Αποστολέας Θέμα: CITIZEN  (Αναγνώστηκε 362758 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
CITIZEN
« στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:47:51 μμ »
εδω επισης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2008, 01:51:14 μμ από Marketer »

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2007, 09:55:12 μμ »
Πολύ ωραά, ευχαριστούμε!
Και αφού "γκρίνιαξα" πρώτος εγώ,ας παραθέσω και κάτι:
Citizen nighthawk
Ένα ρολόι που το βλέπω να κάνει θραύση στο internet.Eco Drive, GMT, ημερομηνία και flight calculator, που περιστρέφεται από την κορώνα στο 7.
Το πήρα για δώρο σε έναν συνάδλελφό μου, αλλά πριν του το δώσω, θα του κάνω ένα review στην σχετική ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2007, 10:06:21 μμ »
το χει φιλος εδω και 2 χρονια πολυ καλο.τιμη  αγορας εκει?

ενα μειον οπως και αλλα της μαρκας,πολυ γεματο καντραν

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 23, 2007, 10:55:18 μμ »
Εγω εχω καμποσα Citizen,μ αρεσει αρκετα η μαρκα,τελευταιο που πηρα πριν κατι μηνες ειναι  AYTO

Sorry για την κακη φωτο,δεν τα καταφερνω καθολου.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2007, 08:21:41 πμ »
Παράθεση από: "george_"
ενα μειον οπως και αλλα της μαρκας,πολυ γεματο καντραν


george δεν φταίει η citizen στη συγκεκριμένη περίπτωση, όλα τα flight computer ρολόγια έχουν φορτωμένο καντράν γιατί πρέπει να επιτελούν πολλούς υπολογισμούς. Δες κι εδώ: http://www.ewatches.com/Aviation.html

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2007, 09:28:18 πμ »
Οι τιμές ποικίλουν, σε "κανονικά" sites το έβρισκα από 260 Δολάρια έως 350 ευρώ. Έμένα από από ebay Σιγκαπούρη μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 140 ευρώ!!
Στη Θεσσαλονίκη το βρήκα  σε μία πολύ ωραία κασετίνα, με μπρασελέ, λουράκι από καουτσούκ και κατσαβιδάκι 395 ευρώ. Αλλά αυτό πρέπει να ήταν πολύ ειδική έκδοση, γιατί κάτω από την ημερομηνία είχε μία επιγραφή στα ελληνικά "Περσέας" και ένα σπαθί με δύο φτερά. Ίσως να είναι καμμία ειδική έκδοση για καμμία ελληνική αεροπορική μοίρα, δεν ξέρω.
Επίσης υπάρχει και μία παλιότερη έκδοση, όπου έγραφε "nighthawk" εκεί που η τωρινή γράφει "WR 200". Αυτή η παλιά έβγαινε και σε τιτάνιο.
Η τωρινή βγαίνει και σε μαύρο ατσάλι, ελαφρά πιο ακριβή. Και αυτό το βρίσκω πολύ ωραίο, αλλά μάλλον η παραμικρή γρατζουνιά θα φαίνεται πολύ άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2007, 10:00:52 πμ »
Παράθεση από: "Voodooman"
Αλλά αυτό πρέπει να ήταν πολύ ειδική έκδοση, γιατί κάτω από την ημερομηνία είχε μία επιγραφή στα ελληνικά "Περσέας" και ένα σπαθί με δύο φτερά. Ίσως να είναι καμμία ειδική έκδοση για καμμία ελληνική αεροπορική μοίρα, δεν ξέρω.


347 Μοίρα, υπάγεται στην 111ΠΜ: http://www.haf.gr/el/structure/shields.asp?id=28

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2007, 10:16:08 πμ »
Ευχαριστώ ferengi!
Για να πω την αλήθεια, για λίγο μου πέρασε από το μυαλό να το πάρω για εμένα, αλλά μετά συνήλθα. Όσο και αν είναι γοητευτικό, +€250 για μία επιγραφή είναι υπερβολικό ποσό...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2007, 12:53:04 μμ »
ναι αλλα για μενα ειναι πολυ φορτωμενα ferengi ,προσωπικη επιλογη,οποιου του αρεσει το περνει  :weedman:


σε ενα pilot θες ευαναγνωστο καντραν και δε νομιζω πρακτικα να υπολογισουν με το ρολοι ακομα και αν  βρεθουν σε κατασταση ατυχηματος και πρεπει προσανατολιστουν επιγεια.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2007, 02:03:35 μμ »
To θέμα γούστου δεν το συζητάμε, εξάλλου ούτε εμένα μου αρέσουν τα βαρυφορτώμενα καντράν, γι' αυτό και δεν πάω καθόλου τα περισσότερα Breitling. Απλώς εδώ η Citizen ακολούθησε την παράδοση. Όσο για το πόσο χρήσιμα είναι, όντως σήμερα πια δεν χρησιμοποιούνται συνήθως από πραγματικούς πιλότους. Είχα διαβάσει μάλιστα παλιότερα και ένα πολύ ωραίο άρθρο ενός πιλότου που εξηγούσε γιατί το καλύτερο ρολόι που είχε βρει για αεροπορική χρήση δεν ήταν κανένα από τα κλασσικά flight computers, αλλά το Omega Χ33: http://www.timezone.com/library/comarticles/comarticles631681530107424115

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2007, 07:13:14 μμ »
το χ33 δεν ειναι ενα τυχαιο ομεγα!οι διαστημικες αποστολες εχουν το νεο εργαλειο moonwatch

http://img502.imageshack.us/img502/2392/40375859ar7.jpg

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:29:39 πμ »
Παράθεση από: "Voodooman"
Πολύ ωραά, ευχαριστούμε!
Και αφού "γκρίνιαξα" πρώτος εγώ,ας παραθέσω και κάτι:
Citizen nighthawk
Ένα ρολόι που το βλέπω να κάνει θραύση στο internet.Eco Drive, GMT, ημερομηνία και flight calculator, που περιστρέφεται από την κορώνα στο 7.
Το πήρα για δώρο σε έναν συνάδλελφό μου, αλλά πριν του το δώσω, θα του κάνω ένα review στην σχετική ενότητα.


Κάτι σε Breitling μου κάνει αυτό το βαρυφορτωμένο καντράν. Δεν μπορώ να πώ ότι είναι από τα κομμάτια της CITIZEN που μου αρέσουν, αλλά αυτά είναι γούστα !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 25, 2007, 07:31:59 πμ »
H αλήθεια είναι πως,όπως και σε όλα τα flight computers που έχω δει, όλες αυτές οι ενδείξεις περισσότερο διακοσμητικό χαρακτήρα έχουν. Αλλά αν-χτύπα ξύλο-βρεθεί ο πιλότος στην ανάγκη τους, τότε πιστεύω  πως θα τα χρησιμοποιήσει όλα, και με χαρά μάλιστα!!
Επίσης, η dual time είναι πολύ δυσανάγνωστη και έτσι χάνεται το κύριο προσόν του ρολογιού. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι η καταπληκτική ποιότητά του. Πολύ βαρύ και καλοφτιαγμένο. Το μπρασελέ του θα το ζήλευαν και άλλα πολύ ακριβότερα ρολόγια.
Και αυτό το eco drive, δεν έχω καταλήξει ακόμη αν είναι προτέρημα ή μειονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 25, 2007, 09:03:58 πμ »
γι αυτα τα λεφτα πιστευω πως αυτο το ρολοι ειναι ασυγκριτο!!!!το εχω φορεσει κ γραφει για πολυ ποιο ακριβο!!!!!για το eco drive θα ηθελα κ γω να μαθω αν ειναι προτερημα η μειονεκτημα????????

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:56:55 πμ »
απο αποψη αξιοπιστιας?δεν εχει προβλημα ,ενα συστημα quartz

http://www.citizenwatch.com/CUK/English/faqs.asp?topic=Eco-Drive

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 25, 2007, 07:10:39 μμ »
Απλα θελουν φως.Αν δεν τα φοραει καποιος,καλυτερα να μην τα κλεινει σ ενα συρταρι,ας βρισκονται σ ενα φωτεινο δωματιο,να μενουν φορτισμενα και να μην αδειαζει η μπαταρια.Οι αλεπαλληλες φορτωεκφορτισεις χαλανε στο τελος την μπαταρια,η οποια ειναι ακριβοτερη απ τις standard των απλων quartz.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 25, 2007, 09:31:52 μμ »
Εννοώ στο ότι δεν έχω καταλήξει στο αν το eco-drive το βρίσκω  "καλό" ή "κακό".
Προσωπικά, τα αυτόματα ρολόγια μου άρεζαν από μικρό, γιατί κουρδίζουν χωρίς να ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Ούτε μπαταρίες, ούτε κουρδίσματα, ούτε τίποτα.
Το ίδιο καταφέρνει και το eco-drive, απλά με ηλεκτρονικό τρόπο. Από άποψη αποτελέσματος είναι το ίδιο περίπου με αυτόματο.Φυσικά, ο τρόπος είναι τελείως διαφορετικός και για εμένα λιγότερο γοητευτικός.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:09:37 μμ »
Γενικα εγω πως το βλεπω,αν ειναι να παρεις quartz,παιρνεις ενα ecodrive και ησυχαζεις απο μπαταριες,ανοιξε κλεισε το ρολοι κτλ.....

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 25, 2007, 11:32:36 μμ »
Όντας κάτοχος eco drive σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Magiakos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
citizen watches
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:57:05 μμ »
τα Eco-Drive ειναι οτι πρεπει για Divers ... αφου δεν πρεπει να τα στελνεις για αλλαγη μπαταριας σε εξειδικευμενο σερβις ... και οτι συνεπαγεται απο ανοιγε κλεισε της κασας!