Αποστολέας Θέμα: rolex deep sea vs SD  (Αναγνώστηκε 39738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
rolex deep sea vs SD
« στις: Αύγουστος 20, 2008, 10:49:46 μμ »
Αρχικά Welcome στήν παρέα μας...

Εκτός απο το 1. που το αλλάζω με το παλίο Rolex SD (θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί) όλα είναι ΣΟΒΑΡΑ μηχανήματα για τήν δουλεία που τα θέλεις!

Προσωπικά βουτάω αυτόνομη κατάδυση 13 χρόνια έχω κάνει περίπου 400 βουτιές και στις περισότερες στον καρπό μου είναι το diving computer και το παλίο SD το οποίο ούτε service δέν έχω κάνει και το έχω 5 χρόνια ;) μου έχει πέσει πολλές φορές, το έχω καταλάθος χτυπήσει με σφυρί, και πολλά άλλα τα οποία δέν θυμάμε...σήμερα γράφοντας αυτό φοράω κάπως έτσι ...



Ο λόγος που δέν θα έπερνα το νέο SD Deepsea είναι διότι το παλίο εκτός απο το ότι μου αρέσει οπτικά πιο πολύ, αλλά αυτό διαφέρει στα μάτια του καθένα, δέν δικαιολογώ το κόστος! Άσε που σε μερικά χρόνια το παλιο SD θα έχει πιο πολύ απο το νέο...και θα είναι και ακόμα πιο κλασικό...ότι και να διαλέξεις απο αυτά που ανέφερες είναι πολύ καλές επιλογες...όταν παρέις αυτό που ΕΣΕΝΑ θα κάνει κλίκ ανέβασε φωτό να το χαρούμε!!! (να τα δοκιμάσεις όλα στο χέρι σου πρίν αποφασίσεις...*προσωπική συμβουλή εάν έστω και λίγο σκέφτεσαι να πουλήσεις κάποια μέρα αυτο το ρολόι να πάρεις Rolex!)


To κοστος μπορει να δικαιολογηθει απολυτα

Συγκρινοντας το SD με το deep sea ειναι σαν να συγκρινουμε datsun με Porsche απο αποψη τεχνολογιας

Οι λογοι που δικαιολογουν το κοστος ειναι οι εξης : Κεραμικη στεφανη, Μηχανισμος κεραμικης στεφανης, Μεγαλυτερη κασα στην οποια κατοπιν επεξεργασιας τοποθετειται ο εσωτερικος δακτυλιος με το ονομα ring lock system, περιττο πιστυεω ειναι να αναφερω το μπρασελε οσοι εχουν δει ξερουν τι εννοω και οσοι εχουν δει τα κεραμικα GMT ξερουν για τι ειδος μπρασελε μιλαμε. Το παλιο SD και γενικα τα παλια ρολεξ ειχανε αισχος κουπμωμα τωρα τα μπρασελε δικαιολογουν το κοστος του ρολογιου. Περιττο να αναφερω οτι τα καινουρια μπρασελε κοστολογουνται στα 1500 ευρω το ενα οποτε φαντασου ποσο θα κανει το μπρασελε απο το DSSD το οποιο εχει και το glidelock clasp ο μηχανισμος για την προεκταση του μπρασελε χωρις να αφαιρεθει το ρολοι απο το χερι. Επισης ερχεται με καινουριο αντικραδασμικο συστημα στον μηχανισμο το λεγομενο paraflex αντι του παραδοσιακου κιφ που χρησιμοποιουσε η ρολεξ τοσα χρονια εχει και το παρακρομ μεσα ο μηχανισμος. Πρεπει να κατανοησουμε το γεγονος οτι ειναι τοσες οι καινουριες πατεντες που καταχωρηθηκαν για να κατασκευαστει αυτο το ρολοι και αυτο το κανει και μοναδικο ε μετα λογικο ειναι να ανεβασουν και την τιμη

Γενικα οτι και να λεμε δεν μπορουμε να πουμε οτι αδικαιολογητα εχει τετοια τιμη το συγκεκριμενο ρολοι καθως ειναι ετη φωτος μπροστα απο το DSSD σκεψου μονο ποσο στεγανο το εκαναν και σε ποσα μετρα αντεχει το καινουριο σε σχεση με το παλιο. Εγω σαν κατοχος του κεραμικου GMT ελεγα τα ιδια οταν πρωτοβγηκε το κεραμικο αλλα μολις ειδα για τι ρολοι μιλαμε και τι ποιοτητα κατασκευης εχει τοτε ειπα δικαιολογειται το κοστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 12:10:12 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: HELP ME- SCUBA WATCH 5000 Ε ΕΩΣ 7000 Ε
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2008, 11:26:22 μμ »
To κοστος μπορει να δικαιολογηθει απολυτα

Συγκρινοντας το SD με το deep sea ειναι σαν να συγκρινουμε datsun με Porsche απο αποψη τεχνολογιας

