Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.  (Αναγνώστηκε 121695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« στις: Μάρτιος 30, 2015, 12:23:33 μμ »
Για να ανάψουν λίγο τα αίματα και για να δω πόσοι συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί μου, παραθέτω τους λόγους που προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.

1. Γιατί δεν διαθέτω τόσα χρήματα για ένα ρολόι και γιατί τα θεωρώ υπερβολή τα 5.000-10.000 ευρώ για κάτι που θα εκτίθεται καθημερινώς σε φθορά και κινδύνους πάνω στο χέρι σου. Ωστόσο για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατακρίνω αυτούς που ξοδεύουν τόσα χρήματα και ακόμη περισσότερα για ρολόγια. Ίσως και εγώ αν ήμουν υψηλότερων εισοδημάτων ή αν βρισκόμουν σε άλλη φάση της ζωής μου χωρίς υποχρεώσεις, οικογένεια κλπ. να ξόδευα ένα τέτοιο ποσό για το κέφι μου.

2. Γιατί σχεδιαστικά δεν μου αρέσουν και δεν είναι του τύπου μου. Είναι κάτι εξάλλου εντελώς υποκειμενικό αλλά τόσο τα καταδυτικά ρολόγια (αν πρόκειται για το γνωστό Rolex submariner), όσο και τα τεράστια χοντροκομμένα military Panerai δεν μου αρέσουν και δεν μου ταιριάζουν. Δεν είμαι ούτε ο ναυτικός με τα χέρια σαν κουπιά και την άφθονη τρίχα για να φορέσω ρολόι diving, ούτε ο ποντικαράς με το ξυρισμένο κεφάλι για να φορέσω ρολόι military.

3. Δεν μου αρέσει ο δήθεν και ανούσιος χαρακτήρας τους. Θεωρώ πως το Rolex submariner είναι ένα καταδυτικό ρολόι με μεγεθυντικό φακό στην ημερομηνία για πρεσβύωπες μεσήλικες οι οποίοι όχι κατάδυση, αλλά ούτε μπάνιο στην μπανιέρα τους δεν πρόκειται να κάνουν με το ρολόι αυτό. Το Panerai από την άλλη είναι και καλά.. το σκληροτράχηλο στρατιωτικό ρολόι με έξτρα προστασία στην κορόνα, αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ, το οποίο θα ήταν εντελώς ηλίθιο να φορεθεί από κάποιον στον πόλεμο, στο κυνήγι, στο σαφάρι, στην ζούγκλα κλπ. Όπως υποδηλώνει ο δήθεν χαρακτήρας του.

4. Δεν με εκφράζει η όλη φιλοσοφία γύρω από τα συγκεκριμένα ρολόγια. Καλώς ή κακώς και οι 2 αυτές εταιρίες έχουν καθιερωθεί ως status symbol. To Rolex είναι το ρολόι του κάθε κομπλεξικού νεόπλουτου. Ο κάθε αγράμματος γύφτος μόλις πιάσει την καλή θα πάρει Rolex και Mercedes. Αντίστοιχα τα Panerai τα βλέπεις στα χέρια του κάθε σκυλά τραγουδιστή και του κάθε βλάχου μαφιόζου που κυκλοφορεί με Ferrari στο Μπουρνάζι. Επίσης ιστορικά η Panerai είναι εταιρία συνυφασμένη με τον ιταλικό φασισμό που είναι ένας ακόμη λόγος που το συγκεκριμένο ρολόι δεν ταιριάζει καθόλου στη ιδιοσυγκρασία μου.

5. Γιατί τα φοράει και η κουτσή Μαρία. Δεν είναι στον χαρακτήρα μου να ακολουθώ την μάζα και προσωπικά θέλω να ξεχωρίζω από το σύνολο. Από την στιγμή που κάτι γίνεται trend και το ακολουθούν πολλοί σαν τα πρόβατα, αυτομάτως βγαίνει από τις επιλογές μου. Προτιμώ κάτι άλλο που στιλιστικά θα με διαφοροποιήσει.


Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω πως δεν θεωρώ πως τα παραπάνω ρολόγια δεν είναι καλά ρολόγια ή δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Ποιοτικά είναι εξαιρετικές επιλογές, απλά δεν είναι δικές μου επιλογές. Και για να μην πει κανείς πως όσα δεν φτάνει η αλεπού... να πω πως στα χρήματά τους υπάρχουν άλλες μάρκες που θα ζαχάρωνα πολύ περισσότερο από αυτές τις δύο.

Ακούω απόψεις..

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2015, 12:34:47 μμ »
Το θεμα ειναι χιλιοσυζητημενο.
Παρ' ολα αυτα, εχω ηδη παρει ποπ-κορν...


Α! Και που 'σαι? Ετοιμασου να... πεθανεις  :mg:

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 30, 2015, 12:51:10 μμ »
οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιεις για τους ανθρωπους που αγοραζουν τα συγκεκριμενα, ειναι το λιγοτερο ατυχεις.

επισης ειναι τουλαχιστον ηλιθιο απο μερους μας να λεμε οτι επειδη ειδαμε ενα τσιγγανο να φοραει 16613, ειναι απευθειας "γυφτικο" και επειδη ενας φουσκωτος με ed hardy t-shirt φοραει panerai αυτος ειναι μαφιοζος και το ρολοι καγκουρικο.





οσοι πηγαν να το παιξουν εναλλακτικοι, την πατησαν στην πορεια. ::) ::)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:00:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:14:22 μμ »
Για να ανάψουν λίγο τα αίματα και για να δω πόσοι συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί μου, παραθέτω τους λόγους που προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.

1. Γιατί δεν διαθέτω τόσα χρήματα για ένα ρολόι και γιατί τα θεωρώ υπερβολή τα 5.000-10.000 ευρώ για κάτι που θα εκτίθεται καθημερινώς σε φθορά και κινδύνους πάνω στο χέρι σου. Ωστόσο για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατακρίνω αυτούς που ξοδεύουν τόσα χρήματα και ακόμη περισσότερα για ρολόγια. Ίσως και εγώ αν ήμουν υψηλότερων εισοδημάτων ή αν βρισκόμουν σε άλλη φάση της ζωής μου χωρίς υποχρεώσεις, οικογένεια κλπ. να ξόδευα ένα τέτοιο ποσό για το κέφι μου.

2. Γιατί σχεδιαστικά δεν μου αρέσουν και δεν είναι του τύπου μου. Είναι κάτι εξάλλου εντελώς υποκειμενικό αλλά τόσο τα καταδυτικά ρολόγια (αν πρόκειται για το γνωστό Rolex submariner), όσο και τα τεράστια χοντροκομμένα military Panerai δεν μου αρέσουν και δεν μου ταιριάζουν. Δεν είμαι ούτε ο ναυτικός με τα χέρια σαν κουπιά και την άφθονη τρίχα για να φορέσω ρολόι diving, ούτε ο ποντικαράς με το ξυρισμένο κεφάλι για να φορέσω ρολόι military.

3. Δεν μου αρέσει ο δήθεν και ανούσιος χαρακτήρας τους. Θεωρώ πως το Rolex submariner είναι ένα καταδυτικό ρολόι με μεγεθυντικό φακό στην ημερομηνία για πρεσβύωπες μεσήλικες οι οποίοι όχι κατάδυση, αλλά ούτε μπάνιο στην μπανιέρα τους δεν πρόκειται να κάνουν με το ρολόι αυτό. Το Panerai από την άλλη είναι και καλά.. το σκληροτράχηλο στρατιωτικό ρολόι με έξτρα προστασία στην κορόνα, αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ, το οποίο θα ήταν εντελώς ηλίθιο να φορεθεί από κάποιον στον πόλεμο, στο κυνήγι, στο σαφάρι, στην ζούγκλα κλπ. Όπως υποδηλώνει ο δήθεν χαρακτήρας του.

4. Δεν με εκφράζει η όλη φιλοσοφία γύρω από τα συγκεκριμένα ρολόγια. Καλώς ή κακώς και οι 2 αυτές εταιρίες έχουν καθιερωθεί ως status symbol. To Rolex είναι το ρολόι του κάθε κομπλεξικού νεόπλουτου. Ο κάθε αγράμματος γύφτος μόλις πιάσει την καλή θα πάρει Rolex και Mercedes. Αντίστοιχα τα Panerai τα βλέπεις στα χέρια του κάθε σκυλά τραγουδιστή και του κάθε βλάχου μαφιόζου που κυκλοφορεί με Ferrari στο Μπουρνάζι. Επίσης ιστορικά η Panerai είναι εταιρία συνυφασμένη με τον ιταλικό φασισμό που είναι ένας ακόμη λόγος που το συγκεκριμένο ρολόι δεν ταιριάζει καθόλου στη ιδιοσυγκρασία μου.

5. Γιατί τα φοράει και η κουτσή Μαρία. Δεν είναι στον χαρακτήρα μου να ακολουθώ την μάζα και προσωπικά θέλω να ξεχωρίζω από το σύνολο. Από την στιγμή που κάτι γίνεται trend και το ακολουθούν πολλοί σαν τα πρόβατα, αυτομάτως βγαίνει από τις επιλογές μου. Προτιμώ κάτι άλλο που στιλιστικά θα με διαφοροποιήσει.


Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω πως δεν θεωρώ πως τα παραπάνω ρολόγια δεν είναι καλά ρολόγια ή δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Ποιοτικά είναι εξαιρετικές επιλογές, απλά δεν είναι δικές μου επιλογές. Και για να μην πει κανείς πως όσα δεν φτάνει η αλεπού... να πω πως στα χρήματά τους υπάρχουν άλλες μάρκες που θα ζαχάρωνα πολύ περισσότερο από αυτές τις δύο.

Ακούω απόψεις..

E από τη στιγμή που αναφέρεσαι στις δικές σου επιλογές και όχι στο αν είναι "καλά" ή "κακά" ρολόγια, δε βλέπω σημεία διαφωνίας  ;D
1-2 σημεία μόνο (κουβέντα να γίνεται).

Μπορείς να βρεις και ΡΑΜ και ROLEX σε τιμές χαμηλότερες των 5.000-10.000 που αναφέρεις. Στα μεν ΡΑΜ και καινούργια στα δε ROLEX σε μεταχειρισμένο.
Για τα ROLEX, όντως εδώ και χρόνια είναι status symbol, καλώς ή κακώς. Παγκοσμίως, όχι μόνο στην Ελλάδα...
Για τα ΡΑΜ, ενώ ακούω ότι είναι καρα-trendy, ομολογώ ότι δεν τα βλέπω τόσο πολύ (όσο θα πίστευε κανείς). Δεν κάνω όμως παρέα με σκυλάδες τραγουδιστές και με βλάχους μαφιόζους (ίσως θα ήμουν καλύτερα αν έκανα  :P ).
Αυτό τώρα με τα ΡΑΜ και τον Ιταλικό φασισμό, το λες για να μας πικάρεις (ενώ τα άλλα όχι  :dielaughing:). Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάψουμε πάραυτα ό,τι κυκλοφορεί σε Ιταλικό, Γερμανικό και Ιαπωνικό αυτοκίνητο... Θα μέναμε με τα Γαλλικά και τα Αμερικάνικα (μία Mustang δε θα με χάλαγε ως εταιρικό αυτοκίνητο για να πω την αλήθεια).

Σου "ξέφυγαν" και άλλες 1-2 περιπτώσεις όμως:
1) To moonwatch: το φοράει και η κουλή Μαρία και μας έχει πρήξει και η OMEGA με τα limited editions και τα επετειακά κλπ. Βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6 κατάσταση. Φυσικά έχω moonwatch  :dielaughing:
2) Tα BREITLING: αυτά και αν έχουν συμβάλλει στην πρόοδο της αεροπορίας --> εξέλιξη Γερμανικής αεροπορίας --> βομβαρδισμοί στον ΒΠΠ. Αίσχος ! Φυσικά έχω και BREITLING.

To ROLEX μου έχει ξεφύγει (προς το παρόν) για να είμαι 100% "καμμένος"  :fire:

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:44:22 μμ »

Αυτό τώρα με τα ΡΑΜ και τον Ιταλικό φασισμό, το λες για να μας πικάρεις (ενώ τα άλλα όχι  :dielaughing:). Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάψουμε πάραυτα ό,τι κυκλοφορεί σε Ιταλικό, Γερμανικό και Ιαπωνικό αυτοκίνητο... Θα μέναμε με τα Γαλλικά και τα Αμερικάνικα (μία Mustang δε θα με χάλαγε ως εταιρικό αυτοκίνητο για να πω την αλήθεια).


Το ΡΑΜ δεν είναι απλώς ένα ιταλικό προϊόν που κατασκευαζόταν στην φασιστική Ιταλία. Είναι τα ρολόγια με τα οποία προμήθευε η panerai τον φασιστικό στρατό του Μουσολίνι και ίσως είναι και ο κύριος λόγος που αναπτύχθηκε και καθιερώθηκε αυτή η εταιρία.

Βέβαια θα μου πεις αντίστοιχα και ο Φέρντιναντ Πορσε σχεδίασε τον σκαραβαίο για λογαριασμό του Hitler (δεν έχω αυτοκίνητο Porsche), και η Βέρμαχτ έφτιαχνε τα παπούτσια των ναζί (δεν φοράω μπότες Βέρμαχτ), όπως και ο Hugo Boss σχεδίαζε τις στολές των ΣΣ (έχω κάποια ρούχα της  Hugo Boss πανάθεμα με..)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:46:58 μμ »
Πιο θείτσικο δεν γίνεται!

Οι Ιάπωνες ή θα φτιάχνουν φουτουριστικά υπέρ-φλύαρα ρολόγια ή κλασικά αλλά ξεπερασμένα, όχι διαχρονικά!

Δεν θα χρειαζόταν να πούμε κάτι παραπάνω.. ::)

Παρόλα αυτά, το σκεπτικό του click για ρόλεξ και πανεράι, δεν είναι και τελείως χωρίς βάση.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:48:23 μμ »
Δεν θα χρειαζόταν να πούμε κάτι παραπάνω.. ::)

Παρόλα αυτά, το σκεπτικό του click για ρόλεξ και πανεράι, δεν είναι και τελείως χωρίς βάση.

Αυτό τώρα που κολλάει;

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:01:17 μμ »
Αυτό τώρα που κολλάει;

Φαντάζομαι πως κολλάει στο ότι οι Ιάπωνες έχουν στο παρελθόν σχεδιάσει, παρουσιάσει και φτιάξει επιτυχημένα αρκετά -κι εξαιρετικά- διαχρονικά κομμάτια...

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:06:03 μμ »
Φαντάζομαι πως κολλάει στο ότι οι Ιάπωνες έχουν στο παρελθόν σχεδιάσει, παρουσιάσει και φτιάξει επιτυχημένα αρκετά -κι εξαιρετικά- διαχρονικά κομμάτια...

Το σχόλιο μου για τα ιαπωνικά ρολόγια αν διαβάσεις ολόκληρη συγκεκριμένη συζήτηση που είχε γίνει, αφορούσε καθαρά το σχεδιαστικό μέρος και το προσωπικό μου γούστο. Πουθενά δεν είπα πως δεν είναι επιτυχημένα ή κατασκευαστικά καλά τα ρολόγια αυτά. Το αντίθετο μάλιστα είπα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:23:09 μμ »
Αυτό με τις θείτσες και τα Ιαπωνικά ρολόγια που είναι ρε παιδιά;
Λάθος thread διαβάζω ή να πάω στον οφθαλμίατρο?  :-\

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:28:29 μμ »
Σ' άλλο φόρουμ ζεις; O svl είναι ΤΟ ψαχτήρι του φόρουμ. Ο Γκουγκλ για να φανταστείς τον έχει ειδικό συνεργάτη.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:56:15 μμ »
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,8535.20.html

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2538.msg33566.html#msg33566

Δυο νηματα που ισως σου λυσουν καποιες αποριες σου,φιλε click.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:00:31 μμ »
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,8535.20.html

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2538.msg33566.html#msg33566

Δυο νηματα που ισως σου λυσουν καποιες αποριες σου,φιλε click.


Τα έχω διαβάσει τα νήματα αυτά. Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη απορία, την άποψή μου λέω.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:02:28 μμ »
Το παράδοξο για εμένα είναι ...



Συμβαίνει συχνά...
Να φοράς rolex sub και να φοβάσαι ΝΑ πας στην παραλία η να το βουτήξεις .... Είναι ένα θεματάκι αυτό και θεωρώ ότι είναι και λίγο κατάντια για το ρολόι...αφού ξεκίνησε ώς το απόλυτο tool watch και παραμένει μέχρι τις μέρες μας...


