Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213608 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4680 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:11:40 μμ »
Με τρωει να απαντησω και θα πω την γνωμη μου...

Ολα μου τα ρολογια και τα αντικειμενα γενικα θελω να τα ζω, να τα ευχαριστιεμαι. Τρελαινομαι στην ιδεα ενος ρολογιου που μενει στην θυριδα, εκτος αν προκειται για αντικειμενο επενδυσης.

Προσωπικα το submariner μπλε μισο μισο 16613 μου αγορασμενο το 2003, δεν ειχε βγει απο το χερι μου εκτος απο βαθυ ψαροντουφεκο που παντα περνω το citizen aqualand μου, οχι γιατι δεν θελω να του κανω ζημια, αλλα γιατι συχνα εμπενα σε θαλαμια, υποβρυχιες σπηλιες δηλαδη για αυτους που δεν ξερουν και φοβομουν μην σκαλωσει και σπασει το μπρασελε. Γενικα λογω χομπυ, σκαφος, θαλασσα, εχει φαει αλατι, καιρους, σχοινια, μπαλονια, αγκιστρια, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

Καποια στιγμη το 2008 το πηγα στο rolex service του Καισαρη, το εδωσα στον υπευθυνο για να το δει και του λεω " λιγο ταλαιπωρημενο το μπρασελε εεε; " Η απαντηση του μου ελυσε ολες μου τις τυψεις που τυχων ειχα, μου ειπε: " το ευχαριστηθηκατε; " , του απαντησα " ΠΟΛΥ ! " , " αυτο εχει σημασια " μου ειπε και ειχε δικιο. Το service εγινε και το sub μου εγινε καινουριο και παλι. Η ιδια διαδικασια επαναληφθηκε το καλοκαιρι του 2013.

Το GMT II τωρα το χαιρομαι καθημερινα και στο ψαρεμα και στο γραφειο, ξερω οτι το 2019 και αυτο με το καλο θα γινει ξανα καινουριο. Δεν τα κακομεταχειριζομαι, απλα ζω μαζι τους, και αυτο το εφαρμοζω πλεον (γιατι παλια δεν το εκανα) για ολα τα αντικειμενα μου, πχ αυτοκινητο.

Ζηστε τα ρολογια σας παιδια, μην τα βαλσαμωνετε...

Απλα η γνωμη μου...

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Βασικό μου κριτήριο σχεδόν σε όλα τα ρολόγια που αγοράζω είναι η υδατοστεγανότητα τουλάχιστον στα 100 m και η βιδωτή κορώνα (ή έστω κάποιο παρόμοιο σύστημα).
Θέλω να τα φοράω και στο κολυμβητήριο και στη θάλασσα και να τα χαίρομαι χωρίς άγχος. Ζω μαζί τους και ζουν μαζί μου, that's the deal.

Όσο για το θέμα των χτυπημάτων, θα παραθέσω απλά αυτό που μου είχε πει γνωστός, καλός ωρολογοποιός, όταν του είπα ότι είχα το HAMILTON για την παραλία κλπ. προκειμένου να μη φοράω το PANERAI και να το "προστατεύω".
"Εάν (μου είχε πει) τα δύο αυτά ρολόγια δεχτούν το ίδιο χτύπημα (π.χ. σε βράχο) αυτό που πιθανότερα θα πάθει ζημιά είναι το HAMILTON, καθώς η διαφορά στην κατασκευή τους είναι τεράστια (ατσάλι, κρύσταλο κλπ). Δεν πληρώνεις μόνο marketing και μόδα. Πληρώνεις και διαφορά σε ποιότητα/αντοχή υλικών".

Και εγώ έχω την κακή συνήθεια να μην τα ξέρω όλα και να ακούω αυτούς των οποίων το επάγγελμα είναι συναφές με την απορία μου, εφόσον με τη στάση τους και με τις αναφορές που μπορεί να έχω, θεωρώ ότι είναι και σωστοί επαγγελματίες  ;)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4681 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:16:08 μμ »
Ααααχ μυρισε καλοκαιρακι
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4682 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:31:03 μμ »
 ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4683 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:31:17 μμ »
Ααααχ μυρισε καλοκαιρακι
θεικοοοοο  ;D

Εγραψες  ;)
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4684 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:32:15 μμ »
...μόνο μαχίμια μάγκες έτσι καλά εξηγείται ο black bird και τα γλεντάει ο άνθρωπος ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4685 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:48:31 μμ »
Κατά μία έννοια πιστεύω πως αν κάποιος φοβάται να συμπεριφερθεί στο rolex του όπως πρέπει ,σε λογικά πάντα πλαίσια,είναι σα να απαξιώνει όλα αυτά τα οποία έχουν κάνει τη rolex να είναι αυτό που είναι.Κατανοώ όμως απολύτως και την προσέγγιση του Πάνου.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4477
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4686 στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:23:51 μμ »
Στέλιο, το να μη θες να φορέσεις το ρολόι στη θάλασσα επειδή φοβάσαι ότι θα χτυπηθεί/γραντζουνιστεί, το καταλαβαίνω και το σέβομαι με το παραπάνω.
Το να μη θες όμως να το φορέσεις επειδή φοβάσαι ότι θα μπάσει νερά, τότε φίλε έχεις αποτύχει παταγωδώς στην αγορά σου.
Καλύτερα να έπαιρνες κανένα σκούτερ, κάνα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, κάτι άλλο εν πάση περιπτώσει εκτός από ρολόι.

Προσωπικά όλα τα ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου και ήταν στεγανά από 100m και πάνω, έφαγαν το αλάτι με το κουτάλι.
Δεν τα λυπήθηκα καθόλου, είτε φτηνά ήταν, είτε ακριβά.
Όλη μέρα στη θάλασσα και μόλις επέστρεφα στο σπίτι τα έβαζα σε ένα χοντρό καθαρό πανί και τους έριχνα νερό με τη μάνικα για να τα ξεβγάλω από την αλμύρα και τον ιδρώτα.
Έχω πουλήσει ουκ ολίγα ρολόγια στο φόρουμ. Ρώτα για την κατάστασή τους. Όλα άψογα.
Συμπέρασμα; Μπορείς να γλεντήσεις τα ρολόγια σου όσο θέλεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα προσέχεις.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4687 στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:29:14 μμ »

Συμπέρασμα; Μπορείς να γλεντήσεις τα ρολόγια σου όσο θέλεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα προσέχεις.



Αυτό θα μπορούσα να το έχω γράψει κι εγω και να το έχω προσθέσει στο παραπάνω ποστ μου.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4688 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:40:35 πμ »
Προσωπικά όλα τα ρολόγια που έχουν περάσει από τα χέρια μου και ήταν στεγανά από 100m και πάνω, έφαγαν το αλάτι με το κουτάλι.
Δεν τα λυπήθηκα καθόλου, είτε φτηνά ήταν, είτε ακριβά.
Όλη μέρα στη θάλασσα και μόλις επέστρεφα στο σπίτι τα έβαζα σε ένα χοντρό καθαρό πανί και τους έριχνα νερό με τη μάνικα για να τα ξεβγάλω από την αλμύρα και τον ιδρώτα.
Έχω πουλήσει ουκ ολίγα ρολόγια στο φόρουμ. Ρώτα για την κατάστασή τους. Όλα άψογα.
Συμπέρασμα; Μπορείς να γλεντήσεις τα ρολόγια σου όσο θέλεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα προσέχεις.

Και εγω αυτης της αποψης ημουν, αλλα να σου πω την αληθεια ενας καλος ωρολογοποιος μου εβαλε την ιδεα και μου ελεγε μην το βουτας γιατι οι πιθανοτιτες να παρει νερο ειναι πολυ περισσοτερες απο οσο νομιζεις και ειναι κριμα να το πεταξεις.. Εκει αλλαξα γνωμη και εγω.. Μεχρι τοτε ολα βουτουσα απλα τ επλενα λιγο καλυτερα απο οσο εσυ!! :Ρ Τσπ ειναι πολλα αυτα που μου ειπε θα στα πω οταν σε δω απο κοντα!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4689 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:55:30 πμ »
Με τρωει να απαντησω και θα πω την γνωμη μου...

Ολα μου τα ρολογια και τα αντικειμενα γενικα θελω να τα ζω, να τα ευχαριστιεμαι. Τρελαινομαι στην ιδεα ενος ρολογιου που μενει στην θυριδα, εκτος αν προκειται για αντικειμενο επενδυσης.

Προσωπικα το submariner μπλε μισο μισο 16613 μου αγορασμενο το 2003, δεν ειχε βγει απο το χερι μου εκτος απο βαθυ ψαροντουφεκο που παντα περνω το citizen aqualand μου, οχι γιατι δεν θελω να του κανω ζημια, αλλα γιατι συχνα εμπενα σε θαλαμια, υποβρυχιες σπηλιες δηλαδη για αυτους που δεν ξερουν και φοβομουν μην σκαλωσει και σπασει το μπρασελε. Γενικα λογω χομπυ, σκαφος, θαλασσα, εχει φαει αλατι, καιρους, σχοινια, μπαλονια, αγκιστρια, και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

Καποια στιγμη το 2008 το πηγα στο rolex service του Καισαρη, το εδωσα στον υπευθυνο για να το δει και του λεω " λιγο ταλαιπωρημενο το μπρασελε εεε; " Η απαντηση του μου ελυσε ολες μου τις τυψεις που τυχων ειχα, μου ειπε: " το ευχαριστηθηκατε; " , του απαντησα " ΠΟΛΥ ! " , " αυτο εχει σημασια " μου ειπε και ειχε δικιο. Το service εγινε και το sub μου εγινε καινουριο και παλι. Η ιδια διαδικασια επαναληφθηκε το καλοκαιρι του 2013.

Το GMT II τωρα το χαιρομαι καθημερινα και στο ψαρεμα και στο γραφειο, ξερω οτι το 2019 και αυτο με το καλο θα γινει ξανα καινουριο. Δεν τα κακομεταχειριζομαι, απλα ζω μαζι τους, και αυτο το εφαρμοζω πλεον (γιατι παλια δεν το εκανα) για ολα τα αντικειμενα μου, πχ αυτοκινητο.

Ζηστε τα ρολογια σας παιδια, μην τα βαλσαμωνετε...

Απλα η γνωμη μου...

+10000!!!!!!
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4690 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:58:16 πμ »
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4691 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:02:35 πμ »
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4692 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:34:46 πμ »
ονειρο!!

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4693 στις: Απρίλιος 09, 2014, 04:28:51 μμ »
Με τρωει να απαντησω και θα πω την γνωμη μου...
Ολα μου τα ρολογια ...
...
Ζηστε τα ρολογια σας παιδια, μην τα βαλσαμωνετε...
Απλα η γνωμη μου...

Να συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα με τη σειρά μου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4694 στις: Απρίλιος 12, 2014, 05:34:04 μμ »
Σήμερα εκεί που χάζευα στην Κηφισιά, λέω "δεν πάω από τον Kessari να δοκιμάσω κάνα ρολογάκι".
Δοκίμασα λοιπόν το PANERΑΙ το 42-άρι που όλο και το γυροφέρνω, αλλά αφενός βλέπω ότι έχει απειροελάχιστη διαφορά από το 40-άρι στο χέρι, αφετέρου η τιμή του είναι "δυό λαλούν και τρεις χορεύουν" λόγω in-house μηχανισμού και στο καπάκι δοκίμασα και το Exprlorer το καινούργιο (42-αρι). Και τα δύο για την ακρίβεια:



Εκτός του ότι μου άρεσαν πολύ στο χέρι μου, ομολογώ ότι για πρώτη φορά προτίμησα το μαύρο από το λευκό (παρόλο που παλιά είχα το λευκό...). Δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου, αλλά το μαύρο μου "έκανε" πιο πολύ σε σκούρο γκρι, παρά σε κατάμαυρο, όπως ήταν το παλιό και όπως φαίνεται και το καινούργιο στη φωτογραφία...

Πάντως μου τη βάρεσε λίγο που το ROLEX το παίρνεις (από εκεί τουλάχιστον) γύρω στις 5,500 ενώ το PANERAI κάτω από 6,000 δεν πέφτει. Μου "έβγαλε" κάτι σε πολύ υπερεκτιμημένο το LUMINOR το 42-αρι  :-\

Τέλος για άλλη μία φορά ευγενέστατος ο υπάλληλος του KESSARI. Μπράβο του  :up:

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4695 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:29:19 μμ »








Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4696 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:32:35 μμ »








Sent from my iPhone using Tapatalk



Καταπληκτικό Πανο,μου αρέσει πολυ!!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Sag997

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1883
  • History is a set of lies agreed upon. -Napoleon-
    • Προφίλ
ROLEX
« Απάντηση #4697 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:36:51 μμ »
Πολυ  ωραιο πανο! Ποιας εταιριας ειναι?


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4698 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:45:48 μμ »



Sent from my iPhone using Tapatalk


Πολύ ωραίο πράγματι. Και είναι προφανώς "κομμένο και ραμμένο" για αυτό το ρολόϊ, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #4699 στις: Απρίλιος 12, 2014, 06:50:35 μμ »
Πολυ  ωραιο πανο! Ποιας εταιριας ειναι?


Sent from my iPad using Tapatalk HD


RubberB


Πολύ ωραίο πράγματι. Και είναι προφανώς "κομμένο και ραμμένο" για αυτό το ρολόϊ, σωστά;



Σωστά.