Οι λογοι που δικαιολογουν το κοστος ειναι οι εξης : Κεραμικη στεφανη, Μηχανισμος κεραμικης στεφανης, Μεγαλυτερη κασα στην οποια κατοπιν επεξεργασιας τοποθετειται ο εσωτερικος δακτυλιος με το ονομα ring lock system, περιττο πιστυεω ειναι να αναφερω το μπρασελε οσοι εχουν δει ξερουν τι εννοω και οσοι εχουν δει τα κεραμικα GMT ξερουν για τι ειδος μπρασελε μιλαμε. Το παλιο SD και γενικα τα παλια ρολεξ ειχανε αισχος κουπμωμα τωρα τα μπρασελε δικαιολογουν το κοστος του ρολογιου. Περιττο να αναφερω οτι τα καινουρια μπρασελε κοστολογουνται στα 1500 ευρω το ενα οποτε φαντασου ποσο θα κανει το μπρασελε απο το DSSD το οποιο εχει και το glidelock clasp ο μηχανισμος για την προεκταση του μπρασελε χωρις να αφαιρεθει το ρολοι απο το χερι. Επισης ερχεται με καινουριο αντικραδασμικο συστημα στον μηχανισμο το λεγομενο paraflex αντι του παραδοσιακου κιφ που χρησιμοποιουσε η ρολεξ τοσα χρονια εχει και το παρακρομ μεσα ο μηχανισμος. Πρεπει να κατανοησουμε το γεγονος οτι ειναι τοσες οι καινουριες πατεντες που καταχωρηθηκαν για να κατασκευαστει αυτο το ρολοι και αυτο το κανει και μοναδικο ε μετα λογικο ειναι να ανεβασουν και την τιμη

Γενικα οτι και να λεμε δεν μπορουμε να πουμε οτι αδικαιολογητα εχει τετοια τιμη το συγκεκριμενο ρολοι καθως ειναι ετη φωτος μπροστα απο το DSSD σκεψου μονο ποσο στεγανο το εκαναν και σε ποσα μετρα αντεχει το καινουριο σε σχεση με το παλιο. Εγω σαν κατοχος του κεραμικου GMT ελεγα τα ιδια οταν πρωτοβγηκε το κεραμικο αλλα μολις ειδα για τι ρολοι μιλαμε και τι ποιοτητα κατασκευης εχει τοτε ειπα δικαιολογειται το κοστος.




διαφωνω για την διαφορα τιμης! exoyme   μια 3135
"The heart of the Rolex watch is caliber 3135, acclaimed for its chronometric" με ενα νεο hairspring ,καποια τεχνολογικες λυσεις που εχουν ειναι αξιολογες αλλα οχι τοσο ακριβες ,εαν το συστημα του ring lock το βρηκαμε και στην ομεγα(πολυ εξυπνο και σχετικα απλο )και οπως ειπαμε δεν ειναι τοσο δαπανηρη λυση,το μπρασελε το εχει ηδη σε τετοιο στυλ(μικρορυθμιση) σε  αλλα ρολογια,οσο ξερω,ειναι νεες τεχνολογιες σε ενα ρολεξ αλλα ποσο "ακριβες"?

θεωρω οτι το μεγαλο ποσοσστο ειναι στο hairspring.αλλα δικαιολογει την μεγαλη διαφορα?
η ρολεξ παραγει μεγαλα νουμερα και εκει πονταρει στην "λογικη " τιμη,ποσο αλλαξε στρατηγικη?πολλοι λενε οτι λοξοκοιταει προς τις αναδυομενες αγορες και μετατοπιζει το κεντρο βαροςυ της..

εδω το ringlock:


The resulting forces in the Ringlock-system are directed from the sapphire crystal (3) directly to the caseback (1) passing an inner ring (2), but bypassing the case


αυτο ειναι το συστημα ,το παραθετω και πιστευω οτι αυτη η απλη και ταυτοχρονα αξιολογη λυση δεν εχει τοσο μεγαλο κοστος(αποψη μου)


Συγκρινοντας το SD με το deep sea ειναι σαν να συγκρινουμε datsun με Porsche απο αποψη τεχνολογιας

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα εχουν κατ 'εσε?

Γενικα οτι και να λεμε δεν μπορουμε να πουμε οτι αδικαιολογητα εχει τετοια τιμη το συγκεκριμενο ρολοι καθως ειναι ετη φωτος μπροστα απο το DSSD σκεψου μονο ποσο στεγανο το εκαναν και σε ποσα μετρα αντεχει το καινουριο σε σχεση με το παλιο. Εγω σαν κατοχος του κεραμικου GMT ελεγα τα ιδια οταν πρωτοβγηκε το κεραμικο αλλα μολις ειδα για τι ρολοι μιλαμε και τι ποιοτητα κατασκευης εχει τοτε ειπα δικαιολογειται το κοστος. 
αθμισε


η τεχνολογια του ειναι καλυτερη αλλα οχι ετη φωτος μπροστα!εχουν κανει καλες αναβαθμισεις δινοντας ενα ρολοι ακομα καλυτερο αλλα οχι αυτο το "τεχνολογικο χασμα" που παρουσιαζεις!το προσφατο ρολοι diver JLC που περιεχει και αυτο παρα πολλες τεχνολογικες λυσεις ,δε μιλαω για μπρασελε ετσι,στο οποιο πληρωνω και το υλικο(τιτανιο)γιατι εχει τιμη περπου σαν το ρολεξ?μηπως λοιπον εδω το μαρκετινγκ εβαλε το χερι του λιγο παραπανω?

Υ.Γ υπολογισε οτι το SD ειναι ενα ρολοι εργαλειο και αποτελεσε βαση για το νεο deep sea.

πιστευω οτι εχουμε βελτιωσεις και νεες λυσεις αλλα η τιμη κατα περιπου 30% πιο ακριβο ειναι σωστη..?

πολλοι διαφωνουν,η ιστορια θα δειξει


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 01:05:43 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2008, 11:57:01 μμ »
διαφωνω για την διαφορα τιμης! γιατι 1 δεν ειναι παρα μια 3135 με ενα νεο hairspring ,καποια τεχνολογικες λυσεις που εχουν ειναι αξιολογες αλλα οχι τοσο δαπανηρες,εαν το συστημα του ring lock υπηρχε ηδη απο την ομεγα και οπως ειπαμε δεν ειναι τοσο δαπανηρη λυση,το μπρασελε το εχει ηδη σε τετοιο στυλ ,απο οσο γνωριζω η σεικο το κουμπωμα του μπρασελε ,η κεραμικη στεφανη ,που δεν ξερω  σε τι ποσοστο  επιβαρυνει το συνολικο κοστος του ρολογιου,οχι τοσο πολυ θελω να πιστευω.ειναι τοσο χαλια το παλιο μπρασελε στο SD?σε ποια σημεια?


Συγκρινοντας το SD με το deep sea ειναι σαν να συγκρινουμε datsun με Porsche απο αποψη τεχνολογιας

γιατι τοσο μεγαλη διαφορα εχουν κατ 'εσε?

Γενικα οτι και να λεμε δεν μπορουμε να πουμε οτι αδικαιολογητα εχει τετοια τιμη το συγκεκριμενο ρολοι καθως ειναι ετη φωτος μπροστα απο το DSSD σκεψου μονο ποσο στεγανο το εκαναν και σε ποσα μετρα αντεχει το καινουριο σε σχεση με το παλιο. Εγω σαν κατοχος του κεραμικου GMT ελεγα τα ιδια οταν πρωτοβγηκε το κεραμικο αλλα μολις ειδα για τι ρολοι μιλαμε και τι ποιοτητα κατασκευης εχει τοτε ειπα δικαιολογειται το κοστος. 
αθμισε


η τεχνολογια του ειναι καλυτερη αλλα οχι ετη φωτος μπροστα!εχουν κανει καλες αναβαθμισεις δινοντας ενα ρολοι ακομα καλυτερο αλλα οχι αυτο το "τεχνολογικο χασμα" που παρουσιαζεις!




E μετα μην το αγοραζεις απλο ειναι το κοστος ειναι δικαιολογημενο

Η κεραμικη στεφανη κανει 730 ευρω καινουρια και ο μηχανισμος της αλλα 430 αυτες ειναι τιμες της RUSA και απο ανθρωπο που δουλευει στην RUSA οποιος νομιζει οτι της κανω με το μυαλο μου ας μου στειλει PM για να του δωσω τροπο επικοινωνιας μαζι του.

Αμα δεις το καινουριο κουμπωμα που εχει κατασκευασει η ρολεξ θα καταλαβεις τι εννοω. Ειναι δυνατον να αγοραζεις 5000 ευρω ρολοι SD για παραδειγμα και το κουμπωμα να ειναι μια πλακετα απο ατσαλι και εκει που διπλωνει να ειναι ξανα μια πλακετα απο ατσαλι? Κατα την ταπεινη μου αποψη αυτο ειναι απαραδεκτο για ενα ρολοι της ταξης 5000 ευρω εδω η omega που εχει και φθηνοτερα ρολογια ειχε κλασης ανωτερα clasp απο την rolex.

Iδιο το σεικο ιδιο το ρολεξ ? Μιλαμε για αλλο ατσαλι για αλλη κατασκευη δεν γνωριζω αν εχει βγαλει τετοιο μπρασελε η σεικο

Οσο για το παραδειγμα που ανεφερα αν με datsun και porsche που τα συγκρινω ε ενταξει ρε παιδια αν δεν καταλαβαινεται την διαφορα εστω και απο τις φωτο τι να πω περιμενετε μεχρι να το φερουν οι αντιπροσωπειες και δειτε το απο κοντα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 12:10:31 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:14:42 πμ »
οσον τις τιμες που μας παραθετεις δεν πιστευω οτι η ρολεξ αγοραζει σε τετοιες τιμες απο τον παραγωγο το μπρασελε!το μαρκετινγκ ειναι εα πολυ καλο οπλο

το μπρασελε ειναι τοσο χαλια? δεν ειναι το πιο τρομερο αλλα ειναι αξιοπρεπες,στο SD και σε πολλα αλλα ρολογια !
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 01:08:58 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2008, 06:39:09 πμ »
οσον τις τιμες που μας παραθετεις δεν πιστευω οτι η ρολεξ αγοραζει σε τετοιες τιμες απο τον παραγωγο το μπρασελε!το μαρκετινγκ ειναι εα πολυ καλο οπλο

το μπρασελε ειναι τοσο χαλια? δεν ειναι το πιο τρομερο αλλα ειναι αξιοπρεπες,στο SD και σε πολλα αλλα ρολογια !

