Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365839 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3460 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:32:57 μμ »

Σε ρωτάω να μου πεις ποια επιστήμη. Μια που να λέει αυτό που είπες όπως το είπες. Δεν ισχύει πάρα μόνο στη θρησκεία. Επιστημονικά είναι ανυποστατο

Επισης δεν είπα ότι θα πρέπει να ντρέπεσαι για την ηθική σου. Κάθε άλλο. Είπα ότι θα πρέπει να είσαι περήφανος για αυτή και σου αρκεί σαν επιχείρημα. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις αν επιτυχώς άλλο.

Θοδωρη,τις κουμπαρες παιζουμε;
Πες μου εσυ να σου πω εγω και τα σχετικα;
Οπως ειπα τι;
Οτι από αρχής κόσμου υπαρχει και ειναι σταθερη και επιλεγμενη απο τη φυση ως αρμονικοτερη η δυαδικη σχέση αρσενικού -θηλυκου;
Eιναι ανυποστατο αυτο;
Ποια επιστημη εχει αλλη αποψη;
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3461 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:35:14 μμ »
Να δω πως θ' απαντήσεις τώρα Θοδωρή...

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3462 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:35:58 μμ »
. Τόσο που θες να πεις την τελευταία κουβέντα βλέπω... >:(

Να δω πως θ' απαντήσεις τώρα Θοδωρή...

Eδω καταλαβαινω οτι πρεπει να σταματησω να γραφω,γιατι ξεφευγεις και δεν ειναι καλο αυτο.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3463 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:39:59 μμ »
Όχι γιατί έχει μ....., αλλά γιατί μπορεί να ενσαρκώσει στα μάτια του παιδιού τον κοινωνικό ρόλο της ΓΥΝΑΙΚΑΣ, κάτι απολύτως απαραίτητο για την φυσιολογική ανάπτυξή του.

Σπύρο σ' αυτό θα διαφωνήσουν πολλοί. Από τους Σπαρτιάτες μέχρι τα σύγχρονα στρατιωτικά σχολεία. Σε όλους αυτούς το κοινό είναι η ανατροφή μέσα σε μια κλειστή ομάδα αγοριών εσώκλειστα με κύριο σκοπό τη στρατιωτική εκπαίδευση. Και με την αυτόβουλη απόφαση των βιολογικών γονέων.
Μάνα-γυναίκα μόνο για το σαββατοκύριακο.
Λίγο άκυρο δεν ειναι αυτο? Στην αρχαία Σπάρτη τα παιδιά μεχρι τα 7 τους ηταν με τη μάνα τους..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2016, 09:47:22 μμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3464 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:41:15 μμ »
Eδω καταλαβαινω οτι πρεπει να σταματησω να γραφω,γιατι ξεφευγεις και δεν ειναι καλο αυτο.

Τι εκνευρίζεσαι βρε χαζέ; Τρολλάρω και τσιμπάς;;

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3465 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:43:42 μμ »
Θοδωρη,τις κουμπαρες παιζουμε;
Πες μου εσυ να σου πω εγω και τα σχετικα;
Οπως ειπα τι;
Οτι από αρχής κόσμου υπαρχει και ειναι σταθερη και επιλεγμενη απο τη φυση ως αρμονικοτερη η δυαδικη σχέση αρσενικού -θηλυκου;
Eιναι ανυποστατο αυτο;
Ποια επιστημη εχει αλλη αποψη;

Ναι είναι ανυποστατο. Η φύση δεν κάνει σχέσεις. Κάνει αναπαραγωγικη διαδικασία. Εσύ μιλάς για σχέση. Δεν υπάρχει. Υπήρχαν φυλές με πολλές γυναίκες ανά άντρα, κοινοβιακες, τα παιδιά τα μεγαλωναν όλοι μαζί στη φυλή.

Είναι πραγματικά παράξενο το  να αποδίδεται στη φύση μια καθαρά ανθρώπινη επιλογή που δεν είναι καν σταθερή μέσα στους αιώνες της ανθρώπινης ύπαρξης.

Το μόνο σταθερό είναι η ανάγκη θυληκου και αρσενικού για να γεννηθεί ένα παιδί. Όχι η σχέση μεταξύ τους για να συμβεί αυτό, ούτε το ότι αυτό είναι η αναγκαία δομή της οικογένειας.

Ο άνθρωπος βάζει κανόνες στη φύση. Κοινωνικούς κανόνες ανάλογα με την εποχή και τις αντιλήψεις. Η φύση για παράδειγμα δεν έχει βάλει κάνα περιορισμό στην αιμομιξια. Δεν την καταλαβαίνει. Την επιτρέπει, την αγνοεί. Ο άνθρωπος έρχεται ορθοτατα και την απαγορεύει. Βέβαια στην ιστορία υπήρξαν εποχές που γινόταν ακόμη και μέσα σε βασιλικους οίκους αναγκαστικά. Μην αποδιδουμε στη φύση τις επιλογές του ανθρώπου για την κοινωνική δομή του.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3466 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:49:03 μμ »
Είχα την αίσθηση πως στην αρχαία Σπάρτη τα παιδιά μεχρι τα 7 τους ηταν με τη μάνα τους..για τα σύγχρονα στρατιωτικά σχόλια δεν γνωρίζω αν πηγαίνουν απο βρέφη για να εκφράσω άποψη.

Στα 7 δεν παύανε να είναι παιδιά για την Σπάρτη. Απλά αλλάζανε οικογένεια. Απ' το σπίτι στο στρατώνα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3467 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:53:42 μμ »


Περί ανέμων και υδάτων.


Προ μηνός, στο Ζάγκρεμπ, ξενοδοχείο Esplanade, αίθουσα Istanbul...








Τα έχω κόψει αυτά, αλλιώς, δεν θέλετε να ξέρετε τι έγινε....

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3468 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:56:22 μμ »
Στα 7 δεν παύανε να είναι παιδιά για την Σπάρτη. Απλά αλλάζανε οικογένεια. Απ' το σπίτι στο στρατώνα.
Προλαβες να κανεις την παράθεση πριν αλλάξω το μήνυμα μου γιατί δε μου αρεσε το ύφος μου μετα που το ξαναείδα... :)
Το θέμα ειναι οτι μεχρι τα 7 ένα παιδι έχει διαμορφώσει πολύ μεγάλο κομμάτι του χαρακτήρα του και ακόμα και στη Σπάρτη που ειναι ακραίο παράδειγμα το παιδί μεχρι αυτή την ηλικία το ανέτρεφε γυναίκα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3469 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:57:07 μμ »
Αν βρει χρονο καποιος ας ριξει μια ματια. Η γραφουσα ειναι παιδι που εχει μεγαλωσει σε μια τετοια οικογενεια.

http://www.briefingnews.gr/kosmos/paidi-gkei-gonion-proeidopoiei
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3470 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:08:54 πμ »
Καθόλου ακραίο. Σε πολλές αναπτυγμένες δυτικές χώρες όπως στις ΗΠΑ και τη Μ. Βρετανία υπάρχουν εσώκλειστα στρατιωτικά σχολεία για αγόρια, συνήθως από 11 ετών αν και υπάρχουν σχολεία που δέχονται από 8 χρονών και κάποια από 5 χρονών.

Κι ένα ωραίο πρωινό τέρμα η γυναίκα μαμά...
- Από σήμερα μαμά είμαι εγώ, ο επιλοχίας, ψαρούκλα.

Κάθε κοινωνία κι εποχή ορίζει τον δικό της τρόπο, το δικό της ήθος. Κάποτε δεν μπορούσαν να διανοηθούν το γάμο μεταξύ μαύρου και λευκής, Ισραηλινής και Παλαιστίνιας, μουσουλμάνου και χριστιανής, Ελληνίδας και Τούρκου, πλούσιας και φτωχού, ευγενούς και δούλας, βαζέλας και γαύρου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3471 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:16:36 πμ »
Λοιπόν θα σας αναπτύξω μία απίστευτη ιδέα που μου ήρθε τελευταία, συζητώντας σε μία παρέα (όπως εδώ καλή ώρα, αλλά live όχι ιντερνετικώς) για το θέμα.

Πρώτα απ΄όλα ό,τι απαντάται στη φύση, αυτόματα δεν μπορεί να μην είναι "φυσιολογικό". Αυτό θα ήταν αντίφαση από μόνο του. Η ομοφυλοφιλία σαφώς και απαντάται στη φύση, ως εκ τούτου είναι φυσιολογική ερωτική συμπεριφορά. Το εάν είναι κοινωνικώς αποδεκτή ή όχι, είναι άλλη ιστορία.
Και η βία φυσιολογική είναι, αλλά όχι κοινωνικώς αποδεκτή. Πλην της προσχεδιασμένης βίας, βλ. πόλεμο, η οποία είναι παντελώς μη φυσιολογική. Κανένα άλλο είδος στη φύση δεν έχει παραδείγματα συμπεριφοράς που να πλησιάζουν, έστω και λίγο, στον πόλεμο.
Από την άλλη, η τεχνητή γονιμοποίηση (για παράδειγμα) σαφώς και δεν είναι φυσιολογική. Είναι τεχνητή, το λέει και η λέξη. Είναι όμως κοινωνικώς αποδεκτή πρακτική.
Αυτά για ζέσταμα, δεν έχω αναπτύξει ακόμα τη θεωρία μου...

Και ένα break, περί γάμου και μονογαμίας. Σαφώς και είναι κάτι που αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση και έχει προκύψει από την ανάγκη για συγκεκριμένες κοινωνικές δομές. Το ότι το "κέρατο" πήγαινε και πηγαίνει "σύννεφο" είναι γνωστό. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Δεν έχουν άλλωστε όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντιμετώπιση ως προς το sex, ούτε για όλους είναι εξίσου σημαντικός παράγοντας στη ζωή τους.
Πάει και αυτό.

Και τώρα ή στιγμή όπου κάνω τον εξής συλλογισμό και κρίνετε τον όπως θέλετε:
Η φύση δεν παίζει ζάρια. Πάντα αναπτύσσει τους μηχανισμούς της. Όταν φυσικά "κινείται" αυτόνομα και όχι όταν βιάζεται κατ΄εξακολούθηση από τον άνθρωπο.
Γιατί λοιπόν η ομοφυλοφιλία να μην είναι ένας "αμυντικός" μηχανισμός της φύσης προκειμένου να "ελέγξει" τον υπερπληθυσμό των ειδών;
Και για να το κάνω πιο σαφές:

(1)
Έστω πληθυσμός (οποιουδήποτε είδους) 100: 50 αρσενικά και 50 θηλυκά μέλη.
Άπαντα τα μέλη είναι ετεροφυλόφιλα.
Τα μέλη "ζευγαρώνουν" ανά δύο.
Έστω 10 στείρα μέλη.
Ελάχιστος αριθμός απογόνων: 45 εάν από κάθε ζεύγος έχουμε τουλάχιστον 1 απόγονο.
Σε είδη φυσικά που το κάθε θηλυκό γεννάει π.χ 10 μωρά, έχουμε ελάχιστο αριθμό απογόνων 450...

(2)
Έστω πληθυσμός (οποιουδήποτε είδους) 100: 50 αρσενικά και 50 θηλυκά μέλη.
90 μέλη ετερόφυλόφιλα, 10 μέλη ομοφυλόφιλα (άρα και δεν μπορούν να παράγουν απογόνους).
Τα στείρα μέλη σταθερά 10.
Είμαστε ήδη στα 80 μέλη με δυνατότητα τεκνοποίησης.
Άρα ελάχιστος αριθμός απογόνων 40.
Στο παράδειγμα είδους με 10 μωρά, είμαστε στους 400 απογόνους.

Ήδη έχουμε ένα βιολογικό control γεννήσεων της τάξεως του 12.5%...

Think about it. Νομίζω ότι θα είναι η επόμενη μελέτη (εάν δεν έχει ήδη γίνει και το αγνοώ...)
 ;)

Κατά τ΄άλλα, προσωπικά θεωρώ ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική ερωτική συμπεριφορά. Το εάν έχουμε ή όχι πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, είναι άλλη συζήτηση. Προσωπικά έχω συναντήσει ομοφυλόφιλους σε παρέα που είναι μία χαρά τύποι και ομοφυλόφιλους που θέλω να τους κλωτσήσω. Αυτό βέβαια μου συμβαίνει και με τουςετεροφυλόφιλους :lol: θέλω να πω το θέμα (για εμένα) δεν είναι οι ερωτικές προτιμήσεις του άλλου, αλλά ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του.

Δεχόμενος φυσικά την ομοφυλοφιλία ως φυσιολογική, σχεδόν αυτόματα δε δέχομαι την υϊοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, καθώς σαφώς και δεν είναι φυσιολογική. Φυσιολογική με τον δικό μου "ορισμό".
Το δε επιχείρημα περί παιδιών που μεγαλώνουν σε χάλια συνθήκες από ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, έναντι παιδιών που μεγαλώνουν με αγάπη από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, είναι επιχείρημα της συμφοράς. Από μικρός στο Φυσικό, είχα μάθει να μη συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα μόνο μεταξύ παρεμφερών συνθηκών...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2016, 12:27:00 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3472 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:28:28 πμ »
Άγγελε, η θεωρία σου έχει αποτελέσει αντικείμενο μελέτης (τουλάχιστον) ενός βιολόγου, το βιβλίο του οποίου έχω στο γραφείο.
Θα σου πω αύριο, όνομα και τίτλο. ;)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3473 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:32:05 πμ »
Άγγελε, η θεωρία σου έχει αποτελέσει αντικείμενο μελέτης (τουλάχιστον) ενός βιολόγου, το βιβλίο του οποίου έχω στο γραφείο.
Θα σου πω αύριο, όνομα και τίτλο. ;)

Το αγνούσα παντελώς. Μου ήρθε φλασιά μιλώντας με κάτι φίλους.
Προσωπικά (ως σπαστικός φυσικός που είμαι) πιστεύω ότι σχεδόν για τα πάντα υπάρχει μία -συνήθως- απλή εξήγηση...
Αν το βρεις το βιβλιό, πες μου ! Να δω ποιός είναι ο βιολόγος. Αν είναι πλούσιος και διάσημος, μπορεί να είναι ο πραγματικός βιολογικός μου πατέρας και αξίζει να το ψάξω :lol:

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3474 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:50:42 πμ »
Άγγελε,
Είναι βιβλίο που (και αυτό) το έχω διαβάσει προ αμνημονεύτων ετών, αλλά δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει όνομα και τίτλο.
Πραγματεύεται το γεγονός του θανάτου, από την πλευρά της Βιολογίας.
Ανάμεσα στα άλλα που εξετάζει, είναι και η τυχόν "πρόβλεψη" από τη Φύση της ομοφυλοφιλίας υπό το πρίσμα μιας θεωρίας παρόμοιας με αυτή που ανέπτυξες.
Δηλαδή, είτε ως ενός "φυσιολογικού" τρόπου ελέγχου των γεννήσεων, είτε ως τρόπου δημιουργίας μιας εφεδρείας οιονεί "γονέων" που θα αναλάβουν την ανατροφή νέων μελών σε περίπτωση απώλειας των φυσικών γονέων.
Σύμφωνα με τον συγγραφέα, κάτι τέτοιο συμβαίνει ευρέως στη φύση, από την οποία και αντλεί πολλά σχετικά παραδείγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2016, 07:51:26 πμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3475 στις: Μάρτιος 07, 2016, 01:44:25 πμ »
Πρώτα απ΄όλα ό,τι απαντάται στη φύση, αυτόματα δεν μπορεί να μην είναι "φυσιολογικό". Αυτό θα ήταν αντίφαση από μόνο του.

Διαφωνώ κάθετα με αυτό (φυσιολογικο = αυτό που έχει παρατηρηθεί) αλλά για να μην ξεφύγουμε απ'το θέμα το ας το αφήσουμε προς το παρών.

Παράθεση
Η ομοφυλοφιλία σαφώς και απαντάται στη φύση....

Αυτό είναι μια υπόθεση που κανένας επιστήμονας δεν έχει καταφέρει να αποδείξει μέχρι σήμερα. Όλοι στις ερευνές τους έχουν μελετήσει καταστάσεις των ζώων που αλληλεπιδρούν με ζώα του ίδιου ή αντιθετου φύλου αλλα δεν έχουν ενδείξεις πώς αυτές οι συμπεριφορές καθορίζουν τις αναπαραγωγικές διαδικασίες του κάθε είδους. Ακόμη και η ορολογία που χρησιμοποιείται αναλόγως την αλληλεπίδραση είναι διαφορετική, interoperability my ass.

Αρα το επιχείρημα σου για "μηχανισμούς" της φύσης ώστε να υπάρχει ισορροπία ή οτιδήποτε αλλο δεν μπορεί να αποδειχθεί ούτε μαθηματικά ούτε πειραματικά. Μήπως τότε αυτοι οι "μηχανισμοί" της φύσης δεν είναι φυσιολογικοι; :)


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3476 στις: Μάρτιος 07, 2016, 07:25:28 πμ »
Λοιπόν θα σας αναπτύξω μία απίστευτη ιδέα που μου ήρθε τελευταία, συζητώντας σε μία παρέα (όπως εδώ καλή ώρα, αλλά live όχι ιντερνετικώς) για το θέμα.

Πρώτα απ΄όλα ό,τι απαντάται στη φύση, αυτόματα δεν μπορεί να μην είναι "φυσιολογικό". Αυτό θα ήταν αντίφαση από μόνο του. Η ομοφυλοφιλία σαφώς και απαντάται στη φύση, ως εκ τούτου είναι φυσιολογική ερωτική συμπεριφορά. Το εάν είναι κοινωνικώς αποδεκτή ή όχι, είναι άλλη ιστορία.
Και η βία φυσιολογική είναι, αλλά όχι κοινωνικώς αποδεκτή. Πλην της προσχεδιασμένης βίας, βλ. πόλεμο, η οποία είναι παντελώς μη φυσιολογική. Κανένα άλλο είδος στη φύση δεν έχει παραδείγματα συμπεριφοράς που να πλησιάζουν, έστω και λίγο, στον πόλεμο.
Από την άλλη, η τεχνητή γονιμοποίηση (για παράδειγμα) σαφώς και δεν είναι φυσιολογική. Είναι τεχνητή, το λέει και η λέξη. Είναι όμως κοινωνικώς αποδεκτή πρακτική.
Αυτά για ζέσταμα, δεν έχω αναπτύξει ακόμα τη θεωρία μου...

Και ένα break, περί γάμου και μονογαμίας. Σαφώς και είναι κάτι που αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση και έχει προκύψει από την ανάγκη για συγκεκριμένες κοινωνικές δομές. Το ότι το "κέρατο" πήγαινε και πηγαίνει "σύννεφο" είναι γνωστό. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Δεν έχουν άλλωστε όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντιμετώπιση ως προς το sex, ούτε για όλους είναι εξίσου σημαντικός παράγοντας στη ζωή τους.
Πάει και αυτό.

Και τώρα ή στιγμή όπου κάνω τον εξής συλλογισμό και κρίνετε τον όπως θέλετε:
Η φύση δεν παίζει ζάρια. Πάντα αναπτύσσει τους μηχανισμούς της. Όταν φυσικά "κινείται" αυτόνομα και όχι όταν βιάζεται κατ΄εξακολούθηση από τον άνθρωπο.
Γιατί λοιπόν η ομοφυλοφιλία να μην είναι ένας "αμυντικός" μηχανισμός της φύσης προκειμένου να "ελέγξει" τον υπερπληθυσμό των ειδών;
Και για να το κάνω πιο σαφές:

(1)
Έστω πληθυσμός (οποιουδήποτε είδους) 100: 50 αρσενικά και 50 θηλυκά μέλη.
Άπαντα τα μέλη είναι ετεροφυλόφιλα.
Τα μέλη "ζευγαρώνουν" ανά δύο.
Έστω 10 στείρα μέλη.
Ελάχιστος αριθμός απογόνων: 45 εάν από κάθε ζεύγος έχουμε τουλάχιστον 1 απόγονο.
Σε είδη φυσικά που το κάθε θηλυκό γεννάει π.χ 10 μωρά, έχουμε ελάχιστο αριθμό απογόνων 450...

(2)
Έστω πληθυσμός (οποιουδήποτε είδους) 100: 50 αρσενικά και 50 θηλυκά μέλη.
90 μέλη ετερόφυλόφιλα, 10 μέλη ομοφυλόφιλα (άρα και δεν μπορούν να παράγουν απογόνους).
Τα στείρα μέλη σταθερά 10.
Είμαστε ήδη στα 80 μέλη με δυνατότητα τεκνοποίησης.
Άρα ελάχιστος αριθμός απογόνων 40.
Στο παράδειγμα είδους με 10 μωρά, είμαστε στους 400 απογόνους.

Ήδη έχουμε ένα βιολογικό control γεννήσεων της τάξεως του 12.5%...

Think about it. Νομίζω ότι θα είναι η επόμενη μελέτη (εάν δεν έχει ήδη γίνει και το αγνοώ...)
 ;)

Κατά τ΄άλλα, προσωπικά θεωρώ ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική ερωτική συμπεριφορά. Το εάν έχουμε ή όχι πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, είναι άλλη συζήτηση. Προσωπικά έχω συναντήσει ομοφυλόφιλους σε παρέα που είναι μία χαρά τύποι και ομοφυλόφιλους που θέλω να τους κλωτσήσω. Αυτό βέβαια μου συμβαίνει και με τουςετεροφυλόφιλους :lol: θέλω να πω το θέμα (για εμένα) δεν είναι οι ερωτικές προτιμήσεις του άλλου, αλλά ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του.

Δεχόμενος φυσικά την ομοφυλοφιλία ως φυσιολογική, σχεδόν αυτόματα δε δέχομαι την υϊοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, καθώς σαφώς και δεν είναι φυσιολογική. Φυσιολογική με τον δικό μου "ορισμό".
Το δε επιχείρημα περί παιδιών που μεγαλώνουν σε χάλια συνθήκες από ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, έναντι παιδιών που μεγαλώνουν με αγάπη από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, είναι επιχείρημα της συμφοράς. Από μικρός στο Φυσικό, είχα μάθει να μη συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα μόνο μεταξύ παρεμφερών συνθηκών...
Εξίσου και περισσότερο μη φυσιολογική είναι και η μονογαμια. Από πλευράς φύσης η μονογαμια είναι εντελώς μη φυσική. Γιατί την επέβαλε ο άνθρωπος;
Γαυρος οπαδος....


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3478 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:12:42 πμ »
http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5246:xnoydoti-agapi-16-eidi-zoon-poy-agapoynto-tairi-toys-gia-panta&catid=35:generalnews&Itemid=67


Παράθεση
Σύμφωνα με τον Εθνογραφικό άτλαντα του George P. Murdock, που κατέγραψε τη συζυγική σύνθεση 1231 κοινωνιών από τη δεκαετία του 1960 έως το 1980, οι 186 από αυτές ήταν μονογαμικές, οι 453 ήταν περιστασιακά πολυγυνικές (ένας άντρας με πολλές γυναίκες), οι 583 εφάρμοζαν πολυγυνία πιο εκτενώς και 4 είχαν πολυανδρία (μία γυναίκα με πολλούς άντρες).


επισης συμφωνα με μελετες σε ολα τα θηλαστικα μονο το 3-5% εμφανίζει μονογαμια
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #3479 στις: Μάρτιος 07, 2016, 08:18:56 πμ »
Πιο αφύσικη κατάσταση στον άνθρωπο από τη μονογαμία δεν υπάρχει.
Ανεξαρτήτως φύλου.
Ειλικρινά, θεωρώ την μονογαμία στον άνθρωπο, ακατανόητη.
Δηλαδή, ένα αγόρι και ένα κορίτσι να συναντηθούν στην αρχή της ερωτικής τους ζωής και να παραμείνουν μαζί μέχρι τον θάνατο, μου φαίνεται σαν αρρώστια και σαν αναπηρία.  :nosmile:

Όλα τα άλλα, είναι φυσιολογικά.