Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365872 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1660 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:25:58 πμ »

Mαλλον δεν καταλαβες το πνευμα μου Αγγελε!!!
Λοιπον,κατ αρχην πιστευω πως το δημοψηφισμα ειναι εντελως ατοπο!!!!
To δημοψηφισμα θα μπορουσε να ειναι η πλέον δημοκρατική διαδικασία για καποιες αποφάσεις,οταν ο πολιτης ειναι σε θεση να μπορει να εχει τεκμηριωμενη αποψη.
Δημοκρατια δεν ειναι να καλειται να αποφασισει ο πολιτης,για θεματα που δεν γνωριζει τι πρεπει να γινει,που δεν καταλαβαινει και ουτε ειναι υποχρεωμενος στην τελικη,απλα και μονο για να μην εχουν αυτοι που πρεπει το βαρος της αποφασης.
Και για να σου πω την αληθεια,καθολου δεν αισθανομαι μειονεκτικα που καταλαβαινω οτι δεν πρεπει η γνωμη μου να εχει βαρυνουσα σημασια,οπως αλλωστε και των περισσοτερων,ασχετως αν ολοι την εχουν δει οικονομολογοι.
Οπως στη δουλεια μου δεν ζηταω τη βοηθεια του κοινου για να θεραπευσω καποιον,οπως ο καπετανιος εν μεσω τρικυμιας δεν φωναζει τους επιβατες να του πουν τη γνωμη τους τι πρεπει να κανει για να σωθουν,ετσι και οι κυβερνωντες εξελεγησαν για να καθοδηγησουν τη χωρα οπως νομιζουν οτι πρεπει και μετα θα κριθουν για την αποφαση τους,οπως κρινομαστε ολοι καθημερινα.
Γι αυτο πληρωνουμε τοσους υπουργους καθηγηταραδες οικονομολογους,για αυτο ειναι αυτοι στην κυβερνηση.Αν θεωρεις οτι η μεταθεση των ευθυνων τους στην πεθερα μου στο Αγρινιο,σε μενα,στο γιο μου,στους φιλους μου,σε ολους μας ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ,ειναι δημοκρατια,οκ,δεν εχω να πω τιποτα.
Βεβαια περαν αυτου,το συγκεκριμενο ψηφοδελτιο ειναι επιεικως αστειο,χειροτερο απο του Σαρτζετακη ;) (για μας τους παλιοτερους!!!)
Οσον αφορα τα media,δεν με ακουμπουν καθολου,δεν με ενδιαφερει τι λενε και τι κανουν,ειδικα οταν με τη συμπεριφορα τους εκλεγμενες θεσμικες αρχοντισες φροντιζουν να τα κανουν συμπαθη στα ματια μας.

Και σταματω να γραφω επειδη ο φιλος μου ο coralodirectoras μπηκε να ηρεμησει και τον στενοχωρουμε.
Αντε Μητσαρα να πιουμε κανενα κρασακι να ερθουμε στα ισα μας!!! :cheers:

Με μπέρδεψες...
Νομίζω ότι αυτά που γράφεις, είναι πολύ κοντά σε αυτά που έγραψα !!!
ΟεΟ :lol:


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1661 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:26:47 πμ »
1. Τα δημοψηφίσματα όσο δημοκρατικά μέσα και αν είναι, θα πρέπει όχι απλά να αποφεύγονται αλλά να απαγορεύονται κιόλας όταν αυτό που καλείται ο λαός να κρίνει είναι τελείως εκτός της ικανότητας του.

Σοφότατα εξάλλου αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος είχε πει ότι δεν έχει σημασία η γνώμη των πολλών αλλά των επαιόντων.

2. Το συγκεκριμένο δημοψήφισμα αποτελεί πραγματική ντροπή για τον συντάκτη του γιατί αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία με το ΟΧΙ να έιναι πάνω από το ΝΑΙ. Το αμέσως επόμενο θα ήταν να μην υπάρχει το ΝΑΙ ή να είναι γραμμένο  κάπως έτσι

ΟΧΙ

ναι

3. Περισσότερο νόημα θα είχε (λέμε τώρα) να ρωτούσαν αν θέλουμε να γυρίσουμε στην δραχμή, όπου ξεκάθαρα ο καθένας θα μπορούσε να ζυγίσει τα υπέρ και κατά και να αποφασίσει.

4. Πιστεύω ότι είναι ντροπή να θέλεις να λέγεσαι πρωθυπουργός και 5 μήνες μετά τις εκλογές που είπες ότι πήρες το μήνυμα να ψάχνεις να μεταθέσεις τις ευθύνες σου στον λαό. Τι είδους ηγέτης μπορεί να είναι αυτός ο άνθρωπος δεν ξέρω.

Αλλά τι να λέμε τώρα. Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που υποσχέθηκε να κάνει προεκλογικά που να τήρησε. ΤΙΠΟΤΑ

5. Είναι ντροπή την ώρα που δεν κάνεις τίποτα απολύτως για να προφυλάξεις και να ανακουφίσεις τον πληγωμένο ιδιωτικό τομέα (απεναντίας τιμωρείς την επιχειρηματικότητα) και ενώ βρίσκεσαι σε σκληρές διαπραγματεύσεις συζητώντας για πολύ σκληρά μέτρα, να προσλαμβάνεις 3000+ συμβασιούχες καθαρίστριες απλά για να τις κουνάς σαν σημαία.
Είναι ντροπή την ημέρα που επιβάλλεις (ή αναγκάζεσαι να επιβάλλεις λόγω Ντράγκι) capital controls να ανοίγεις την ΕΡΤ3.
Είναι ντροπη να διορίζεις τον γκόμενο σου κεφαλή της ΕΥΔΑΠ.

Δυστυχώς μπορώ να φτιάξω σεντόνι με τι άλλο αποτελεί ντροπή για μια αριστερή (λέμε τώρα) κυβέρνηση.

Δυστυχώς και μακάρι να πέσω έξω, η ιστορία θα γράψει με πολύ μελανά γράμματα την πρώτη αριστερή κυβέρνηση και τον Τσίπρα. Με μελανότερα και από εκείνα των πραγματικών υπαιτίων της καταστροφής της χώρας από το 81 μέχρι σήμερα. Αυτούς που ήταν υπεύθυνοι για το χρέος της χώρας, για την προσφυγή μας στο ΔΝΤ, για την μετατροπή του ελληνικού χρέους από ιδιωτικό σε δημόσιο και μάλιστα σε αγλικό δίκαιο και όχι ελληνικό, για την φτωχοποίηση των Ελλήνων, για την εκτίναξη της ανεργίας, για τις χιλιάδες αυτοκτονίες και την παντελή έλλειψη ελπίδας.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1662 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:42:31 πμ »


















Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1663 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:49:08 πμ »
Μένω άφωνος με αυτά που διαβάζω (αν και δεν περίμενα τίποτα καλύτερο!!!!). Δυστυχώς οι περισσότεροι μένουν περιχαρακωμένοι πίσω από απόψεις που τους τις "περνάνε" (όχι αμισθί βέβαια) διάφοροι επαίοντες δημοσιογράφοι και "αναλυτές".
Κλείστε τις τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα ΤΕΛΕΙΩΣ. Διαβάστε τα πάντα (αρκεί να είναι ενυπόγραφα και όχι troll του internet). Πριν κατασταλάξετε σε μια απόφαση ξαναδιαβάστε την τελευταία πιο ισχυρή κριτική αλλά και την πιο υποστηρικτική άποψη. Μην μιλάτε με εμπάθεια σε ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από την δική σας.
Το ιδανικό θα ήταν να διαβάζαμε όλοι μας την ιστορία για να δούμε πως επαναλαμβάνεται με μαθηματική ακρίβεια (σε Ελλάδα - Βαλκάνια - Ευρώπη και Κόσμο.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1664 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:57:02 πμ »
Μένω άφωνος με αυτά που διαβάζω (αν και δεν περίμενα τίποτα καλύτερο!!!!). Δυστυχώς οι περισσότεροι μένουν περιχαρακωμένοι πίσω από απόψεις που τους τις "περνάνε" (όχι αμισθί βέβαια) διάφοροι επαίοντες δημοσιογράφοι και "αναλυτές".
Κλείστε τις τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα ΤΕΛΕΙΩΣ. Διαβάστε τα πάντα (αρκεί να είναι ενυπόγραφα και όχι troll του internet). Πριν κατασταλάξετε σε μια απόφαση ξαναδιαβάστε την τελευταία πιο ισχυρή κριτική αλλά και την πιο υποστηρικτική άποψη. Μην μιλάτε με εμπάθεια σε ανθρώπους που έχουν διαφορετική άποψη από την δική σας.
Το ιδανικό θα ήταν να διαβάζαμε όλοι μας την ιστορία για να δούμε πως επαναλαμβάνεται με μαθηματική ακρίβεια (σε Ελλάδα - Βαλκάνια - Ευρώπη και Κόσμο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Χαριλαε εχεις δικιο στο σχολειο ποτε δεν διαβαζα ιστορια οταν τελειωσα το σχολειο επεσα με τα μουτρα... εγω βλεπω το παρακατω να ξαναγινετε αλλα σε συγχρονη κοινωνια... παραπληροφορηση στο φουλ... ακομα και τους ξενους να λενε τι πρεπει να κανεις και τι οχι... και τα λενε λαοι σαν την Σλοβακια ( 1938, όταν η Σλοβακία έγινε χωριστό κράτος που ελεγχόταν από τη ναζιστική Γερμανία )

και ενα απο την δικια μας ιστορια...

Βλέποντας λοιπόν τις θυσίες των υπόδουλων Ελλήνων να πηγαίνουν χαμένες από τη μάστιγα των «προσκυνημένων», αντέτεινε το ιστορικό σήμερα «φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους», δίνοντας έτσι μια νέα δυναμική στη σχεδόν ετοιμοθάνατη εξέγερση.

Και βέβαια στην τρομοκρατία του Ιμπραήμ ανταπάντησε με μια δίχως προηγούμενο ελληνική τρομοκρατία: σε όλο τον Μοριά, από άκρη σε άκρη, οι πρωτεργάτες του προσκυνήματος συλλαμβάνονταν και εκτελούνταν και στις πλατείες των χωριών οι απαγχονισμένοι συνεργάτες του εχθρού έφεραν τον τρόμο και την απαραίτητη πειθώ στους διστακτικούς κατοίκους, ώστε να λάβουν πολύ σοβαρά υπόψη τους τις απειλητικές προειδοποιήσεις του αντάρτη στρατηγού.

Αυτός και πολλά ακόμα ήταν ο πεφωτισμένος οπλαρχηγός Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο οποίος μόνο όταν ανακατεύτηκε με την πολιτική φάνηκε να χάνει τα νερά του. Κι έτσι πολύ γρήγορα κατάλαβε ότι η διπλωματία δεν ήταν γι’ αυτόν και επέστρεψε στα άρματά του, χαρίζοντας τελικά την ελευθερία σε ένα ολόκληρο έθνος. Με την πατρίδα βέβαια να μην τον τιμά όπως του έπρεπε, αν και ο ίδιος το γνώριζε αυτό καλά και προκαταβολικά. Όταν κάποτε του είπαν «Κολοκοτρώνη, η πατρίδα θα σε ανταμείψει», εκείνος απάντησε περιπαικτικά: «Το ξέρω, εμένα θα πρωτοεξορίσει»…
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1665 στις: Ιούλιος 02, 2015, 05:35:45 πμ »
Με μπέρδεψες...
Νομίζω ότι αυτά που γράφεις, είναι πολύ κοντά σε αυτά που έγραψα !!!
ΟεΟ :lol:


Sent from my i-phone, using my fingers

Γι αυτο σου ειπα στην αρχη οτι μαλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.
Γιατι ειμαστε πολυ κοντα ;) ...στις απόψεις μας   ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1666 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:54:45 πμ »

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1611
    • Προφίλ
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1668 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:07:30 πμ »
Βίκτωρα έτσι ακριβώς είναι και μπραβο που πόσταρες κάτι τετοιο...και σε ρωτάω ,όσοι αντιλαμβάνονται τι λέει αυτη η φωτό ,τι πρέπει να κάνουν??

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1669 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:22:50 πμ »
Βίκτωρα έτσι ακριβώς είναι και μπραβο που πόσταρες κάτι τετοιο...και σε ρωτάω ,όσοι αντιλαμβάνονται τι λέει αυτη η φωτό ,τι πρέπει να κάνουν??

Βασίλη δεν πρόκειται να πάρω θέση εδώ, πέρα από λίγο χιούμορ και σαρκασμό. Με πμ όπως πάντα  ;)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1670 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:24:21 πμ »
Να ενωθούν τα ζώα οι πολιτικοί μας και να πουν στην Ευρώπη ότι δεν αντέχουμε άλλη κρίση... Γιατί να μην το καταλαβαίνει κανένας αυτό; Επειδή δηλαδή κάποιοι μεσα στην κρίση απλά ζούσαν, δεν τους νοιάζει ότι πολλοί Έλληνες πέθαιναν κάθε μέρα;; Μόνο η πάρτη μας μας ενδιαφέρει; Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά μην παρεξηγηθώ! Απλά βλέπω Στα κανάλια και σχολιάζω εδώ!

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1671 στις: Ιούλιος 02, 2015, 12:53:15 μμ »
Να ενωθούν τα ζώα οι πολιτικοί μας και να πουν στην Ευρώπη ότι δεν αντέχουμε άλλη κρίση... Γιατί να μην το καταλαβαίνει κανένας αυτό; Επειδή δηλαδή κάποιοι μεσα στην κρίση απλά ζούσαν, δεν τους νοιάζει ότι πολλοί Έλληνες πέθαιναν κάθε μέρα;; Μόνο η πάρτη μας μας ενδιαφέρει; Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά μην παρεξηγηθώ! Απλά βλέπω Στα κανάλια και σχολιάζω εδώ!

Στάλθηκε από το Sony Neo V μου χρησιμοποιώντας Tapatalk...
Τα ζωα οι πολιτικοι μας οτι και να πουν στην Ευρωπη,αυτη θα καταλαβει οσα θελει.
Το καλυτερο θα ηταν να "πιασουν",αυτα τα ζωα που λες,τα αλλα τα ζωα που εδω και 40 χρονια μας ξεσκισαν και καταχρεωσαν αυτον εδω τον καημενο τοπο.
Απ'αυτους θα επρεπε να ζητησουν τα τοσα δις που λενε οτι χρωσταει η Ελλαδα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1672 στις: Ιούλιος 02, 2015, 01:01:14 μμ »
παιδια εγω θα βαλω ενα κειμενο απο αλλο φορουμ που ειμαι και με εκανε να βουρκωσω... πολυ μπορειτε να διαφωνητε... μπορει εγω να μην το ζω πλεον στο 100% αλλα ολοι οι φιλοι μου το ζουν 10000% και δεν μαρεσει αυτο!! εγω θελω καλα να ειμαστε ολοι και οχι μονο εγω!!

Αγαπημένη Δευτέρα... Ξυπνάς και πάλι όλα στη θεσούλα τους… Ζωούλα… Δουλίτσα… Σπιτάκι…
 
...Το σπίτι κρύο, τα καύσιμα πανάκριβα, δουλειά δυο ώρες την ημέρα, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη.
...Φοράς ανάποδα το τρύπιο σώβρακο, το μπαλωμένο σου παντελόνι, το περσινό πουκάμισο, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη…
...Κατεβαίνεις τις σκάλες, απλήρωτα τα κοινόχρηστα, κομμένο το ρεύμα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Σκέφτεσαι για μια στιγμή το πατρικό σου που στο πήρε ο 'Ενφιας και τους παππούδες γονείς σου που τη βγάζουν ζόρικα στο χωριό, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη…
...Θα μπεις στον κουβά σου, θα πας για καύσιμα, θα βάλεις ένα δεκάρικο για να σου βγάλει την απόσταση μέχρι τη δουλειά… Εχεις ακόμα εσύ κι άλλοι κάποιοι, όσοι δεν έχουν, κρίμα… Δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Βλέπεις τα κάγκελα πάλι μπροστά στον Άγνωστο… φυλακισμένος μοιάζει, η Βουλή των Ελληνάκων φρούριο… Αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Τα ματ γύρω με τα ψεκαστικά για τη διαφύλαξιν της κανονικότητος, πάνοπλοι φρουροί της Δημοκρατίας σου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Λίγο πιο πέρα μία (πρώην) διαδήλωση, ανοιγμένα κεφάλια, παππούδια πεσμένα, κοπέλες με τη νιότη τους και τα όνειρα πεσμένα με το αίμα τους στην άσφαλτο, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη.
…Βλέπεις να περνάει το κόκκινο η τρισ-θωρακισμένη μπέμπα του Μπένι, αυτή που το σέρβις της μόνο κάνει όσο όλη σου η ζωή, ζηλεύεις, κοιτάς την τσέπη σου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη..
…Δουλειά δωδεκάωρη, μισά ένσημα, 420 μαύρα, τα λοιπά στο χέρι, το μαγαζί πάει κατά διαόλου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Στρίβεις τσιγάρο στα κλεφτά, βλέπεις κόσμο σκυφτό και τις αφίσες για ξεσηκωμό της εργατιάς στα τζάμια των απέναντι και δίπλα κουφαριών πρώην επιχειρήσεων… Δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
...Επιστρέφοντας, θα δεις το κηδειόχαρτο του γείτονά σου, που σάλταρε απ’ τον τρίτο, θα ρίξεις ένα βλέμμα στον άστεγο, μισό μέσα στον κάδο, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Το ΑΤΜ σού έδωσε επιτέλους τα πολυπόθητα 300 ευρουδάκια σου, τα πρώτα και τα τελευταία του μηνού σου. Θα πας στα Λιντλ τώρα για τα σαπάκια σου… Φθηνά… Οριακά, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Θα κοιτάξεις την τιμή στο μαϊντανό που κόστιζε 50 δραχμές, θα τον πληρώσεις σήμερα 50 λεπτά, θα θυμηθείς τον Παπαδήμο και τον Σημίτη που σε κάναν ευρωπαίο μπροστά στο ΑΤΜ και θα πεις, “δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη”.
…Στο σπίτι σε περιμένει το λαδερό ή τα μακαρόνια σου, το ψωμάκι σου απ’ τις προσφορές των ημι-ληγμένων, θα φας, θα καταπιείς και το γενόσημο για το άγχος, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Κάνεις σκάιπ με τον αδελφό σου που έχει τώρα τρία χρόνια στη Γερμανία, οδηγός σε κάβα Τούρκου, μαθαίνεις για τα βρισίδια της Μπιλντ που σε λένε τεμπελχανά κι άχρηστο, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Θα ανοίξεις την εφημερίδα, την τιβί, θα ενημερωθείς για τους φίλους σου έξω που σε θέλουν Ευρωπαίο, θα χαρείς που στο Σίτι ανέβηκαν οι μετοχές και ο Νταξ πήρε μισή μονάδα απ’ τις δηλώσεις του Μπλουμ και του Γιουνκέρ… Και θα χαρείς διπλά που είσαι Ευρωπαίος και που μένεις Ευρώπη..
…Ο Μπάμπης του Σκαϊ στη θέση του, μαζί με τ’ άλλα παιδιά για την ενημέρωσή σου, με τ’ αφεντικά τους να χρωστούν ο καθένας δύο ΑΕΠ, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Ο Τραγάκης, ο Άδωνις, ο Βορίδης, ο Ντινό, η Βούλτ… Ολοι οι σωτήρες σου και πάλι στο εικόνισμά σου για να τους φιλάς τα πόδια, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Στην οθόνη και η πλούσια κυράτσα που αγαπάει τα παιδιά και βάζει το χορευταρά με τα μακαρόνια να διαφημίζει τη νέα υπηρεσία συσσιτίων του ιδρύματός της, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη…
…Στο άλλο κανάλι, ο Σάμι κι ο Βαγγέλης ο τετρα.. πέρατος, γεωγραφικά μιλώντας και νοητικώς φυσικά… Εδώ κι αυτοί... Σαν να μην πέρασε μια μέρα, με το δάχτυλο στη μούρη σου κουνιστό κι εθνοσωτήριον, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.
…Θα δεις και τα διαφημιστικά με τα καλούδια που δεν σου φτάνουν μια ζωή ν’ αγοράζεις, θα δεις τον τζάμπα να χτυπιέται για πάρτη σου, και τη ΔΕΗ σου πουλημένη σε μικρή και μεγάλη που σου έστειλε λογαριασμό τρία μηνιάτικα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη.
...Κι αφού ενημερωθείς κι αναλογιστείς πως έκανες το χρέος σου ως ανθρωπάκος κι ελληνάκος, θα χαϊδέψεις το βιβλιάριο καταθέσεων με το διψήφιο ποσό πριν το βάλεις κάτω απ’ το μαξιλάρι… Aλλά δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη.
Αυτά διαλέγεις Eλληνάκο… Aνθρωπάκο.
Όλα υποκοριστικά… ζωούλα, δουλίτσα, σπιτάκι, παιδάκια.
Όλα υποκοριστικά, μην τυχόν και τα δουν και του τα πάρουν.
ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ λοιπόν. Αλλά μην λες πως δεν σ’ αρέσει στα τέσσερα κι επαναληπτικώς εις αεί.
Κι όταν γεράσεις και τα παιδιά σου σε ρωτήσουν, τι σημαντικό έκανες στη ζωή σου, απάντα με παρρησία:
«Ε… ναι… Έζησα τη ζωούλα μου ησύχως κι επιτυχώς»
ΑΥΤΑ
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1673 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:08:06 μμ »
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω όλους αυτούς τους "πολιτισμένους, δουλευταράδες και αλληλέγγυους" Ευρωπαίους  που θέλουν να μας σώσουν για ακόμα μια φορά. Θαυμάζω τον Γέρουν και τον Σόϊμπλε για την καλοσύνη και την υπομονή τους μαζί μας.  Αυτοί πραγματικά νοιάζονται για μας και θέλουν το καλό μας!!!
 
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/J317DUqkYVU" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/J317DUqkYVU" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>





Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1674 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:20:00 μμ »
Όχι βέβαια οτι και οι δικοί μας είναι καλύτεροι...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/0XgBGzcIDEc" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/0XgBGzcIDEc" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1675 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:24:43 μμ »
Μένουμε Ευρώπη!!!

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/xoVgiVOkdSE" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xoVgiVOkdSE" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Μπας και σταματήσουμε να είμαστε ΝεοΈλληνες...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/o077DmJPHHg" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/o077DmJPHHg" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>





Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1676 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:59:29 μμ »
Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω την Κυριακή. Στο μυαλό μου τριγυρνάνε μερικά λόγια του Καζαντζάκη, από μια ομιλία του στην Βιέννη το 1956

"Γεννηθήκαμε σε μιαν ενδιαφέρουσα εποχή. Ένας κόσμος τρεκλίζει να πέσει, ένας άλλος ανυψώνεται.
Οι μορφές της καταστροφής και της ανοικοδόμησης ρέουν γύρα μας αναρίθμητες.

Να, γιατί η ευθύνη ενός ανθρώπου σήμερα είναι μεγάλη. Ξέρει τώρα πια πως κάθε του πράξη μπορεί νά ’χει αντίχτυπο στην αvθρώπινη μοίρα.
Ξέρει πως oι άνθρωποι, όλοι οι άνθρωποι, άσπροι μαύροι, είναι ένα.
Στην άκρα του κόσμου ένας να πεινάει, εμείς φταίμε: Δεν μπορούμε να ’μαστε λεύτεροι, αν ένας στην άκρα του κόσμου παραμένει ακόμα σκλάβος.

Η αγωνία όμως που πνίγει σήμερα τον κάθε άνθρωπο που αξίζει, συνοδεύεται από μια μεγάλη ελπίδα, όχι ελπίδα, βεβαιότητα.
Το Κακό στο τέλος νικιέται πάντα από την παντοδυναμία την αργή, μα σίγουρη, του Καλού.

Αν ο μυστηριώδης αυτός νόμος δεν κυβερνούσε την ανθρώπινη μοίρα, το πνεύμα θά ’χε από χιλιάδες χρόνια συντριβεί από την ύλη.
Η ελευθερία κ’ η ειρήνη θα καταπνίγονταν από το Μεγάλο Φόβο."



Ενώ η επιγραφή στον τάφο του, φαντάζει πιο επίκαιρη από ποτέ

Δεν ελπίζω τίποτα
Δεν φοβάμαι τίποτα
Είμαι λέφτερος





Φιλικά Γιώργος

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1677 στις: Ιούλιος 02, 2015, 03:02:56 μμ »
δυσκολες μερες περναμε.

ειμαι αγχωμενος, στεναχωρημενος.
παρακολουθω συνεχεια τις εξελιξεις, τα πραγματα με εχουν προβληματισει παρα πολυ.


26 χρονια ζω, μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν εχω αντιμετωπισει πιο δυσκολες καταστασεις.


ενα πραγμα με στεναχωρει ομως.
οτι μερικοι αλητες που η δουλεια τους ηταν συγκεκριμενη, αντ'αυτης μας εφτασαν στο σημειο 0.

μας διχασαν. μας χωρισαν σε στρατοπεδα.
αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8585
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1678 στις: Ιούλιος 02, 2015, 03:16:47 μμ »

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω την Κυριακή. Στο μυαλό μου τριγυρνάνε μερικά λόγια του Καζαντζάκη, από μια ομιλία του στην Βιέννη το 1956

"Γεννηθήκαμε σε μιαν ενδιαφέρουσα εποχή. Ένας κόσμος τρεκλίζει να πέσει, ένας άλλος ανυψώνεται.
Οι μορφές της καταστροφής και της ανοικοδόμησης ρέουν γύρα μας αναρίθμητες.

Να, γιατί η ευθύνη ενός ανθρώπου σήμερα είναι μεγάλη. Ξέρει τώρα πια πως κάθε του πράξη μπορεί νά ’χει αντίχτυπο στην αvθρώπινη μοίρα.
Ξέρει πως oι άνθρωποι, όλοι οι άνθρωποι, άσπροι μαύροι, είναι ένα.
Στην άκρα του κόσμου ένας να πεινάει, εμείς φταίμε: Δεν μπορούμε να ’μαστε λεύτεροι, αν ένας στην άκρα του κόσμου παραμένει ακόμα σκλάβος.

Η αγωνία όμως που πνίγει σήμερα τον κάθε άνθρωπο που αξίζει, συνοδεύεται από μια μεγάλη ελπίδα, όχι ελπίδα, βεβαιότητα.
Το Κακό στο τέλος νικιέται πάντα από την παντοδυναμία την αργή, μα σίγουρη, του Καλού.

Αν ο μυστηριώδης αυτός νόμος δεν κυβερνούσε την ανθρώπινη μοίρα, το πνεύμα θά ’χε από χιλιάδες χρόνια συντριβεί από την ύλη.
Η ελευθερία κ’ η ειρήνη θα καταπνίγονταν από το Μεγάλο Φόβο."



Ενώ η επιγραφή στον τάφο του, φαντάζει πιο επίκαιρη από ποτέ

Δεν ελπίζω τίποτα
Δεν φοβάμαι τίποτα
Είμαι λέφτερος





Φιλικά Γιώργος
Μπράβο φίλε Γιώργο!!!
Μες στο μυαλό μου ήσουν με τις λέξεις αυτές του Καζαντζάκη!!!!!!!!
Δυστυχώς το φόρουμ μας αυτό δεν έχει επιλογή like :(
Παρακαλώ τους μοδεράτορες να επιληφθούν!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Συνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1679 στις: Ιούλιος 02, 2015, 03:17:17 μμ »

μας διχασαν. μας χωρισαν σε στρατοπεδα.
αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο.


Συμφωνώ απόλυτα, είναι το χειρότερο σε όλη αυτή την κατάσταση....

Καλύτερα ενωμένοι και πτωχευμένοι, παρά διχασμένοι και πτωχευμένοι.
Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα της Κυριακής δυστυχώς οι μεν θα επιρρίψουν ευθύνες στους δε...
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.