Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213519 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11920 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:29:51 πμ »
Έχω δει παλιά ρόλεξ τέτοια

post pics
Γιαννη μηπως ειδες και τι τιμη εχουν; ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11921 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:41:55 πμ »
Γιαννη μηπως ειδες και τι τιμη εχουν; ::) ;D
Eντάξει μιλάει να έβγαζε αυτό το στυλ με αραβικούς σε νέο.
Αυτά τα Red 12  vintage Άρη είναι απλησίαστα και ως επί το πλείστον ήταν γυναικεία

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11922 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:45:06 πμ »
Eντάξει μιλάει να έβγαζε αυτό το στυλ με αραβικούς σε νέο.
Αυτά τα Red 12  vintage Άρη είναι απλησίαστα και ως επί το πλείστον ήταν γυναικεία
Δημητρη το καταλαβα καρδια μου ;D
Αλλα και παλι δεν θα ειναι φτηνο.
Πρωτος λογος γιατι θα εχει χρυση κασα.
Δευτερος λογος γιατι το καντραν θα ειναι πορσελανινο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11923 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:50:56 πμ »
Ακριβώς αυτό, να έβγαζε ένα με enamel καντράν, antique αραβικούς αριθμούς και ανάλογους (blue heated) δείκτες, και χρυσή κάσα. Και μόνο κουρδιστό. Στα 39mm στη σειρά cellini. Με ένα τζαμάκι πίσω να θαυμάζεις έναν πανέμορφο κουρδιστό μηχανισμό.

 :)

Όχι ότι θα μπορούσα να το πάρω   :D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11924 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 11:59:39 πμ »
Όχι ότι θα μπορούσα να το πάρω   :D
Οχι οτι ζητας πολλα ε Γιαννη; ;D

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11925 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 12:02:12 μμ »
Πάντως ρε παιδιά υπαρχει και η επιλογή του ότι δε μου αρέσει πάνω μου.

Δεν είναι στο ότι όποιος δεν το έχει, δεν το φτάνει, άρα το ζηλεύει και όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, που μπαίνει η ταμπέλα στον καθένα μας.
Κοντεύουμε όσοι δεν τα θέλουν, να νιώθουμε και μειονεκτικά στο τέλος.

Ακούμε για θωρηκτά Black Bay και ότι δεν κάθονται καλά στον καρπό, για τεράστια Planet Ocean, αλλά για τούβλο Sub δε λέει κανείς.

Προσωπικά παρόλο που είχα αρνητική άποψη λόγω αναγνωρισημότητας και κατά πόσο κυκλοφορεί, θέλησα και πήγα ευτυχώς με παρέα να το δοκιμάσω σε κατάστημα και ακόμα και η πωλήτρια αντέδρασε στο πως καθόταν στον καρπό.

Δεν έχω νιώσει ούτε στο μισό αυτό που νιώθουν οι κάτοχοι και ειλικρινά και φιλικά αναφέρω ότι το ζηλεύω, αλλά δε μου βγαίνει για τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Η δοκιμή έγινε 2 φορές σε Submariner και Explorer II.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι αν όλα τα παραπάνω μου καθόντουσαν σωστά θα ενίσχυε την επιλογή μου η μεταπωλητική αξία.



Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11926 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 12:32:58 μμ »
Πάντως ρε παιδιά υπαρχει και η επιλογή του ότι δε μου αρέσει πάνω μου.

Δεν είναι στο ότι όποιος δεν το έχει, δεν το φτάνει, άρα το ζηλεύει και όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, που μπαίνει η ταμπέλα στον καθένα μας.
Κοντεύουμε όσοι δεν τα θέλουν, να νιώθουμε και μειονεκτικά στο τέλος.

Ακούμε για θωρηκτά Black Bay και ότι δεν κάθονται καλά στον καρπό, για τεράστια Planet Ocean, αλλά για τούβλο Sub δε λέει κανείς.

Προσωπικά παρόλο που είχα αρνητική άποψη λόγω αναγνωρισημότητας και κατά πόσο κυκλοφορεί, θέλησα και πήγα ευτυχώς με παρέα να το δοκιμάσω σε κατάστημα και ακόμα και η πωλήτρια αντέδρασε στο πως καθόταν στον καρπό.

Δεν έχω νιώσει ούτε στο μισό αυτό που νιώθουν οι κάτοχοι και ειλικρινά και φιλικά αναφέρω ότι το ζηλεύω, αλλά δε μου βγαίνει για τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Η δοκιμή έγινε 2 φορές σε Submariner και Explorer II.

Θα συμφωνήσω επίσης ότι αν όλα τα παραπάνω μου καθόντουσαν σωστά θα ενίσχυε την επιλογή μου η μεταπωλητική αξία.
Δε σ αφήνει και εσένα ή εταιρεία χωρίς ρολοι :) μπορείς να πας σε πενταψηφιο Sub... Explorer l.... Date just 36mm.... Κι αν βρεις αυτό που σου ταιριάζει θα αραξεις

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11927 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 12:40:51 μμ »
Αποστολη με βαση αυτα που εγραψες:
δεν μπορω να καταλαβω πως ενας ανθρωπος που εχει την λογικη του θα νιωθει μειονεκτικα επειδη δεν εχει η δεν του αρεσει το Ρολεξ;
Αν πραγματικα συμβει αυτο σε καποιον θα πρεπει να ψαχτει αλλιως ζητωντας βοηθεια.
Τετοια ανθρωποι γενικα αισθανονται μειονεκτικα με πολλα πραγματα και στο τελος μενουν στα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11928 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 12:48:53 μμ »
Δε σ αφήνει και εσένα ή εταιρεία χωρίς ρολοι :) μπορείς να πας σε πενταψηφιο Sub... Explorer l.... Date just 36mm.... Κι αν βρεις αυτό που σου ταιριάζει θα αραξεις

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να κάνεις παραχώρηση σε μεταχειρισμένο όμως. Σε καινούργιο σε αφήνει εκτός (σε diver).

Προς το παρόν το μόνο που με κερδίζει αισθητικά και ανυπομονώ να προβάρω είναι το Black Bay 58.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2018, 01:06:36 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11929 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 01:08:28 μμ »
Έχεις δίκιο. Θα πρέπει να κάνεις παραχώρηση σε μεταχειρισμένο όμως. Σε καινούργιο σε αφήνει εκτός (σε diver).

Προς το παρόν το μόνο που με κερδίζει αισθητικά και ανυπομονώ να προβάρω είναι το Black Bay 58.
Και το ΟΡ μπορείς να δείς που έχει και πολλά χρώματα
το bb58 καλή επιλογή

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11930 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 02:53:12 μμ »
Αποστολη με βαση αυτα που εγραψες:
δεν μπορω να καταλαβω πως ενας ανθρωπος που εχει την λογικη του θα νιωθει μειονεκτικα επειδη δεν εχει η δεν του αρεσει το Ρολεξ;
εγω νιωθω πολυ μειονεκτικα που δεν εχω ουτε ενα james cameron ουτε ενα ρημαδι hulk



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11931 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 03:13:16 μμ »
εγω νιωθω πολυ μειονεκτικα που δεν εχω ουτε ενα james cameron ουτε ενα ρημαδι hulk



Sent from my iPhone using Tapatalk
μια Daytona βρε αδερφέ  :smoker:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11932 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 03:24:11 μμ »
μια Daytona βρε αδερφέ  :smoker:
δημητρη ζω ενα δραμα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11933 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 05:29:57 μμ »
οποιος φοραει μια φορα rolex παθαινει ταρακουλο , ρολεξιτιδα .Ετσι επαθα κι εγω !
Που να δεις με τα Panerai τι παθαινει καποιος.  :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11934 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 05:44:59 μμ »
Απόλυτα σεβαστή κατά τη γνώμη μου αυτή η αγοραστική συμπεριφορά. Είναι όμως «αγοραστική συμπεριφορά» και όχι απόφαση που είναι αποτέλεσμα αμιγούς ωρολογοφιλίας. Εκεί μπλεκόμαστε....

Aυτό είναι βέβαια, αγοραστική συμπεριφορά, που δημιουργεί  αγοραστική τάση. Και δη τάση κυρίαρχη.   

Επειδή στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένα άλλο ρολόϊ με τη φήμη των Rolex. Πιθανότατατα μπορεί κάποιος να κατονομάσει κάμποσες manufactures με ρολόγια εμφανώς ποιοτικότερα, μηχανικά περιπλοκότερα και συχνά πολύ ακριβότερα, αλλά κανένα από αυτά δεν μπορεί, ούτε κατά διάνοια, να συναγωνιστεί τα Rolex σε επίπεδο αναγνωρισιμότητας. Για σημαντικό μέρος του γήϊνου πληθυσμού το όνομα  -και μόνο- της φίρμας είναι συνώνυμο με το ρολόϊ κύρους. Πες τη λέξη Rolex κι οι περισσσότεροι θα καταλάβουν σε τι αναφέρεσαι. Την ίδια στιγμή πες πχ “Patek Philippe” κι οι πιο πολλοί θα νομίζουν ότι μιλάς για τίποτε σοκολατάκια ή για κάναν νέο Γάλλο μόδιστρο, ολίγον κουνιστό. 

Σ’ αυτήν ακριβώς την ευρεία αναγνωρισιμότητα στηρίζεται το κύρος της Rolex.   Η επιβολή της και η κυρίαρχη θέση της στην αγορά.   Ανεξαρτήτως λοιπόν του τι πιστεύουμε ή λέμε ή γράφουμε εμείς,  η αγορά είναι αυτή που έχει πάντα δίκιο (τουλάχιστον σε ενεστώτα χρόνο) και με τη σειρά της δικαιώνει  τη Rolex, είτε μας αρέσει είτε όχι.  Το αποδεικνύει ο όγκος της παραγωγής και ο αμείωτος ρυθμός των πωλήσεων. Το αποδεικνύουν  τα μεγέθη της εταιρίας και ιδίως τα κέρδη της. Το αποδεικνύει η διατήρηση, διαχρονικά, της  μεταπωλητικής αξίας των προϊόντων της  σε υψηλά επίπεδα. Λέγεται συχνά –και όχι τυχαία- για τα Rolex ότι είναι τα μόνα ρολόγια που μπορείς να αποκτήσεις δωρεάν : Τα αγοράζεις τώρα, τα κρατάς κάμποσο, κι όταν έρθει η στιγμή να τα δώσεις παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. 

-Ακούγομαι σαν φανατικός της Rolex ; Λοιπόν, δεν είμαι καθόλου. Θα έλεγα μάλιστα ότι εκ θέσεως ανήκω σ΄εκείνους που θεωρούν το φαινόμενο Rolex ανεξήγητο. Αλλά, από την άλλη, δεν γίνεται και να εθελοτυφλώ. Το καρπούζι λοιπόν το κρατάει η Rolex και με το άλλο χέρι βαστάει και το μαχαίρι. Όσο για τους υπόλοιπους της Ηaute Ηorlogerie, μεγάλη χάρη χρωστούν στη Rolex, αφού η μέχρι τώρα επιβίωσή τους οφείλεται εν πολλοίς στην προτίμηση που τους δείχνει η μικρή εκείνη μερίδα του αγοραστικού κοινού που θέλει να διαφοροποιήσει τον εαυτό της, επιλέγοντας ένα ρολόϊ πιο εξεζητημένο απο εκείνο που το φοράει «κι η κουτσή Μαρία», δηλαδή το Rolex. Kοντολογής, η Rolex θρέφει, εκτός από το παρακλάδι Tudor, μια τεράστια παράνομη αγορά παραγωγής μαϊμούδων Rolex κι από δίπλα κάμποσα μικρότερα brands (τα περισσότερα εκ  των οποίων ιστορικά) τα οποία προσφέρουν στο περιορισμένο κοινό τους μια εναλλακτική αντι-Rolex πρόταση.

Γύρω γύρω όλοι και στη μέση, ε, ναι, η Rolex...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2018, 07:55:46 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11935 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 05:46:16 μμ »
Που να δεις με τα Panerai τι παθαινει καποιος.  :)
Χρηστο ειδικα αν το φαγητο που μαγειρεψεις στο κατσαρολι βγει καλο ;D
Χρηστο φιλε μου πλακιτσα κανω. Μην μου θυμωσεις ::)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11936 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 05:49:38 μμ »
Περιμενω απο καποιους αντι-Ρολεξ τα μηνυματα τους ;D

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11937 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 06:13:47 μμ »
Χρηστο ειδικα αν το φαγητο που μαγειρεψεις στο κατσαρολι βγει καλο ;D
Χρηστο φιλε μου πλακιτσα κανω. Μην μου θυμωσεις ::)
Τωρα που το ειπες, μου ανοιξε η ορεξη.  :)
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11938 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 06:20:42 μμ »
Τωρα που το ειπες, μου ανοιξε η ορεξη.  :)
Να κανονισουμε καμια βραδυνη εξοδο Αργεντινα η για αχτυπητες.
Βεβαια αυτος που ειχε κανονιση την προηγουμενη φορα την Αργεντινα κανει τον Γιαπωνεζο ;D

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3101
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #11939 στις: Οκτώβριος 12, 2018, 07:34:56 μμ »
εγω νιωθω πολυ μειονεκτικα που δεν εχω ουτε ενα james cameron ουτε ενα ρημαδι hulk



Sent from my iPhone using Tapatalk
Cameron λέμε

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk