Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213816 φορές)

0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1160 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:40:54 πμ »
O blackbird έκανε λάθος στην παράθεση,
 
"τα rolex συνεχιζουν να ειναι ενας θρυλος αλλα κανενας μοντερνος δυτης δεν θα τα εμπιστευτει"
το είπε ο acidblack,
ο Blackbird διαφώνησε με αυτό και είπε ότι και σημερινοί δύτες φοράνε μηχανικά ρολόγια.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1161 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:47:15 πμ »
δεν φταιω εγω ΒΒ !κοιτα παλι το κειμενο !ειπα και εγω! :o

ευχαριστω Voodooman
 

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1162 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:56:31 πμ »
Την κολοκυθιά θα παίξουμε;

Η απάντησή μου ήταν κάτω από του Acid όπου απομόνωσα μια πρότασή  του (ήταν και τονισμένη)  και επί αυτής απαντούσα.

Για διαβάζετε καλύτερα και προσεκτικότερα. Αύριο διαγώνισμα. ΣΟΣ από σελ. 18-29 και η 34. :D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1163 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:04:41 μμ »
Την κολοκυθιά θα παίξουμε;

Η απάντησή μου ήταν κάτω από του Acid όπου απομόνωσα μια πρότασή  του (ήταν και τονισμένη)  και επί αυτής απαντούσα.

Για διαβάζετε καλύτερα και προσεκτικότερα. Αύριο διαγώνισμα. ΣΟΣ από σελ. 18-29 και η 34. :D

Φιλικά
Δημήτρης


ηταν και οι δυο προτασεις με εντονο μαυρο !δεν φταιμε εμεις κυριε καθηγητα! ;D ;D :P :P





Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1164 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:12:51 μμ »
μια μονιμη εμβοη ωτων μου απαγορευει τις καταδυσεις ,πουλησα εξοπλισμο και μπουκαλες και μου μειναν οι αναμνησεις
οσο καιρο ασχολουμουν και αυτο ηταν μεχρι πριν 9 χρονια δεν ειχα δει κανεναν με μηχανικο ρολοι !ολοι ειχαν citizen που τα προσεχαν σαν τα ματια τους.....πολυ λιγα seiko.....θα μου πεις στην ελλαδα ! πριν δεκα χρονια το sarm el sheyh μολις τραβαγε του πρωτους τουριστες και εκει δεν ειδα ....και στην αμοργο to 90 που μου κολησε το μικροβιο της καταδυσης ...πηγα για 5 μερες κα το μυαλο μου ακομα εκει ειναι ....ειχε ερθει κοσμος απο παντου που ασχολιοταν με την καταδυση και εκει δεν ειδα rolex πολυ ακριβο και εξηζητημενο ......οσο εκανε ενα καλο σετ εξοπλισμου.....οσοι βουτανε απο δω μεσα καλες καταδυσεις ασφαλεις αναδυσεις
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1165 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:32:36 πμ »
Εννοείται πως αυτοί που βουτάνε με Ρόλεξ ή γενικότερα με μηχανικά ρολόγια είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς που φοράνε ψηφιακά.
Εννοείται πως οι πωλήσεις των Ρόλεξ και γενικότερα των μηχανικών ρολογιών είναι πολύ μικρότερες από των Σίτιζεν, Κάζιο και γενικά των κουόρτζ.
Εννοείται πως αν τα σπορ ρολόγια (καταδυτικά, πιλότων, μηχανοκίνητων αγώνων, κλπ.) απευθύνονταν μόνο σε αυτούς για τους οποίους σχεδιάστηκαν οι πωλήσεις τους θα πιάναν πάτο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1166 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:36:17 πμ »
ενοειται οτι αυτα τα ρολογια που εχει το θεμα σπανια βλεπουν τις συνθηκες που αρχικα σχεδιαστηκαν......
αρχισαν σαν εργαλεια κατεληξαν ......να πινουν καφε και να πηγαινουν στο θεατρο αντι να κανουν καταδυσεις παραπεντε και rafting!
μπορει να ειναι πανεμορφα μπορεινα να ειναι τελεια κατασκευασμενα .....αλλα ειναι σε λαθος καρπους....
@vivow συγκρινω καταδυτικα ρολογια με καταδυτικα ρολογια.....λιγο μεενδιαφερουν οι περγαμηνες και η ιστορια τους
και αν το φτιαξανε στην χωρα με τις ωραιες αγελαδες η στην χωρα που εκτρεφουν μαυρονυχα γουρουνια!
τα κοιταζω καθαρα σαν μηχανικα αντικειμενα!το αν η μια εταιρια ειχε κανει το ταδε και η αλλη το δεινα δεν με ενδιαφερει ,τωρα τι κανουνε!



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:46:55 πμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1167 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:47:46 πμ »
ενοειται οτι αυτα τα ρολογια που εχει το θεμα σπανια βλεπουν τις συνθηκες που αρχικα σχεδιαστηκαν......
αρχισαν σαν εργαλεια κατεληξαν ......να πινουν καφε και να πηγαινουν στο θεατρο αντι να κανουν καταδυσεις παραπεντε και rafting!
μπορει να ειναι πανεμορφα μπορεινα να ειναι τελεια κατασκευασμενα .....αλλα ειναι σε λαθος


Έχεις μία συνήθεια να σχολιάζεις εκτός από τα ρολόγια και τους ανθρώπους που τα φοράνε  ::)

Θα σε παρακαλούσα να αρκεστείς ΜΟΝΟ στην κριτική των ρολογιών  ;)

Ευχαριστώ
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1168 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:58:04 πμ »
Λάθος καρπούς...
...Άρα και 'συ που φοράς, αν δεν κάνω λάθος, καταδυτικό Σέικο σε λάθος καρπό βρίσκεται.  ;)
Έχει δίκιο ο Νίκος, μην μπερδεύεις τα ρολόγια με τους κατόχους τους.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1169 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:31:04 πμ »
Θα συμφωνήσω με τον κύριο Στήκα ότι πλέον τα Rolex δεν είναι σύμβολο "νεοπλουτισμού".
Πιστεύω ότι σήμερα αποτελούν την "σίγουρη επιλογή" για κάποιον που , έχοντας μια σχετική οικονομική επιφάνεια, και δεν ασχολείται με τα ρολόγια, θέλει να αγοράσει ένα ρολόι που κανείς δεν θα τον αμφισβητήσει ως προς την επιλογή του.

Κανείς δεν πρόκειται να τον ρωτήσει "γιατί πήρες Rolex", είναι αυταπόδεικτο. Παράλληλα είναι διακριτικό, αξιόπιστο και με , απ'ότι ακούω έμπιστο after sales service.

Να σημειώσω ότι αν μου το χαρίζανε, θα το πούλαγα την επόμενη μέρα και ούτε θα το δοκίμαζα να δω πως κάθεται στον καρπό, αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται.
θα το κραταγα γιατι ειναι δωρο ,αλλα την αλλη μερα το πρωι θα το εστελνα για  αλλαγη καντραν για ευνοητους λογους.....πηγε φιλος μου
για συνεντευξη για  θεση δντη πωλησεων προερχομενος απο αντιστοιχη θεση σε αλλη εταιρια φοραγε το αγαπημενο του SUB ....καποια στιγμη φανηκε το ρολοι κατω απο την μανσετα
ο ιδιοκτητης της εταιριας γυρναει και του λεει ROLEX ? και βρεθηκε ο ανθρωπος να δικαιολογηται για τι αγορασε rolex.....και αλλα πολλα.... η συντευξη στεφθηκε με παταγωδη αποτυχια ο φιλος μου την αλλη μερα πηρε ενα swatch χρονογραφο για να πηγαινει στις συνεντευξεις για δουλεια.....ευτηχως βρηκε δουλεια ενα μηνα αργοτερα .......τον ρωτησα αν φοραει το SUB στο γραφειο .....τρελος μου λεει ειμαι?
Eλληνικη πραγματικοτητα.......τα σχολια δικα σας....

