Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4213617 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2520 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 01:46:57 μμ »
Με την τιμή που λες (5750 δηλαδή 6180 χωρίς την έκπτωση) εννοείς, προφανώς, το steel που στην Ελλάδα έχει 6030 τιμή καταλόγου. Από την έρευνα που έχω κάνει στην Αθήνα, διαπίστωσα ότι τα επώνυμα καταστήματα φτάνουν την έκπτωση από 20-25% για καινούργιο και, φυσικά, με μετρητά.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2521 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 04:09:10 μμ »
Makfil στειλε μου σε παρακαλω με πμ. τα καταστηματα που κανουν ΤΕΤΟΙΑ εκπτωση
Νικος
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2522 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 06:26:10 μμ »
Σχεδον ολα τα εξουσιοδοτημενα στην Αθήνα κανουν τετοια εκπτωση για μετρητα.
Με το καλημερα μου λεγαν απο μονοι τους -20% και οτι οταν θα ειμαι ετοιμος με τα μετρητα
ανα χειρας το συζητανε και για πιο κατω...

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2523 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 08:24:13 μμ »
Έχεις δίκιο, έτσι ακριβώς έγινε και στις δικές μου επισκέψεις αλλά και σε τηλεφωνικές επικοινωνίες με καταστήματα της ευρύτερης περιοχής της Αθήνας. Φαίνεται, όμως, ότι υπάρχει ένα καθορισμένο πλαφόν (25%) το οποίο, νομίζω ότι, έχει οριστεί, μάλλον, από την αντιπροσωπεία της ROLEX. Με βάση τις (έγκυρες) πληροφορίες μου, η αντιπροσωπεία πουλάει γύρω στο 40% με εντολή (δέσμευση) προς τους μεταπωλητές να μην ξεπεράσουν αυτό το όριο. Πάντως, έχω βρει και καλλίτερη προσφορά για καινούργιο ρολόι αλλά προβληματίζομαι γιατί δεν έχει διαθέσιμο το συγκεκριμένο που θέλω και θα το πάρει από συνάδελφό του.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2524 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 09:34:40 μμ »
25% για ρόλεξ πάντως και ειδικά για τόσο εμπορικό μοντέλο όπως το ατσάλινο sub, ελιναι πολύ καλή έκπτωση κατά τη γνώμη μου.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2525 στις: Ιανουάριος 15, 2011, 10:29:29 μμ »
Τις εκπτώσεις που έγραψα, τις πήρα για το Datejust II και όχι για το submariner, αλλά πιστεύω ότι κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο και γι' αυτό το μοντέλο.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2526 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 11:23:59 πμ »
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που, ενδεχομένως, θα θεωρηθεί "αφελής" από τους ειδήμονες αλλά είναι ουσιαστική για μένα, ως μαθητευόμενου στο δύσκολο και ανεξερεύνητο κόσμο της ROLEX.

Παρατήρησα ότι στο site lux-24.com διατίθενται πάρα πολλοί τύποι ROLEX σε ενδιαφέρουσες τιμές, συγκριτικά με άλλες, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά την έδρα του "καταστήματος" και άλλα σχετικά στοιχεία. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο πάνω σ' αυτό;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2527 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 11:32:24 πμ »
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που, ενδεχομένως, θα θεωρηθεί "αφελής" από τους ειδήμονες αλλά είναι ουσιαστική για μένα, ως μαθητευόμενου στο δύσκολο και ανεξερεύνητο κόσμο της ROLEX.

Παρατήρησα ότι στο site lux-24.com διατίθενται πάρα πολλοί τύποι ROLEX σε ενδιαφέρουσες τιμές, συγκριτικά με άλλες, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά την έδρα του "καταστήματος" και άλλα σχετικά στοιχεία. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο πάνω σ' αυτό;


Μακριά

Δες κι εδώ για πληροφορίες
http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=159044&drgn=1

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2528 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 11:53:34 πμ »
Ρίξε μια ματιά και στο site αυτό. Έχει αγοράσει φίλος online και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν σε ενδιαφέρει αγορά online (γνώμη μου να το ψάξεις και αυτό), διάβασε τα σχετικά threads στο forum για online αγορές, όπου αναφέρονται και sites προς αποφυγή αλλά και αρκετά αξιόπιστα. Ωστόσο, αν η διαφορά τιμής είναι σχετικά μικρή, εγώ προτιμώ την αγορά από κατάστημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2011, 01:14:33 μμ από gld »

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2529 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 01:02:37 μμ »
@gld
Σ' ευχαριστώ θερμά για τις άμεσες και διαφωτιστικές δύο απαντήσεις σου.

Ομολογώ ότι κι' εγώ ψιλιάστηκα από τις τιμές ότι κάτι δεν πάει καλά γι' αυτό και έκανα την ερώτηση.
Και το ωραίο είναι ότι η ιστορία με τον άνθρωπο (Ολλανδός) που την πάτησε αναρτήθηκε πρόσφατα αλλά το ευχάριστο γι' αυτόν είναι ότι, για πολύ καλή του ΤΥΧΗ, τα χρήματα που έστειλε για την αγορά (???) δεν μπήκαν στο λογαριασμό των απατεώνων αφού αυτός είχε κλείσει !!!

Νομίζω ότι, αυτού του είδους οι πληροφορίες, όπως το link που με παρέπεμψες, πρέπει να αναρτώνται σε περίοπτη θέση (ιδιαίτερο thread) στο forum, ώστε να το διαβάζουν ΟΛΟΙ.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2530 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 01:11:22 μμ »
@gld
Σ' ευχαριστώ θερμά για τις άμεσες και διαφωτιστικές δύο απαντήσεις σου.

Ομολογώ ότι κι' εγώ ψιλιάστηκα από τις τιμές ότι κάτι δεν πάει καλά γι' αυτό και έκανα την ερώτηση.
Και το ωραίο είναι ότι η ιστορία με τον άνθρωπο (Ολλανδός) που την πάτησε αναρτήθηκε πρόσφατα αλλά το ευχάριστο γι' αυτόν είναι ότι, για πολύ καλή του ΤΥΧΗ, τα χρήματα που έστειλε για την αγορά (???) δεν μπήκαν στο λογαριασμό των απατεώνων αφού αυτός είχε κλείσει !!!

Νομίζω ότι, αυτού του είδους οι πληροφορίες, όπως το link που με παρέπεμψες, πρέπει να αναρτώνται σε περίοπτη θέση (ιδιαίτερο thread) στο forum, ώστε να το διαβάζουν ΟΛΟΙ.

Παρακαλώ φίλε μου. Για αυτό είναι το forum, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.  :)

Φαντάζομαι πως είναι λίγο δύσκολο να γίνουν stiky τα σχετικά threads γιατί, από όσο έχω αντιληφθεί, οι πληροφοριές σχετικά με τα online καταστήματα είναι λίγο διάσπαρτες μέσα σε εκατοντάδες posts. Η αλήθεια είναι ότι θα βοηθούσε να υπάρχει ένα με τα αξιόπιστα καταστήματα κι ένα με τις μούφες. Πάντως, πριν προβείς σε online αγορά, να ψάχνεις πάντα για σχόλια για το εκάστοτε online κατάστημα μέσω του google και άλλων ξένων forum.


Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2531 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 01:27:50 μμ »
Το κάνω, συνήθως, σε όλες μου τις αγορές και έχω ακυρώσει, πολλές φορές, την αγορά κάποιων αντικειμένων, λόγω των πληροφοριών που συνέλεξα για το/α κατάστημα/τα.

Η ερώτηση στο forum έγινε μ' αυτή τη λογική και ευτυχώς βρέθηκες να γνωρίζεις το θέμα και να δώσεις άμεσα τις πληροφορίες. Μέχρι στιγμής, σχεδόν όλες οι πληροφορίες που παίρνω από τα μέλη του forum, σε όσες ερωτήσεις έχω αναρτήσει, είναι συμβουλευτικές και προς τη σωστή κατεύθυνση.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3919
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2532 στις: Ιανουάριος 17, 2011, 02:33:08 μμ »
μια ερωτηση.
ξερει καποιος ποσο στοιχιζουν οι μπαρετες που φορανε τα καταδυτικα της εταιρια fat ends 20mm?

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος christos moysoyrhs

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2533 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 12:45:32 πμ »
καλησπερα το rolex daytona που γραφει στην στεφανη rolex rolex rolex περιφερειακα μοντελο 08  εχει νεα μιχανι ευχαριστο

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2534 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 06:27:47 μμ »
Συνεχίζοντας να ψάχνω και να μαθαίνω, όσο μπορώ περισσότερα, για την αγορά ενός ROLEX, αποφάσισα να ασχοληθώ και με τις αντίστοιχες αγγελίες.

Θα ήθελα τη γνώμη των έμπειρων μελών πάνω σε δύο ερωτήσεις:
1. Θεωρείτε σωστή την αγορά ενός ακριβού ρολογιού από αγγελία;
2. Τι πρέπει να προσέχει ο αγοραστής σε μια τέτοια συναλλαγή;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2535 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:13:15 πμ »
1. Nαι
2.  Να έχεις δει πολλές φωτογραφίες. Δόξα το Θεό στο ίντερνετ υπάρχουν άπειρες φωτογραφίες. Να το έχεις φορέσει αρκετές φορές για να έχεις μία αίσθηση του ρολογιού. Αν το μοντέλο είναι πρόσφατο να συνοδεύεται από τα χαρτιά του.Και το κυριώτερο να πάτε μαζί στο σέρβις της Ρόλεξ για εξακρίβωση γνησιότητας.

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2536 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:33:43 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ίσως φταίω στο ότι προσπάθησα να είναι λιτό το κείμενο του μηνύματος και δεν ανέφερα ότι ενδιαφέρομαι για τα (συγκεκριμένα) μοντέλα Sub-date και Datejust II τα οποία έχω φορέσει και έχω δει σε άπειρες φωτο.

Ο προβληματισμός και η ανησυχία μου εστιάζεται στο γεγονός ότι, στον κόσμο της αγγελίας περιφέρονται και πολλοί απατεώνες. Στα λίγα τηλεφωνήματα που έκανα, προσπάθησα να ρωτήσω για σειρά και λοιπές λεπτομέρειες, ώστε να καταλάβω τη χρονολογία παραγωγής και όχι το πότε το αγόρασε (1ο, 2ο ή πολλοστό χέρι) ο πωλητής, αλλά οι απαντήσεις δεν βοηθάνε, συνήθως.

Υπάρχουν και τα ενεχυροδανειστήρια αλλά και σ' αυτά οι τιμές δεν είναι ιδιαίτερα δελεαστικές και δεν ξέρω εάν θεωρούνται αξιόπιστα.

Πάντως, οι συμβουλές σου είναι πολύ σωστές.
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος john74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2537 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 02:07:30 μμ »
Για να ξερετε στα Sport σειρα
ΔΕΝ παιζει 25% με τιποτα!!!

Ααα και κατι αλλο,εχω 2 ΝΕΑ,αλλα θα το μαθετε σε 2 εβδομαδες...
;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2011, 02:43:43 μμ από john74 »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2538 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 04:06:16 μμ »
Τα 4600 στα 6080, πόσο % μείον είναι ;

Επίσης τα 4600 στα 7150, πόσο % μείον είναι;


Μιλάμε πάντα για σπορ σειρά, καινούργια με τα αυτοκόλλητα τους. Στην δεύτερη περίπτωση, όμως ήταν two tone.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #2539 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 09:14:11 μμ »
Απο τι τιμες ξεκινανε τα Rolex? Καινουργια και με τουλαχιστον 41mm διαμετρο...