Αποστολέας Θέμα: DOXA  (Αναγνώστηκε 192957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:23:36 πμ »
ωραίος ο GiannisH,κάποτε σε μια μπουτικ το 2000 περίπου,τους εξηγουσα διάφορα....από σφραγίδα Γενεύης μέχρι τα χρυσά σατόνς των ρουμπινιών(π.χ. βλ. Lange)....τους φαίνονταν όλα αυτά τόσο......................................................................μακρυνά!,ήταν απλά "νυχτωμένοι"! και στην ερώτηση του υπευθύνου της μπουτίκ με τί ασχολούμαι,εγώ απλά τους απαντώ:Πάστες πουλάω!  :o :o :o  έπαθαν τέτοιο σοκ.....ρέ τί μας λέει ο "Παγωτατζής" χαχαχαχα.......τα χόμπυ και τα πάθη κύριοι δύσκολα "κουμαντάρονται".....την άλλη φορά τους λέω που σίγουρα θα έχετε μάθει κάτι παραπάνω θα έχει και δωρεάν γλυκάκι......................χαχαχαχαχα :smt039
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:00:10 μμ »
        Φίλοι μου για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι η αναγνωρισιμότητα θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας τη στιγμή της αγοράς όταν θα βρεθώ μπροστά σε ένα εξαιρετικό προιόν. Αντιθέτως. Αυτό όμως το παιχνιδάκι του να φοράς κάτι πολύ καλό και να μην το ξέρουν οι γύρω σου όπως και να το κάνουμε έχει πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:17:59 μμ »
              Και κάτι για τον φίλο conakis.Η ασχετοσύνη των καταστηματαρχών στη Γενεύη,τη μητρόπολολη της ορολογοποιείας, μου κάνει εντύπωση γιατί νόμιζα ότι είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο (κανόνας).Αλλά θα μου πείς εμείς ήμαστε κατατοπισμένοι γι αυτά που μας επισκέπτονται οι ξένοι? Τέλος πάντων. Εγώ όμως όταν χρειαστώ μιά συμβουλή απευθύνομαι σε 2-3 φίλους τεχνίτες που είναι και οι μόνοι που εμπιστεύομαι μαζί με τους γκουρού του φόρουμ. Αυτοί . . . ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος MITSAKLIS

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:37:23 μμ »
Για μένα, γενικά στους ανθρώπους (όχι μόνο στους υπαλλήλους ) το χειρότερο είναι η ημιμάθεια  και όχι η αμάθεια. Για να το θέσω σωστά η αμάθεια στη δουλειά σου είναι τραγική (εκτός και αν είσαι πχ ο γκουρού των omega και ξέρεις τα πάντα μόνο για omega).  Αλλά η ημιμάθεια του στυλ .. τι είναι αυτά τα Doxa δεν λένε τίποτα …, τα καλύτερα ρολόγια είναι τα Rolex, τα καλύτερα αυτοκίνητα είναι τα Mercedes με σκοτώνουν !
Στην περίπτωση της αμάθειας όπου ο πωλητής θα μου πει … δεν τα ξέρω τα Doxa (γιατί εγώ πουλάω μόνο Rolex, Breitling και  Omega) αλλά θα το ψάξω και έλα σε 2 μέρες πάλι, τότε εγώ θα το σεβαστώ και δεν θα πω κουβέντα.     

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:39:31 μμ »
        Αψογα το έθεσες. Κι εγώ μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:31:34 μμ »
Δεν νοείται κατά τη γνώμη μου, επαγγελματίας πωλητής να μην ξέρει τα Doxa. Τουλάχιστον την ύπαρξή τους και μια γενική ιδέα. Να σου πεί "φίλε μου την ξέρω την εταιρεία, είναι γνωστή πχ για τα καταδυτικά της, δεν την έχω δουλέψει όμως για να σου πώ λεπτομέρειες". Μιλάμε για την Doxa, όχι για καμμιά εταιρεία του πουθενά στο πουθενά...
Δηλαδή θα αναφέρω σε μια αντιπροσωπία Honda το όνομα Seat ή και Lada και θα μου πουν "πρώτη φορά το ακούμε";

Προσοχή, μιλάμε για επαγγελματίες κι όχι για ανθρώπους που "δουλεύουν σε μαγαζί με ρολόγια"

Φιλικά Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 30, 2009, 04:05:41 μμ »
Να μην τα ξέρουν δεν πειράζει, που λέει ο λόγος. Να κάνουν ότι τα αγνοούν (συνήθως γινεται αντιληπτό)  ή να προσπαθούν να τα υποτιμήσουν ή να ειρωνευτούν, είναι αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:29:59 μμ »
Ενα μεγαλο ευχαριστω απο ολους!