Βέβαια και εγώ θα είχα ζόρια στην χρήση του αν ήμουν κάτοχος του...

Να αναφέρω επίσης από προσωπική εμπειρία... Στον Περσικό κόλπο στα πηγάδια όλα τα Φιλιππίνια δύτες (θεωρούνται πολύ καλοί) φοράνε όλοι τους rolex και τα ξεσκίζουν σε πολύ βαριά χρήση σε υποθαλάσσιας εργασίες...


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:10:26 μμ »
Το παράδοξο για εμένα είναι ...



Συμβαίνει συχνά...
Να φοράς rolex sub και να φοβάσαι ΝΑ πας στην παραλία η να το βουτήξεις .... Είναι ένα θεματάκι αυτό και θεωρώ ότι είναι και λίγο κατάντια για το ρολόι...αφού ξεκίνησε ώς το απόλυτο tool watch και παραμένει μέχρι τις μέρες μας...


Βέβαια και εγώ θα είχα ζόρια στην χρήση του αν ήμουν κάτοχος του...

Να αναφέρω επίσης από προσωπική εμπειρία... Στον Περσικό κόλπο στα πηγάδια όλα τα Φιλιππίνια δύτες (θεωρούνται πολύ καλοί) φοράνε όλοι τους rolex και τα ξεσκίζουν σε πολύ βαριά χρήση σε υποθαλάσσιας εργασίες...
οταν καταφερω και παρω ενα rolex sub θα το σκισω οσο δεν παει!!! εξαλλου για μενα ολα τα αντικειμενα μου ειναι μεχρι να τα αγορασω μετα δεν με ενδιαφερει ποσο κανει... με ενδιαφερει το ποσο θα το ευχαριστηθω!! και αμα παθει κατι το rolex θα παω στην rolex να τα κανω οπα!!! και αμα μου πουν μα και μου θα παρω μαζι Βικτωρα, Πανο και Σπυρο να τους φαμε στα δικαστηρια  :dielaughing: και αν εχουμε και αλλους δικηγορους μεσα και αυτοι!!! ολα οπα θα τους τα κανω!!  :P
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:27:29 μμ »
Για να ανάψουν λίγο τα αίματα και για να δω πόσοι συμφωνούν ή διαφωνούν μαζί μου, παραθέτω τους λόγους που προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.

1. Γιατί δεν διαθέτω τόσα χρήματα για ένα ρολόι και γιατί τα θεωρώ υπερβολή τα 5.000-10.000 ευρώ για κάτι που θα εκτίθεται καθημερινώς σε φθορά και κινδύνους πάνω στο χέρι σου. Ωστόσο για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατακρίνω αυτούς που ξοδεύουν τόσα χρήματα και ακόμη περισσότερα για ρολόγια. Ίσως και εγώ αν ήμουν υψηλότερων εισοδημάτων ή αν βρισκόμουν σε άλλη φάση της ζωής μου χωρίς υποχρεώσεις, οικογένεια κλπ. να ξόδευα ένα τέτοιο ποσό για το κέφι μου.

2. Γιατί σχεδιαστικά δεν μου αρέσουν και δεν είναι του τύπου μου. Είναι κάτι εξάλλου εντελώς υποκειμενικό αλλά τόσο τα καταδυτικά ρολόγια (αν πρόκειται για το γνωστό Rolex submariner), όσο και τα τεράστια χοντροκομμένα military Panerai δεν μου αρέσουν και δεν μου ταιριάζουν. Δεν είμαι ούτε ο ναυτικός με τα χέρια σαν κουπιά και την άφθονη τρίχα για να φορέσω ρολόι diving, ούτε ο ποντικαράς με το ξυρισμένο κεφάλι για να φορέσω ρολόι military.

3. Δεν μου αρέσει ο δήθεν και ανούσιος χαρακτήρας τους. Θεωρώ πως το Rolex submariner είναι ένα καταδυτικό ρολόι με μεγεθυντικό φακό στην ημερομηνία για πρεσβύωπες μεσήλικες οι οποίοι όχι κατάδυση, αλλά ούτε μπάνιο στην μπανιέρα τους δεν πρόκειται να κάνουν με το ρολόι αυτό. Το Panerai από την άλλη είναι και καλά.. το σκληροτράχηλο στρατιωτικό ρολόι με έξτρα προστασία στην κορόνα, αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ, το οποίο θα ήταν εντελώς ηλίθιο να φορεθεί από κάποιον στον πόλεμο, στο κυνήγι, στο σαφάρι, στην ζούγκλα κλπ. Όπως υποδηλώνει ο δήθεν χαρακτήρας του.

4. Δεν με εκφράζει η όλη φιλοσοφία γύρω από τα συγκεκριμένα ρολόγια. Καλώς ή κακώς και οι 2 αυτές εταιρίες έχουν καθιερωθεί ως status symbol. To Rolex είναι το ρολόι του κάθε κομπλεξικού νεόπλουτου. Ο κάθε αγράμματος γύφτος μόλις πιάσει την καλή θα πάρει Rolex και Mercedes. Αντίστοιχα τα Panerai τα βλέπεις στα χέρια του κάθε σκυλά τραγουδιστή και του κάθε βλάχου μαφιόζου που κυκλοφορεί με Ferrari στο Μπουρνάζι. Επίσης ιστορικά η Panerai είναι εταιρία συνυφασμένη με τον ιταλικό φασισμό που είναι ένας ακόμη λόγος που το συγκεκριμένο ρολόι δεν ταιριάζει καθόλου στη ιδιοσυγκρασία μου.

5. Γιατί τα φοράει και η κουτσή Μαρία. Δεν είναι στον χαρακτήρα μου να ακολουθώ την μάζα και προσωπικά θέλω να ξεχωρίζω από το σύνολο. Από την στιγμή που κάτι γίνεται trend και το ακολουθούν πολλοί σαν τα πρόβατα, αυτομάτως βγαίνει από τις επιλογές μου. Προτιμώ κάτι άλλο που στιλιστικά θα με διαφοροποιήσει.


Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη και για να μην παρεξηγηθώ ξεκαθαρίζω πως δεν θεωρώ πως τα παραπάνω ρολόγια δεν είναι καλά ρολόγια ή δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Ποιοτικά είναι εξαιρετικές επιλογές, απλά δεν είναι δικές μου επιλογές. Και για να μην πει κανείς πως όσα δεν φτάνει η αλεπού... να πω πως στα χρήματά τους υπάρχουν άλλες μάρκες που θα ζαχάρωνα πολύ περισσότερο από αυτές τις δύο.

Ακούω απόψεις..



- Οι λογοι 1 και 2 ειναι καθαρα δικα σου προβληματα , οχι της ρολεξ. Για τον πρωτο λογο ,και εγω δεν εχω ferrari αλλα δεν λεω οτι δεν ειναι και γαμω τα εργαλεια μονο και μονο επειδη δεν μπορω να παρω ετσι για πλακα αυριο μια. Για τον δευτερο σου λογο τον θεωρω περισσοτερο συμπληρωματικο στον πρωτο γιατι δεν ειναι οτι δεν σου αρεσουν τα ρολεξ, αφου ετσι κ αλλιως αν δεν σου αρεσει πx η φερραρι θα μπορουσες να εχεις porsche , maserati  κτλ που ειναι ιδια τιμολογιακα προιοντα. Δηλαδη παρε jlc στα 10k αν θελεις, παλι super επιλογη ειναι , αλλα οχι απο αντιδραση για να μην παρεις ρολεξ αλλα γιατι πραγματικα θα το γουσταρεις για αλλους σοβαροτερους λογους.

- Για τον λογο 3 , καποτε τα ρολογια αυτα ηταν πραγματικα εργαλεια.. διαβασε το πως δημιουργηθηκαν , το γιατι και το τι ενναλακτικες ειχε η ανθρωποτητα εκεινες τις χρονικες περιοδους κτλ. Στο σημερα τα μηχανικα ελβετικα ρολογια δεν τα αγοραζεις τοσο για πρακτικους λογους οσο για αλλους λογους οπου θαυμαζει ενας γνωστης. Αν θελεις μπορεις να παρεις ενα g-shock casio με 50 ευρω και θα εισαι οκ απο θεμα πρακτικοτητας και απο value for money λυση.

- Οι λογοι 4 και 5 ειναι σχεδον ιδιοι ή εστω συγγενικοι. Ειναι δικο σου θεμα παλι. Αρχικα διαβασε αυτο http://www.hodinkee.com/blog/inside-rolex

Aπο τους χαρακτηρισμους παντως διακρίνω λιγο μια λαθος οπτικη ζωης, δηλαδη τι εισαι εσυ και τι ειναι η μαζα. Δεν κρίνει το ρολόι ή το car ή το παντελονι για το τι εισαι  , το θεμα ειναι τι κανεις εσυ καθημερινα στην ζωη σου με τις πράξεις σου. Τα ρολογια , τα αυτοκινητα και ολα τα υλικα ειναι απλα παιχνιδια και ασχολιες που ο καθε ανθρωπος πρεπει να εχει ωστε να ξεφευγει. Αλλος εχει την φωτογραφια , αλλος αγοραζει πινακες, αλλος παιζει τενις , αλλος τρεχει με μηχανες , αλλος παει γυμναστηριο κτλ. Δηλαδη πολλοι αγοραζουν πχ φερραρι γιατι το χαμογελο και οι αισθησεις που κερδιζουν απο την  καθε διαδρομη που κανουν ειναι τετοιες που τους κανουν πραγματικα χαρουμενους.
Περα απο αυτο ομως τα υλικα ,ειναι υλικα.. οτιδηποτε βλεπεις διπλα σου το εχει δημιουργήσει ενας αλλος ανθρωπος σαν εσενα! Πολλες μεγαλες εταιρειες που τωρα βλεπεις να εχουν αποδοχη στο κοινο εχουν γίνει απο ιδρυτες που ειχαν απλη αγνη αγαπη για το αντικειμενο αυτο (rolex, ferrari ktl) και ειπαν να το κανουν και εταιρεια ωστε να το μοιραστούν με την κοινωνια και να την πάνε και πιο μπροστά. Αυτες οι εταιρεις ειναι κ αυτες που θα ειναι παντα νουμερο 1 και παντα μπροστα. Μην ξεχνας οτι τα λεφτα απο ενα επιπεδο και μετα δεν εχουν καμια απολύτως σημασια.
Τωρα το οτι πολλα αγαθα ειναι τιμολογιακα υψηλα και τα εχουν κανει status symbol η κοινωνία με την εννοια οτι λιγοι μπορουν να τα παρουν ειναι αλλη ιστορια και εχει και αυτη τους λογους της και ολοκληρη κουβεντα. Αλλα αλλο ειναι να αγοραζεις ενα ρολεξ ή μια ferrari που ειναι φουλ ψαγμενες εταιρειες σε αυτο που προσφερουν και αλλο ειναι να παρεις το Iphone  οχι απο την apple αλλα απο τον ταδε οικο που στο κανει ολοχρυσο με διαμαντια κ που κανει 100κ. Το δευτερο για εμενα , ναι ειναι ανουσιο status symbol .
Στο τελος ομως της ημερας τι κ αν εχεις rolex , τι κ αν εχεις casio? To θεμα ειναι οτι αυτες τις δυο εταιρειες τις εκαναν 2 ατομα που οραματιστηκαν και δημιουργησαν κατι για συγκεκριμενους λογους και προς το καλο της κοινωνιας. Και η casio ειναι σπουδαια και η rolex. Εσυυυυυυυυ τι κανεις οταν λες για μαζες? Αγοραζεις ενα vacheron και λες δεν ειμαι στην μαζα? χαχαχα
Ειδες λοιπον οτι η μαζα κτλ που λες ειναι βαρια πραγματα... καταρχην δεν πιστευω σε μαζες και σε μη μαζες...ολοι οι ανθρωποι εχουν ταλεντο να κανουν κατι ..ασχετα που πολλοί δεν κανουν λόγο αλλων λόγων , λαθος αντιληψεων , φοβιων και πιστευω που πολλες φορες ειναι  πλεον υποσυνείδητα απο την παιδικη ηλικια και τον τροπο μεγαλωματος.
τελος παντων. μεγαλη κουβεντα.

Μην σκέφτεσαι αν εισαι αξιος να φορεσεις ρολεξ επειδη το φοραει η μαζα οπως λες. ( εγω δεν πιστευω σε μαζες και σε μη μαζες) Σκεψου αν εισαι πραγματικα αξιος να φορας κατι που δημιουργησε μια μορφη σαν τον Hans Wilsdorf και το εχουν φορεσει μεγαλες προσωπικοτητες σε ολο τον κοσμο ... ηγετες κρατων , αθλητες , ερευνητες , ποιητες , επαναστατες ,  επιστημενος , μουσικοι και ανθρωποι που εχουν διαμορφωσει τον κοσμο οπως ειναι τωρα και ζεις εσυ μεσα σε αυτον.

Τεσπα αυτα τα λιγα απο εμενα γιατι σε ειδα λιγο μπερδεμένο. Χωρις καμια διαθεση προστριβης και χωρις καμια αλλη διαθεση να γραψω και αλλο κατεβατο  ;D 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2015, 03:34:37 μμ από nomikosas1 »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:31:18 μμ »
Το παράδοξο για εμένα είναι ...

Συμβαίνει συχνά...
Να φοράς rolex sub και να φοβάσαι ΝΑ πας στην παραλία η να το βουτήξεις .... Είναι ένα θεματάκι αυτό και θεωρώ ότι είναι και λίγο κατάντια για το ρολόι...αφού ξεκίνησε ώς το απόλυτο tool watch και παραμένει μέχρι τις μέρες μας...


Βέβαια και εγώ θα είχα ζόρια στην χρήση του αν ήμουν κάτοχος του...

Να αναφέρω επίσης από προσωπική εμπειρία... Στον Περσικό κόλπο στα πηγάδια όλα τα Φιλιππίνια δύτες (θεωρούνται πολύ καλοί) φοράνε όλοι τους rolex και τα ξεσκίζουν σε πολύ βαριά χρήση σε υποθαλάσσιας εργασίες...

Αυτή είναι άλλη -μεγάλη-πικραμένη- συζήτηση...
Προσωπικά το ROLEX  ExplorerII που είχα το φορούσα παντού και πάντα. Δουλειά, έξοδο, παραλία κλπ.
Το ΡΑΜ που είχα το ίδιο.
Φυσικά το ότι τα φορούσα παντού δε σημαίνει ότι κοπανούσα και το χέρι μου σε κάθε βράχο και δέντρο, για να δω αν θα πάθουν τίποτα τα ρολόγια...
Κανένα από τα δύο δεν έπαθε τίποτα (αυτό έλειπε να πάθαιναν κιόλας...)

Όταν έμπλεξα με εσάς τους ωρολογόφιλους, άρχισα να "τα λυπάμαι" και να παίρνω στην παραλία κάτι SEIKO, κάτι MARANEZ κλπ.
Τώρα μου φαίνεται θα την ακούσω πάλι και θα φοράω το 000 στην παραλία και το DOXA στη δουλειά  :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:40:46 μμ »
Αυτή είναι άλλη -μεγάλη-πικραμένη- συζήτηση...
Προσωπικά το ROLEX  ExplorerII που είχα το φορούσα παντού και πάντα. Δουλειά, έξοδο, παραλία κλπ.
Το ΡΑΜ που είχα το ίδιο.
Φυσικά το ότι τα φορούσα παντού δε σημαίνει ότι κοπανούσα και το χέρι μου σε κάθε βράχο και δέντρο, για να δω αν θα πάθουν τίποτα τα ρολόγια...
Κανένα από τα δύο δεν έπαθε τίποτα (αυτό έλειπε να πάθαιναν κιόλας...)

Όταν έμπλεξα με εσάς τους ωρολογόφιλους, άρχισα να "τα λυπάμαι" και να παίρνω στην παραλία κάτι SEIKO, κάτι MARANEZ κλπ.
Τώρα μου φαίνεται θα την ακούσω πάλι και θα φοράω το 000 στην παραλία και το DOXA στη δουλειά  :dielaughing:
ΔΟΞΑ ποτε πηρες?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί δεν θα αγόραζα ποτέ ρολόι Rolex ή Panerai.
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:46:12 μμ »
ΔΟΞΑ ποτε πηρες?

?

Πριν καμία εβδομάδα, δεν το πήρες είδηση ?  ;D