Αποστολέας Θέμα: Αγορά από chrono24  (Αναγνώστηκε 12948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 02:42:30 μμ »
Βαθύ ωρολογιακό χασμουρητό με λίγα λόγια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε παρε και εσυ αυτο που σκεφτεσαι να ξεφυγεις απο το χασμουρητο.
Περα την καλοπροαιρετη πλακα ειναι πολυ ωραια η κασα τους.
Το στυλ μου θυμιζει τα Ανωνυμο.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 02:50:05 μμ »
Είναι και και κάτι παλιοχαρακτήρες που έχουν όντως «διαφορετικά» ρολόγια, ΑΛΛΑ δεν τα «αγαπάνε»!!!!!!!!!
Τα ανοίγουν χωρίς λόγο και πετάνε μέσα τα σκουπίδια που βαριούνται να κατεβάσουν στον κάδο της γειτονιάς!!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 02:51:44 μμ »
Που να δεις το άλλο, που όλοι δηλώνουμε γνώστες και λάτρεις και θαυμαστές της ωρολογοποιίας, αλλά εκτός από Rolex, PAM, OMEGA, BREITLING και κάνα Longines, δεν παίρνουμε τίποτε άλλο.
Πλην ελαχίστων φωτεινών εξαιρέσεων  ;D ;D


EDIT: ξέχασα τα TUDOR...
Πες τα  χρυσοστομε,ν'αγιασει το στομα σου.Κατι σαν τους αριστερους δηλαδη που μονο αντιλαικα μετρα παιρνουν.
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:00:02 μμ »
Αφού θα την κάνεις που θα την κάνεις την μ@λ@κι@, κάντη χοντρή.





Δεν μου αρέσουν τα χρυσά-χρυσαφί κλπ. ρολόγια Πάνο...
Και αφού, αν προχωρήσω, πηγαίνω για παντρειά να πάρω και κάτι που μου αρέσει τουλάχιστον :lol:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:02:57 μμ »
Είναι και και κάτι παλιοχαρακτήρες που έχουν όντως «διαφορετικά» ρολόγια, ΑΛΛΑ δεν τα «αγαπάνε»!!!!!!!!!
Τα ανοίγουν χωρίς λόγο και πετάνε μέσα τα σκουπίδια που βαριούνται να κατεβάσουν στον κάδο της γειτονιάς!!!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτο το στυλ να μην ειχες θα ησουν μια χαρα ανθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:05:53 μμ »
Αυτο το στυλ να μην ειχες θα ησουν μια χαρα ανθρωπος.
Δεν είμαι «μια χαρά άνθρωπος»;;;;!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:07:55 μμ »
Δεν είμαι «μια χαρά άνθρωπος»;;;;!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι δεν.
Εισαι μια χαρα ανθρωπος ::)

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:24:08 μμ »
Άγγελε πραγματικά στο εύχομαι το zrc! Πολύ ωραίο!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:36:17 μμ »
Που να δεις το άλλο, που όλοι δηλώνουμε γνώστες και λάτρεις και θαυμαστές της ωρολογοποιίας, αλλά εκτός από Rolex, PAM, OMEGA, BREITLING και κάνα Longines, δεν παίρνουμε τίποτε άλλο.
Πλην ελαχίστων φωτεινών εξαιρέσεων  ;D ;D


EDIT: ξέχασα τα TUDOR...


Άκου να δεις Άγγελε.

Προχτές πόσταρες ένα πετυχημένο με το FINANCIAL STABILITY. Εκείνη η εικόνα τα έλεγε όλα χωρίς λόγια.

Όλοι μας εδώ μέσα, ανάλογα με τις οικονομικές του δυνατότητες ο καθένας, χαλάμε μυθικά ποσά  σε ρολόγια που κανείς λογικός/συνετός άνθρωπος δεν θα χάλαγε.

Αφού λοιπόν ξοδεύουμε λεφτά, τα οποία αναλογικά είναι πάρα, πάρα, πάρα, μα πάρα πολύ επάνω από τις οικονομικές μας δυνατότητες, καλό (και συνετό) είναι να μπορούμε να πάρουμε πίσω, αν όχι όλο, τουλάχιστον το μεγαλύτερο χρηματικό ποσό της "παρορμητικής απερισκεψίας" μας.

Γι' αυτό και είναι απόλυτα λογικό όλοι να προτιμούν να αγοράζουν ρολόγια τα οποία θα κάνουν το πάθος μας όσο το δυνατόν οικονομικά ασφαλέστερο.     

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:47:59 μμ »

Άκου να δεις Άγγελε.

Προχτές πόσταρες ένα πετυχημένο με το FINANCIAL STABILITY. Εκείνη η εικόνα τα έλεγε όλα χωρίς λόγια.

Όλοι μας εδώ μέσα, ανάλογα με τις οικονομικές του δυνατότητες ο καθένας, χαλάμε μυθικά ποσά  σε ρολόγια που κανείς λογικός/συνετός άνθρωπος δεν θα χάλαγε.

Αφού λοιπόν ξοδεύουμε λεφτά, τα οποία αναλογικά είναι πάρα, πάρα, πάρα, μα πάρα πολύ επάνω από τις οικονομικές μας δυνατότητες, καλό (και συνετό) είναι να μπορούμε να πάρουμε πίσω, αν όχι όλο, τουλάχιστον το μεγαλύτερο χρηματικό ποσό της "παρορμητικής απερισκεψίας" μας.

Γι' αυτό και είναι απόλυτα λογικό όλοι να προτιμούν να αγοράζουν ρολόγια τα οποία θα κάνουν το πάθος μας όσο το δυνατόν οικονομικά ασφαλέστερο.   
Πάνο αυτό μπορεί να γίνει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζητηση..Ετσι όπως το περιγράφεις είναι σα να θελουμε γενικά και αόριστα ρολόι οποτε θα παμε για αγορά στα safe.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 03:58:32 μμ »
Πάνο αυτό μπορεί να γίνει μια πολύ ενδιαφέρουσα συζητηση..Ετσι όπως το περιγράφεις είναι σα να θελουμε γενικά και αόριστα ρολόι οποτε θα παμε για αγορά στα safe.

Όχι ακριβώς έτσι, αλλά όταν πάμε να αγοράσουμε ένα ακόμα ρολόι, το οποίο είναι θα είναι "το νιοστό λάθος μας" στην αλυσίδα αγορών, καλό θα είναι να εύκολα οικονομικά αναστρέψιμο.

Τώρα όποιος θέλει  να πάρει ένα ρολόι, να το παντρευτεί και να το έχει όλη του την ζωή και να μην ξανακοιτάξει πίσω, τότε δικαιολογώ να δώσει όσα λεφτά θέλει ακόμα και για την μεγαλύτερη "κοκκαλάρα" στην δικιά μας καθομιλουμένη.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:15:28 μμ »
Όχι ακριβώς έτσι, αλλά όταν πάμε να αγοράσουμε ένα ακόμα ρολόι, το οποίο είναι θα είναι "το νιοστό λάθος μας" στην αλυσίδα αγορών, καλό θα είναι να εύκολα οικονομικά αναστρέψιμο.


Τωρα θα επανέλθω στην ουσία σε αυτό που σε ρώτησα και πριν..Γιατί να παμε να αγοράσουμε ενα ρολοι αρχής εξαρχής??
Ξέρω ακριβώς τι λες απλως ειμαι της άποψης να προχωράμε σε αγορά όταν ειμαστε κατσταλαγμενοι και επειδη εχουμε βάλει κατι συγκεκριμενο στο μάτι..αν τωρα αυτό έχει και καλη μεταπώληση καλοδεχούμενη .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:21:09 μμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:39:41 μμ »
Πάνο νομίζω η προσέγγιση στο θέμα είναι τελείως προσωπική. Δεν μπαίνει σε κανόνες.

Άλλος όντως αντιμετωπίζει  την κάθε αγορά ρολογιού και σαν "επένδυση", οπότε η Rolex (και μετά όλα τα άλλα, ειδικά στην Ελλάδα) είναι μονόδρομος. Με τη (σεβαστή) λογική που λες. Ότι δίνεις που δίνεις πολλά παραπάνω για ρολόϊ, τουλάχιστον να έχεις "εξασφαλίσει" τα χρήματα σου, στο μέτρο του δυνατού.

Άλλος δεν έχει τέτοια προσέγγιση (πιθανότατα επειδή τα χρήματα που δίνει για ρολόγια δεν αντιπροσωπεύουν το ίδιο ποσοστό των χρημάτων που έχει) οπότε μπορεί να "μπουμπουνίζει" όποιο ρολόϊ του "γυαλίσει" χωρίς να τον νοιάζει εάν θα πάρει τα χρήματα του πίσω, σε πιθανή περίπτωση πώλησης.

Εμένα αυτό που μου φάνηκε λίγο αστείο (για τον εαυτό μου) είναι ότι ενώ τα ρολόγια σαν "αντικείμενα" μου αρέσουν, ενημερώνομαι όσο μπορώ, γνωρίζω πέντε πράγματα παραπάνω από κάποιον που δεν ασχολείται καθόλου (και εκατό παρακάτω από κάποιον που πραγματικά αφιερώνει πολλές ώρες στο θέμα) έχω καταλήξει με μία "συλλογή" στην οποία σχεδόν όλα τα ρολόγια είναι 100% συνηθισμένα και καθόλου "ψαγμένα". Το μόνο που κάνει τη διαφορά, είναι η κτήση/αλλαγές λουριών, για να δίνω ένα λίγο διαφορετικό "χαρακτήρα" σε αυτά τα ρολόγια. Άντε και το 114, καθώς σχετικά δύσκολα βλέπεις ΡΑΜ με λευκό dial.

Δε θα κάνω όλα τα λεφτά μου ZRC και Alain Silberstein (μπορεί να το έκανα αν είχα την οικονομική δυνατότητα) αλλά θα ήθελα και ένα κομμάτι διαφορετικό και ξεχωριστό ;) Και το κοιτάω για ένα ρολόϊ που έχει και ένα κόστος κτήσης, που μπορώ να διαχειριστώ χωρίς δράματα...

Το μόνο που με "φρενάρει" είναι ότι δεν το έχω δει live και (κυρίως) το ότι δεν το έχω φορέσει :(
Με βλέπω για weekend στο Παρίσι μεσοπρόθεσμα :lol:


Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:48:55 μμ »
Άγγελε αν πας στο Παρίσι χτύπα κι ενα BRM.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:51:43 μμ »
Πάνο νομίζω η προσέγγιση στο θέμα είναι τελείως προσωπική. Δεν μπαίνει σε κανόνες.


Μάλλον έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:53:03 μμ »
Άγγελε αν πας στο Παρίσι χτύπα κι ενα BRM.


Λέω να χτυπήσω ένα PBN (Paris by night).
Βασίλη, ένα-ένα τα κόκκαλα μη βαρυστομαχιάσω :lol:


Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 05:16:25 μμ »
Το zrc είναι ρολογάρα και θα κάνει πολύ καλά να το πάρει ο Άγγελος! Ο μόνος λόγος που δεν το έχω πάρει ακόμα είναι γιατί το μπρασελέ δεν κάνει για μικρούς καρπούς.

Αλλά από κοντά είναι απίστευτο!

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 05:21:14 μμ »
Μάλλον έτσι είναι.
Πάνο <<διαφωνούμε>> πιστευω για τον εξής λόγο και το καταλαβα σκεφτόμενος τη συλλογη σου..Αν παίζεις με ενα σεβαστό μπάτζετ μπορείς πολύ εύκολα να συνδιάσεις γνώσεις,πάθος,πόθο,ομορφιά, διαφορετικότητα με την εξασφάλιση των χρημάτων και την ευκολία μεταπώλησης!Εκεί μαζι σου 100%
Αν ομως το μπατζετ για μια συλλογη ας πουμε ειναι στα +- 10k τοτε οι επιλογές για να εχεις αυτό που λες ειναι πολύ περιορισμένες, mainstream και προσωπικά δε μου προσφέρουν τιποτα απο αυτα που ανέφερα πιο πανω εκτός απο την ευκολία μεταπώλησης.Από εκεί και πέρα σαφώς και η προσέγγιση στο θέμα είναι πολύ προσωπική!  :)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 05:25:31 μμ »
Το zrc είναι ρολογάρα και θα κάνει πολύ καλά να το πάρει ο Άγγελος! Ο μόνος λόγος που δεν το έχω πάρει ακόμα είναι γιατί το μπρασελέ δεν κάνει για μικρούς καρπούς.

Αλλά από κοντά είναι απίστευτο!
Αυτο ειναι μια πληροφορια που ο Αγγελος πρεπει να την λαβει σοβαρα υποψιν.
Και αυτος μικρον τον εχει.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από chrono24
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 05:39:19 μμ »
Πάνο <<διαφωνούμε>> πιστευω για τον εξής λόγο και το καταλαβα σκεφτόμενος τη συλλογη σου..Αν παίζεις με ενα σεβαστό μπάτζετ μπορείς πολύ εύκολα να συνδιάσεις γνώσεις,πάθος,πόθο,ομορφιά, διαφορετικότητα με την εξασφάλιση των χρημάτων και την ευκολία μεταπώλησης!Εκεί μαζι σου 100%
Αν ομως το μπατζετ για μια συλλογη ας πουμε ειναι στα +- 10k τοτε οι επιλογές για να εχεις αυτό που λες ειναι πολύ περιορισμένες, mainstream και προσωπικά δε μου προσφέρουν τιποτα απο αυτα που ανέφερα πιο πανω εκτός απο την ευκολία μεταπώλησης.Από εκεί και πέρα σαφώς και η προσέγγιση στο θέμα είναι πολύ προσωπική!  :)


Οπότε, άμα το καλοσκεφτείς συμφωνούμε !  ;)

Γιατί κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια.

Οπότε κι όταν ο Άγγελος ξεκίνησε την απάντησή του με το "Πάνο νομίζω η προσέγγιση στο θέμα είναι τελείως προσωπική. Δεν μπαίνει σε κανόνες", ανέκρουσα πρύμναν και του είπα ότι μάλλον έχει δίκιο, επειδή η επιχειρηματολογία του καθενός είναι προσαρμοσμένη στην δικιά του λογική/τσέπη για να δικαιολογήσει την(ις) αγορά(ες) του.


Επίσης μην μας διαφεύγει και το γεγονός ότι η υψηλή μεταπώληση ενός ρολογιού είναι μεγάλη παγίδα, επειδή μας οδηγεί σε αγορές που υπό διαφορετικές συνθήκες δεν θα κάναμε , μόνο και μόνο επειδή πείθουμε τον εαυτό μας ότι αν κάτι δεν πάει καλά και χρειαστούμε τα χρήματα θα μπορούμε εύκολα  να ρευστοποιήσουμε.