Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνητα  (Αναγνώστηκε 1394565 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1060 στις: Μάιος 17, 2011, 12:01:26 μμ »
+1 για Giulia, αν προχωρήσει το project όμως!
Είμαι σε αναζήτηση νέου αυτοκινήτου σε κανά 1-1,5 χρόνο και κοιτώ μοντέλα από τώρα.
Ψάχνω για γρήγορο σπορ hatchback ή σπορ κουπε-σεντανοηδές γύρω στις 27000, μαξ 30000 ευρώ.
Καλό στήσιμο, επιδόσεις και άνεση/χώροι για ζευγάρι με νεογέννητο παιδί είναι τα πιο βασικά κριτήρια.

Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρήσει, αν και νωρίς ακόμα:
- Lexus  200h. Μόνο 137 ps και πάνω από 30000 αλλά με κατανάλωση 3,7 λτ γλιτώνω 2000 ευρώ το χρόνο από βενζίνη και άλλα 250-400 από τα τέλη κυκλοφορίας.  Επειδή θέλω κάπου 300 ευρώ το μήνα για βενζίνη με τιμή 1,65, αν η βενζίνη ακριβήνει κι άλλο είναι φαβορί.
- Citroen DS 4 , 1.6 lt 200 ps (δε με χαλάει που την έχουν κάνει λίγο cross over αλλά με χαλάει πολύ που δεν ανήγουν τα πίσω παράθυρα!)
- Mercedes A Class 2012 (καμιά σχέση με την τωρινή)


Uploaded with ImageShack.us
- Opel Astra gtc καλοκαίρι φθινόπωρο 2011 με την προυπόθεση να πείσω σύζηγο ότι ναι μεν το 3θυρο είναι λιγότερο πρακτικό για νεογέννητο αλλά πιο ασφαλές




Uploaded with ImageShack.us

- Αλφα ρομέο gioulia, αν έρθει ποτέ έτσι:


Uploaded with ImageShack.us

Μέχρι στιγμής έχω απορρίψει:
- Volvo s60
- Alfa Romeo Giuletta 1.4 λτ 170 ps (μου αρέσει η DS4 πιο πολύ, ειδικά μέσα)
- Νέα bmw σειρά 1 2012 (που θα είναι δικίνητη, σχεδόν το ίδιο άσχημη με την τωρινή άρα δεν έχει τύχη κόντρα στην νέα Α class)


Υπάρχουν 2 βασικές προκαταλήψεις που μας δυσκολεύουν και δεν ξέρω αν θα ξεπεραστούν ποτέ:
-   Γυναίκα: δεν θέλει μεταχειρισμένο με τίποτα. Εγώ θα θελα πολύ μια bmw 3.20 κουπέ 2-3 ετών  κι ας αλλάζει μοντέλο σύντομα η 3άρα.
-   Ο  υποφαινόμενος: δεν θέλω με τίποτα VAG (εκτός ίσως από α5 μεταχειρισμένο, αλλά και πάλι προτιμώ 3άρα κουπέ)
Είναι νωρίς ακόμα αλλά αν έχει κανείς καμιά ιδέα να ρίξει στο τραπέζι πολύ ευχαρίστως!  Το budget δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί.  Θα είναι το πρώτο μη cabrio μετά από 12 χρόνια (εδώ και αν βάζει βέτο η γυναίκα, ακόμα και για Volvo c70) οπότε όποιο και να διαλέξω χαρούμενος δεν θα είμαι. Ψάχνω λοιπόν το μη χείρον βέλτιστο, δηλαδή κάτι ποιοτικό, με επαρκείς χώρους και με ενδιαφέρον οδηγικά χαρακτηριστικά ..και ας είναι και κλειστό γαμώτο. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 12:06:37 μμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1061 στις: Μάιος 17, 2011, 12:16:15 μμ »
Εαν ειναι στη φωτο αυτη η new A class, τοτε +1 απο εμενα για το αστερι της γερμανιδας...
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1062 στις: Μάιος 17, 2011, 12:38:10 μμ »
έτσι παρουσιάστηκε πριν 2 μήνες η 3θυρη έκδοση στην έκθεση Σανγκάης



Uploaded with ImageShack.us


Είναι νωρίς ακόμα και οι επιλογές πολλές. Σίγουρα θα  έρθουν κι άλλες γι αυτό ζητώ και γνώμες. Επειδή δεν θέλω να παίρνω αυτοκίνητα που μόλις κυκλοφόρησαν λόγω παιδικών ασθενιών, ασχολούμαι από τώρα σιγά σιγά με την αναζήτηση για μοντέλα 2011-12 αν και η αγορά θα γίνει προς τα τέλη του 2012 (εκτός κι αν αλλάξει δραματικά η κατάσταση στη χώρα ως τοτε οπότε όλα πάνε περίπατο)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1063 στις: Μάιος 17, 2011, 02:01:57 μμ »
Οσον αφορα τη νεα σειρα 1 εννοεις προσθιοκινητη (δικινητη).

Κοιταξε και το νεο Α3 (μαλον αρχες 2012) ισως το διαχρονικα καλυτερο αυτοκινητο στην κατηγορια των  premium μικρομεσαιων...
Και με πλαισιο το οποιο απο πλευρας packaging δεχετε ''πρασινες'' τεχνολογιες (ηλεκτροκινητηρα μικρο και ισως μελλοντικα κατι σαν το τωρινο KERS).

Βεβαια οσον αφορα την οδηγικη ευχαριστηση μακρια απο τα πισωκινητα της BMW δεν ξερω αν υπαρχει μελλον (δυστχως η cost-weight effective λυση του προσθιοκινητου τα κατασπαραξε ολα!!!)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1064 στις: Μάιος 17, 2011, 02:20:12 μμ »
Σωστά, προσθιοκίνητη θα είναι, που για BMW ίσως είναι φαγητό χωρίς αλάτι. Μου αρέσουν οι Βαυαροί ακόμα και όταν τα σχέδια του Μπανγκλ δεν άκουγαν και τα καλύτερα σχόλια. Αλλά απ' όσα έχω δει για το νέο άσο σε σχέση με την νέα Α, θα προτιμούσα το αστεράκι.

 
A5 και πασσατ cc φωτεινές εξαιρέσεις του ομίλου, μαζί με το ανεπανάληπτο audi quattro concept του Παρισιού πέρσι. Για λόγους που μπορώ να αναλύσω σε καμια καφεδοσυνάντηση δεν θέλω vag.  :) Αλλά ακόμα απ' ότι έχω δει ως τώρα για το νέο Α3 δε μου άρεσε τίποτα, ούτε το concept α3 sedan που παρουσίασαν.

Γενικά πιστεύω μια τωρινή μεταχειρισμένη 3άρα δίλητρη κουπέ για του χρόνου θα έκανε μια χαρά τη δουλειά της για μας και θα μέναν αρκετά ρέστα από τα 27-30 χιλ για τα τέλη κυκλοφορίας του 2λιτρου ή για κανά ρολογάκι  ;D

Για το θέμα 3θυρου πιστεύω ότι οι όποιες αντιστάσεις θα υπερκεραστούν αλλά για το θέμα "αξιοπιστία μεταχειρισμένου" δεν ξέρω πως μπορώ να ξεκολλήσω ένα γυναικείο μυαλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 02:38:07 μμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1065 στις: Μάιος 17, 2011, 02:22:16 μμ »
Για το θέμα 3θυρου πιστεύω ότι οι όποιες αντιστάσεις θα υπερκεραστούν αλλά για το θέμα "αξιοπιστία μεταχειρισμένου" δεν ξέρω πως μπορώ να ξεκολλήσω ένα γυναικείο μυαλό.

Χα χα,σε νιώθω!!!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1066 στις: Μάιος 17, 2011, 02:41:14 μμ »
Renault Megane RS.
Πύραυλος εδάφους εδάφους.
Δυστυχώς μόνο μεταχειρισμένο κάτω από 30.000.



Άρε που 'σαι Κονάκι με το πυροβόλο σου.


Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1067 στις: Μάιος 17, 2011, 02:42:47 μμ »
Ίσως το τρίθυρο πρέπει να το ξανασκεφτείς Νίκο.
Βάλε -βγάλε-δέσε 2-3 φορές την ημέρα το παιδί όταν γίνει 15+ κιλά δεν είναι εύκολο πράγμα, και ειδικά για την γυναίκα σου. Μπορεί να συμφωνήσει τώρα, αλλά μετά έχεις να φας μεγάλες γκρίνιες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1068 στις: Μάιος 17, 2011, 02:53:43 μμ »
ΒΒ τι μου θύμισες..Θυμάμαι το άγριο Renault σε σταντ κάποιου αεροδρομίου σε κίτρινο χρώμα και το χάζευα πολύ..Πραγματικά μια επιλογή που αξίζει όποιος θέλει hot hatch και δεν την ανέφερα.  Θα το προτιμούσα από Scirocco R και focus Rs, αλλά τόσο σκληροπυρηνικό για οικογενειακό δύσκολο.

Θοδωρή σίγουρα κάποιο με 4 πόρτες έχει περισσότερες πιθανότητες, γι αυτό έχω ξεχωρήσει για αγορά καινούριου 4 πεντάθυρα (lexus 200h, new A class, Citroen ds4 και AR giulia=το μόνο σεντάν) και μόλις 1 τρίπορτo (opel astra gtc). To lexus καθαρά λόγω οικονομίας, εμφανισιακά δε συγκινεί, οδηγικά θα είναι πίσω από τα υπόλοιπα, μπήκε στη short list λόγv κατανάλωσης και εικόνας εσωτερικού (μπορούσα να κλείσω και test drive στην έκθεση αλλά δεν το έκανα) 
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1069 στις: Μάιος 17, 2011, 02:54:47 μμ »
Όταν θα 'ναι 15+ κιλά θα περπατάει μόνο του και θα του λες ανέβα-κατέβα.
Το ζόρι όμως είναι όταν θα κοιμάται.

Έως ενός έτους η μεγάλη την έβγαλε με το τρίθυρο Κλειώ. Από τότε Οκτάβια καραβάν.

Πως το 'πες εκείνο με το κάμπριο; :D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1070 στις: Μάιος 17, 2011, 02:58:48 μμ »
Δυστυχώς το παιδί δεν περιορίζεται σε ένα παιδικό κάθισμα. Θέλει χώρο, πολύ χώρο. Καροτσάκι, παρκοκρέβατο, κάθισμα φαγητού, παιχνίδια, γιογιό, ποδήλατο για να αναφέρω μερικά από τα παρελκόμενά του. Τα στέισον και ειδικά τα πολυμορφικά είναι μονόδρομος, για μένα.

Όλο λοξοκοιτώ στο 5008.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1071 στις: Μάιος 17, 2011, 03:12:23 μμ »
Καλά εσύ είσαι άλλη κατηγορία, έχεις κοπάδι ολόκληρο. Ο Νίκος ακόμη δεν έχει φτάσει στο πρώτο.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1072 στις: Μάιος 17, 2011, 03:45:24 μμ »
.............αλλά για το θέμα "αξιοπιστία μεταχειρισμένου" δεν ξέρω πως μπορώ να ξεκολλήσω ένα γυναικείο μυαλό.

Γι αυτό είμαι εγώ εδώ να σου το πω.

Έχω ένα Octavia 5RS.
Το πήρα 30.000.
Το έχω 3 χρόνια κι έχω κάνει 19.000 χλμ.
Είναι μόνιμα σε κλειστό πάρκινγκ.
Είναι καραχαιδεμενο, όπως και τα ρολόγια μου.
Αυτή την στιγμή δεν πιάνω ούτε 18.000, αν το δώσω.


Βάλε την γυναίκα σου να πληρώσει τις αντίστοιχες 12.000 για το μοντέλο που θέλετε και πάρε καινούργιο !!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1073 στις: Μάιος 17, 2011, 04:18:26 μμ »
Νικόλα,
την μερσεντα ασυζητητι.
Μονο που θα πρεπει να υπολογιζεις αρκετα πανω απο 30.000.
ειχα παει να της ριξω για ματια πριν κανα δυο χρονια και πεφτει πολυ τσεκουρι στην αντιπροσωπεια...
τοσο που σε βλεπω να φευγεις τρεχοντας

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1074 στις: Μάιος 17, 2011, 06:03:36 μμ »
Απ' όσα έχω καταλάβει ως τώρα αλλά και με τη βοήθειά σας:

