Αποστολέας Θέμα: Longines Heritage... αλλά ποιό??  (Αναγνώστηκε 52026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 12:26:00 μμ »
Παντως μετα τα παραδειγματα του Βασιλη καταλαβαινει κανεις οτι ειναι σχετικο και υποκειμενικο τι θεωρειται και τι πρεπει να θεωρειται reissue. Ακομα και οι εταιριες δεν εχουν ενιαια σταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
οταν γραφεις κατι σοβαρο συμφωνουμε....

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 12:42:19 μμ »
οταν γραφεις κατι σοβαρο συμφωνουμε....

Τουλαχιστον γραφω και κατι σοβαρο που και που για ξεκαρφωμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 01:38:17 μμ »
Oι εταιρίες οφείλουν να είναι πιο ακριβείς και προσεκτικές στις διατυπώσεις τους και τις παρουσιάσεις των νέων μοντέλων, προκειμένου ο υποψήφιος αγοραστής να γνωρίζει τι πλήρωσε και τι ακριβώς παίρνει και όχι να υπάρχει έντεχνη απόκρυψη, ελλιπής πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση. Κάποιες εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους και το αγοραστικό κοινό το πράττουν. Είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να έχεις διαθέσει ένα ποσό και να νομίζεις ότι φοράς κάτι ιδιαίτερο ή σημαντικό στο χέρι σου, ενώ στην πραγματικότητα φοράς κάτι άλλο ...
Άλλο πράγμα είναι η vintage-πιστή επανέκδοση, άλλο η contemporary vintage επανέκδοση (vεοβιντάζ), άλλο η έκδοση με (κάποια) vintage χαρακτηριστικά και άλλο η νέα έκδοση.
Αυτά οφείλουν να είναι γνωστά ή ξεκάθαρα στον αγοραστή, ώστε να μη βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων ...
Από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του καθενός τι ακριβώς θα επιλέξει.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 01:48:34 μμ »
Επικεντρώθηκε η συζήτηση στη στεφάνη και νομίζω αγνοήθηκε κάτι πιο σημαντικό..

Τι είδους reissue νοείται με ΕΤΑ, από μια εταιρεία που το 1935 εξόπλιζε τα ρολόγια της εκτός από πρωτοποριακούς για την εποχή μηχανισμούς (όπως την επίμαχη περιστρεφόμενη στεφάνη), αλλά και με δικές της καλίμπρες, νομίζω είναι απορίας άξιο..

Ερώτημα, που οδηγεί σε γενικότερους προβληματισμούς και για άλλα "ιστορικά" μοντέλα άλλων εταιρειών.


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:00:47 μμ »
Σπύρο,
Νομίζω ότι το τελευταίο ποστ μου δίνει σαφείς απαντήσεις στο όποιο ερώτημα-προβληματισμό σου, χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να κρίνω ή να συγκρίνω τον σύγχρονο μηχανισμό που χρησιμοποίησε η Longines, σε σχέση με τον vintage ή κάποιον παλαιότερο, αποκλειστικά δικό της, που θα μπορούσε πιθανόν να εντάξει στο ρολόι ...
Και πάλι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όλα είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ και πολιτικής των εταιριών.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:07:07 μμ »
Άρη δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει ή πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ μας. Έχεις την άποψή σου, καθόλα σεβαστή, έχω την άποψή μου. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες. Για μένα η απουσία του συγκεκριμένου δείκτη δεν είναι αποτρεπτική της αγοράς του ρολογιού. Για μένα μιλάω και δε μ' ενδιαφέρει να πείσω και κανέναν.

Σε καμιά δεκαριά γνωστούς μου, με ρολόγια με καταδυτική στεφάνη, που τους ρώτησα αν τη χρησιμοποιούνε οι περισσότεροι μου απάντησαν πως δεν ήξεραν τι είναι(!). Δυό τρεις αγνοούσαν ότι περιστρέφεται(!) κι όλοι αγνοούσαν τη λειτουργία της. Σε πάρα πολλούς που παρατηρώ τα ρολόγια τους βλέπω τις στεφάνες σε θέση εκτός 12, λες και τις λειτουργούν, όπως και πολλούς χρονογράφους σε κίνηση. Πολλά μέλη του φόρουμ είναι κάτοχοι καταδυτικών με αντοχή εκατοντάδων μέτρων. Αρκετοί απ' αυτούς δεν περνάνε ούτε έξω απ' την τουαλέτα τους φορώντας τα συγκεκριμένα ρολόγια. Τα ρολόγια εδώ και πολύ καιρό έχουν πάψει να έχουν τη χρηστικότητα που είχαν. Οι εταιρείες τα γνωρίζουν όλα αυτά, όπως και γνωρίζουν πως δεν πρόκειται ν' αρέσουν σ' όλους οι επιλογές τους. Κρίνουν και προχωρούν. Κάποιες φορές πιάνει, άλλες όχι. Ο καθένας με το πορτοφόλι του τους κρίνει.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:24:52 μμ »
Άρη δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει ή πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ μας. Έχεις την άποψή σου, καθόλα σεβαστή, έχω την άποψή μου. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες. Για μένα η απουσία του συγκεκριμένου δείκτη δεν είναι αποτρεπτική της αγοράς του ρολογιού. Για μένα μιλάω και δε μ' ενδιαφέρει να πείσω και κανέναν.

Σε καμιά δεκαριά γνωστούς μου, με ρολόγια με καταδυτική στεφάνη, που τους ρώτησα αν τη χρησιμοποιούνε οι περισσότεροι μου απάντησαν πως δεν ήξεραν τι είναι(!). Δυό τρεις αγνοούσαν ότι περιστρέφεται(!) κι όλοι αγνοούσαν τη λειτουργία της. Σε πάρα πολλούς που παρατηρώ τα ρολόγια τους βλέπω τις στεφάνες σε θέση εκτός 12, λες και τις λειτουργούν, όπως και πολλούς χρονογράφους σε κίνηση. Πολλά μέλη του φόρουμ είναι κάτοχοι καταδυτικών με αντοχή εκατοντάδων μέτρων. Αρκετοί απ' αυτούς δεν περνάνε ούτε έξω απ' την τουαλέτα τους φορώντας τα συγκεκριμένα ρολόγια. Τα ρολόγια εδώ και πολύ καιρό έχουν πάψει να έχουν τη χρηστικότητα που είχαν. Οι εταιρείες τα γνωρίζουν όλα αυτά, όπως και γνωρίζουν πως δεν πρόκειται ν' αρέσουν σ' όλους οι επιλογές τους. Κρίνουν και προχωρούν. Κάποιες φορές πιάνει, άλλες όχι. Ο καθένας με το πορτοφόλι του τους κρίνει.
Ναι συμφωνω απολυτως... αυτη ειναι και η δικη μου αποψη... και φυσικα ολοι κρινουμε κ πραττουμε ειτε ως αγοραστες ειτε οι κατασκευαστες απ τη μερια τους. Ολα πια ομως ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ... μου θυμιζει κατι αντιστοιχες αντιπαραθεσεις μεταξυ παλαιου και νεου μινι ή προσθιοκινητων μπεμβε... στην εποχη μας η καθαρη μηχανολογια εχει περασει σε δευτερο πλανο.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:27:13 μμ »
Σε κάθε περίπτωση Σπύρο, σαφώς και δεν έχει καμία σχέση ο τρέχον αυτόματος με τον vintage κουρδιζόμενο στο χέρι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:27:50 μμ »
Καλημερα σε ολους! Πραγματικα η συζητηση εχει εξελιχθει σε απιστευτα ενδιαφερουσα... τα τελευταια ποστ του Αρη του Σπυρου ηταν ολα μαγικα! χωρις να εχω τις γνωσεις σας ειμαι πιο κοντα στην αποψη του Βασιλη, δηλαδη οτι μια επανεκδοση δε χρειαζεται να ειναι και πιστη αντιγραφη του αρχικου μοντελου... αν και φυσικα κατανοω και την τελευταια τοποθετηση του Αρη να θεωρει λαθος της λονζιν και της καθε εταιρειας το πλασαρισμα ενος ρολογιου σαν reissue οταν εχει καποιες πολυ χαρακτηριστικες ελλειψεις ή αλλαγες σε σχεση με το αρχικο.
Και παλι συγχαρητηρια για το ευρος των πληροφοριων που δοθηκαν...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσύ δηλαδή τώρα χαίρεσαι που έχουν όλοι βγει κατά συρροή off-topic?    😝

Sent from Linux smartphone

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:30:54 μμ »
Εσύ δηλαδή τώρα χαίρεσαι που έχουν όλοι βγει κατά συρροή off-topic?    😝

Sent from Linux smartphone
Φυσικα... διοτι το πιο ρολοι θα προτιμησω απο τα δυο ωχρια μπροστα στην ανταλλαγη αποψεων που εχει γινει...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 02:34:07 μμ »
Άρη δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει ή πρέπει να υπάρχει αντιπαράθεση μεταξύ μας. Έχεις την άποψή σου, καθόλα σεβαστή, έχω την άποψή μου. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες. Για μένα η απουσία του συγκεκριμένου δείκτη δεν είναι αποτρεπτική της αγοράς του ρολογιού. Για μένα μιλάω και δε μ' ενδιαφέρει να πείσω και κανέναν.

Πολύ σωστά, έτσι ακριβώς είναι φίλε.

Δημήτρη μου,
Επί προσωπικού καμία απολύτως πρόθεση αντιπαράθεσης, σε διαβεβαιώ.
Να 'σαι καλά!   :cheers:    :smt039
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 03:25:04 μμ »
Σε ένα νήμα που θα ανοίξει για συζήτηση, απόρροια είναι ο διάλογος όπως κάποια στιγμή και ο αντίλογος.
Κάθε άποψη είναι σεβαστή και έτσι πρέπει να είναι.
Και βεβαίως η συγκεκριμένη υποψήφια αγορά δεν είναι αποτρεπτική. Κάθε άλλο, το ρολόι είναι ποιοτικό και τίμιο για τα χρήματά του.
Η όποια ένστασή μου έχει να κάνει με αυτό που χρόνια τώρα και με πολύ ωραίο τρόπο μας έχει συνηθίσει η Longines, στις επανεκδόσεις ιστορικών μοντέλων της και κατ' επέκταση στη σωστή παρουσίαση-ενημέρωση που πρέπει να υπάρχει απέναντι στο αγοραστικό κοινό, προκειμένου να έχει γνώση του τι επιλέγει.
Τίποτα περισσότερο και το λέω αυτό για μία πολύ αγαπημένη μου εταιρία.
Καλή συνέχεια!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 03:58:49 μμ »
Φυσικα... διοτι το πιο ρολοι θα προτιμησω απο τα δυο ωχρια μπροστα στην ανταλλαγη αποψεων που εχει γινει...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε βλέπω να φοράς απόψεις αντί για ρολόι......και θα έχεις και για ροτέισιον.....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 04:04:04 μμ »
Σε κάθε περίπτωση Σπύρο, σαφώς και δεν έχει καμία σχέση ο τρέχον αυτόματος με τον vintage κουρδιζόμενο στο χέρι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Ασφαλώς και δεν έχει, Άρη.


Περισσότερο προς χάριν αστεϊσμού, θα πω ότι πιο purist μπορεί να νιώσει κανείς ως προς τα προιόντα της Λονζίν φορώντας το ρολόι με την παρακάτω μηχανή, το γνωστό μας Wakmann, παρά φορώντας ρολόγια με ΕΤΑ με τα οποία βομβαρδίζει την αγορά αυτή, αλλά και πολλές άλλες εταιρείες του επιπέδου της..




Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 04:55:35 μμ »

Σπυρο πως το καλο καταφερες να γεμισεις την μηχανη γρατζουνιες και τριχες :shocked:

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 04:59:22 μμ »
Σπυρο πως το καλο καταφερες να γεμισεις την μηχανη γρατζουνιες και τριχες :shocked:
Τρίχες φαντάζομαι εννοείς hairlines..
Περίπου έτσι το πήρα Άρη.
Φορούσε και φοράει νάτο, όπως φαίνεται και στη φωτό.
Μια χαρά το βρίσκω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 05:16:20 μμ »
Τρίχες φαντάζομαι εννοείς hairlines..
Περίπου έτσι το πήρα Άρη.
Φορούσε και φοράει νάτο, όπως φαίνεται και στη φωτό.
Μια χαρά το βρίσκω.  ;)
Οταν γραφω τριχες λεω μια που ειδα που ειναι στο υψος της μικροτερης  μπλε βιδας.
Γρατζουνιες λεω αυτε που φαινεται να υπαρχουν πανω στην γεφυρα των ροδων.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 05:38:45 μμ »
μπλε βίδα; γέφυρα των ρόδων;.. :?


ώρε σε δουλειές μπήκαμε τώρα.
Θα τα δω το βράδυ με τη λούπα.. :lens:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 07:00:59 μμ »
μπλε βίδα;

 :smt044 :smt044
Οπως λεμε μπλε χρωμα.
Οι δυο μπλε βιδες που ειναι στην αριστερη πλευρα. Εγω λεω για την μικροτερη διαμετρικα απο τις δυο που υπαρχουν. Βασικα δεν υπαρχουν και αλλες.
γέφυρα των ρόδων;.. :?
Το κομματι μεταλλο που εχει επανω του τα ρουμπηνια και απο κατω τις ροδες και βρισκεται στην αριστερη πλευρα σε αυτη την μηχανη.

Τελος το μαθημα για αποψε. Ξεκινησα να γραφω το μηνυμα στις 5 και κατι και τελικα καταφερα να το δημοσιευσω 7.




Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Longines Heritage... αλλά ποιό??
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:39:09 μμ »
μπλε βίδα; γέφυρα των ρόδων;.. :?


ώρε σε δουλειές μπήκαμε τώρα.
Θα τα δω το βράδυ με τη λούπα.. :lens:
Γέφυρα των ροδών.


Το λουρί είναι το ρολόι.