Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213611 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13120 στις: Ιούλιος 28, 2019, 11:52:22 πμ »
Η μόνη λύση για να αντιμετωπισθεί το παρεμπόριο είναι να αυξηθεί η παραγωγή, τώρα ο μόνος που κερδίζει είναι ο μαυραγορίτης που πουλάει με καπέλο, η ρολεξ χάνει εκατομμύρια οι καταναλωτές χάνουν λεφτά με μεγάλο Ρίσκο ώστε σε περίπτωση αύξησης της παραγωγής να έχουν πληρώσει άδικα το καπέλο καθώς η τιμή θα πέσει.....ή είναι από την ίδια την ρολεξ υποκεινουμενο το φαινόμενο κα7 σε κάποια φάση θα αυξησει απλώς τις τιμές στο ύψος του καπέλου και απλά θα διπλασιάσει το κέρδος!!
Δεν είμαι λοιπόν και τόσο σίγουρος πόσο άμοιρη ευθυνών είναι η Ρολεξ για τις ανατιμήσεις.....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13121 στις: Ιούλιος 28, 2019, 11:56:24 πμ »
Μαλλον βγαζεις λαθος συμπερασμα Αρη.
Καποιοι που τους κακοφαινεται στην αρχη, τελικα υποκυπτουν και παιζουν το παιχνιδι της ρολεξ.
Καποιοι αλλοι ομως της γυριζουν την πλατη και στρεφονται αλλου, αρνουμενοι να παιξουν το παιχνιδι του παραλογου!!
Και επιπροσθετα καποιοι ακομα, διωχνουν και αυτα που εχουν στα χερια τους!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ω ναι....

Όντως κάποιοι δεν ασχολούνται καν με το θέμα απόκτησης Rolex, καθώς είχαν ξενερώσει αρκετά πριν το «ΜΠΑΜ» με το «ωρολογιακό κεφάλαιο Rolex».

Πόσο θα ήθελα να μπορούσα να έχω ένα ΑΡ ή ένα ωραίο VC και να γράφω για την αξία που πήραν τα τελευταία χρόνια.
Απλά αυτά ήταν πανάκριβα από τότε, ενώ τα περισσότερα Rolex για τα οποία μιλάμε, μπορούσες κουτσά-στραβά να τα αποκτήσεις...
Δεν αναφέρομαι στις Daytona φυσικά, στα απλά ατσάλινα sport αναφέρομαι.





Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13122 στις: Ιούλιος 28, 2019, 12:11:07 μμ »
Σπύρο η συνεχόμενη αύξηση της ζήτησης παρά το καπέλο μάλλον με επιβεβαιωνη παρά με διάψευση.
Και αν έχουν ξενερώσω κάποιοι με όλο αυτό που συμβαίνει και ακυρώνουν την αγορά υπάρχουν αρκετοι που τους αντικαταστούν.
Σίγουρα δεν είναι ευχαριστω για κανένα το καπέλο αλλά κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα.
Και όσο να αντιδρούμε εμείς εδώ μέσα που είμαστε τρεις και ο κούκος.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13123 στις: Ιούλιος 28, 2019, 04:03:50 μμ »
Στα ρολόγια μέχρι 20.000 ευρώ η Ρολεξ δεν έχει αντίπαλο. Αυτό το κατάλαβαν καλά και πλέον πάνε με τεχνίτες μεθόδους να ανεβάσουν την αξια των ρολογιών τους δίχως καμία εξέλιξη.

Ψάχνω να βρω ένα GMT μέχρι 15.000 ευρώ που να μην είναι Ρολεξ και δυσκολεύομαι... Ίσως δεν ξέρω που να κοιτάξω.

Από την άλλη batman και Pepsi κάνουν πάρτυ στα 15.000 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #13124 στις: Ιούλιος 28, 2019, 04:46:34 μμ »
Στα ρολόγια μέχρι 20.000 ευρώ η Ρολεξ δεν έχει αντίπαλο. Αυτό το κατάλαβαν καλά και πλέον πάνε με τεχνίτες μεθόδους να ανεβάσουν την αξια των ρολογιών τους δίχως καμία εξέλιξη.

Ψάχνω να βρω ένα GMT μέχρι 15.000 ευρώ που να μην είναι Ρολεξ και δυσκολεύομαι... Ίσως δεν ξέρω που να κοιτάξω.

Από την άλλη batman και Pepsi κάνουν πάρτυ στα 15.000 ευρώ.

Μέχρι 10.000 εννοείς. Αυτή και ακόμα παρακάτω είναι η «αντικειμενική» αξία όλων αυτών των sport Rolex, που έχουν γίνει πλέον δυσεύρετα. Δεν το λέω εγώ. Η ίδια η Rolex το λέει με τις τιμές στις οποίες τα διεθετε όταν τα έβγαλε.

Το να δώσεις πάνω από 10.000€ για οποιοδήποτε από αυτά τα μοντέλα, για εμένα, αποτελεί επενδυτικό «στοίχημα».
Δεν μιλάω για daytona, επαναλαμβάνω.

Και τα batman και τα pepsi και τα hulk, είναι ρολόγια αξίας 7.000-8.000 χιλιάδων. Δε θα έδινα ούτε € παραπάνω.
Θα τα έδινα (αν τα είχα) ευχαρίστως για να αγοράσω κάτι με υψηλή ωρολογιακή αξία. Κανένα JLC για παράδειγμα. Όχι όμως έπειδή η Rolex αποφάσισε να κάνει «παιχνίδι».

Πάντα μιλάω για εμένα, για να μην παρεξηγούμαι... Το πως είναι διατεθιμένος ο καθένας να διαθέσει τα χρήματα του, είναι δικαίωμα του.
Όπως και το να δώσει 15.000€ για ένα ρολόϊ, το οποίο η ίδια η εταιρία κοστολογούσε γύρω στα 8.000€ πριν πολύ λίγα χρόνια...

Εδώ βέβαια η Ω έβγαλε ένα λευκό moonwatch με ένα Snoopy, το οποίο από τα 7.000-8000€ που έκανε κι’ αυτό, τώρα παίζει στα 24.000-25.000€.
Οπότε τι να λέμε τώρα.

ΡΑΜ base και ξερό ψωμί :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2019, 04:55:05 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13125 στις: Ιούλιος 28, 2019, 04:58:26 μμ »
Αγγελε έβαλα 15.000 για να συμπεριλάβω και το καπέλο.

Δεν υπάρχει αντίπαλος της Ρολεξ μέχρι τις 15.000 ευρώ και για αυτό γίνεται αυτό το πανηγύρι.
Φυσικά κάποιοι κερδίζουν και κάποιοι χάνουν.

Ένα GMT μέχρι 15.000 ευρώ που θα βρούμε ?? Ούτε η JLC ούτε η IWC ούτε η VC βγάζει.

Για αυτό όλοι κυνηγάνε τα ατσάλινα Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13126 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:03:27 μμ »
Μέχρι 10.000 εννοείς. Αυτή και ακόμα παρακάτω είναι η «αντικειμενική» αξία όλων αυτών των sport Rolex, που έχουν γίνει πλέον δυσεύρετα. Δεν το λέω εγώ. Η ίδια η Rolex το λέει με τις τιμές στις οποίες τα διεθετε όταν τα έβγαλε.

Το να δώσεις πάνω από 10.000€ για οποιοδήποτε από αυτά τα μοντέλα, για εμένα, αποτελεί επενδυτικό «στοίχημα».
Δεν μιλάω για daytona, επαναλαμβάνω.

Και τα batman και τα pepsi και τα hulk, είναι ρολόγια αξίας 7.000-8.000 χιλιάδων. Δε θα έδινα ούτε € παραπάνω.
Θα τα έδινα (αν τα είχα) ευχαρίστως για να αγοράσω κάτι με υψηλή ωρολογιακή αξία. Κανένα JLC για παράδειγμα. Όχι όμως έπειδή η Rolex αποφάσισε να κάνει «παιχνίδι».

Πάντα μιλάω για εμένα, για να μην παρεξηγούμαι... Το πως είναι διατεθιμένος ο καθένας να διαθέσει τα χρήματα του, είναι δικαίωμα του.
Όπως και το να δώσει 15.000€ για ένα ρολόϊ, το οποίο η ίδια η εταιρία κοστολογούσε γύρω στα 8.000€ πριν πολύ λίγα χρόνια...

Εδώ βέβαια η Ω έβγαλε ένα λευκό moonwatch με ένα Snoopy, το οποίο από τα 7.000-8000€ που έκανε κι’ αυτό, τώρα παίζει στα 24.000-25.000€.
Οπότε τι να λέμε τώρα.

ΡΑΜ base και ξερό ψωμί :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το συγκεκριμένο ρολόι είναι ότι πιο όμορφο έχω δει Άγγελε και καλά κάνεις και το αναφέρεις. Η τιμή πώλησής του ήταν 6.400ευρώ retail, χωρίς έκπτωση, τώρα κάτω από 24κ σε νέα κατάσταση δεν το βρίσκεις...

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13127 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:03:27 μμ »
Αγγελε έβαλα 15.000 για να συμπεριλάβω και το καπέλο.

Δεν υπάρχει αντίπαλος της Ρολεξ μέχρι τις 15.000 ευρώ και για αυτό γίνεται αυτό το πανηγύρι.
Φυσικά κάποιοι κερδίζουν και κάποιοι χάνουν.

Ένα GMT μέχρι 15.000 ευρώ που θα βρούμε ?? Ούτε η JLC ούτε η IWC ούτε η VC βγάζει.

Για αυτό όλοι κυνηγάνε τα ατσάλινα Ρολεξ.

Αααααα ΟΚ τότε.

Για GMT που θα τα σπάει & θα είναι και φθηνότερο, περίμενε για το Pam-smart που οραματίστηκα ! Θα τους πω να έχει & GMT :)

Για used πενταψήφιο GMT θα κοιτούσες ή προτιμάς new generation Rolex ? Γιατί κατ´ εμέ το 16710 ήταν, είναι και θα είναι αξεπέραστα πιο classic από τα καινούργια. Και πιο low profile φυσικά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13128 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:13:42 μμ »
Δεν πληρώνω ρολόι ούτε ένα ευρώ πάνω από την τιμή καταλόγου.
Όχι γιατί δεν τα έχω απλά διότι δεν θέλω να επενδύσω.

Είχα το BLNR και το έδωσα με αποτέλεσμα να το μετανιώσω.
θέλω ένα ρολόι που να είναι απλό GMT και να περνάει κάτω από τα ραντάρ.
Κανένα ατσάλινο Ρολεξ δεν πωλείται δίχως καπέλο αλλά δεν γνωρίζω εμπιστεύομαι την αγορά πενταψηφιου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13129 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:17:56 μμ »
Έχεις δίκιο σε αυτό. Με τα μεταχειρισμενα μπαίνεις σε άλλες ιστορίες.

Λοιπόν, άνοιξε ένα θέμα «GMT με περίπου 15.000€» να δούμε τι προτάσεις θα πέσουν στο τραπέζι. Στην οθόνη τέλος πάντων ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13130 στις: Ιούλιος 28, 2019, 05:48:53 μμ »
Αγοράστε τώρα που ακόμα υπάρχουν. Ένα κεραμικό μαύρο Rolex GMT ή sub date βρίσκεται ακόμα γύρω στις 9-10 χιλιάδες σχετικά εύκολα. Σε ένα χρόνο θα κάνουν όλα τα ατσάλινα πάνω από 15 και σε δύο χρόνια όσο τα AP δηλαδή κοντά στις 20000. Αυτή είναι η πρόβλεψη μου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13131 στις: Ιούλιος 28, 2019, 07:24:52 μμ »
Αγοράστε τώρα που ακόμα υπάρχουν. Ένα κεραμικό μαύρο Rolex GMT ή sub date βρίσκεται ακόμα γύρω στις 9-10 χιλιάδες σχετικά εύκολα. Σε ένα χρόνο θα κάνουν όλα τα ατσάλινα πάνω από 15 και σε δύο χρόνια όσο τα AP δηλαδή κοντά στις 20000. Αυτή είναι η πρόβλεψη μου.

Ωχ ωχ ωχ...

Βλέπω τον «4ο γύρο να αρχίζει...» :lol:

Ρε ‘συ Μιχάλη, πες στον Νίκο που θα βρει ένα GMT κεραμικό. Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13132 στις: Ιούλιος 28, 2019, 07:49:15 μμ »
Η κουβέντα ξεκίνησε από εδώ:

Καλησπέρα στην παρέα,

Μου αρέσει και σκέφτομαι to 126334, date just 41, με slate καντραν. Γνωρίζετε τιμές, εκπτώσεις, κλπ; Να πάω σε AD στην Αθήνα ή από Chrono24;

Ευχαριστώ


Πριν 4 εβδομάδες ήμουν διακοπές για μερικές ημέρες, χάζευα με το κινητό Chrono24 στην παραλία, ξαπλώστρα, φρέντο, κλπ, έψαχνα το παραπάνω ρολόι, τιμή +/- 8Κ... Σκέφτηκα ο αδαής.... θα γυρίσω Αθήνα και θα επισκευτώ AD να δω που μπορώ να το πάρω... Επαναλαμβάνω, έχω 3-4 χρόνια να αγοράσω ρολόι (Rolex), πάντα από AD, πάντα καινούριο....
Τώρα 4 εβδομάδες μετά, Αθήνα, στην δουλειά, πάλι με φρέντο όμως  ;D ψάχνω ξανά.... Κάτω από 10Κ δεν υπάρχει τίποτα...
Κάτι δεν πάει καλά....
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13133 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:05:30 μμ »
Αγοράστε τώρα που ακόμα υπάρχουν. Ένα κεραμικό μαύρο Rolex GMT ή sub date βρίσκεται ακόμα γύρω στις 9-10 χιλιάδες σχετικά εύκολα. Σε ένα χρόνο θα κάνουν όλα τα ατσάλινα πάνω από 15 και σε δύο χρόνια όσο τα AP δηλαδή κοντά στις 20000. Αυτή είναι η πρόβλεψη μου.

Μ αρέσει πολύ το σενάριο έγραψες φίλε  ..... μακάρι να γίνουν έτσι τα πράγματα ......!!!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13134 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:29:12 μμ »
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,19643.msg311200.html?PHPSESSID=c3e364209b62b161d4fedb6cb80aa6df

Αγγελία μου ακριβώς 4 χρόνια πριν.
14060M no date sub 5000 ευρώ με τα αυτοκόλλητα και τα άκουσα κιόλας ότι είναι πανάκριβο. Αν το είχα φυλάξει με τα αυτοκόλλητα έπιανε 13000-15000 σήμερα (φωτό). Επαναλαμβάνω 4 χρόνια πριν. Σε 4 χρόνια από σήμερα πάλι θα ανασύρω τα σημερινά μου posts και πάλι τα δικά σας θα λέτε εσείς, σιγουράκι


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13135 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:30:17 μμ »
Την προηγούμενη εβδομάδα 3 άτομα κουβεντιάζαμε για αγορά Ρόλεξ φυσικά.
Και τα 3 μέλος στο φορουμ.
Στην κουβέντα έπεσε και η αγορά γνωστού του ενός που αγόρασε το κεραμικό Πεπσι στις 12000 ευρώ.
Μόνο εμείς εδώ μέσα ελαχιστοι δηλαδή κάνουμε φασαρία και ψάχνουμε καταλόγους ποσό κοστίζουν.
Στην αγορά της Ελλάδας  και του εξωτερικού πηγαίνουν στο κατάστημα.
Ρωτάνε ποσό πουλάνε και αγοράζουν.
Στο εξωτερικό δεν συζητάνε παζάρια.
Και σε τελική ανάλυση είναι λίγο αστείο να λέμε για προϊόντα πολυτελείας και να φωνάζουμε ότι είναι ακριβά.
Είναι σαν να πας να αγοράσεις Λαμποργινη και να μην την πάρεις γιατί έχει 5000 ευρώ παραπάνω από ότι είχε πριν 1 μήνα.
Είναι λίγο αστείο.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13136 στις: Ιούλιος 28, 2019, 08:44:18 μμ »
Και μία από Πλάκα live γιατί μείναμε εκτός θέματος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13137 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:22:34 μμ »
Στην κουβέντα έπεσε και η αγορά γνωστού του ενός που αγόρασε το κεραμικό Πεπσι στις 12000 ευρώ.
Να διορθωσω όπως με πληροφορησε το ατομο το 12.000 τελικα είναι 14000 ευρω.
Ρολοι που δεν εχει πανω από 8000 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13138 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:28:40 μμ »
Να διορθωσω όπως με πληροφορησε το ατομο το 12.000 τελικα είναι 14000 ευρω.
Ρολοι που δεν εχει πανω από 8000 ευρω.
Τσάμπα το πήρε. Κάτω από 16 δεν υπάρχει πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #13139 στις: Ιούλιος 28, 2019, 09:36:04 μμ »
Τι ακριβώς σημαίνει Άρη ότι κάποιος αγοράζει ένα ρολόι 14.000 όταν η λιανική τιμή πώλησης είναι 8500?

Οτι έκανε έξυπνη αγορά?
Οτι η λιανική τιμή πώλησης είναι λάθος και θα έπρεπε να κάνει 14.000?
Οτι είναι ένας εύκολος τρόπος να αγοράσεις ένα υλικό αγαθό με μετρητά άρα και μερικές φορές αφορολόγητα χρήματα?

Ο λόγος που όλοι αγοράζουν Ρολεξ δεν είναι γιατί η Ρολεξ ξαφνικά έγινε η ΤΟΠ ΕΤΑΙΡΕΊΑ.
Αγοράζουν και βαριά κομμάτια αλλά αυτοί που τα παίρνουν δεν γράφουν ούτε σε φόρουμ ούτε φωνάζουν για τα δεκάδες η εκατοντάδες ρολόγια που έχουν στην συλλογή τους.

Τώρα όταν θα έρθει η ώρα της κρίσης (που θα έρθει) να δούμε ποιος θα είναι σε θέση να ρευστοποιησει και πόσα θα βγάλει αν θα βγάλει.

Ξεχάσαμε εύκολα τι συνέβη το 2007 στην παγκόσμια οικονομία και θεωρούμε ότι η φούσκα μόνο θα μεγαλώνει.