Αποστολέας Θέμα: Service Breitling  (Αναγνώστηκε 896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Service Breitling
« στις: Φεβρουάριος 18, 2021, 09:07:22 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα Chronomat αγορασμένο περί το 2009. Πριν κάποιες μέρες ξέχασα την κορόνα ανοιχτή και παρατήρησα στο πλύσιμο των χεριών θάμπωμα στο κρύσταλλο του καντράν. Το στέγνωσα με πιστολάκι μαλλιών και το άφησα με ανοιχτή την κορόνα για 2-3 μέρες και το θάμπωμα σταμάτησε. Επειδή, όμως, ανησυχούσα μην τυχόν έχει πάρει υγρασία που δεν φαίνεται, αποφάσισα να το πάω για service στην αντιπροσωπεία. Τελευταίο service του ρολογιού είχε γίνει το 2013. Μετά από λίγες μέρες έλαβα τηλ. από την κυρία στο service (πολύ εξυπηρετική και ενημερωμένη), η οποία μου είπε, ότι παρότι δεν εντοπίστηκε υγρασία, τα λιπαντικά του ρολογιού είναι πολύ χαμηλά και δουλεύει σε "χαμηλές μοίρες" ο μηχανισμός (δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει τεχνικά). Ακολούθως, μου είπε ότι το ρολόι δεν θα έχει καλή χρονομετρία (δεν είχα παρατηρήσει κάτι μέχρι εκείνη τη στιγμή), ότι αυτό δεν διορθώνεται με ρύθμιση και μου πρότεινε με κόστος 540 ευρώ να γίνει λίπανση του μηχανισμού, αντικατάσταση του ελατηρίου κορόνας, αντικατάσταση του ελατηρίου στους δείχτες (εάν κατάλαβα καλά) και τελικώς αντικατάσταση και των δειχτών, καθώς όπως μου εξήγησε δεν είναι δυνατόν να "καρφωθούν ξανά" και θα πρέπει να αντικατασταθούν. Για το service θα δοθεί εγγύηση ενός έτους. Ερώτηση: Θα δίνατε αυτό το χρηματικό ποσό για τις παραπάνω εργασίες; Οι ανωτέρω αντικαταστάσεις είναι κάτι που τυπικά ανακύπτει και συνήθως χρειάζεται μετά από κάποια χρόνια χρήσης; Και τέλος επειδή τα χρήματα δεν περισσεύουν, υπάρχει αξιόπιστη εναλλακτική του επισήμου service; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Service Breitling
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 11:31:44 πμ »
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα Chronomat αγορασμένο περί το 2009. Πριν κάποιες μέρες ξέχασα την κορόνα ανοιχτή και παρατήρησα στο πλύσιμο των χεριών θάμπωμα στο κρύσταλλο του καντράν. Το στέγνωσα με πιστολάκι μαλλιών και το άφησα με ανοιχτή την κορόνα για 2-3 μέρες και το θάμπωμα σταμάτησε. Επειδή, όμως, ανησυχούσα μην τυχόν έχει πάρει υγρασία που δεν φαίνεται, αποφάσισα να το πάω για service στην αντιπροσωπεία. Τελευταίο service του ρολογιού είχε γίνει το 2013. Μετά από λίγες μέρες έλαβα τηλ. από την κυρία στο service (πολύ εξυπηρετική και ενημερωμένη), η οποία μου είπε, ότι παρότι δεν εντοπίστηκε υγρασία, τα λιπαντικά του ρολογιού είναι πολύ χαμηλά και δουλεύει σε "χαμηλές μοίρες" ο μηχανισμός (δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει τεχνικά). Ακολούθως, μου είπε ότι το ρολόι δεν θα έχει καλή χρονομετρία (δεν είχα παρατηρήσει κάτι μέχρι εκείνη τη στιγμή), ότι αυτό δεν διορθώνεται με ρύθμιση και μου πρότεινε με κόστος 540 ευρώ να γίνει λίπανση του μηχανισμού, αντικατάσταση του ελατηρίου κορόνας, αντικατάσταση του ελατηρίου στους δείχτες (εάν κατάλαβα καλά) και τελικώς αντικατάσταση και των δειχτών, καθώς όπως μου εξήγησε δεν είναι δυνατόν να "καρφωθούν ξανά" και θα πρέπει να αντικατασταθούν. Για το service θα δοθεί εγγύηση ενός έτους. Ερώτηση: Θα δίνατε αυτό το χρηματικό ποσό για τις παραπάνω εργασίες; Οι ανωτέρω αντικαταστάσεις είναι κάτι που τυπικά ανακύπτει και συνήθως χρειάζεται μετά από κάποια χρόνια χρήσης; Και τέλος επειδή τα χρήματα δεν περισσεύουν, υπάρχει αξιόπιστη εναλλακτική του επισήμου service; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δεν θέλουν απλά να σε δαγκώσουν αλλά να σου κόψουν κομμάτι.
Στο βίντεο γίνεται αποκατάσταση Breitling chronomat.
https://www.youtube.com/watch?v=fS7MY8mbups

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Service Breitling
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 12:38:06 μμ »
Aν η μηχανη π φοραει ειναι η valjoux 7750 το service μπορεις να το κανεις και εκτος του επισημου...
Τιμη που μ ειχαν πει για ενα δικο μου ηταν 200 ευρω...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Service Breitling
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 06:44:00 μμ »
Δεν θέλουν απλά να σε δαγκώσουν αλλά να σου κόψουν κομμάτι.
Στο βίντεο γίνεται αποκατάσταση Breitling chronomat.
https://www.youtube.com/watch?v=fS7MY8mbups

Εντυπωσιακό πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Service Breitling
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 06:51:30 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ρολόι είναι αυτό εδώ
https://www.chuanwatch.com/products/2914-Breitling-Chronomat-40mm-A130501--Discontinued.html

Η μηχανή νομίζω είναι η Breitling Caliber 13, της οποίας η βάση είναι (αν τα καταλαβαίνω σωστά) η valjoux 7750. Αν κάποιος έχει υπόψη του κάποιον τεχνίτη στην Αττική ας μου πει και με pm αν δεν θέλει δημόσια. Σε άλλο σημείο στο forum διάβασα για τον Κιάμο στο Χαλάνδρι. Αν τυχόν έχει πάει κάποιος εκεί Breitling ρολόι θα εκτιμούσα μία γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Spider

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Service Breitling
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2022, 02:07:01 πμ »
Εγώ πηγαίνω εκει το blackbird μου για service.
Έχουν περάσει 4 χρόνια από την τελευταία φορά αλλά είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση