Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213757 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12780 στις: Μάιος 02, 2019, 07:34:22 μμ »
γιατί να το δώσει ρε παιδιά, δεν κατάλαβα. αφού τα ρόλεξ πάντα θα ανεβάζουν τιμή, αξία κλπ. Το κρατά ένα χρόνο και το δίνει για 18Κ (μη πω 22Κ)..
εκτός και αν χρειάζεται τα χρήματα.....
σκέψεις, προβληματισμοί, απορίες κλπ βέβαια.......
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12781 στις: Μάιος 02, 2019, 07:35:56 μμ »
Δεν ξέρω βρε παιδιά, δεν λέω ότι έχετε άδικο αλλά από την άλλη ποτε δεν το πήρα με την λογική να το δώσω ειδικά το συγκεκριμένο..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθημη αν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα μην το δινεις.
Χαμενος δεν θα βγεις.
Εκτος και αν το βαρεθεις. Που δεν νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Tetia

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12782 στις: Μάιος 02, 2019, 07:43:38 μμ »
Αν ανεβει και αλλο η αξια τι να πουμε πραγματικα.Οπως ειπε και ο Νικος το καινουργιο εχει καινουργια μηχανη και απλα διαφορετικο μπρασελε.Με τα ρεστα πραγματικα παιρνεις ενα ND και παιζεις με τα μπρασελε?Δηλαδη το παλιο ανεβηκε σχεδον διπλασια τιμη για ποιο λογο?Για ενα μπρασελε η επειδη υπαρχει ελλειψη?Να πω οτι το καινουργιο ειναι χαλια και δεν βλεπεται και ολοι στρεφονται στο παλιο αντε να δικαιολογηθει.Τωρα ειναι απλα κοροιδια

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12783 στις: Μάιος 02, 2019, 07:54:52 μμ »
Δεν δίνω ποτέ και τίποτα.
Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο θα έμπαινα στον πειρασμό να αποτελέσει την μία και μοναδική εξαίρεση, με αποκλειστικό σκοπό να το αντικαταστήσω με το αναβαθμισμένο καινούργιο.
Σε μάκρος χρόνου δεν πρέπει να υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι το καινούργιο -αν μη τι άλλο- λόγω μηχανής θα εκτιμάται ως 'καλύτερο'.
Απλά η ρόλεξ παίζει πανέξυπνα και φροντίζει να μην απαξιώνονται τα παλαιότερα μοντέλα της.


Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12784 στις: Μάιος 02, 2019, 08:26:06 μμ »
Σπύρο θα συμφωνήσω ότι ο κάθε ένας τα ρολόγια του τα διαχειρίζεται όπως θέλει.
προσωπικά παρακολουθώ την Ρολεξ πέντε χρονια οπότε είμαι αρκετά νέος στον χώρο.
Ο μόνος μου ενδιασμος είναι η φρενίτιδα που έχει δημιουργηθεί στην παγκόσμια αγορά.

Αν το BLNR με την 116 μηχανή έχει market price σήμερα 15Κ τότε το νέο μοντέλο με την νέα μηχανή θα πρέπει να έχει market price 15Κ+ μιας και πρόκειται για το ίδιο μοντέλο με διαφορετικό μπρασελε και νέα τριήμερη μηχανή.

Με αυτή την λογική όταν αποφασίσει η Ρολεξ να βάλει τις 3ημερες μηχανές στα Sub τότε όλα τα υφιστάμενα sub θα διπλασιάσουν τιμή και τα Daytona τριπλασιασουν??

Κάτι φουσκώνει επικίνδυνα.


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12785 στις: Μάιος 02, 2019, 09:17:46 μμ »
Δεν έχω ανάγκη τα χρήματα όποτε δεν θα το δώσω προς το παρών, το αγόρασα σε τιμή λιανικής όποτε δεν με ενδιαφέρει και να πέσει στην ίδια τιμή ή και πιο κάτω. Το καινούριο με το jubilee δεν μπορώ να το βλέπω, έχω και το SubC που το φοράω σχεδόν κάθε μέρα όποτε τώρα αν έβρισκα ένα Τονα σε καλή τιμη ίσως το έπαιρνα.. κατά τα αλλά κι εγώ παρακολουθώ την Ρόλεξ κάποια χρόνια τώρα όπως και την Ω (έχω το LMPO limited του 2011) και ενώ κάθε χρόνο λέμε ότι φουσκώνουν οι τιμές της Ρόλεξ και θα γίνει το μπαμ αυτό δεν έρχεται. Από την στιγμή που υπάρχει ζήτηση μεγάλη (Αμερική, Ευρώπη, Ασία, Μέση Ανατολή κτλ κτλ), τα ρολόγια είναι δυσεύρετα και το κοινό «τα σκάει» για να τα αγοράσει δεν βλέπω να πέφτουν οι τιμές σύντομα.. προσωπικά θα ήθελα να πέσουν οι τιμές κι ας χάσουν τα ρολόγια μου σε αξία ώστε να μπορώ να αγοράσω αυτά που θέλω στην κανονική τους αξία καθώς δεν περιμένω να βγάλω από τα ρολόγια κάτι, τα έχω γιατί τρελαίνομαι να τα φοράω και να τα χαζεύω :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12786 στις: Μάιος 02, 2019, 09:23:10 μμ »
Ευθημη όπως εχω ξαναπει παρολου που καποιοι νομιζουν ότι η Ρολεξ είναι φουσκα που θα ξεφουσκωσει το αντιθετο θα συμβει.
Υπαρχει μεγαλη ζητηση ενώ προσφορα να καλυψη αυτή την ζητηση δεν υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12787 στις: Μάιος 02, 2019, 09:30:51 μμ »
Ευθημη όπως εχω ξαναπει παρολου που καποιοι νομιζουν ότι η Ρολεξ είναι φουσκα που θα ξεφουσκωσει το αντιθετο θα συμβει.
Υπαρχει μεγαλη ζητηση ενώ προσφορα να καλυψη αυτή την ζητηση δεν υπαρχει.
Θα συμφωνήσω απόλυτα ’ρη, απλά παρακολουθώ να δω που θα πάει όλο αυτό..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12788 στις: Μάιος 02, 2019, 09:40:52 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα ’ρη, απλά παρακολουθώ να δω που θα πάει όλο αυτό..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ευθημη το πραγμα θα τραβηξη αρκετα προς τα πανω (τιμες).
Πιστευω ότι παλιο Ρολεξ υπαρχει στην αγορα θα ανεβασει τιμες αρκετα.
Εδώ εχουν ανεβασει τιμες τα Ρολεξ 50ετιας (φτασανε τα 2000+) που είναι μικρα σε μέγεθος και δεν υπαρχει από αυτά τιποτα,
Φαντασου τα προσφατα ατσαλινα που είναι μεγαλα.

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12789 στις: Μάιος 02, 2019, 10:21:51 μμ »
Χρόνια πολλά παιδιά.... 8 μερες στο Παρίσι... 7 AD... Μόνο κάτι OP36 και ΟΡ 39 είδα. Ούτε για δείγμα ένα professional... Ούτε μισά μισά Sub... Ούτε Explorer.... Πέρυσι κάτι ατσάλινα μη εμπορικά υπήρχαν... Φέτος τίποτα... Το τι θα γίνει θα φανεί.... Εύθυμη μη το δείνεις το Batman....!!!!!!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12790 στις: Μάιος 02, 2019, 10:27:12 μμ »
Αυτό που παρατηρείται είναι πως οι περί Rolex συζητήσεις έχουν από καιρό πάψει να είναι ωρολογιακές. Η κουβέντα πλέον περιστρέφεται γύρω από το πόσο δυσεύρετα είναι τα Rolex, πόσο έχει φτάσει το καπέλο, πόσο κοστολογεί η πιάτσα το τάδε ατσάλινο, κατά πόσον η τιμή του νέου μοντέλου θα επηρεάσει την αξία του προηγούμενου κπλ. Οικονομικού χαρακτήρα ολ' αυτά, στον πυρήνα τους ουδεμία σχέση με ρολόγια. Αν αφαρέσουμε τη λέξη Rolex από τους διαλόγους, ο ανυποψίαστος θα φανταστεί που εδώ γίνεται λόγος για κάνα blue chip. Διακράτηση ή πώληση, βρε μπας και ταβάνωσε, πούλα και μετάνοιωνε, έβγα τώρα και ξαναέμπα πιο χαμηλά, βάστα, έχει δρόμο προς τα πάνω και τα τοιαύτα. Κουβέντες Σοφοκλέους, δηλαδή, σε αλήστου μνήμης εποχές.

Επί του πρακτέου, με αφορμή τον παραπάνω διάλογο : Εφόσον το ρολόϊ έχει αγοραστεί ως ρολόϊ (και όχι ως επένδυση) και εφόσον εξακολουθούσε να με ευχαριστεί η κατοχή του, εγώ θα το κρατούσα. Ας πήγαινε και πάνω, ας πήγαινε και κάτω, ποσώς θα μ' ενδιέφερε. Εξίσου -δηλαδή καθόλου- θα μ' ενδιέφερε εάν θα έβγαινε ή δεν θα έβγαινε καινούργιο μοντέλο. Κάθε τόσο και εις το διηνεκές θα βγαίνει κι ένα καινούργιο μοντέλο, τι να κάνουμε τώρα ;  Εδώ μιλάμε για ρολόγια ένα σκασμό λεφτά, δε μιλάμε για update στα windows.