Η ρολεξ δεν αγοραζει τιποτα απο παραγωγους αφου απο μονη της εχει αγορασει ολους τους παραγωγους της μεχρι και το χρυσαφι για τα ρολογια ερχεται απο δικα της χρυσορυχεια. Για αυτο και το κοστος των ρολογιων της ειναι σχετικα χαμηλο για την κατηγορια που βρισκονται. Εγω προσωπικα πιστευω οτι τα ρολεξ ειναι τα φθηνοτερα αξιοπιστα ρολογια πολυτελειας που μπορεις να αγορασεις με χρηματα και τα μοναδικα που θα σου επιστρεψουν μεγαλο μερος του αρχικου σου κεφαλαιου σε περιπτωση πωλησης. Επισης μπορουν να πωληθουν ευκολοτερα σε σχεση με αλλες εταιρειες λογω της αυξημενης τους ζητησης.

Σεβομαι την αποψη σου για το μπρασελε αλλα εμενα μου φαινεται αστειο τετοιο μπρασελε για ενα τοσο ακριβο ρολοι ενταξει γνωμες ειναι αυτες τι να κανουμε το μονο καλο ειναι οτι τουλαχιστον το αλλαξαν και εφτιαξαν κατι πιο αξιοπιστο που δεν στραβωνει η σπαει και ενα μπρασελε και κουμπωμα που ειναι συπμαγες.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2008, 08:50:40 πμ »
Καλά όλα αυτά που αναφέρεται αλλά στον τελικό χρήστη οι διαφορές δέν δικαιολογούν τήν τιμή του Deepsea. Σίγουρα θα πουλήσει πολύ μιας και η λίστα αναμονής μεγαλώνει μέρα με τήν μέρα...αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι αυτα τα δύο ρολόγια έχουν μία διαφορά τιμής που στο τέλος τής ημέρας ο τελικός χρήστης δέν καταλαβάινει διαφορά οι βασικές διαφορές που ο καθημερινός χρήστης βλέπει είναι το μεαλύτερο βάθος που ΚΑΝΕΝΑΣ δέν θα εκμεταλευτεί!

όλα τα άλλα στα αυτιά ενός καταναλώτή που απλά θέλει ένα Rolex Seadweller εκτός απο το μέγεθος και το βάθος όλα τα άλλα είναι πολύ ψιλά γράμματα.

Θα συμφωνήσω σχετικά με το κόστος στις πατέντες και ότι το κόστος απο άποψη κατασκευής μπορέι να είναι όντως μεγαλύτερο αλλα ας μήν ξεχνάμε ότι παραμένει ένα καταδυτικό ρολόι χωρίς καμία complication εκτός τής ημερομηνίας και του bezel.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι στα 7100€ σε καταδυτικό ρολόι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος! Φτάσαμε να συγκρίνουμε το Deepsea με το Aquatimer που έχουν περίπου 4000€ διαφορά! Αυτό σαν γενική ιδέα δέν σας ξυπνά μία άρνηση???
 
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:31:57 πμ »
Η ρολεξ δεν αγοραζει τιποτα απο παραγωγους αφου απο μονη της εχει αγορασει ολους τους παραγωγους της μεχρι και το χρυσαφι για τα ρολογια ερχεται απο δικα της χρυσορυχεια. Για αυτο και το κοστος των ρολογιων της ειναι σχετικα χαμηλο για την κατηγορια που βρισκονται. Εγω προσωπικα πιστευω οτι τα ρολεξ ειναι τα φθηνοτερα αξιοπιστα ρολογια πολυτελειας που μπορεις να αγορασεις με χρηματα και τα μοναδικα που θα σου επιστρεψουν μεγαλο μερος του αρχικου σου κεφαλαιου σε περιπτωση πωλησης. Επισης μπορουν να πωληθουν ευκολοτερα σε σχεση με αλλες εταιρειες λογω της αυξημενης τους ζητησης.

Σεβομαι την αποψη σου για το μπρασελε αλλα εμενα μου φαινεται αστειο τετοιο μπρασελε για ενα τοσο ακριβο ρολοι ενταξει γνωμες ειναι αυτες τι να κανουμε το μονο καλο ειναι οτι τουλαχιστον το αλλαξαν και εφτιαξαν κατι πιο αξιοπιστο που δεν στραβωνει η σπαει και ενα μπρασελε και κουμπωμα που ειναι συπμαγες.


η τιμη εχει να κανει και με τον μεγαλο ογκο πο παραγωγης.ολα μονη της δεν τα κανει,αλλα τα πιο σημαντικα.

θελω να σταθω σε ενα αλλο σημειο,παρουσιαζεις το SD σαν ενα datsun!

να αναφερω μερικα πραγματα για το project

το 1967 :the seadweller was created in responce to a technical problem which divers for the french company COMEX were experiencing...COMEX asked rolex to find a soloution,wich the company rapidly did by installing a one way pressure relief valve...Sea-dwellers were used by divers as working tools..

comex was a leader in the development of diving technologies

με λιγα λογια ενα ρολοι που "ακυρωνεις "τοσο ευκολα ,εχει μια εξελιξη απο το 60,ναι και το νεο deep sea ειναι πιο αναβαθμισμενο,αλλα δεν βγηκε απο ¨"παρθενογεννηση" καπου πατησε!

φωτο απο τα πρωτα sea-dwellers
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 11:47:05 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:52:46 πμ »
η τιμη εχει να κανει και με τον μεγαλο ογκο πο παραγωγης.ολα μονη της δεν τα κανει,αλλα τα πιο σημαντικα.

θελω να σταθω σε ενα αλλο σημειο,παρουσιαζεις το SD σαν ενα datsun!

να αναφερω μερικα πραγματα για το project

το 1967 :the seadweller was created in responce to a technical problem which divers for the french company COMEX were experiencing...COMEX asked rolex to find a soloution,wich the company rapidly did by installing a one way pressure relief valve...Sea-dwellers were used by divers as working tools..

comexwas the a leader in the development of diving technologies

με λιγα λογια ενα ρολοι που "ακυρωνεις "τοσο ευκολα ,εχει μια εξελιξη απο το 60,ναι και το νεο deep sea ειναι πιο αναβαθμισμενο,αλλα δεν βγηκε απο ¨"παρθενογεννηση" καπου πατησε!

φωτο απο τα πρωτα sea-dwellers



To sea dweller ειναι ενας θρυλος και εγω που ειμαι απο τα μεγαλα ρολεξοσκυλα οπως λετε στο site το παραδεχομαι απλα οι εποχες εχουν αλλαξει και ζηταμε αλλα πραγματα απο τα ρολογια σημερα. Απλα ηταν καιρος να αλλαξει αυτο το ρολοι και οι αλλαγες που εκαναν ηταν θετικες κατα την αποψη μου και μπορω να δικαιολογησω το κοστος

Δεν γινεται ολοι να πανε μπροστα με καινουργια καταδυτικα ρολογια που εχουν καινουριες πατεντες και εχουν εξελιχθει πολυ και εσυ να πουλας ενα τσιγκινο κουμπωμα 5000 ευρω και το ρολοι να μην εχει καμια σχεση με πολυτελεια απο την στιγμη που οι περισσοτερες εταιρειες εκει εστιαζουν. Συμφωνω οτι ειναι και ηταν ενα true icon στην εποχη του αλλα οπως ανεφερα και παραπανω εχει ξεπεραστει πλεον.

Η πλακα ειναι οτι ποτε δεν συμπαθησα το SD αλλα ουτε και το DSSD ομως υποστηριζω το DSSD περισσοτερο για να ειμαι ειλικρινης αν και δεν μπορω να φανταστω τον ευατο μου να το φοραει σαν ρολοι δεν ειναι το στυλ μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 11:58:23 πμ από Velitsko »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:56:53 πμ »
Καλά όλα αυτά που αναφέρεται αλλά στον τελικό χρήστη οι διαφορές δέν δικαιολογούν τήν τιμή του Deepsea. Σίγουρα θα πουλήσει πολύ μιας και η λίστα αναμονής μεγαλώνει μέρα με τήν μέρα...αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι αυτα τα δύο ρολόγια έχουν μία διαφορά τιμής που στο τέλος τής ημέρας ο τελικός χρήστης δέν καταλαβάινει διαφορά οι βασικές διαφορές που ο καθημερινός χρήστης βλέπει είναι το μεαλύτερο βάθος που ΚΑΝΕΝΑΣ δέν θα εκμεταλευτεί!

όλα τα άλλα στα αυτιά ενός καταναλώτή που απλά θέλει ένα Rolex Seadweller εκτός απο το μέγεθος και το βάθος όλα τα άλλα είναι πολύ ψιλά γράμματα.

Θα συμφωνήσω σχετικά με το κόστος στις πατέντες και ότι το κόστος απο άποψη κατασκευής μπορέι να είναι όντως μεγαλύτερο αλλα ας μήν ξεχνάμε ότι παραμένει ένα καταδυτικό ρολόι χωρίς καμία complication εκτός τής ημερομηνίας και του bezel.

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι στα 7100€ σε καταδυτικό ρολόι ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος! Φτάσαμε να συγκρίνουμε το Deepsea με το Aquatimer που έχουν περίπου 4000€ διαφορά! Αυτό σαν γενική ιδέα δέν σας ξυπνά μία άρνηση???
 

Δηλαδη τι complication να εχει ενα καταδυτικο ρολοι ελεος δηλαδη. Στο κατω κατω η ρολεξ δεν ειχε ποτε πολλα complication και φημιζονταν και φημιζεται οτι φτιαχνει tool watches απλα σημερα τα εκαναν πιο πολυτελη. Στο κατω κατω μην ξεχναμε και ποιος χαραξε την πορεια στην ωρολογοποιια και ποιος εχει πανω απο 1000 πατεντες και πολλα αλλα. Απλα δεν μπορω να καταλαβω το αδικαιολογητο μισος που εχετε αρκετοι σε αυτο το site προς τα rolex.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2008, 10:39:53 μμ από Megalos »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:01:14 μμ »
οκ μαλλον δεν εγινα κατανοητος,το ρολοι ειναι ενα ολοκληρωμενο poject και οχι datsun ,τσιγκος!δεν υπερβαλεις με τετοιες εκφρασεις?το εχεις το ρολοι?ας μας πει ο marketer που το χρησιμοποιει σε καταδυσεις και αρα πιο σκληρη χρηση εαν ειναι τοσο χαλια το μπρασελε του.


Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:04:07 μμ »
οκ μαλλον δεν εγινα κατανοητος,το ρολοι ειναι ενα ολοκληρωμενο poject και οχι datsun ,τσιγκος!δεν υπερβαλεις με τετοιες εκφρασεις?το εχεις το ρολοι?ας μας πει ο marketer που το χρησιμοποιει σε καταδυσεις και αρα πιο σκληρη χρηση εαν ειναι τοσο χαλια το μπρασελε του.



Το ρολοι δεν το εχω αλλα το ειχε συγγενης της οικογενειας και σχηματισα αυτη την αισθηση. Ξερω οτι σας πειραζει επειδη ειστε κατοχοι του ρολογιου αλαλ εγω απλα διατυπωνω την αποψη μου δεν προσπαθω να κανω τιποτα αλλο. Συμφωνω οτι ο σχεδιασμος ειναι απλος αλλα ειναι λειτουργικος και αυτο εχει δειξει εδω και δεκαετιες το SD απλα σε συγκριση με τα καινουρια μοντελα ειναι λιγο για τα μπαζα μπορει να ειμαι υπερβολικος αλλα ενταξει αυτη ειναι η αποψη μου τι να κανω  :)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:05:04 μμ »
Δηλαδη τι compilation να εχει ενα καταδυτικο ρολοι ελεος δηλαδη. Στο κατω κατω η ρολεξ δεν ειχε ποτε πολλα compilation και φημιζονταν και φημιζεται οτι φτιαχνει tool watches απλα σημερα τα εκαναν πιο πολυτελη. Στο κατω κατω μην ξεχναμε και ποιος χαραξε την πορεια στην ωρολογοποιια και ποιος εχει πανω απο 1000 πατεντες και πολλα αλλα. Απλα δεν μπορω να καταλαβω το αδικαιολογητο μισος που εχετε αρκετοι σε αυτο το site προς τα rolex.




να σου τις φερω τις πατεντες εαν θες και να δεις καποιες που κατοχυρωνουν κατι σχετικα ανουσιο,θεμα τακτικης,απο κει και περα αντιρολεξακηδες δεν ειμαστε,το μονο σιγουρο ,δηλαδη εαν σχολιασω κατι σε μια μαρκα αυτοματα ειμαι κατα της μαρκας?

διαβασε πιο προσεκτικα το περιεχομενο.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:07:41 μμ »
το SD απλα σε συγκριση με τα καινουρια μοντελα ειναι λιγο για τα μπαζα

γιατι και που ειναι για τα μπαζα,αποδειξε μας με στοιχεια και συγκριτικα.περα απο τον μπρασελε που λες οτι ειναι τσιγκος(!)

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:10:29 μμ »

να σου τις φερω τις πατεντες εαν θες και να δεις καποιες που κατοχυρωνουν κατι σχετικα ανουσιο,θεμα τακτικης,απο κει και περα αντιρολεξακηδες δεν ειμαστε,το μονο σιγουρο ,δηλαδη εαν σχολιασω κατι σε μια μαρκα αυτοματα ειμαι κατα της μαρκας?

διαβασε πιο προσεκτικα το περιεχομενο,γκρι ειναι οχι ασπρο μαυρο

Απλα διαβαζω το φορουμ εδω και καιρο και μου εχει σχηματιστει αυτη η αποψη. Δηλαδη πεφτει θαψιμο για ρολογια οπως τα ρολεξ που ειναι προσιτα και πιο λειτουργικα και πιο αξιοπιστα καθως αντεχουν πολυ την κακη μεταχειριση και εχετε θεοποιησει κατι ρολογια που δεν θα τα αγορασετε ποτε στην ζωη σας ο καθενας ειναι ελευθερος φυσικα να διατυπωνει της αποψεις του και τις ιδεες του απλα εγω μιλησα για το γενικο περιεχομενο.

Οποτε ομως γινεται συζητηση για ρολεξ παντα θα πεσει και απο μια κακια οπως ειναι υπερτιμημενα ειναι το ενα ειναι το αλλο οι πατεντες τους ειναι χαλια. Ο mike dowling εχει γραψει ενα ωραιο αρθρο που λεγεται why it is okay to hate rolex και το μεταφραζω αυτη την στιγμη γιατι θελω να το ποσταρω εδω και ριχνει πολυ φως σε αυτο το αδικαιολογητο μισος. Οι πατεντες μπορει να μην ειναι κατι τεραστιο αλλα η ρολεξ καθιερωσε αυτο που εμεις αποκαλουμε ρολοι σημερα απο αποψη αυτοματου μηχανισμου και πολλα αλλα

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:15:11 μμ »
γιατι και που ειναι για τα μπαζα,αποδειξε μας με στοιχεια και συγκριτικα.περα απο τον μπρασελε που λες οτι ειναι τσιγκος(!)


Μεγαλυτερη στεγανοτητα αν και κανενας δεν θα παει στα τοσα μετρα  :) μπορει να μην ακουγεται λογικο αλλα ειναι μια εξελιξη οπως και να το κανουμε

Αλουμινενιες στεφανες ελεος στον 21ο αιωνα ειμαστε καιρος να μπει το κεραμικο που θεωρειται και virtually scratchproof

Απλα ειμαι περισσοτερο φαν της εξελιξης και τα παλια μοντελα μου φαινονται λιγο υποβαθμισμενα πλεον δεν μπορεις ομως να αρνηθεις την ιστορια τους η ιδεα της ρολεξ ηταν απλο και λειτουργικο και αυτο που ηθελαν το καταφεραν. Τωρα εγω αν ειμαι κολλημενος με τα updates αυτο ειναι αλλο πραγμα




Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:17:09 μμ »
Απλα διαβαζω το φορουμ εδω και καιρο και μου εχει σχηματιστει αυτη η αποψη. Δηλαδη πεφτει θαψιμο για ρολογια οπως τα ρολεξ που ειναι προσιτα και πιο λειτουργικα και πιο αξιοπιστα καθως αντεχουν πολυ την κακη μεταχειριση και εχετε θεοποιησει κατι ρολογια που δεν θα τα αγορασετε ποτε στην ζωη σας ο καθενας ειναι ελευθερος φυσικα να διατυπωνει της αποψεις του και τις ιδεες του απλα εγω μιλησα για το γενικο περιεχομενο.

Οποτε ομως γινεται συζητηση για ρολεξ παντα θα πεσει και απο μια κακια οπως ειναι υπερτιμημενα ειναι το ενα ειναι το αλλο οι πατεντες τους ειναι χαλια. Ο mike dowling εχει γραψει ενα ωραιο αρθρο που λεγεται why it is okay to hate rolex και το μεταφραζω αυτη την στιγμη γιατι θελω να το ποσταρω εδω και ριχνει πολυ φως σε αυτο το αδικαιολογητο μισος. Οι πατεντες μπορει να μην ειναι κατι τεραστιο αλλα η ρολεξ καθιερωσε αυτο που εμεις αποκαλουμε ρολοι σημερα απο αποψη αυτοματου μηχανισμου και πολλα αλλα


μαλλον σπανια μας διαβαζεις τοτε!εχω κατηγορηθει,υπαρχει λογος ,οτι υποστηριζω την ρολεξ,εχουν γινει πολλες αναφορες αλλα και θεματα για την εταιρεια,δηλαδη τι θα επρεπε να λεμε ΡΟΛΕΞ ΕΙΣΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ?
ενα σοβαρο φορουμ οφειλει να ψαχνει τα κακως κειμενα εαν θελει να εχει καποια αξιοπιστια και σεβασμο απο τα μελη του,η λογικη μου ειναι,αυτα ειναι τα θετικα στο ταδε ρολοι και αυτα τα αρνητικα,απο κει και περα αφου σε ενημερωσα εσυ διαλεγεις εαν σου κανει η οχι

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:22:11 μμ »
Απλα διαβαζω το φορουμ εδω και καιρο και μου εχει σχηματιστει αυτη η αποψη. Δηλαδη πεφτει θαψιμο για ρολογια οπως τα ρολεξ που ειναι προσιτα και πιο λειτουργικα και πιο αξιοπιστα καθως αντεχουν πολυ την κακη μεταχειριση και εχετε θεοποιησει κατι ρολογια που δεν θα τα αγορασετε ποτε στην ζωη σας ο καθενας ειναι ελευθερος φυσικα να διατυπωνει της αποψεις του και τις ιδεες του απλα εγω μιλησα για το γενικο περιεχομενο.

Οποτε ομως γινεται συζητηση για ρολεξ παντα θα πεσει και απο μια κακια οπως ειναι υπερτιμημενα ειναι το ενα ειναι το αλλο οι πατεντες τους ειναι χαλια. Ο mike dowling εχει γραψει ενα ωραιο αρθρο που λεγεται why it is okay to hate rolex και το μεταφραζω αυτη την στιγμη γιατι θελω να το ποσταρω εδω και ριχνει πολυ φως σε αυτο το αδικαιολογητο μισος. Οι πατεντες μπορει να μην ειναι κατι τεραστιο αλλα η ρολεξ καθιερωσε αυτο που εμεις αποκαλουμε ρολοι σημερα απο αποψη αυτοματου μηχανισμου και πολλα αλλα


μαλλον σπανια μας διαβαζεις τοτε!εχω κατηγορηθει,υπαρχει λογος ,οτι υποστηριζω την ρολεξ,εχουν γινει πολλες αναφορες αλλα και θεματα για την εταιρεια,δηλαδη τι θα επρεπε να λεμε ΡΟΛΕΞ ΕΙΣΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ?
ενα σοβαρο φορουμ οφειλει να ψαχνει τα κακως κειμενα εαν θελει να εχει καποια αξιοπιστια και σεβασμο απο τα μελη του,η λογικη μου ειναι,αυτα ειναι τα θετικα στο ταδε ρολοι και αυτα τα αρνητικα,απο κει και περα αφου σε ενημερωσα εσυ διαλεγεις εαν σου κανει η οχι

Οχι και υποκλινοσαστε LOL απλα παντα βλεπω και απο μια κακια κυριως στα ρολεξ ενω στα omega για παραδειγμα υπαρχει ενα αλλο κλιμα η στα IWC

Τεσπα αυτη η συζητηση δεν θα οδηγησει πουθενα μπορουμε να μιλαμε μερες και μερες για αυτο θεμα. Ελευθερια λογου εχουμε οποτε ειμαστε οκ ο καθενας μπορει να διατυπωνει την αποψη του και αυτο αρκει μπορει να ειμαι εγω πολυ κολλημενος η και το αντιθετο δεν εχει σημασια αυτο σημασια εχει οτι εχουμε το ιδιο χομπυ και κανουμε μια ωραια συζητηση η και συζητησεις πανω στα ρολογια

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:22:56 μμ »
Μεγαλυτερη στεγανοτητα αν και κανενας δεν θα παει στα τοσα μετρα  :) μπορει να μην ακουγεται λογικο αλλα ειναι μια εξελιξη οπως και να το κανουμε

Αλουμινενιες στεφανες ελεος στον 21ο αιωνα ειμαστε καιρος να μπει το κεραμικο που θεωρειται και virtually scratchproof

Απλα ειμαι περισσοτερο φαν της εξελιξης και τα παλια μοντελα μου φαινονται λιγο υποβαθμισμενα πλεον δεν μπορεις ομως να αρνηθεις την ιστορια τους η ιδεα της ρολεξ ηταν απλο και λειτουργικο και αυτο που ηθελαν το καταφεραν. Τωρα εγω αν ειμαι κολλημενος με τα updates αυτο ειναι αλλο πραγμα





το κεραμικο οσο θυμαμαι ειχε ενα αλλο μειον,μετα απο καποιο πολυ δυνατο χτυπημα μπορει να σπασει,δεν ξερω πως το προβλημα λυθηκε,αλλη μια δυσκολια το βαψιμο του κεραμικου.μεγαλα βαθη?ειναι κατ'εσε η τεχνολογικη καινοτομια στο νεο ρολοι αυτη?η πιο βασικη?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:25:37 μμ »
Οχι και υποκλινοσαστε LOL απλα παντα βλεπω και απο μια κακια κυριως στα ρολεξ ενω στα omega για παραδειγμα υπαρχει ενα αλλο κλιμα η στα IWC

Τεσπα αυτη η συζητηση δεν θα οδηγησει πουθενα μπορουμε να μιλαμε μερες και μερες για αυτο θεμα. Ελευθερια λογου εχουμε οποτε ειμαστε οκ ο καθενας μπορει να διατυπωνει την αποψη του και αυτο αρκει μπορει να ειμαι εγω πολυ κολλημενος η και το αντιθετο δεν εχει σημασια αυτο σημασια εχει οτι εχουμε το ιδιο χομπυ και κανουμε μια ωραια συζητηση η και συζητησεις πανω στα ρολογια

δεν διαβαζεις τα κειμενα,ειπα ΔΕΝ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ,ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ,εχεις δει καποιο σοβαρο φορουμ που να λεει μονο ολα καλα ολα ωραια?


βλεπω και απο μια κακια κυριως στα ρολεξ ενω στα omega για παραδειγμα υπαρχει ενα αλλο κλιμα η στα IWC


και παλι λαθος,h iwc εχει υποφερει εδω μεσα,η ομεγα?το moonwatch ειναι ενα μοντελο ,οχι ολη η εταιρεια .

για να παει μπροστα μια εταιρεια η ιδια πρωτη θελει μια "δημιουργικη" κριτικη για το προιον της
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 12:31:48 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: rolex deep sea vs SD
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:28:47 μμ »
το κεραμικο οσο θυμαμαι ειχε ενα αλλο μειον,μετα απο καποιο πολυ δυνατο χτυπημα μπορει να σπασει,δεν ξερω πως το προβλημα λυθηκε,αλλη μια δυσκολια το βαψιμο του κεραμικου.μεγαλα βαθη?ειναι κατ'εσε η τεχνολογικη καινοτομια στο νεο ρολοι αυτη?η πιο βασικη?

Τωρα για το κεραμικο υποθετικα θα μιλαμε? Δεν σπαει το κεραμικο τελεια και παυλα εχουν εδω και 3 χρονια που βγαλανε τα κεραμικα και δεν υπαρχει ουτε μια καταγγελια για χαραγμενα η σπασμενα κεραμικα. Εδω εγω χθες βαρεσα το δικο πανω σε μια κολωνα της ΔΕΗ οταν περπατουσα στον δρομο δεν προσεξα και κοντεψα να χε#$% απο τον φοβο μου μετα ομως ειδα οτι δεν ειχε καμια γρατσουνια και ειπα αξιζε τα λεφτα του  :D

Το βαψιμο του κεραμικου ειναι οντως δυσκολια αλλα αυτο τι σημαινει οτι επειδη η ρολεξ δεν μπορεσε να βαψει το κεραμικο πατωνει σαν εταιρεια?

Τεχνολογικη καινοτομια η μεγαλη στεγανοτητα ειναι γιατι για να κατασκευαστει και να τεσταριστει το sea dweller ηταν μια μεγαλη προκληση για την ρολεξ καθως επρεπε να φτιαξουν ειδικο εξοπλισμο μαζι με την comex οποτε ειναι αξιο σεβασμου το τελικο κατορθωμα κατα την αποψη μου φυσικα