- Έγκυος σύζηγος, ερχομός παιδιού = bye bye ανοιχτό οποιουδήποτε τύπου  :(
(την πολυτέλεια έξτρα αυτοκίνητου βόλτας δεν μπορώ να την έχω)
- 3 πορτο = πολύ πιθανή μελλοντική γκρίνια παρόλο που αρχικά μπορεί να επιτεχθεί
- ίσως έχω υποεκτιμήσει τη σημαντικότητα του κριτηρίου "χώροι και πρακτικότητα"

Οπότε τι κάνει ένας σχετικά νέος οικογενειάρχης που δεν του αρέσουν ιδιαίτερα σεντάν/station και δεν επιθυμεί 5μετρα θηρία τύπου insignia για την Αθήνα;

Είναι τα 5θυρα μεγαλούτσικα hatchback τύπου giulietta/ds4/lexus 200h μονόδρομος;
Ή θα καταλήξω στο τέλος με κανά μικρό SUV tiguanoειδές επειδή δεν θα φτάνουν οι χώροι, χάνοντας όμως πολλά από την οδηγική ευχαρίστηση;

Ένα καλούτσικα εξοπλισμένο q3 βέβαια θα έχει γύρω στα 37000 ευρω!!  :o
Από τα υπόλοιπα του 2012 μόνο το mazda minagi μου λέει κάτι




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

και από τα υπάρχοντα μόνο η BMW x1


Θεός ο Πάνος για τα 12000! χαχαχα
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1075 στις: Μάιος 17, 2011, 07:06:08 μμ »
ΒΒ new model army.

Χόντα τάπερ. Τρένο, γκάζι, χώροι, ποιότητα.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1076 στις: Μάιος 17, 2011, 08:02:17 μμ »
Τα τριθυρα ξεχασε τα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια το βαλε βγαλε ,ο BB εχει δικιο ,τα πραγματα των παιδιων ειναι απειρα ,θελεις μεγαλο χωρο αποσκευων ,μην σκεφτεσε μονο το νεογενητο ,σκεψου με το καλο και το δευτερο , μακαρι και τριτο παιδι που ισως να κανετε .
Για κυβικα μεινε κατω απο τα 1800 γιατι τα τελη για διλιτρο ειναι κοροιδια .
Αudi Α4 avant 1800 ειναι η προταση μου .Κατι παραπανω απο 30000 αλλα αυτοκινητο δεν παιρνεις καθε μερα και η υπερβαση δεν ειναι μεγαλη.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1077 στις: Μάιος 17, 2011, 10:25:47 μμ »
Τα τριθυρα ξεχασε τα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια το βαλε βγαλε ,ο BB εχει δικιο ,τα πραγματα των παιδιων ειναι απειρα ,θελεις μεγαλο χωρο αποσκευων ,μην σκεφτεσε μονο το νεογενητο ,σκεψου με το καλο και το δευτερο , μακαρι και τριτο παιδι που ισως να κανετε .
Για κυβικα μεινε κατω απο τα 1800 γιατι τα τελη για διλιτρο ειναι κοροιδια .
Αudi Α4 avant 1800 ειναι η προταση μου .Κατι παραπανω απο 30000 αλλα αυτοκινητο δεν παιρνεις καθε μερα και η υπερβαση δεν ειναι μεγαλη.

πρακτικο το avant αλλα τα station ειναι μια παρεξηγημενη κατηγορια στην ελλαδα.
συνέπεια αυτού το να το παντρευεσαι...
καλυτερα σε αυτα τα λεφτα ενα tiguan 1400 με 150 αλογακια.
υστερει σε χωρο αποσκευων αλλα υπαρχουν τροποι να βολευτεις

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1078 στις: Μάιος 17, 2011, 10:29:51 μμ »
υστερει σε χωρο αποσκευων αλλα υπαρχουν τροποι να βολευτεις


Tα στέλνεις με μεταφορική.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνητα
« Απάντηση #1079 στις: Μάιος 17, 2011, 10:35:11 μμ »
υστερει σε χωρο αποσκευων αλλα υπαρχουν τροποι να βολευτεις


Tα στέλνεις με μεταφορική.

 :dielaughing: υπερβολές...