φιλικα

υ.γ το Συμβαν συνεβη τον προηγουμενο Νοεμβριο στα κεντρικα γραφεια μεγαλης εταιριας παραγωγης και διακινησεις γαλακτοκομικων προιοντων...




φυσικα η συντευξη πηγε κατα διαολου.......την αλλη μερα ο φιλος μου αγορασε ενα swatch για να πηγαινει στις συνεντευξεις
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1170 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:35:42 πμ »
Σήμερα οι νεόπλουτοι έχουν τόσες επιλογές σε ροζ χρυσό με καουτσούκ, tourbillon και τεράστια κάσα, που το Rolex είναι ένα σεμνό, διακριτικό ρολόι.

Τόσες (κι ακόμη περισσότερες) επιλογές μπορεί να έχουν (πάντα είχαν).
Επιλογές όμως που δεν είναι τόσο άμεσα αναγνωρίσιμες στο ευρύτερο περιβάλλον, και δεν επιτυγχάνουν εύκολα το αποτέλεσμα που επιτυγχάνει εν ριπή οφθαλμού ένα Rolex που το αναγνωρίζουν ακόμη κι οι πέτρες.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1171 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:37:39 πμ »
Acidblack, δεν χρειάζεται να διευκρινίζεις. Το έχουμε καταλάβει οτι δεν γνωρίζεις και δεν σε ενδιαφέρει η ιστορία των εταιρειών. Ακόμη και στην περίπτωση που μιλάμε για ένα από τα 2-3 πιο αναγνωρίσιμα και επιτυχημένα προιόντα στην ιστορία του πλανήτη.

Και καλά κάνεις. Γιατί να ασχοληθείς με μια εταιρεία που μετράει τόσες επιτυχίες και κατακτήσεις, αλλά αγνοεί τον καρπό σου;

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Σε παλαιότερα ποστ σου, αλλά και στα τελευταία διαπιστώνει κανείς, χωρίς αυτό να είναι κακό, οτι το budget που διαθέτεις για ένα ρολόι στην Rolex με το ζόρι φτάνει για ένα service. Γιατί ασχολείσαι με την Rolex, αφού δεν είναι στην τιμή που αγοράζεις; Όταν αγοράζουμε ένα σπίτι στην Αθήν είναι λογικό να συζητάμε για το πόσο ακρίβηνε η Oxford str. και αν αξίζει τα λεφτά του ένα διαμέρισμα εκεί;

Ξαναγράφω ΦΙΛΙΚΑ. Μην αρχίσουμε τα ίδια...
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1172 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:38:03 πμ »

Να σημειώσω ότι αν μου το χαρίζανε, θα το πούλαγα την επόμενη μέρα και ούτε θα το δοκίμαζα να δω πως κάθεται στον καρπό, ...

Γιατί αγαπητέ;

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1173 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:45:07 πμ »
Σήμερα το μόνο ρολόι που χρησιμοποιήται με τον τρόπο που λες nin είναι το Daytona σε ροζ χρυσό, από τις γυναίκες. Το Sub και Explorer φοριέται πιο συχνά από ανθρώπους που θα μπορούσαν να αγοράσουν και κάτι πολύ ακριβότερο, ως ρομαντική, κλασική επιλογή. Και "περνάει" εύκολα το μήνυμα αυτό. Το Sub στο χέρι ενός ανθρώπου που έχει οικονομική άνεση είναι σαν το Lacoste. Σίγουρα θα μπορούσε να αγοράσει ένα ακριβότερο ρούχο, αλλά αυτός αυτό αγαπάει από μικρός.

Το Rolex για μένα σήμερα με όλα αυτά τα ρολόγια που κυκλοφορούν είναι στάνταρ, είναι cool.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1174 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:51:58 πμ »
Koubilaihan ακόμη και στην περίπτωση που θα το πούλαγες, θα έβλεπες από την τιμή μεταπώλησης, άλλη μια εικόνα της δύναμης της Rolex.

Δεν μας είπες. Τι θα έπαιρνες; Εννοώ αντίστοιχο, μην απαντήσεις "μια Vespa"

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1175 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 10:57:32 πμ »
Αναγνωρίζω ότι έχεις μια σαφώς πιο σφαιρική και επίκαιρη αντίληψη του χώρου, οπότε για να το λες, έτσι θα είναι.

Απλώς η δική μου αίσθηση είναι διαφορετική (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Άλλωστε τα πράγματα τα βλέπουμε μέσα από τα μάτια μας και όχι μέσα από τα μάτια άλλων.

Ωραία πάντως. Όταν γίνει και δική μου αίσθηση αυτό που λες παραπάνω, με βλέπω και μένα με κανά 14060Μ. :tonqe:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1176 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:05:07 πμ »
Ωραία πάντως. Όταν γίνει και δική μου αίσθηση αυτό που λες παραπάνω, με βλέπω και μένα με κανά 14060Μ. :tonqe:

Ή 5513 ή 1665. :tonqe:

Λέμε τώρα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1177 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:08:35 πμ »
Από τα 15 μου μέχρι τα 31 μου σκεφτόμουν πότε θα έρθει η ώρα να αγοράσω ένα omega.
Aπό τα 31 μου μέχρι και-εγώ-δεν-ξέρω-πότε θα σκέφτομαι την ώρα που θα πάρω ένα GMT master.
Είναι τόσο παραδοσιακό και σύγχρονο, τόσο ιστορικό σε εμφάνιση και  λειτουργίες, τόσο καλοφτιαγμένο, τόσο "ευγενικό" και τελικά σεμνό, που είναι αμαρτία να στιγματίζεται από το ποιοί το αγοράζουν και γιατί...
Αν η Rolex ήθελε να κάνει μία αγαθοεργία συμπαντικών διαστάσεων, θα έπρεπε να χαρίζει αυτό το ρολόι σε όλους όσοι της το ζητούσαν. Δεν με νοιάζει να το φοράνε όλοι, φτάνει να το έχω και εγώ!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1178 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:12:49 πμ »
Α, nin μεγάλη κουβέντα. Τα μάτια μας, τα μάτια των άλλων... ποιών άλλων;

Βεβαίως και παίζει ρόλο το περιβάλον. Και εγώ μίλησα για κάποιο περιβάλον. Η αλήθεια παραμένει οτι σε ένα κανονικό, μέσο επίπεδο το Rolex (και καλώς) παραμένει σύμβολο οικονομικής επιτυχίας και κατ' εξοχήν αναγνωρίσιμο "καλούδι". Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας "κομπλεξάρει". Ο Ανιέλι φορούσε Rolex και φορούσε πουκάμισο με φθαρμένες μανσέτες, ενώ φαντάζομαι κανένας από τους εκατοντάδες χιλιάδες υπαλλήλους του δεν θα τολμούσε να το κάνει (το δεύτερο).

Το να ράβεσαι στον Brioni δεν σε εμποδίζει να φοράς και το αγαπημένο σου τζην.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ Πολύ ωραίο το ποστ του Voocooman και το πιο ωραίο είναι οτι έχω παρατηρήσει από άλλο ποστ οτι αυτό που λέει (ισως λόγω ονόματος) πάντα γίνεται. Λες;...
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1179 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 11:22:49 πμ »
Ή 5513 ή 1665. :tonqe:

Σώπα εσύ. Αμέσως, να με φυτιλιάσεις.  :o
Για να βρεις 5513 α. με σωστά μέρη και β. σε τιμή που να μην αποτελεί αίτιο διαζυγίου, πρέπει ... "να 'χεις τύχη διάβαινε και ριζικό καρτέρα".