Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213587 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14940 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 12:11:09 πμ »
Μιλωντας με ορους της αγορας ολα τα προς πωληση προιοντα εχουν μια προτεινομενη λιανικη τιμη,ετσι και οι τιμες της R .
Τωρα ο καθενας πουλαει οτι κ οσο θελει,σε μερικες περιπτωσεις[τα ρολογια δεν εμπιπτουν σε αυτες] διωκεται καποιος για αισχροκερδεια.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14941 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 06:12:13 πμ »
Να επαναλάβω πως εγώ δε έχω άποψη για το θέμα, απλά μετέφερα αυτά που μου είπε η μαμά R όταν κάλεσα από το νησί που ο επίσημος μου ζήτησε καπέλο. Επίσης, εξακολουθώ να προκαλώ όσους το αμφισβητούν να καλέσουν αύριο το πρωί να το ακούσουν με τ αυτιά τους να τελειώσει η συζήτηση !! Τόσο απλά

Άποψη έχεις και την εκφράζεις. Αλλά και ατζέντα εχεις. Όπως με την πετσινη επιστολή προ εβδομάδων. Ως εκ τούτου θα ήταν μάταιο να σου ζητήσω να μην παραπληροφορείς τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14942 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 06:17:01 πμ »
Μιλωντας με ορους της αγορας ολα τα προς πωληση προιοντα εχουν μια προτεινομενη λιανικη τιμη,ετσι και οι τιμες της R .
Τωρα ο καθενας πουλαει οτι κ οσο θελει,σε μερικες περιπτωσεις[τα ρολογια δεν εμπιπτουν σε αυτες] διωκεται καποιος για αισχροκερδεια.

Πολύ σωστά, ωστοσο:

Θα έχεις παρατηρήσει ότι οι τιμές στους ADs δεν είναι τιμές πιάτσας. Κάποια μεμονωμένα περιστατικά δεν είναι ο κανόνας. Αλλιως θα ηταν απευθείας τιμες πιατσας στο ταμπελακι του AD και ισως να μην υπηρχαν και τα παραμαγαζα.
Μην πιστεψετε όμως εμένα. Διαβάστε το άρθρο που παρέθεσε ο Ανδρέας, είναι εξαιρετικά κατατοπιστικό.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14943 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:21:51 πμ »
Και ακριβώς αυτό είναι και η απόδειξη της τεχνητής έλλειψης. Όταν κάτι δεν υπάρχει, απλά δεν υπάρχει. Όταν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο, σε πολλαπλάσια της ονομαστικής του, τιμή, σημαίνει πως απλουστατα κάποιος έχει κατορθώσει να ελέγξει την εφοδιαστική αλυσίδα. Τα υπόλοιπα έπονται.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την μίρλα δεν αποκτάται R.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14944 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:24:33 πμ »


Ως εκ τούτου θα ήταν μάταιο να σου ζητήσω να μην παραπληροφορείς τον κόσμο...

Θα γελούσαν μαζί σου αν το έκανες μεγάλε. Έσκασες πρόπερσι στο φόρουμ και θα ζητούσες από κάποιον που μοιράζεται εμπειρία, γνώσεις και έχει βοηθήσει δεκάδες αγοραστές εδώ και 15 χρόνια να μην παραπληροφορεί; Τράβα Κολοκοτρώνη να δεις αν έρχομαι, μπορεί να πάρεις και κανένα gmt κατάλογο

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14945 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:29:18 πμ »

Θα γελούσαν μαζί σου αν το έκανες μεγάλε. Έσκασες πρόπερσι στο φόρουμ και θα ζητούσες από κάποιον που μοιράζεται εμπειρία, γνώσεις και έχει βοηθήσει δεκάδες αγοραστές εδώ και 15 χρόνια να μην παραπληροφορεί; Τράβα Κολοκοτρώνη να δεις αν έρχομαι, μπορεί να πάρεις και κανένα gmt κατάλογο

Καλύτερα πες μου για ποιο από τα παραμάγαζα δουλεύεις, να σου κάνω και σεφτέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2022, 08:35:08 πμ από v_s »

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14946 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:35:50 πμ »
Καλύτερα πες μου για ποιο από τα παραμάγαζα δουλεύεις, να σου κάνω και σεφτέ.
Δεν έχεις ανάγκη εσύ.. ψωνίζεις κατάλογο από τη μπουτίκ

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14947 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:38:33 πμ »
Δεν έχεις ανάγκη εσύ.. ψωνίζεις κατάλογο από τη μπουτίκ

Ναι, και το γνωρίζεις. Συμβαίνουν ΚΑΙ αυτά στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14948 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:45:59 πμ »
Ναι, και το γνωρίζεις. Συμβαίνουν ΚΑΙ αυτά στον κόσμο.

Όχι δεν το γνωρίζω. Τέσσερα χρόνια προσπαθώ να πάρω ένα σπορ μοντέλο κατάλογο από τις μπουτίκ και δεν τα έχω καταφέρει.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14949 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:47:30 πμ »
Τελευταία φορά μου είπαν: εάν θέλετε κανένα datejust αφήστε ένα τηλέφωνο αν και κανονικά δεν κρατάμε και ίσως σας καλέσουμε. Και απάντησα πως δεν θέλω datejust. Εσύ είσαι άλλο πράγμα κ στα δίνουν

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14950 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:51:01 πμ »
Όχι δεν το γνωρίζω. Τέσσερα χρόνια προσπαθώ να πάρω ένα σπορ μοντέλο κατάλογο από τις μπουτίκ και δεν τα έχω καταφέρει.

Ίσως ψάχνεις στη λάθος μπουτίκ; Ούτε εμένα με περιμένουν με όλο τον κατάλογο στη βιτρίνα για πάρτη μου αλλά μου πετάνε κανένα κοκαλάκι μια φορά το χρόνο και δεν πεινάω. Ίσως δεν έχω τρελές απαιτήσεις, ισως με έχουν πάρει γραμμή πως είμαι αρρωστάκι και με λυπούνται, δε ξέρω. Για να μη πλακωνόμαστε άδικα εδώ, αν θες πάρε με να τα πούμε από τηλεφώνου. Ίσως βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14951 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 08:55:49 πμ »
Ίσως ψάχνεις στη λάθος μπουτίκ; Ούτε εμένα με περιμένουν με όλο τον κατάλογο στη βιτρίνα για πάρτη μου αλλά μου πετάνε κανένα κοκαλάκι μια φορά το χρόνο και δεν πεινάω. Ίσως δεν έχω τρελές απαιτήσεις, ισως με έχουν πάρει γραμμή πως είμαι αρρωστάκι και με λυπούνται, δε ξέρω. Για να μη πλακωνόμαστε άδικα εδώ, αν θες πάρε με να τα πούμε από τηλεφώνου. Ίσως βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα.

Αυτό που με προσβάλλεις δημόσια ότι δουλεύω σε παραμάγαζα και θα μου κάνεις σεφτέ και μετά θες να σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε, να το κοιτάξεις. Πιστεύω στάνταρ θεραπεύεται με κάποιο χαπάκι.

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14952 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:10:37 πμ »
Θα προσπεράσω το περί χαπιού, το οποίο είναι ξεκαθαρα προσβλητικό όπως και τα περί Κολοκοτρώνη κλπ.
Αν αισθάνεσαι θιγμένος με αυτά που έγραψα, θα σε ρωτήσω τα εξής: γιατί απορρίπτεις το ενδεχόμενο κάποιος να έχει αγοράσει σπορ και "επιθυμητά" μοντέλα από μπουτίκ σε τιμές καταλόγου; Γιατί, παρά τις περί αντιθέτου αποδείξεις εμμένεις σε διάφορες αποδεδειγμένα ψευδείς φημολογίες (βλ. επιστολή προ εβδομάδων).
Αντί λοιπόν να με προσβάλλεις κι εσύ, απορρίπτοντας τα διαφορετικά αφηγήματα με ύφος αυθεντίας (που μπορεί και να είσαι, με βαση τις εμπειρίες σου)  γιατί δεν συζητάμε παραθέτοντας ο καθένας τις εμπειρίες του επ' ωφελεία της διαδικτυακής αυτής κοινότητας;

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14953 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:22:05 πμ »
Καλύτερα πες μου για ποιο από τα παραμάγαζα δουλεύεις, να σου κάνω και σεφτέ.
Καλο θα ηταν να μη λεμε πραγματα για τα οποια, μολις σκεφτουμε με καθαροτερο μυαλο, ειναι σιγουρο οτι θα μετανιωσουμε.
Μπορει να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις, διαφορετικες προσλαμβανουσες, διαφορετικες εμπειριες. Η αντιπαραθεση σαφως και μπορει να υπαρχει, αλλα μεχρι εκει.
Ειναι κριμα να δημιουργειται τετοιο τοξικο κλιμα στο φορουμ.
Μπορει ο Μιχαλης να εχει το κολημα του με τη ρολεξ, αλλα ταυτοχρονα εχει πολυετη τριβη με το αντικειμενο και γνωση.
Γνώση που εχουν χρησιμοποιησει αρκετοι συμφορουμιτες στην προσπαθεια αποκτησης καποιου ρολογιου.

Σε παρακαλω μην χρησιμοποιεις προσβλητικες εκφρασεις και χαρακτηρισμους!!

Και με την ευκαιρια να υπενθυμισω σε ολους μας ποσο σημαντικος ειναι ο σεβασμος μεταξυ μας!!

Υ.Γ  επι του πιεστηριου:
Μιχαλη, σε παρακαλω, ειπαμε σεβασμος!
Θα κανεις εμενα να παρω χαπια!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14954 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:28:49 πμ »
Συμφωνώ και θα είμαι ο πρώτος που θα ζητήσω συγγνώμη αν προσέβαλα το συνάδελφο.
Καλή τη πίστη του έχω δώσει το τηλέφωνό μου προ καιρού, στην πρώτη μας κουβέντα για να τα λέγαμε εκτός γραμμών του φόρουμ, χωρίς να διασπειρουμε αδικα τοξικότητα. Γιαυτό και του πρότεινα να με καλέσει, αν ήθελε, σε μια απόπειρα  να εκτονωθεί η κατάσταση.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14955 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:40:14 πμ »
Συμφωνώ και θα είμαι ο πρώτος που θα ζητήσω συγγνώμη αν προσέβαλα το συνάδελφο.
Καλή τη πίστη του έχω δώσει το τηλέφωνό μου προ καιρού, στην πρώτη μας κουβέντα για να τα λέγαμε εκτός γραμμών του φόρουμ, χωρίς να διασπειρουμε αδικα τοξικότητα. Γιαυτό και του πρότεινα να με καλέσει, αν ήθελε, σε μια απόπειρα  να εκτονωθεί η κατάσταση.

Ευχαριστώ

Δεν έχω κάποιο μήνυμα με το τηλέφωνο σου στο inbox μου, μήπως με μπερδεύεις με άλλον;

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14956 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:41:31 πμ »
Οχι, στο ξαναστέλνω σε καθε περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #14957 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 09:46:04 πμ »
Οχι, στο ξαναστέλνω σε καθε περίπτωση.

Οκ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2022, 09:51:31 πμ από maestro »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14958 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 10:05:57 πμ »
Μην πιστεψετε όμως εμένα. Διαβάστε το άρθρο που παρέθεσε ο Ανδρέας, είναι εξαιρετικά κατατοπιστικό.

Δε με λενε Αντρεα

Αποσυνδεδεμένος v_s

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #14959 στις: Νοέμβριος 17, 2022, 10:08:06 πμ »
Δε με λενε Αντρεα

Διορθώνω: ο "δε με λένε Αντρέα"  :jg: