Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1365577 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #940 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 09:30:16 πμ »
Βρε Βασίλη το θέμα είναι πως θα νοιωσεις ΕΣΥ ικανοποιημένος η εγώ που δεν έχω πιστωτική καν η πως θα λυθεί το πρόβλημα και δε θα επαναληφθεί στο μέλλον;

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #941 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 09:53:21 πμ »
Και στη Γιούρομπανκ που χαρίστηκαν 5 δις ποιος θα με τα πληρώσει;
Καθόσαστε και λέτε για γιαγιάδες, δάνεια, λαμόγια, πιστωτικές, σεισάχθιες κλπ. Για τα δις στις τράπεζες τσιμουδιά;
Λέτε πως οι δανιζόμενοι έπρεπε να κάνανε το κουμάντο τους και να υπολογίζανε στα 30 χρόνια λιμούς, πολέμους, σεισμούς, καταποντισμούς. Ας κάνανε κι οι τράπεζες ανάλογο κουμάντο. Δεν το ξέρανε; Αλλά ο χρονικός τους ορίζοντας φτάνει μέχρι τα αποτελέσματα τριμήνου.
Πριν μερικά χρόνια σε πέρνανε τηλέφωνα οποιοαδήποτε ώρα της ημέρας για να πουλήσουν δάνεια. Μια ταυτότητα θέλανε κι ένα λογαριασμό ΔΕΗ. Αυτή ήταν η ανάλυση ρίσκου της τράπεζας πάνω στο Μήτσο. Τώρα αν ο Μήτσος είναι λαμόγιο, μπαταχτσής, νοικοκύρης, ωραίος, γριά χεστήκανε. Αυτοί παρουσίαζαν στην ετήσια συνέλευση των μετόχων ανοδικά νούμερα. Τι κι αν τα νούμερα μπορεί να ήταν στηριγμένα πάνω σε μία ταυτότητα.
Τα ροζ φύλλα των εφημερίδων μας αντιμετώπιζαν ως αφρικανική χώρα το 1990 γιατί οι πιστωτικές ήταν ακόμη λίγες, τα στεγαστικά δεν περπατούσαν και τα καταναλωτικά ανύπαρκτα. Λες και το να χρωστάς παντού ήταν δείγμα πολιτισμού. 
Σειρά των Μήτσων να χεστούνε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #942 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 10:12:06 πμ »
Ταυτόχρονα δημιουργήθηκε μια πλαστή ατμόσφαιρα ευημερίας από την οποία ωφελήθηκε και ο Βααιλης κι εγώ κι όλοι μας.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #943 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 10:36:14 πμ »
Ωραία οικονομοτεχνική ανάλυση έχετε κάνει.

Αγνοείτε κάτι όμως. Χωρίς τράπεζες δεν υπάρχει οικονομία. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, τα χρέη των μπαταχτσήδων θα τα πληρώσουν οι νοικοκυραίοι. Έτσι λειτουργει η ελεύθερη οικονομία.
Είτε φταίει ο μπαταχτσής, είτε φταίει η τράπεζα, ο υπεύθυνος πολίτης θα πληρώσει.

Όποιος διαφωνεί με το μοντέλο, αεροπλανάκι και Βόρεια Κορέα. Αυτή είναι η εναλλακτική, χωρίς τράπεζες.

Εγώ, θα πληρώσω που θα πληρώσω, το μόνο που έχω να ελπίζω είναι οι μπαταχτσήδες και οι μεγαλοτραπεζίτες να μην γελάνε σε βάρος μου.
Οι πρώτοι να τιμωρηθούν γιατι δεν έμαθαν να πηδάνε μέχρι εκεί που φτάνουν και οι δεύτεροι για τις νομικές τους ατασθαλίες.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #944 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:05:19 πμ »
Δηλαδη για σενα Θοδωρή την ίδια ευθύνη έχει ένα άτομο και με μία τράπεζα (πολλά άτομα που ξέρουν και κινούν τα νήματα); Το ερώτημα είναι θεμελιώδες γιατί σχετίζεται με την τιμωρία που ζητάς να επιβληθεί στον καθένα. Η πλειοψηφία έχει τιμωρηθεί ήδη, πίστεψέ με. Αν είναι να πιάσουμε τον τρελό που ανέφερε ο επισκέπτης, που έκαιγε αυτοκίνητα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, οκ, αλλά ας συμφωνήσουμε ότι σοβαρή συζήτηση έτσι δεν πρόκειται να κάνουμε.

Σε κάθε περίπτωση, συμφωνώ οτι δεν μπορεί να ακυρωθεί το γεγονός ότι εντάξει, οι τράπεζες τα δίνανε, αλλά και κάποιοι τα παίρνανε. Σε αυτό πρέπει να σκύψουμε και να αναλύσουμε τι έγινε. Απόψεις του στυλ καλά να πάθουνε, είναι η πλειοψηφία μπαταχτζήδες κτλ είναι μη ενήλικες (για να μην πω παιδικές). Αλλο πράγμα ο ηθικός κίνδυνος του χρηματοπιστωτικού συστήματος, που πάντως έχει αρχίζει να μειώνεται η σημασία του στα διεθνή συνέδρια και τις αναλύσεις.

Παρεμπιπτόντως, αν διαβάσεις τι έχω γράψει θα δεις ότι παίρνω σα δεδομένο ότι έχει δομηθεί έτσι η οικονομία (δίκαια ή άδικα είναι θέμα ιδεολογίας και ξέρω ότι διαφωνούμε).

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #945 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:47:52 πμ »
Την ευθύνη δεν μπορώ να την ποσοτικοποιήσω ρε Βίκτωρα. Κάθε περίπτωση στο κάτω κάτω είναι διαφορετική. Από 90-10 ανάμεσα σε τράπεζα και οφειλέτη, μέχρι 10-90. Αλλά και οι δύο έχουν ευθύνη, και οι δύο πρέπει να πληρώσουν.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #946 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 11:56:45 πμ »
Ωραία οικονομοτεχνική ανάλυση Θοδωρή.

Ή θα τρώνε τα λεφτά των φορολογουμένων ή να πάμε Βόρεια Κορέα.

Επειδή όμως δε μ᾽ αρέσει ούτε το ᾽να ούτε τ᾽ άλλο θα κάτσω εδώ και θα κοιτάξω ν᾽ αλλάξω το σάπιο σύστημα "ρισκάρω όσο γουστάρω, φουσκώνω όσο θέλω κι αν χάσω έχω την καβάντζα του πόπολου". Όταν θα παρουσιάσει ζημιές η δουλειά μου δε θα μπορώ να πάω στο Θοδωρή, το Βίκτωρα, τον Κώστα και γενικότερα στους φορολογουμένους να τους πω στάξτε τα γιατί εγώ στηρίζω την οικονομία. Το οποίο βέβαια είναι άλλο ανέκδοτο. Εδώ και 4 χρόνια δε στηρίζουν τίποτα. Μόνο στηρίζονται από το κράτος. Είτε έχουμε τράπεζες είτε όχι το ίδιο και το αυτό είναι για την οικονομία. Ούτε δάνεια αγορών εξοπλισμού, ούτε κίνησης, ούτε επενδύσεων. Τίποτα. Εισπράκτορες δημοσίου και κινητής τηλεφωνίας είναι.


Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #947 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:38:46 μμ »


Όποιος διαφωνεί με το μοντέλο, αεροπλανάκι και Βόρεια Κορέα. Αυτή είναι η εναλλακτική, χωρίς τράπεζες.

και γιατι οποιος διαφωνει με το συγκεκριμενο μοντελο να παει Βορεια Κορεα? επειδη μηπως ειναι το "αλλο" μοντελο?
και στο κατω κατω γιατι να μην παρουν το αεροπλανο και να πεταχτουν μονιμα στις ΗΠΑ οι οπου αλλου ειναι παραδεισος οι υποστηρικτες του "ελληνικου" μοντελου?
nafokieS

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #948 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:56:58 μμ »
Ρε καταλαβαίνετε τι γράφω ή ότι σας βολεύει διαβάζετε;

Χωρίς τράπεζες δεν υπάρχει οικονομία.

Όποιος διαφωνεί με το μοντέλο, αεροπλανάκι και Βόρεια Κορέα. Αυτή είναι η εναλλακτική, χωρίς τράπεζες.


Αν ξερετε εσείς άλλη χώρα που να μην κινεί την οικονομία της μέσω τραπεζών, τότε δηλώνω ανενημέρωτος. Ευχαρίστως να με διαφωτίσετε.

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #949 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 01:14:07 μμ »
Για το ίδιο πρόβλημα, υπάρχουν οι διαφορετικές προσεγγίσεις της Ισπανίας και της Ισλανδίας. Βέβαια οι Ισλανδοί είχαν δυό πλεονεκτήματα, δικό τους νόμισμα και πολιτική ηγεσία στην υπηρεσία των πολλών και όχι της ελίτ...
Είναι τόσο απλό.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #950 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 02:10:13 μμ »
βασικα ειτε ειμαστε με την ελευθερη οικονομια ειτε οχι. αλλα κανονικα πραγματα. καπιταλισμος κανονικος οχι ντεμεκ. η' αυτο η' παρεμβατισμος κανονικος και κομμουνα γουι λαβ γιου.

πτωχευει επιχειρηση? κλεινει επιχειρηση.
πτωχευει τραπεζα? κλεινει τραπεζα.

οχι παει να πτωχευσει τραπεζα και την κραταμε με κρατικα/κοινοτικα/εξωγηινα λεφτα.

this is not capitalism. this is transvestism

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #951 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 02:24:00 μμ »
Φυσικά υπάρχει και το Σκανδιναβικό μοντέλο το οποίο είναι έτη φωτός μπροστά από όλα τα υπόλοιπα παγκοσμίως.
Και μιλάω για μοντέλα που λειτουργούν, όχι για θεωρητικά μοντέλα.

Αλλά μάλλον τους Σκανδιναβούς τους σνομπάρουν όλοι επειδή κάποτε έτρωγαν βελανίδια και έπιναν το κρασί τους στα κρανία των αντιπάλων τους :-p


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #952 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:03:03 μμ »



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος sham

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 336
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #953 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 06:10:33 μμ »
Aurora Substorm - Real time motion


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #954 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 10:21:04 μμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/ysa5OBhXz-Q" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ysa5OBhXz-Q" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #955 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 08:50:39 πμ »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #956 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 08:58:21 πμ »
How wolves change rivers.


Εντυπωσιακό το πόσο περίπλοκη και διαπλεκόμενη είναι η φύση.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #957 στις: Οκτώβριος 06, 2014, 01:08:37 μμ »
Σπέρμα έγχρωμου δότη εστάλη κατά λάθος σε ζευγάρι νεο-ναζιστών

http://stuppid.com/black-donor-neo-nazi/

Αποσυνδεδεμένος sham

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 336
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #958 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:39:26 πμ »
απιστευτος ο τυπος κ τρομερα τοπια

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/xQ_IQS3VKjA" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xQ_IQS3VKjA" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2014, 02:31:33 μμ από GiannisH »

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #959 στις: Οκτώβριος 07, 2014, 10:52:55 πμ »
Σπέρμα έγχρωμου δότη εστάλη κατά λάθος σε ζευγάρι νεο-ναζιστών

http://stuppid.com/black-donor-neo-nazi/

χα χα ηθελα να ειμαι απο μια μερια να δω εκφραση οταν το διαπιστωσαν οι...συμπαθεις αυτοι νεοι
nafokieS