Δυστυχως η ελληνικη αγορα αντικατοπτριζει την ελληνικη κοινωνια. Αμαθεια, κακια, κοροιδια, αποπροσανατολισμος, ασχετοσυνη.

Τι να λεμε τωρα!

Προσπαθησα να ποσταρω φωτο αλλα δυστυχως δεν τα καταφερνω, οποτε κοιταξτε εδω για αρχη.


http://img137.imageshack.us/i/p1010671.jpg/

http://img408.imageshack.us/i/p1010673.jpg/

http://img41.imageshack.us/i/p1010676aag.jpg/

http://img33.imageshack.us/i/doxa1.png/

και αν μπορει καποιος φιλος ας ενημερωσει πως ποσταρουμε στο φορου, και τι μεγεθος πρεπει να ειναι το αρχειο.

Ευχαριστω


Ελιο



Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 30, 2009, 07:39:50 μμ »
Ελιο θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, το ρολόι είναι μαμάτο. :shocked:
Εγώ να δεις τι τράβηξα για να βρώ πως ανεβάζουν φωτογραφίες. Σου στέλνω σε λίγο pm. ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:34:05 μμ »
.....και ακομη μια που προσπαθησα να πιασω το luminova αλλα το κλειστρο και η ταχυτητα ηταν λαθος με ενα ενδιαφερον αποτελεσμα.

http://img21.imageshack.us/i/p1010679h.jpg/

Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος captain3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:28:52 πμ »
Η Doxa δεν είναι Lada, ή Seat, οι οποίες πουλούν χιλιάδες αυτοκίνητα το χρόνο και τα βλέπουμε όλοι στο δρόμο. Η Doxa πουλάει στη χώρα μας 2-3 ρολόγια το χρόνο και αυτό μέσω Internet.

Άρα η Doxa είναι Caterham. Και φαντάζομαι ότι κάποιος που δουλεύει σε μια έκθεση της Mercedes, εύκολα δεν ξέρει την Caterham, χωρίς να μπορούμε να πούμε ότι δεν ξέρει τη δουλειά του. Υποχρέωσή του είναι να ξέρει τα αυτοκίνητα που πουλάει και τον ανταγωνισμό του: την BMW, την Αudi, την Jaguar κλπ.

Αν μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα που πουλούν ρολόγια στην Ελλάδα, ο υπάλληλος έχει την αποστολή, όταν καταλάβει ότι θέλεις καταδυτικό ρολόι, να σε κατευθύνει σε ένα Aquatimer, σε ένα Compressor Diving, σε ένα Sea Dweller (τουλάχιστον). Τι περιμένεις; Να σε ενημερώσει, ότι «ξέρετε υπάρχει και μια εταιρεία που έχει παράδοση στο χώρο, το ρολόι της το φορούσε και ο Κουστώ και μετά από 30 χρόνια ξαναβγάζει το ίδιο ρολόι στα 1.500 ευρώ, αλλά εμείς δεν το έχουμε;»

Με την ίδια λογική, πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο πολυτελείας, το καλύτερο της Αθήνας (εσείς το είπατε) και περιμένεις ο σερβιτόρος να γνωρίζει το μενού της πασίγνωστης μπυραρίας στη Mariahilferstrasse του Μονάχου και να σου την αναφέρει πριν σε αφήσει να διαλέξεις! Ή να αναπολήσει μαζί σου, πόσο ωραία λουκάνικα έχει η ταβέρνα του Μονάχου, όταν αυτός σερβίρει φουά γκρα;

Πας στο μαγαζί να αγοράσεις κάτι, ή να κάνεις τον έξυπνο στον πωλητή; Στόχος σου είναι να ενημερωθείς για αυτά που πουλάει, ή να τον ενημερώσεις για αυτά που δεν πουλάει και να αισθανθείς ωραία που ξέρεις κάτι που δεν ξέρει. Δεν ανέλαβε να σε ενημερώσει. Να σου πουλήσει θέλει.

Και τώρα, πάμε και παρακάτω: Από αυτούς που ανέλαβαν να σε ενημερώσουν, απαιτείς κάτι ανάλογο; Έχεις δει σε κάποιο ελληνικό περιοδικό, Doxa ή Sinn; Το WOW στο αφιέρωμα για τα καταδυτικά, που έχει, παρουσιάζει 20 ρολόγια που δεν εισάγονται, μεταξύ των οποίων και Doxa και Sinn.

Φιλικά

Φαντομάς

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 12:33:48 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 31, 2009, 12:41:36 πμ »
Και τώρα, πάμε και παρακάτω: Από αυτούς που ανέλαβαν να σε ενημερώσουν, απαιτείς κάτι ανάλογο; Έχεις δει σε κάποιο ελληνικό περιοδικό, Doxa ή Sinn; Το WOW στο αφιέρωμα για τα καταδυτικά, που έχει, παρουσιάζει 20 ρολόγια που δεν εισάγονται, μεταξύ των οποίων και Doxa και Sinn.


οι εταιριες αυτες εγιναν γνωστες μεσα απο το φορουμ και στοn ελλαδικο χωρο πρωτα απο ολους,με τις σωστες πληροφοριες... οπου ζητηθηκε και γνωριζαμε...και μιας και το εφερε η κουβεντα, η κορωνα στo 657 δεν ειναι καταδυτικου ρολογιου ???..για να μην δινουν λαθος πληροφοριες ;) οι "επαιοντες"(sic!)...

Επιφυλασσόμεθα

Aviation watches should have a bi-directional bezel for ease of operation....can be used for elapsed time or countdown timer.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 01:26:59 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 31, 2009, 01:28:18 πμ »
Και ποιός σου είπε ότι δεν πρέπει να ξέρει την Caterham;
Εγώ κι εσύ πώς την ξέρουμε;
Δεν θα ανοίξω κουβέντα με τον πωλητή της Mercedes για την Caterham και ούτε ξέρω πως ξεκίνησε η κουβέντα του φίλου με τον πωλητή για τα Doxa και δεν έχει και σημασία. Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι ο φίλος από το φόρουμ πήγε να το παίξει έξυπνος; Για να μην ξέρει ο πωλητής της Rolex την ύπαρξη της Doxa, είναι ερασιτέχνης. Το ίδιο και ο πωλητής αυτοκινήτων, ειδικά των premium αν μιλήσουμε για Caterham. Το mimimum που πρέπει να κάνει ο καθένας από αυτούς, αν είναι επαγγελματίας, είναι να ανοίγει κανένα περιοδικό αυτοκινήτου, τόσα κυκλοφορούν, για να μην πώ ότι πρέπει να τα μελετάει όλα. Έτσι θα άνοιγε τα μάτια του λίγο περισσότερο και με ευρύτερες γνώσεις, ακόμη και εγκυκλοπαιδικές, θα ήταν καλύτερος στη δουλειά του.
Τα υπόλοιπα για λουκάνικα κλπ δεν τα ξέρω...

Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:35:11 πμ »
Ηλία καλοφόρετο και δημοσίως.

Και η φωτογραφία που έχει μείνει το κλείστρο ανοιχτό επί 7" πολύ ωραία.

Παιδιά χαλαρά! Μην έχετε υπερβολικές απαιτήσεις. Αν γνώριζε τη DOXA  μπορεί να μη γνώριζε την Ocean7 και αν τη γνώριζε μπορεί να μη γνώριζε τη Benarus, τη DWatch, τη BaliHa'i, τη Zinex  και ένα κάρο άλλες εταιρείες που ξεπετάγονται διαδυκτιακά κάθε λίγο και λιγάκι. Βεβαίως θα μου πείτε τι σχέση έχει η DOXA με όλες αυτές. Αυτή έχει ιστορία 120 χρόνων στις πλάτες τις και την κληρονομιά του Κουστώ. Έλα μου ντε που κινείται και αυτή μόνο ή σχεδόν μόνο διαδυκτιακά, άρα πέρα από τον ανταγωνιστικό-γνωστικό χώρο ενός καταστήματος. Και υπάρχουν δεκάδες μάρκες που δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα. Πρέπει να γνωρίζει σώνει και καλά την DeWitt και την Urwerk; Που μπορεί και να τις γνωρίζει. Αν πήγαινες και ζητούσες ένα σύγχρονο ρολόι από τη μάρκα που φορούσε ο παππούς σου, ένα Excelsior Park, ένα Lip, ένα Leonidas ή ένα Lemania και σου απαντούσαν δεν την έχουμε ή δεν την ξέρουμε θα λέγατε τι άσχετος είναι στη Ελβετική ιστορία;
Είμαι σίγουρος πως 9 στους 10 πελάτες του εν λόγω καταστήματος ψωνίζουν εκεί είτε δώρο για το γαμπρό τους ή τον κουμπάρο τους είτε για να πάρουν ένα ακριβό ρολόι σύμβολο της οικονομική τους επιφάνειας ή της γκλαμουράτης σελέμπριτη ύπαρξής τους. Άρα το κατάστημα θα κατευθύνει τον πελάτη. Και υπάρχει και ο ένας που ξέρει τι θέλει από το συγκεκριμένο κατάστημα.

Φιλικά
Δημήτρης

Και τότε πως γνώριζε τη Ντόξα ο Γερμανός ωρολογάς στο κέντρο της Φρανκφούρτης απέναντι απ' το Hauptbanhof; Είχε πελάτες που τον ενημέρωναν και αυτιά να τους ακούει! Εδώ μπορεί κάτι από τα δύο να μην ισχύει.
Όταν είχα επισκευθεί γνωστό Αθηναϊκό κατάστημα η ευγενέστατη πωλήτρια έδειξε έκπληξη που το άγνωστο πορτοκαλί ρολόι μου ήταν αυτόματο.

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 31, 2009, 10:42:24 πμ »
Καλημερα σε ολους!.


Φιλε Captain3 νομιζω οτι εχεις αδικο....η μαλλον δεν συμφωνουμε.

κατ' αρχην εξηγησα οτι και εγω εμαθα την εταιρια οπως και πολλες αλλες εδω απο το φορουμ που κανει εξαιρετικη δουλεια. Στο γνωστο ρολογαδικο πηγα εν γνωσει μου πριν παραγγειλω το ρολοι, οχι για να το παιξω εξυπνιδης, ουτε για να αποδειξω οτι εγω ο καραμαμαουα ξερω κατι που εσεις δεν ξερετε! Πηγα για να ακουσω κυριε δεν δουλευουμε την εταιρια Doxa, και δεν εχουμε αποψη επ αυτου. Δεν το ακουσα ομως. Αυτο που ακουσα ηταν απλα--------τι ειναι αυτο? Και ξερεις κατι δεν προκειται να ξαναψωνισω απο εκει ποτε!!!!

και παλι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! και λεω.....

1) Λες οτι αν ηθελα καταδυτικο να με κατευθυνε καποιος πωλητης σε αλλη εταιρια...... Σοβαρα? Δηλαδη πως θα εμπιστευομουν τον Χ πωλητη αν δεν ηξερε αυτο που τον ρωτησα? Ειναι σωστο? Επισης....γιατι να με κατευθυνει καποιος καπου? Εσενα σε κατευθυνει κανεις? ξερω τι θελω και θελω αυτο. ΤΕΛΟΣ! Ειτε ειναι IWC, Rolex, κτλ. Δηλαδη στον πλανητη ορολοι μονο η Rolex και η IWC υπαρχει και τελος?

2) Πρεπει ενας επαγγελματιας πωλητης σε καταστημα πρωτοκλασατο να ξερει την Doxa. Ειναι must στα καταδυτικα, ζωντανη ιστορια, τελος....και το λενε αλλοι συνφορουμιτες που ξερουν πιο πολλα απο εμενα. Τι με νοιαζει αν πουλαει 2-3 ρολογια το χρονο....Υπαρχει? Ειναι ιστορικη εταιρια? Τελος! Αν δεν την ξερει ειναι ασχετος, τουλαχιστον μετριος και δεν αξιζει να πουλαει ρολογια εκει. Και φταιμε εμεις που δικαιολογουμε την μετριοτητα σε αυτο οπως και σε πολλα αλλα.

3) Αν καποιος που δουλευει στην MB δεν ξερει την caterham τοτε και αυτος ειναι ασχετος φιλε φαντομα. Σορρυ αλλα ετσι το βλεπω. Πως πουλας αν δεν αγαπας το προιον σου και γενικοτερα το αντικειμενο με το οποιο ασχολεισαι? Δεν ζητησα να μου πει την διαφορα του Σουπερ 7 με το απλο κατερχαμ ουτε απο τι ειναι κραμα ειναι τα ψαλιδια. Εγω δηλαδη γιατι το ξερω? Εδω πας στην αντιπροσωπεια της MB και δεν ξερουν τι πουλανε. Πλακα μας κανεις? Εγω εσυ και ο καθενας δηλαδη πως κανουμε ερευνα αγορας? Αυτος που πουλαει δεν θα επρεπε να ασχοληθει ωστε να μαθει εξονυχιστικα τι πουλαει? Εγω γιατι περναω συνεντευξη δηλαδη για να παω στην Χ εταιρια? Ο καθε πωλητης τελος, απλα πουλαει? Δεν πρεπει να ξερει?  θα μου πεις τα Rolex πουλανε απο μονα τους. Οποτε........

4) Οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων ειναι κατι το εντελως διαφορετικο. Ειναι εξειδικευμενες. Ειναι σαν να παω στην μπουτικ της Ομεγα και να ζητησω Ντοξα. Ξερεις εχει διαφορα! Αν παω σε μαντρα με πολυτελη αυτοκινητα και ζητησω κατερχαμ τοτε ναι και εκει θα πρεπει να τα ξερουν. Αλλο προιον τα αυτοκινητα αλλο τα ρολογια.... οσο για τα Λουκανικα δεν μπορω να σου απαντησω. Εγω χωριατικα προτιμω γεμιστα με πορτοκαλι....

5) Οπως σωστα ειπε και ο Blackbird ο καθε ρολογας πρεπει να εχει αυτια να ακουει και να ενημερωνεται. Ειδικα με ολες αυτες τις καινουργιες εταιριες που ξεπηδουν. Τωρα αν τον ενδιαφερει απλα ποσα ρολεξ θα πουλησει και ποιος σουπερ διασημος θα φορεσει πανεραι στην Μυκονο τοτε αστο καλυτερα να μεινουμε φιλοι...... και να σου πω και κατι?  Και εγω να ανοιξω αυριο ενα μαγαζι και να πουλαω ρολεξ σε ενα κεντρικο σημειο στην Αθηνα θα επιζησω, και μπορει να εχω και κερδος ακομη και αν δεν ξερω χριστο απο ρολογια. Αν στο ιδιο μαγαζι βαλω Sinn, Doxa, JLC, PP, και Ζιννεξ με Urwerk εχω μεχρι τα χριστουγεννα ζωη σαν επειχηρηση. Ακομη και αν ειμαι αυθεντια.

Ξερεις τι δειχνει αυτο? πρωτον οτι η αγορα στην ελλαδα απλα ειναι λαθος, και οτι δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι ενημερωμενοι. Ολοι δηλαδη σαν προβατα σε σφαγη. Δευτερον, οτι τον εκαστοτε μαγαζατορα, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις τον ενδιαφερει απλα το κερδος. ΛΑΘΟΣ! Θα επρεπε να τον ενδιαφερει και το κερδος αλλα και ποσο καλα μπορει να εξυπηρετησει τους πελατες του! Και η πραγματικη γνωση αποκταται δυσκολοτερα απο τα χρηματα, πιστεψε με.

Εγω απλα παρεθεσα την εμπειρια μου. Τωρα αν σε χαλασε προβλημα σου! Ασε να σε καθοδηγουν αλλοι....

Δεν χαρακτηρισα κανεναν οπως με χαρακτηρισες εσυ, ουτε επιτεθηκα σε κανεναν οπως το εκανες εσυ.

Ευχαριστω.

Πραγματικα Φιλικα

Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος kostas T

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:42:11 πμ »
Πρωτο ποστ για μενα μετα απο πολλους μηνες που παρακολουθω το φορουμ.
καταρχην ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα μελη του φορουμ που με τοσο μερακι
μεταδιδουν και μοιραζονται γνωσεις και εμπειριες.ανακαλυψα και εγω οπως ο φιλος
elio τα doxa aπo to forum οπως επισης και τα sinn kai ball.ειδα οτι πωλουνται
αρκετα συχνα και μαλλον σε καλες τιμες used apo wus.Θα ηθελε καποιο μελος
του φορουμ να μας πει για την εμπειρια του αν εχει αγορασει used apo wus?
τι πρεπει να προσεξουμε και ποιες οι πιθανες παγιδες?και πληρωνουμε τελωνειο
αν η αγορα γινει απο ιδιωτη με paypal?
Φιλικα
Κωστας

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:51:21 πμ »
κωστα καλως ηλθες!

Για αυτο που ρωτας ο ανθρωπος σου ειναι ο Blackbird. Θα σε ενημερωσει οπως και εμενα για τα παντα. Ειναι ο master των military watches!!!!

Απλα εγω θα σου πω πως αν σου αρεσουν τα Doxa προχωρα αφοβα! Πολυ ποιοτικα, με χαρακτηρα, και σε πολλυ καλες τιμες για αυτο που ειναι! Φαντασου οτι μαζευω και για δευτερο Doxa.... Ειναι εκπληκτικα. (καθολου προκατηλειμενος θα ελεγα,  ;D ;D ;D ;D)

και τα Sinn επισης! Αχ αυτο το full black 757S------ εχω παθει σοκ με αυτο το ρολοι.

Go for it.

ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:05:54 μμ »
Καλώς ήλθες Κώστα. Θα κοιτάξεις το λογαριασμό του πωλητή. Αν είναι παλιός, αν έχει πολλές δημοσιεύσεις, αν έχει επιτυχημένες πωλήσεις. Γενικώς θα ελέγξεις το ιστορικό του για να δεις πόσο αξιόπιστος είναι.
Χωρίς να λείπουν οι κλέφτες η πλειοψηφία των πωλητών του WUS είναι εντάξει.


Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος kostas T

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 08:06:12 πμ »
Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα παιδια.blackbird αν αγορασω απο
ιδιωτη που ειναι εκτος φυσικα Ε.Ε,πληρωνω τελωνειο?

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: DOXA
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:03:37 μμ »
Καλησπερα σε ολους!
Η Doxa ετοιμαζεται να βγαλει το μοντελο 1000τ σε ειδικη εκδοση με βαλβιδα ηλιου σε διαμορφωση searambler.

Υπενθυμιζω πως το 1000Τ ειναι το μοντελο που ισως ανταποκρινεται περισσοτερο στο Doxa SUB του 1967. Ειναι 42.70 χιλιοστα χωρις την κορωνα και εχει τον vintage μπρασελε.

Επισης οι διαμορφωσεις του καντραν ειναι οι εξης

Professional- πορτοκαλι
Sharkhunter-Μαυρο
Divingstar- Κιτρινο
Carribbean-Μπλε

Το Searambler ειναι πιο ιδιαιτερο καθως το καντραν του ειναι ασημι. Κοιταξτε εδω- http://www.doxawatches.com/sub750_searambler.htm. (Δυστυχως το 750 ειναι out of stock)

Ειναι ακομη πιο vintage στο look. Επισης η κασα του θα ειναι λιγο πιο παχια απο του κανονικου 1000τ και θα ειναι σχεδον ιδια με του 300Τ (1967).

Ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton