειναι εχουν κανει συμφωνιες με τις ελβετικες εταιριες .το γεγονος οτι η χωρα δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση(ελβετια) δεν μπορει να ασκηθει και καμμια πιεση για μονοπωλιακες τακτικες..

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 01:29:41 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 24, 2008, 07:57:55 πμ »
το θεμα ειναι επικαιρο και θελω να σας το παραθεσω.ετυχε να μου αναφερουν  δυο διαφορετικα ατομα το κοστος που τους ζητηθηκε για το service 2 vintage omega chrono απο το επισημο στην εδρα της εταιριας στην ελβετια.τα  ενα κοστισε καπου στα 780 ευρω ενω το αλλο αρκετα παραπανω.το πρωτο ρολοι εξεταστηκε απο ανεξαρτητο ρολογα πριν και μετα την αφιξη του απο το επισημο.οι μετρησεις στις 5 θεσεις ειχαν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και θεωρουν οτι εγινε βιαστικα μιας και οι διαφορες στους χρονους ηταν μεγαλες(απο +7 εως -5),αντικατασταθηκαν 4 η 5 κομματια ,δεν αλλαχθηκαν ολες οι βιδες στις πλατινες και δεν παρουσιαζουν την ιδια ποιοτητα στο γυαλισμα/φινιρισμα.αλλαχθηκε η κεντρικη πλατινα αν και δεν ειχε σημαδια διαβρωσης που να δικαιολογουν μια εντελως καινουργια,ελατηριο,αξονας απο το κουμπι χρονογραφου ,o-ring kai plexi.εαν καποιο καλο εργαστηρι που θα μπορουσε να εχει μεσα απο την ομεγα τα ανταλλακτικα εκανε την ιδια δουλεια θα επερνε τουλαχιστον τα μισα και σιγουρα το ρολοι θα ηταν και ρυθμισμενο,να επαναλαβω οτι η αλλαγη της βασικης πλατινας δεν ηταν απαραιτητη και φυσικα εκτοξευσε το κοστος..στην αγγλια σαν πρακτικοι  ανθρωποι που ειναι εχουν κανει συμφωνιες με τις ελβετικες εταιριες .το γεγονος οτι η χωρα δεν ειναι στην ευρωπαικη ενωση(ελβετια) δεν μπορει να ασκηθει και καμμια πιεση για μονοπωλιακες τακτικες..



Θα συμφωνήσω μαζί σου, και να προσθέσω ότι υπάρχει το ενδεχόμενο ορισμένα εξαρτήματα ρολογιών ΩΜΕΓΑ να μην τα παρέχει ούτε σε εξουσιοδοτημένους ωρολογοποιούς,
αλλά μόνο στο εαυτό της για να μπορεί να έχει και τις τιμές που έγραψες πιο πάνω ...
Όπως επίσης κάποια εξαρτήματα που αλλάχτηκα χωρίς να έχουν την ανάλογη φθορά είναι
γιατί προχωρούν σε αυτές τις αλλαγές βάση ηλικίας και όχι βάση φθοράς !!!

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 24, 2008, 01:18:43 μμ »
ηθελα να μαι διακριτικος ,δεν παρεχει ανταλλακτικα σε τετοια παλια ρολογια σε αλλους ,το λυσιμο εγινε απο ρολογαδες και εκαναν την αυτοψια τους. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 01:39:24 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 29, 2008, 08:30:13 μμ »
Φίλε anastasios101, θα σου πω κάτι τελευταίο πριν το πας για έλεγχο και service ...
Κούρδισε το "manual" εσύ από την κορόνα κάπου 18-28 max 35 φορές, μετά φόρεσε το πρωί και το βράδυ βγάλε το και κούρδισε το "manual" 18 φορές ...
Αν μετά από μια δυο ημέρες δεν σταματήσει, συνέχισε να το φοράς την ημέρα, και την νύκτα να το κουρδίζεις "manual", και αν σου σταματήσει και έτσι σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα ...

Φιλικά Στέφανος.

στην αντιπροσωπεία δε πρόλαβα να πάω ακόμη αλλά ακολούθησα τα παραπάνω που λέει ο Στέφανος...και από τότε δε ξανασταμάτησε.....
βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα?

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 30, 2008, 06:09:26 μμ »
στην αντιπροσωπεία δε πρόλαβα να πάω ακόμη αλλά ακολούθησα τα παραπάνω που λέει ο Στέφανος...και από τότε δε ξανασταμάτησε.....
βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα?

Φίλε anastasios101, δες το και σε βάθος χρόνου ...
Και όταν είναι καλά κουρδισμένο, επιχείρησε φορώντας το στο καρπό σου να το κουνίσεις απότομα σε μια κατεύθυνση και μετά στην αντίθετη, σαν να φτιάχνεις κοκτέιλ σε σέικερ, αλλά απότομα.
Δες το και έτσι αν σταματήσει, αν όχι πολύ πιθανό να σου σταματούσε από μηδενικό αρχικό κούρδισμα.
Παρόλα αυτά δες σε βάθος χρόνου και για να σου φύγουν οι αμφιβολίες, με την πρώτη ευκαιρία πήγαινε το στο service για τσεκ απ, όπως σου σύστησε ο φίλος george_ ...


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 30, 2008, 07:45:10 μμ »
στέφανε και σε πολύ απότομες κινήσεις δε σταματάει...το τσέκαρα.

όταν λες μηδενικό αρχικό κούρδισμα?
όντως manual δε το κούρδισα ποτέ από τη μέρα που το πήρα....περίμενα ότι θα αρκούσε η κίνηση του χεριού.
πρώτη φορά το κούρδισα με το χέρι όταν μου το πρότεινες εσύ...

θα πρέπει πάντα στα αυτόματα το αρχικό κούρδισμα να είναι ένα καλό manual κούρδισμα?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 30, 2008, 11:32:05 μμ »
βασικά εγώ υποθέτω ότι μπορεί να έγινε στον ύπνο...δεν είμαι και σίγουρος.
 
απλά επειδή στο breitling μου, μου έχει τύχει στα 4 χρόνια 3 φορές να ξυπνήσω και να είναι σταματημένο .. και συνέδεσα το γεγονός...

Εν τω μεταξύ το breitling τις φορές που το έκανε ήταν σίγουρα κατά τον ύπνο. Ποτέ δε μου σταμάτησε στον ξύπνιο....


περίεργα πράγματα....

 

να κάνω μία υπόθεση? παίζει μήπως το ρολόι να μην είναι πολύ κουρδισμένο (αν και δύσκολο αφού όλη μέρα τα φοράω) και κατά τον ύπνο να μείνει εντελώς ακίνητο κάποιες ώρες κι έτσι να σταματήσει?



η συγκριση,διαγνωση θεραπεια δεν γινεται με ενα αλλο ρολοι με παρομοια συμπωματα εαν δεν ξερουμε την αιτια.
παραδειγμα,η θεια μου εχει υψηλη πιεση και πηρε το ταδε σκευασμα αρα εαν παρω και εγω το ιδιο θα εχω τα ιδα αποτελεσματα για την περιπτωση μου,οχι

στο λεω εκ νεου,ειναι ενα αυτοματο ρολοι και κουρδιζει με το ροτορα,το οτι ρωτας καποιους οπως εμας που μπορει και να ξερουμε δεν ειναι λυση,σε μια κοινοτητα αναλογη εξω θα σου λεγαν αυτο που σου λεω μερες τωρα,το ρολοι να παει για ελεγχο,ετσι απλα παρατεινεις μια κατασταση με ερωτησεις ,υποθεσεις και εικασιες,το θεωρω οτι σου κανει πιο κακο παρα καλο.αποψη μου.οταν χτυπησα ρολοι και χαλασε απλα το πηγα στο μαστορα,δεν εγινε μια φορα.το πιο βασικο που θα με χαλαγε πιο πολυ  σε ενα ρολοι ειναι  η εξωτερικη φθορα στην κασσα που θα ηταν τετοια  ωστε χρειαζεται την αφαιρεση αρκετου υλικου για να διορθωθει  κατα το γυαλισμα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 30, 2008, 11:35:54 μμ »
στέφανε και σε πολύ απότομες κινήσεις δε σταματάει...το τσέκαρα.

όταν λες μηδενικό αρχικό κούρδισμα?
όντως manual δε το κούρδισα ποτέ από τη μέρα που το πήρα....περίμενα ότι θα αρκούσε η κίνηση του χεριού.
πρώτη φορά το κούρδισα με το χέρι όταν μου το πρότεινες εσύ...

θα πρέπει πάντα στα αυτόματα το αρχικό κούρδισμα να είναι ένα καλό manual κούρδισμα?

οχι δε χρειαζεται ποτε ενα καλο αρχικο κουρδισμα,πολλοι κανουν  5-6 στροφες,ο ροτορας δεν παρεχει ικανοποιητικη ενεργεια εαν εχεις π.χ μια καθιστικη ζωη.δε σταματανε ετσι ευκολα

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 31, 2008, 06:37:07 πμ »
στέφανε και σε πολύ απότομες κινήσεις δε σταματάει...το τσέκαρα.

όταν λες μηδενικό αρχικό κούρδισμα?
όντως manual δε το κούρδισα ποτέ από τη μέρα που το πήρα....περίμενα ότι θα αρκούσε η κίνηση του χεριού.
πρώτη φορά το κούρδισα με το χέρι όταν μου το πρότεινες εσύ...

θα πρέπει πάντα στα αυτόματα το αρχικό κούρδισμα να είναι ένα καλό manual κούρδισμα?

Ναι όταν το αγοράζουμε το ρολόι και το φοράμε για πρώτη φορά το κουρδίζουμε manualy .
Θα σου πω την δική μου εμπειρία από το LONGINES που είχα, που ήταν αυτόματο και με ένδειξη στο καντράν Power Reserve ...
Το ρολόι το φορούσα τα Σαββατόβραδα, αλλά ένα πρωί είπα να δοκιμάσω κάτι ...

Το έβγαλα από το κουτί του που ήταν σταματημένο, ρύθμισα την ώρα και την ημερομηνία, και το κούρδισα δυο- τρής φορές manual από την κορόνα του ίσα- ίσα να ξεκινήσει και το φόρεσα.
Από της 9:00 το πρωί μέχρι της 18:00 το απόγευμα είχε φτάσει η φόρτιση λίγο πριν τη μέση ... !
Μέχρι το βράδυ στης 23:00 το ρολόι είχε φτάσει σχεδόν στο φουλ ...
Το άφησα στο κομοδίνο και την επόμενη το πρωί στης 9:00 ήταν πάλι στη μέση ...
Έτσι λοιπόν εάν ένα ρολόι αυτόματο δεν το κουρδίσουμε στο full και το φορέσουμε για ένα οκτάωρο, το αφήσουμε για 8-10 ώρες στο κουτί ή στο κομοδίνο μας την επομένη θα έχει σχεδόν μηδενική φόρτιση ....
Και μιλάμε πάντα για τα "απλά" αυτόματα με 45-46-48-50 ώρες διάρκειας φόρτισης "Power Reserve" .

Φιλικά Στέφανος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2008, 05:11:36 μμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 31, 2008, 09:20:52 πμ »
μπραβο Στεφανε
ωραιος και λεπτομερης ελεγχος του κουρδισματος
εκανες ενδελεχη ελεγχο θα ελεγα  ;D

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 31, 2008, 05:10:42 μμ »
μπραβο Στεφανε
ωραιος και λεπτομερης ελεγχος του κουρδισματος
εκανες ενδελεχη ελεγχο θα ελεγα  ;D

Γι' αυτό και είμαι λάτρεις της Power Reserve ένδειξις ...
Κι ας λένε ότι στα αυτόματα δεν χρειάζεται ... ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 08, 2008, 09:35:20 μμ »
λοιπόν παρατήρησα τα εξής

Από σταματημένο κούρδισα χειροκίνητα το ρολόι γυρίζοντας την κορώνα γύρω στις 25 φορές.
Αυτό το κούρδισμα διάρκεσε μόλις 20 ώρες μέχρι το ρολόι να ξανασταματήσει.

Επίσης από σταματημένο το ρολόι αν το κουνήσω καμιά 10-12 φορές αρκετά καλά με το χέρι και το αφήσω αφόρετο κρατάει μόλις 4 ώρες περίπου.

Τώρα δεν ξέρω στα πόσα γυρίσματα γίνεται κουρδίζει πλήρως, πάντως στα 25 κρατάει 20 ώρες.

Με κόπο βρήκα γιατί δε βρίσκεις πολλά στοιχεία γι αυτό το μηχανισμό στο νετ (claro semag cl888) ότι η διάρκεια του δίνεται επίσημα ως 36 ώρες όταν είναι φουλ κουρδισμένος...
Πόσα γυρίσματα να θέλει να φουλάρει δηλαδή?

Το θέμα είναι ότι βρήκα και σε 1-2 forum αναφορές από κάποιους με ρολόγια zodiac με ίδιο μηχανισμό ότι όντως ο μηχανισμός έχει μικρό power reserve.

Επίσης κατά τα άλλα το ρολόι κρατάει ακριβέστατη ώρα....

Από τα παραπάνω αρχίζω να πιστεύω ότι απλά ο μηχανισμός έχει μικρό power reserve και δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα.....


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 08, 2008, 09:49:02 μμ »
λοιπόν παρατήρησα τα εξής

Από σταματημένο κούρδισα χειροκίνητα το ρολόι γυρίζοντας την κορώνα γύρω στις 25 φορές.
Αυτό το κούρδισμα διάρκεσε μόλις 20 ώρες μέχρι το ρολόι να ξανασταματήσει.

Επίσης από σταματημένο το ρολόι αν το κουνήσω καμιά 10-12 φορές αρκετά καλά με το χέρι και το αφήσω αφόρετο κρατάει μόλις 4 ώρες περίπου.

Τώρα δεν ξέρω στα πόσα γυρίσματα γίνεται κουρδίζει πλήρως, πάντως στα 25 κρατάει 20 ώρες.

Κάπου είχε "ανεβεί" ένας πίνακας με πόσους γύρους κουρδίζουν τα περισσότερα μοντέλα ...
Από ότι θυμάμαι ήταν 400-600 κάπου εκεί δεν θυμάμαι καλά ...  #-o

Με κόπο βρήκα γιατί δε βρίσκεις πολλά στοιχεία γι αυτό το μηχανισμό στο νετ (claro semag cl888) ότι η διάρκεια του δίνεται επίσημα ως 36 ώρες όταν είναι φουλ κουρδισμένος...
Πόσα γυρίσματα να θέλει να φουλάρει δηλαδή?

Αν και με την μέθοδο των τριών το βρίσκεις, για να μην μπερδευόμαστε κούρδισε το άφοβα μέχρι 35-40 φορές ... ;)


Το θέμα είναι ότι βρήκα και σε 1-2 forum αναφορές από κάποιους με ρολόγια zodiac με ίδιο μηχανισμό ότι όντως ο μηχανισμός έχει μικρό power reserve.

Επίσης κατά τα άλλα το ρολόι κρατάει ακριβέστατη ώρα....

Από τα παραπάνω αρχίζω να πιστεύω ότι απλά ο μηχανισμός έχει μικρό power reserve και δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα.....


Όπως δείχνει μέχρι τώρα, αυτό ήταν.
Με μια επιφύλαξη πάντα γιατί αν δεν ελεγχθεί το ρολόι από ωρολογά πότε δεν θα είσαι σίγουρος .
Απλά δες το, και αν ξανά προκύψει, τότε δεν θέλει ερώτημα ...

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 08, 2008, 10:01:16 μμ »
ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ οπως και τις αλλες φορες οτι με "γιατροσοφια" θεραπεια δεν γινεται,να πας σε ρολογα,οσο ρωτας η απαντηση θα ειναι η ιδια

στα αυτοματα ,ειδικα αυτα των τελευταιων χρονων δε σπαει το ελατηριο διοτι απλα "γλυστραει" στο βαρελακι.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 18, 2008, 04:17:24 μμ »
το ρολόι το έδωσα για έλεγχο την παρασκευή και μου είπαν τηλεφωνικά ότι παρατήρησαν όντως μία αστάθεια στη λειτουργία.
Μου είπαν ότι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα απλά θα χρειαστεί λάδωμα και σέρβις γιατί πιθανόν ήταν "στεγνομένο" και θα το παραλάβω από βδομάδα.


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 18, 2008, 06:40:45 μμ »
καλά "αρχικά" μαντάτα λοιπόν,είδες έπρεπε να το έχεις πάει πιο νωρίς,καθόσουν και παιδευόσουν με κουρδίσματα και "ταρακουνήματα"  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:31:26 μμ »
καλά "αρχικά" μαντάτα λοιπόν,είδες έπρεπε να το έχεις πάει πιο νωρίς,καθόσουν και παιδευόσουν με κουρδίσματα και "ταρακουνήματα"  :D

O Stef τον εβαζε να τα κανει...(my other name is Ιουδας)  :weedman: