Αποστολέας Θέμα: 2 για 1... Μα τι ενα.  (Αναγνώστηκε 39093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 05:00:23 μμ »



Το 380, δεν έχει μαύρο ΟΕΜ;

:-"                                                                   




 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2015, 05:10:55 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 05:30:42 μμ »
Πολύ σωστα... Ηθελα να παραμεινω σε σάντουιτς dial.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 06:16:50 μμ »






Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 14, 2015, 07:12:49 πμ »
Το 183 απο την ημερα που αγοράστηκε εχει μεινει στο κουτι του.

Αυτο δηλώνει οτι ηταν λαθος αγορα. Στο πισω μερος του μυαλού μου παντα υπαρχει το ρολοι που δοκιμασα στην πρωτη σελιδα του νηματος.

Βλεπω και τις φωτογραφιες που ανεβαζει ο Σπυρος (svl) ανα τακτά διαστήματα και πιέζονται τα νεύρα στον εγκέφαλο μου.
Η αποφαση εχει παρθεί και πλεον παμε στο στάδιο της υλοποίησης.

Το 183 θα φυγει οπως ειναι BNIB και θα αντικατασταθεί ειτε με ενα Pam 305 ειτε με ενα Deep Sea.

Το ερώτημα που τίθεται ειναι τι επιλογες υπαρχουν για ενα ξεχωριστό ρολοι με τιμη αγορας στα 7.000- 8.000 ευρω τελικη τιμη.
Μηπως να εβλεπα και ενα Portuguese?
Βασική προυποθεση η διάμετρος να ειναι ανω των 44mm.

Καλημερα σας.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 14, 2015, 07:42:21 πμ »
Το 183 απο την ημερα που αγοράστηκε εχει μεινει στο κουτι του.

Αυτο δηλώνει οτι ηταν λαθος αγορα. Στο πισω μερος του μυαλού μου παντα υπαρχει το ρολοι που δοκιμασα στην πρωτη σελιδα του νηματος.

Βλεπω και τις φωτογραφιες που ανεβαζει ο Σπυρος (svl) ανα τακτά διαστήματα και πιέζονται τα νεύρα στον εγκέφαλο μου.
Η αποφαση εχει παρθεί και πλεον παμε στο στάδιο της υλοποίησης.

Το 183 θα φυγει οπως ειναι BNIB και θα αντικατασταθεί ειτε με ενα Pam 305 ειτε με ενα Deep Sea.

Το ερώτημα που τίθεται ειναι τι επιλογες υπαρχουν για ενα ξεχωριστό ρολοι με τιμη αγορας στα 7.000- 8.000 ευρω τελικη τιμη.
Μηπως να εβλεπα και ενα Portuguese?
Βασική προυποθεση η διάμετρος να ειναι ανω των 44mm.

Καλημερα σας.

Νίκο καλημέρα
Το Portuguese ειναι ενα εξαιρετικό ρολοι,αλλα δεν μπορω να φανταστω σύγκριση του με δυο ογκώδη ρολογια εργαλεία.
Ειναι εντελώς διαφορετικό.Θελει σκεψη και προσοχή η κινηςη που θα κανεις,αφου υπαρχει και το παρελθόν της παρορμητικης αγοράς του 183,που,κατα τη γνωμη σου,αποδείχτηκε λάθος.
Οπως σου ειπα ηδη,όταν έβαλα το ερώτημα στον εαυτό μου( submersible v deep sea) διάλεξα το πανερι.
Και τα δυο ειναι εξαιρετικά ρολογια,τι σου αρεσει πιο πολυ ειναι το θέμα.
Περισσότερα το απόγευμα.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 14, 2015, 12:50:25 μμ »
Ψάχνεσαι ακόμη, κι αυτό έχει τις δυσκολίες του. Έτσι είναι όμως αυτή η διαδρομή.

Το καλό είναι ότι αναγνώρισες ευθέως το ότι το 183 κάθεται στο κουτί. Όσο κι αν κοστίζει χρηματικά, η αξία του για σένα είναι πολύ μικρή. Η χρήση του ακόμη μικρότερη. Κάτι που δεν το χρησιμοποιούμε, ουσιαστικά δεν έχει καμμία αξία, κανένα value για εμάς.

Η μόνη αξία του ΒΝΙΒ 183 για σένα είναι τα χρήματα που θα πάρεις από την πώλησή του, αλλά και το δίδαγμα από τη σύντομη ιδιοκτησία του. Τίποτε άλλο. Και γεμάτη διαμάντια να ήταν η στεφάνη, πάλι στο κουτί θα έμενε, πάλι ποσώς θα σε ενδιέφερε ως κομμάτι. Το μόνο που θα σκεπτόσουν είναι τα χρήματα που θα λάβεις όταν το δώσεις, γιατί αυτά θα σου δώσουν την ώθηση και ελάφρυνση που θες ώστε να φτάσεις στο άλλο.

Θα βρεις αυτό που ζητάς, θα πάρει ίσως λίγο χρόνο ακόμη, συνέχισε, οι δοκιμές είναι ένας από τους πιό καλούς τρόπους να είσαι πιό σίγουρος. Και μην ακούς τί λένε οι πωλητές. Εσύ ψάχνεις αυτό που σε γεμίζει, τίποτε άλλο. Εδώ και 4 μήνες είναι το 305, αργότερα αν δοκιμάσεις άλλα 3-4 διαφορετικά μοντέλα ίσως να είναι και κάποιο άλλο το ιδανικό. Η εμπειρία στις δοκιμές δίνει άλλο αέρα, αλλά και πάλι δεν διασφαλίζει 100% ότι αυτό που σου ταιριάζει είναι σίγουρα ένα από αυτά που δοκίμασες.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 14, 2015, 05:38:45 μμ »
Κωνσταντίνε εχεις απόλυτο δίκιο. Εδω κ αρκετα χρόνια που φοραω ρολοι παντα ημουν σταθερος σε κομματι.

Σαν φοιτητης ειχα ενα tissot οπου με συντροφεύσε για πολλα χρόνια.
Οταν ηρθε η ωρα κ απεκτησα το Chronoscope σαν ιδιαιτερο κ διαχρονικο κομματι κατεληξα οτι η διαφορα απο το tissot στον χρονογραφο ηταν πολυ μεγαλη κ ετσι μπηκε ενδιαμεσα το Planet Ocean.

Το Planet Ocean για.αρκετα χρονια ηταν το καθημερινο μου ρολοι εκτος σπιτιου. Εχω πει κ στο περελθον οτι το πρωτο πραγμα που κανω οταν μπαινω σπιτι.ειναι να βγαζω βερα και ρολοι.

Ολα αυτα τα χρονια.που το planet ocean ειχε την τιμιτικη του το tissot κοιμαται παρεα με τον χρονογραφο. Που κ που ο χρονογραφος βγαινει στο φως του ηλιου για ενα δυο εικοσιτετράωρα κ.μετα παλι ξεκουραση.

Με την έλευση του 312 εδω κ 6 μηνες το PO πηγε να κανει κ αυτο παρεα στον χρονογραφο κ το tissot. Ηρθε κ το 183 το οποιο δεν το φορεσα ποτε.

Τα ενδεχομενα ειναι δυο.

1. Δινω το 183 κ διαφορα κ παιρνω ειτε το 305 ειτε το deep sea.
2. Δινω το 183, δινω το PO, δινω το 312 κ πλεον παω για ενα κ μονο ενα ρολοι που θα συντροφεύει τον.χρονογραφο.

Η αναζητηση συνεχιζεται. Δυστηχως δεν εχω καταληξει μεταξυ.του 1 ή του 2.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 14, 2015, 06:21:48 μμ »
Ρολόγια για να δώσεις, ώστε να φτάσεις (μερικώς έστω) εκεί που θες, έχεις.
Ρολόγια για να παραμείνεις εκεί που είσαι χωρίς να βιάζεσαι, πάλι έχεις.

Ενδεχόμενο #1 ή #2 λίγη σημασία για άλλους έχει, κατά την προσωπική μου άποψη. Είναι καθαρά δική σου, προσωπική επιλογή.

Κάτι που αμέλησα να αναφέρω πριν: ένα κομμάτι που θέλει προσοχή είναι να αποφασίσεις ποιό είναι το κατάλληλο. Με το 183, φερ'ειπείν, αυτό δεν έγινε. Δεν πειράζει, δεν είναι κάτι που σου έχει ξανατύχει. Όταν φτάσεις εκεί που θες, λίγο θα σκέπτεσαι το 183.

Το δεύτερο και εξ'ίσου βασικό κομμάτι που θέλει προσοχή είναι αν αποφασίσεις να φλιπάρεις κάποιο από αυτά που ήδη έχεις. Αν δώσεις κάποιο και μετά το μετανοιώσεις, πάλι έχεις ένα θέμα. Δεν είναι το τέλος του κόσμου, έχει συμβεί σε αρκετούς από εμάς, αλλά καλό είναι να ζυγίσεις όσο πιό σωστά γίνεται το αν και πόσο πολύ θα σου λείψει μετά ένα ρολόι (αφ'ότου το πουλήσεις/ανταλλάξεις).

Πάρε παράδειγμα από το 183. Ρολόι που δε φοριέται, δεν έχει νόημα να μένει. Απλό. Εκτός φυσικά αν είναι συναισθηματικής αξίας ή/και συμβολίζει κάτι ιδιαίτερο, προσωπικό.

Αν λοιπόν αύριο το μεσημέρι έρθει κάποιος και του δώσεις τα ΡΟ και 321, γνωρίζοντας ότι θα είχες το Deep Sea ή το 305 λίγες ώρες αργότερα (συν/πλην όποιο ποσό - λέμε τώρα), θα σου λείψουν τα δύο πρώτα? Είσαι συναισθηματικά δεμένος με κάποιο από αυτά? Είναι απαραίτητο να πουληθούν για να πας σε άλλο? Ή μήπως είτε είναι είτε δεν είναι απαραίτητο να πουληθούν τώρα/αργότερα, στην πραγματικότητα δεν σε νοιάζει αυτό και θες να προχωρήσεις μπροστά?

Πρέπει να έχεις απαντήσει ήρεμα και ξεκάθαρα αυτήν την ερώτηση μέσα σου, προτού προχωρήσεις και διαλέξεις το όποιο 'νέο' ρολόι. Μετά πας πίσω στο πρώτο κομμάτι και διαλέγεις με περισσότερη ηρεμία (και χαμόγελο αναμονής) το 'επόμενο'.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2015, 10:47:29 πμ από NavalArchitect »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 15, 2015, 10:29:36 πμ »
Νικόλα, θα ήθελα να ρωτήσω, στο radiomir τι δεν σε ικανοποίησε;

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 15, 2015, 03:29:09 μμ »
Νικόλα, θα ήθελα να ρωτήσω, στο radiomir τι δεν σε ικανοποίησε;


Σπύρο θα ειμαι ειλικρινής μαζί σου. Απλα δεν ασχολήθηκα. Ηταν μια λαθος αγορά. Σαν χαρακτήρας το.εχω παθει ξανα με ρουχισμό κ αλλα αντικείμενα.
Αν αγορασω κατι διχως να μου κανει το κλικ τοτε δεν.....

Αν θυμασαι την ημερα που θα παραλαμβανα το 183 σου ειχα πει οτι το παιρνω με βαριά καρδιά. Αν δεν ειχα κουβαλήσει τον αντιπρόσωπο απο την Ρόδο ισως κ να μην το παραλαμβανα.

Απο την αλλη το 305 με εχει στοιχειώσει....

Anyway παμε παρακάτω. Ελπιζω να φύγει το 183 κ βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 18, 2015, 12:40:54 μμ »
Ερωτας....



Κατάφερα κ έφυγα μακριά του λογω καψουρας με το 305.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 18, 2015, 12:45:04 μμ »
Νικο μηπως να δωσεις και το 312 και να παρεις το 305 και το 425?

Περισσοτερο ταιριαστα μου φαινονται αυτα τα 2 απο το να εχεις το 305 και το 312...
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 18, 2015, 12:56:32 μμ »
Νίκο τι καρπό έχεις;

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 18, 2015, 01:11:28 μμ »
18 εκ Χαρη. Έπαθα πλάκα με το 425.
Ειχα δοκιμασει το 514 αν θυμαμαι καλα πριν απο καιρό κ δεν μου ειχε κατσει καλα.
Το συγκεκριμένο ραδιομιρ μου εκανε κλικ παρολο που οταν ζητησα να το δοκιμασω δεν θεωρουσα οτι θα μου εκανε κατι...

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 18, 2015, 01:12:59 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 18, 2015, 01:19:21 μμ »


Απο την αλλη θα ηθελα κατι παραπανω ή για να ακριβολογω κατι λιγοτερο στο χέρι κ.στο ματι απο το deep sea.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 18, 2015, 01:27:22 μμ »
Ερωτας....



Κατάφερα κ έφυγα μακριά του λογω καψουρας με το 305.

Εντυπώσεις, Νικόλα;
Αυτό το ρολόι το γουστάρω τρελά και εγώ..
(δυστυχώς-ευτυχώς δεν το έχω βρει να το δοκιμάσω).

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 18, 2015, 01:54:10 μμ »
Ερωτας....



Κατάφερα κ έφυγα μακριά του λογω καψουρας με το 305.


Εξαιρετικο το ραδιομιρι Νικο!!!
Ηταν η εναλλακτικη μου οταν δεν μπορουσα να βρω το 504 ,το ειχα φορεσει πολλες φορες  και μου αρεσε πολυ.


adult picture hosting

Βεβαια ,τελειως διαφορετικο απο το 305  ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 18, 2015, 02:27:33 μμ »
Έχουμε και λέμε:

Το deep sea είναι επιβλητικό και κυρίως, ως ρόλεξ, δεν θα σε προδώσει ποτέ.
Καλώς-κακώς όμως, το 90% των divers είναι πάνω στο μοτίβο του (δηλ, το "στρείδι").



Αν επιζητάς την διαφορά, πάμε εδώ:



Μόνο κομψό δεν μπορεί να το πει κανείς..
Το 305 είναι κτηνάκι και φαίνεται!
Περιέργως, είναι πολύ βολικό λόγω του τιτανίου που δεν χαράσσεται και δεν γυαλίζει.
Αν το αποδέχεται κανείς στο μάτι, δεν πρέπει να αμφιβάλει ότι θα του χαρίσει εκπληκτική παρουσία στο χέρι.




Εξίσου επιβλητικό, ταυτόχρονα όμως και όσο διακριτικό γίνεται στο μέγεθος αυτό, είναι το 425:






Μοναδική ένσταση, η τορπίλη.
Σκέπτομαι ότι αν στη θέση της είχαν βάλει ένα μικρό διακριτικό logo ή ακόμα και αν δεν είχαν βάλει  τίποτα, θα ήταν τέλειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2015, 02:38:02 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: 2 για 1... Μα τι ενα.
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 18, 2015, 02:41:36 μμ »
18 εκ Χαρη. Έπαθα πλάκα με το 425.
Ειχα δοκιμασει το 514 αν θυμαμαι καλα πριν απο καιρό κ δεν μου ειχε κατσει καλα.
Το συγκεκριμένο ραδιομιρ μου εκανε κλικ παρολο που οταν ζητησα να το δοκιμασω δεν θεωρουσα οτι θα μου εκανε κατι...

Νίκο η προσωπική μου (πάγια πλέον) αίσθηση είναι ότι αργά ή γρήγορα τα τόσο μεγάλα ρολόγια θα υποχωρήσουν στο παρασκήνιο. Το μεγάλο δεν θα βαφτίζεται πλέον χορταστικό αλλά κουραστικό. Στη θέση σου, το επόμενο υποψήφιο θα το δοκίμαζα ξανά και ξανά (αν μόνο μετά από "συμβίωση" μπορεί κανείς να μάθει), το οποίο μάλιστα καλό θα ήταν να μπορεί να φύγει σχετικά εύκολα αν χρειαστεί.
Αλλά αυτή είναι απλώς η άποψή μου...