Έπειτα, όλη αυτή η ιστορία με τις τιμές των Rolex έχει καταντήσει αστεία. Κάποιοι θα κλάψουν βέβαια στο τέλος, καθώς θα βρεθούν με τον μουτζούρη στον καρπό, αυτό είναι το μόνο βέβαιον, αλλά είμαι σίγουρος πως αυτοί οι κάποιοι δεν θα είναι από δω (θα είναι όξω από ΄δω), οπότε εμείς εδώ συνεχίζουμε να γελάμε, ξεδιάντροπα. Perdóneme, αλλά ρολόϊ ατσάλινο, μαζικής και απεριόριστης παραγωγής, χωρίς τίποτε πολυπλοκότητες, να το πουλάνε 15Κ είναι αστείο. Το ότι κάποιοι, ενδεχομένως πολλοί, πάνε -ακόμη- και το πληρώνουν σ' αυτήν την τιμή δεν είναι αστείο. Είναι ξεκαρδιστικό.
Τωρα θα μου πεις, εδώ κάτι άλλοι σκάγανε χιλιάρικα για πλαστικές τηλεκάρτες του πεταμού, για Rolex δεν θα δώσουνε ;

Το ρεζουμέ ότι το πράγμα, ειδικά σε αυτό το χρονικό σημείο, θέλει μεγάλη προσοχή. Εάν μιλάμε για "επενδυτικά" ρολόγια, θέλει προσοχή επειδή όλοι ξέρουμε τι τρελή φάπα πέφτει  συνήθως με τα κάθε λογής "επενδυτικά προϊόντα", που κάθε τρεις και λίγο εφευρίσκουν τα τζιμάνια και πλασάρουν στον κοσμάκη. Εάν μιλάμε για "συλλεκτικά" -cut !- η συζήτηση κόβεται μαχαίρι, καθόσον συλλεκτικό αντικείμενο μαζικής και απεριόριστης παραγωγής δεν έχει ακόμη επινοηθεί. Συλλεκτικότητα σημαίνει δύο τινά, πρωτίστως μεν σπανιότητα, δευτερευόντως δε υψηλή και διαρκή ζήτηση.  Η πλήρωση του δευτέρου όρου δεν καθιστά ένα αντικείμενο συλλεκτικό. Η ανθρώπινη ιστορία βρίθει παραδειγμάτων παράκρουσης, υστερίας συνεπεία απληστίας, από ολλανδέζικες τουλίπες μέχρι καλιφορνέζικα κοιτάσματα χρυσού, μέχρι και σύγχρονους χρηματιστηριακούς χαρτοπολέμους, η κατάληξη όμως είναι πάντα η ίδια, η αγορά τα "χωνεύει" όλα και στο τέλος βρίσκει την ισορροπία της εκεί που πρέπει ή περίπου εκεί.  Όταν λέμε πάντα, εννοούμε πάντα και χωρίς εξαίρεση. Και αυτό, φυσικά, θα συμβεί και στην προκειμένη περίπτωση. Η ραγδαία αύξηση των τιμών είναι η σαφέστερη ένδειξη του ότι βρισκόμαστε κοντά στο σημείο έναρξης μιας διαδικασίας εκλογίκευσής τους.

Σε τέτοιες καταστάσεις, το κρίσιμο είναι να διακρίνουμε εάν η ζήτηση είναι αυτή που κυρίως οδηγεί στην εκτόξευση των τιμών ή μήπως συμβαίνει ακριβώς το αντίστροφο, μήπως δηλαδή το διαρκές τράβηγμα των τιμών προς τα πάνω είναι εκείνο που δημιουργεί την παράκρουση, την αγωνία του αδαούς μήπως μείνει εκτός νυμφώνος και χάσει το "κελεπούρι", οπότε και ορμάει σα να μην υπάρχει αύριο.  Εξίσου κρίσιμο είναι, όταν μιλάμε σήμερα για τις αξίες των Rolex, να σκεφτόμαστε με λογική καθαρά χρηματιστηριακή, ούτε ωρολογιακή ούτε συλλεκτική. 

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12791 στις: Μάιος 02, 2019, 10:46:57 μμ »
Και πιάνοντας το νήμα από εκεί ακριβώς που το άφησε ο Ντένης, δηλαδή από τη χρηματιστηριακή αναλογία, εδώ και κάτι χρόνια το πράγμα (και) στα ρολόγια κινείται σε bear market. Οι καλές εποχές (bull market -  πάνε όλοι καλά, πουλάνε όλοι, ακόμα και τα σαπάκια) πέρασαν.
Κάτι ωρολογιακές εταιρείες τύπου Εμπορικός Δεσμός, που μέχρι το 2000 ήταν εταιρείες-σφραγίδες και αναβίωσαν μόνο για την αρπαχτή, ό,τι πούλησαν-πούλησαν και τέλος.
Περαιτέρω, είναι πλέον δεδομένο ότι η 'τρελή' ζήτηση των ρόλεξ αποκρύπτει την γερή κατακρήμνιση όλων των άλλων.
’ψογα ενεργώντας η Ρόλεξ μείωσε την παραγωγή δραματικά - γνωστό και μη αμφισβητήσιμο πλέον από κανένα.
Ό,τι βλέπουμε είναι απολύτως λογικό.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12792 στις: Μάιος 02, 2019, 11:15:55 μμ »
Και πιάνοντας το νήμα από εκεί ακριβώς που το άφησε ο Ντένης, δηλαδή από τη χρηματιστηριακή αναλογία, εδώ και κάτι χρόνια το πράγμα (και) στα ρολόγια κινείται σε bear market. Οι καλές εποχές (bull market -  πάνε όλοι καλά, πουλάνε όλοι, ακόμα και τα σαπάκια) πέρασαν.
Κάτι ωρολογιακές εταιρείες τύπου Εμπορικός Δεσμός, που μέχρι το 2000 ήταν εταιρείες-σφραγίδες και αναβίωσαν μόνο για την αρπαχτή, ό,τι πούλησαν-πούλησαν και τέλος.
Περαιτέρω, είναι πλέον δεδομένο ότι η 'τρελή' ζήτηση των ρόλεξ αποκρύπτει την γερή κατακρήμνιση όλων των άλλων.
’ψογα ενεργώντας η Ρόλεξ μείωσε την παραγωγή δραματικά - γνωστό και μη αμφισβητήσιμο πλέον από κανένα.
Ό,τι βλέπουμε είναι απολύτως λογικό.

Και βέβαια, πριν φθάσουμε εδώ, είχε προηγηθεί το colpo grosso της Rolex, με την αναβίωση της Tudor. H οποία παίζει πολλαπλό ρόλο, δηλαδή εκτός από το ότι εκτοξεύει τις πωλήσεις και λειτουργεί σαν μαξιλάρι (για πιο δύσκολες εποχές), "αγκαλιάζοντας" ένα πολύ ευρύτερο κοινό, επιπλέον εισάγει νέα πελατεία στην όλη φιλοσοφία της Rolex. Προθάλαμος δηλαδή, κάτι σαν το Καθαρτήριο στη "Θεία Κωμωδία", χαχαχαχα ! Παίρνεις για αρχή ένα Tudor (που είναι όντως αξιόλογο ρολόϊ) και μετά σκέφτεσαι "οκέϋ, μήπως ήρθε η ώρα για το real stuff ;"  Και κάπως έτσι δημιουργείται μια αλυσίδα. Χώρια απ΄αυτό, πιστεύω ότι η Tudor είναι το δράμι που χρειαζόταν η Rolex για τη "στάθμιση" των προϊόντων της μαμάς εταιρείας. Ελβετικό ρολόϊ -όχι μισο-κινέζικο-, πρώτης ποιότητας, αρκετά κοντά σε Rolex, σε Χ χρήματα. ’ρα,  δεν είναι λογικό να πουλάω το καθαρόαιμο Rolex σε Χ επί δύο χρήματα ; -Λογικό είναι !  Είναι σατανικό, αντί ν' αφήσει τον κάθε πικραμένο Ελβετό να ισχυρίζεται ότι τα προϊόντα της Rolex είναι υπερτιμημένα, φτιάχνει η ίδια ένα ρολόϊ ανάλογο, εάν όχι καλύτερο, από του πικραμένου Ελβετού και το πουλάει σε τιμές πικραμένου Ελβετού, οπότε ο καταναλωτής πλέον έχει να συγκρίνει ανάμεσα σε δύο προϊόντα της ίδιας εταιρείας,  ένα φθηνό "αρκετά Rolex" κι ένα ακριβό "ντιπ για ντιπ Rolex',  ε ;

Εντάξει τώρα, ό,τι και να λέμε, κανονικά η Rolex, εκτός από τις δύο ωρολογοβιομηχανίες, θα πρέπει να ιδρύσει και μια σχολή management, να δίνει σεμινάρια σε όλους τους πουθενάδες της παγκόσμιας οικονομίας, από βιομηχάνους, μέχρι χρηματιστές, μέχρι υπουργούς οικονομικών, πώς βγάζεις λεφτά όταν οι άλλοι ψωμολυσσάνε, πώς βαστάς όρθιο ένα κολοσσό εν καιρώ παγκόσμιας κρίσης, πώς εσύ γιγαντώνεσαι ενώ οι άλλοι συρρικνώνονται. -Ψέμματα ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2019, 11:23:39 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12793 στις: Μάιος 02, 2019, 11:29:10 μμ »
’ψογες παρατηρήσεις!! :up:
Έτσι ακριβώς!
Ρόλεξ-Tudor ό,τι πουλάνε στο ίδιο ταμείο συγκεντρώνεται και συγκεκριμένα σε ένα μη κερδοσκοπικό ίδρυμα!
Φανταστικές οι σχετικές φορολογικές πατέντες, αλλά το θέμα είναι αλλού: με την ενδυνάμωση της Tudor η Ρόλεξ έρχεται και 'σκουπίζει' την μεσαία αγορά.
Καθόλου δεν πρέπει να το ξεχνά κανείς, αν δεν θέλει να νοιώθει σα χαμένος μπροστά σε φαινόμενα σαν κι αυτό που αποτελεί το αντικείμενο της κουβέντας.


Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12794 στις: Μάιος 03, 2019, 08:20:43 πμ »
Χρόνια πολλά παιδιά.... 8 μερες στο Παρίσι... 7 AD... Μόνο κάτι OP36 και ΟΡ 39 είδα. Ούτε για δείγμα ένα professional... Ούτε μισά μισά Sub... Ούτε Explorer.... Πέρυσι κάτι ατσάλινα μη εμπορικά υπήρχαν... Φέτος τίποτα... Το τι θα γίνει θα φανεί.... Εύθυμη μη το δείνεις το Batman....!!!!!!!

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα γυρισεις ; Θελω να βαλω το DS


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12795 στις: Μάιος 03, 2019, 09:15:53 πμ »
Αυτό που παρατηρείται είναι πως οι περί Rolex συζητήσεις έχουν από καιρό πάψει να είναι ωρολογιακές. Η κουβέντα πλέον περιστρέφεται γύρω από το πόσο δυσεύρετα είναι τα Rolex, πόσο έχει φτάσει το καπέλο, πόσο κοστολογεί η πιάτσα το τάδε ατσάλινο, κατά πόσον η τιμή του νέου μοντέλου θα επηρεάσει την αξία του προηγούμενου κπλ.

Από τις πλέον σωστές κουβέντες που έχω διαβάσει εδώ και καιρό στο φόρουμ...

Ξαφνικά μάλιστα, πολλοί έχουν γίνει ειδήμονες.
Όπως και τότε με το Χρηματιστήριο.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12796 στις: Μάιος 03, 2019, 09:29:08 πμ »
Από τις πλέον σωστές κουβέντες που έχω διαβάσει εδώ και καιρό στο φόρουμ...

Ξαφνικά μάλιστα, πολλοί έχουν γίνει ειδήμονες.
Όπως και τότε με το Χρηματιστήριο.
+10000000000

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12797 στις: Μάιος 03, 2019, 10:00:38 πμ »
το μπατμαν ειναι ωραίο ρολόι για να το φοράς, στην περίπτωσή σου τωρα εαν το πήρες 9 και στο ζητάνε 15 και δεν τρελαίνεσαι να το φοράς δώσε το, τι το συζητάς?
Εγω πάντως εχω καταλάβει οτι, εαν μπείς στο τρυπάκι να αγοράσω για να τα κονομήσω θα τα κονομήσει πριν απο εσενα αυτος που θα στο πουλήσει........
οι εταιρίες εχουν περιορίσει την παραγωγή γιατί εχει περιοριστεί η ζήτηση,  ολοι θέλουν πλέον ενα φτηνό  smart watch, η ρόλεξ αραγε θα βγάλει smart watch?
Εαν αυξηθεί η παραγωγή ολες αυτες οι φουσκιτσες θα σκάσουν μονομιάς,

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #12798 στις: Μάιος 03, 2019, 10:11:13 πμ »
Όπως και τότε με το Χρηματιστήριο.

ωχ ωχ ωχ
κλαμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2019, 10:33:50 πμ από asteris78 »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #12799 στις: Μάιος 03, 2019, 11:02:30 πμ »
Καλά που πρόλαβα & πούλησα δλδ, μην εγκλωβιστώ με τα Rolex στο χέρι :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk