Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213880 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2901 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:59:38 πμ »
Ελεος....Ελεος....Ελεος....
Τα ματια τους πρεπει να γυρνουσαν και να κανανε οπως τα φρουτακια αλλα με γεματα κορωνες!
Ενα meeting πολλων χιλιαδων ευρω και με μερικα μοντελακια που και 1η φορα βλεπω και που φανταζομαι σπανια και οχι ευκολα εντοπισημα στην Ελλαδα.
Ωραιο review...good job!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2902 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:33:41 πμ »
πολλών πολλών πολλών εκατομμυρίων ευρώ θες να πεις.......
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:47:56 πμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2903 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:46:29 πμ »
Ε ναι....!Πολλα τα μηδενικα...
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2904 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:04:25 πμ »
Στο βιντάζ Ρόλωξ φέρουμ φωτιφραγίζουν βιγκταζ Ρόγεξ. Πογύ πρασότυπο.

Ρετάρωωω!

Τελικά, τι σπάνια και πράσιν' άλογα; Μέχρι και στα πόδια τα φοράνε.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2905 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:06:12 πμ »
Μπράβο Γιώργο για την ανάρτηση.

Έχω δει (στο internet) και άλλες παρόμοιες συναντήσεις, σε διάφορα μέρη της Ευρώπης, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω το συναίσθημα που νιώθει κάποιος, έστω και μη φανατικός ρολεξάκιας, βλέποντας το τραπέζι με όλα αυτά τα καλούδια συγκεντρωμένα πάνω σ' αυτό, και μάλιστα, όλα VINTAGE !!!
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2906 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:28:59 πμ »
Θέλω να περιγράψω ένα χθεσινό περιστατικό με το service της ROLEX στην Αθήνα και να ζητήσω τη γνώμη των φίλων.

Ο κουνιάδος μου πήγε το 5513, που είχε αγοράσει το 1980, για service τον Ιούνιο και με την ευκαιρία ζήτησε να του αλλάξουν τη στεφάνη που από μαύρη είχε γκριζάρει στην πάροδο των ετών και τους δείκτες. Από την παραλαβή του και μέχρι χθες έκανε μπάνιο στη θάλασσα κανονικά και παρατήρησε ότι στο 11 της στεφάνης είχε αρχίσει ένα είδος οξείδωσης.

Πήγε το ρολόι χθες και του είπαν ότι δεν είναι οξείδωση αλλά ηλεκτρόλυση (!!!) και οφείλεται στο ότι η νέα στεφάνη είναι από αλουμίνιο και μένει πολλή ώρα στη θάλασσα (!!!).

Άλλαξαν, βέβαια, δωρεάν τη στεφάνη, αλλά θεωρώ ότι η απάντηση του επίσημου service είναι απαράδεκτη για ένα τέτοιο ρολόι.

Υπάρχει σχετική εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2907 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:47:28 πμ »
Θέλω να περιγράψω ένα χθεσινό περιστατικό με το service της ROLEX στην Αθήνα και να ζητήσω τη γνώμη των φίλων.

Ο κουνιάδος μου πήγε το 5513, που είχε αγοράσει το 1980, για service τον Ιούνιο και με την ευκαιρία ζήτησε να του αλλάξουν τη στεφάνη που από μαύρη είχε γκριζάρει στην πάροδο των ετών και τους δείκτες. Από την παραλαβή του και μέχρι χθες έκανε μπάνιο στη θάλασσα κανονικά και παρατήρησε ότι στο 11 της στεφάνης είχε αρχίσει ένα είδος οξείδωσης.

Πήγε το ρολόι χθες και του είπαν ότι δεν είναι οξείδωση αλλά ηλεκτρόλυση (!!!) και οφείλεται στο ότι η νέα στεφάνη είναι από αλουμίνιο και μένει πολλή ώρα στη θάλασσα (!!!).

Άλλαξαν, βέβαια, δωρεάν τη στεφάνη, αλλά θεωρώ ότι η απάντηση του επίσημου service είναι απαράδεκτη για ένα τέτοιο ρολόι.

Υπάρχει σχετική εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό;


Θα το δουν, αυτό οι συλλέκτες και θα τραβάνε τα μαλλιά τους (ελπίζω να τα κράτησε ο κουνιάδος σου και όχι το σέρβις)

Για τα άλλο δεν έχω ιδέα αλλά μου φαίνεται περιέργο για ένα ρολόι-εργαλείο που φτιάχτηκε για αν είναι μέσα στην θάλασσα.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2908 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:01:49 πμ »

Θα το δουν, αυτό οι συλλέκτες και θα τραβάνε τα μαλλιά τους (ελπίζω να τα κράτησε ο κουνιάδος σου και όχι το σέρβις)


Την πρώτη στεφάνη (γκρίζα) την επέστρεψαν τον Ιούνιο, ενώ αυτή που έπαθε ηλεκτρόλυση (!!!) την κράτησαν επειδή την αντικατέστησαν με νέα χθες.

Καλά, τώρα θα σταματήσει τα μπάνια στη θάλασσα, αλλά είναι λογικό να απαντάει το service ότι;
1. η στεφάνη είναι από αλουμίνιο και γιαυτό έπαθε ηλεκτρόλυση (!!!); Γιατί η παλιά από τι υλικό ήταν;
2. έπαθε ηλεκτρόλυση η στεφάνη επειδή μένει πολλή ώρα στη θάλασσα;

Τι θα γίνει του χρόνου και τους επόμενους;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2909 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:35:06 πμ »
Αλουμινένια ήταν και η προηγούμενη.

Η θάλασσα ως καλός αγωγός του ηλεκτρισμού επέτρεψε την ηλεκτρόλυση μεταξύ της αλουμινένιας στεφάνης και της ατσάλινης κάσας (πιθανόν μιας και είναι το πλησιέστερο διαφορετικό μεταλλικό αντικείμενο κι όχι πχ μια προπέλα).
Δύο διαφορετικά μεταλλικά αντικείμενα παρουσιάζουν διαφορά δυναμικού, οπότε η στεφάνη λειτούργησε ως άνοδος και διαβρώθηκε και η κάσα ως κάθοδος.
Όμως δε γνωρίζω για να παρουσιασθεί η διάβρωση τι χρονικό διάστημα απαιτείται. Πολύ παράγοντες το επηρεάζουν.
Πάνω στο άβαφο τμήμα εμφανίστηκε η διάβρωση;

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2910 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 10:39:00 πμ »
Φίλε Μάκη καλημέρα!
Σαν παλιός έμπειρος δύτης,μπορώ να σου επιβεβαιώσω την εξήγηση που έδωσε το service.
Όντως το αλουμίνιο μέσα στην θάλασσα ηλεκτρολύεται με αποτέλεσμα την λεγόμενη "ψώρα" στην αργό των δυτών(και ίσως όχι μόνο).
Αυτό που δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω είναι το αν η στεφάνη είναι αλουμινένια όπως επίσης γιατί η παλιά που επίσης θα έπρεπε να ήταν αλουμινένια και αυτή,γιατί δεν είχε διαβρωθεί.
Πάντως από την περιγραφή που μας έδωσες(διάβρωση στο "11"),φαίνεται ότι η διάβρωση έγινε σε ένα σημειακό τόπο της στεφάνης,που αυτό εμένα μου λέει ότι οι στεφάνες θα πρέπει να είναι είτε ανοδιωμένες,είτε λακαρισμένες και από αστοχία υλικού στο συγκεκριμένο σημείο η ανοδίωση ή το λακάρισμα δεν υπήρχε με αποτέλεσμα την διάβρωση σε εκείνο το σημείο.
Προσωπικά θα το θεωρούσα μεμονομένη περίπτωση και δεν θα το σκεφτόμουν περαιτέρω.Αφού το service αλλάξε την ελατωμματική στεφάνη δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είτε γιατί δέχθηκαν το λάθος,είτε γιατί τώρα στο ρολόι υπάρχει νέα καλή στεφάνη.
Εγώ θα το βούταγα λοιπόν και με το καλό ιστορικό του service αν προέκυπτε ξανά πρόβλημα δεν θα δίσταζα να την αλλάξω πάλι και πάλι και πάλι.....


Όση ώρα έγραφα,ο ΒΒ εξήγησε πολύ καλ΄ατο φαινόμενο της ηλεκρόλυσης.Μπράβο λοιπόν στον ΒΒ και να πώ ότι το περιεχόμενο του μηνύματος μου δεν απαξιώνει αυτό του ΒΒ,αφού το γράφαμε ταυτόχρονα. ;)

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2911 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:38:01 πμ »
Ευχαριστώ και τους δύο (Δημήτρη και Χάρη), μετά τον Πάνο, για τις εκτενείς αναλύσεις και εξηγήσεις που έδωσαν για το περιστατικό.
Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για αστοχία υλικού και προσπαθώ να πείσω τον κουνιάδο μου, για την εξήγηση αυτή, δεδομένου ότι εγώ ήμουν εκείνος που επέμενε για την αντικατάσταση της γκρίζας στεφάνης ενώ εκείνος δεν ήθελε.

Γνωρίζω το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης στη θάλασσα και έχω υποστεί τις συνέπειές του (σκάφος), αλλά εδώ μιλάμε 1) για ένα ρολόι για το οποίο επιτρέπεται να συζητάμε τέτοια θέματα και 2) για μία στεφάνη που μάλλον είναι πάντοτε αλουμινένια.
Με την ευκαιρία, Δημήτρη, η διάβρωση εμφανίστηκε σε επαφή με τον εσωτερικό δακτύλιο της στεφάνης και άρχισε να εξαπλώνεται σιγα-σιγα πάνω στη μαύρη στεφάνη.

Εύχομαι και ελπίζω να μην εμφανιστεί το φαινόμενο στη νέα στεφάνη γιατί η λύση που προτείνεις Χάρη (αλλαγή ξανά και ξανά) δεν αρμόζει σε μια εταιρεία, όπως η ROLEX (έστω και αν αντιπαθείς τα προϊόντα της, όπως γνωρίζω).
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2912 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:23:45 μμ »
Εύχομαι και ελπίζω να μην εμφανιστεί το φαινόμενο στη νέα στεφάνη γιατί η λύση που προτείνεις Χάρη (αλλαγή ξανά και ξανά) δεν αρμόζει σε μια εταιρεία, όπως η ROLEX (έστω και αν αντιπαθείς τα προϊόντα της, όπως γνωρίζω).

Να'σαί καλά Μάκη,εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.Όσο για την Rolex,όντως δεν θα αγόραζα προιόντα της για άλλους λόγους,αλλά όσον αφορά την ποιοτητά της να πέσει φωτιά να με κάψει,αν έχω διατυπώσει κάποιο επικριτικό σχόλιο.
Πραγματικά είναι σοβαρή εταιρεία και το σχόλιο μου σχετικά με το servive,εννοούσε ότι αφού λοιπόν είναι τόσο καλό,όσες φορές και να το παρουσιάσει πάντα θα το αλλάζουν χωρίς να τα "μασάνε" και θα αναλμβάνουν την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2913 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:15:32 μμ »
Μιας και το σέρβις της Ρόλεξ γνωρίζει το φαινόμενο το σίγουρο είναι πως το γνωρίζει κι η ίδια η Ρόλεξ. Και προφανώς το έχουν αντιμετωπίσει κι άλλες φορές. Όμως για να διατηρεί για δεκαετίες το ένθετο αλουμινίου σημαίνει πως σπάνια υπάρχουν ελαττωματικά ένθετα. Η στεφάνη δεν είναι βαμμένη αλλά ανοδιωμένη. Δηλ. είναι τεχνητά σκουριασμένη, οπότε επιδρά σαν προστατευτικό φιλμ. Προφανώς όπως είπε ο Χάρης σ' εκείνο το σημείο αστόχησε το υλικό. Πιθανολογώ η ανοδική επίστρωση (σφράγισμα της ανοδίωσης) δεν ήταν καλή στο συγκεκριμένο σημείο.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2914 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 10:54:26 μμ »
Ακομα δυο φωτογραφιες που ειχα υποσχεθει μια καρπισια και μια σκοτεινη  ;)





Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Υ.Γ. Γιαννη οταν σου ελεγα για τον ΠΟΛΥ μικρο καρπο μου ελεγες οτι μεχρι 42 mm ανετα.Τι εχεις να πεις τωρα;Κουτι το 40mm ε;  :D
συγγνωμη για την ποιοτητα αλλα απο κινητο τις εβγαλα  :hello:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2011, 11:02:43 μμ από Rastiniak »
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2915 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 11:23:07 μμ »
Μια χαρά το 40άρι, δίκιο είχες ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος watchlover

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2916 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:31:06 πμ »
ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.
ΩΡΑΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2917 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 01:06:18 μμ »
Ευχαριστω watclover  ;)
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2918 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:52:48 πμ »
ΦΙΛΕ ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΟ !!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΕΡΟΧΟ.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2919 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 01:57:08 μμ »
Ευχαριστω Dgl  ;)
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G