Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748439 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitlis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #620 στις: Μάρτιος 19, 2010, 12:38:34 μμ »
τοσο μου ζητησαν απο τη fed-ex για εκτελωνισμο, εκ των οποιων τα 75 ευρω ηταν για την εργασια τους. Εν τελει μεσω ενος γνωστου βρηκα μια ακρη και πληρωσα μονο 60, αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας. Γενικα καταλαβα πως χωρις γνωστο να μεσολαβησει δε βρισκεις ευκολα καποιον τελωνειακο να διαπραγματευτεις

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 370
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #621 στις: Μάρτιος 19, 2010, 01:34:12 μμ »
Α νόμιζα μίλαγες για απλό ταχυδρομείο, στις μεταφορικές όντως τα πράγματα είναι πολύ σκούρα και σπάνια εώς ποτέ δε βλέπεις αυτό:



Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #622 στις: Μάρτιος 29, 2010, 01:40:30 μμ »
να κανω μια ερωτηση?? ??? ???
εχει κανεις αγορασει απ το forum του watchuseek που να το στελνει Ευρωπη ειτε απο
private seller ειτε απο dealer??Eυχαριστω. :-X.
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #623 στις: Απρίλιος 01, 2010, 06:56:07 μμ »
αρκετες φορες ....βεβαια διαβασε καλα για scammers και τσεκαρε τον πωλητη απο τα ποστ του !!!!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #624 στις: Απρίλιος 02, 2010, 11:33:38 πμ »
τις τελευταιες μερες σκεφτομαι σοβαρα την αγορα αυτου
http://www.glycine-watch.ch/e/collection/detail.e.jsp?ID_Group=100007&ID_Display=10002G#

ή αυτου
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=KA&y=12&p=120

ή τελος παντων καποιου παρομοιου αυτοματου ρολογιου..
ψαχνω στο νετ για πολιτες με καλες τιμες χωρις ομως επιτυχια...

εχει καποιος να προτεινει κατι;

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #625 στις: Απρίλιος 02, 2010, 07:47:00 μμ »
wus
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #626 στις: Απρίλιος 02, 2010, 08:02:01 μμ »
αγορασα κατι απο αμερικη και ο πωλητης δηλωσε 240$ >:( >:( >:(....δεν μπορουσε να κανει διαφορετικα....το πακετο θα ερθει με ΕΜς...θα ηθελα την γνωμη σας?θα το πληρωσω ακριβα????????????????????

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #627 στις: Απρίλιος 02, 2010, 09:00:53 μμ »
αγορασα κατι απο αμερικη και ο πωλητης δηλωσε 240$ >:( >:( >:(....δεν μπορουσε να κανει διαφορετικα....το πακετο θα ερθει με ΕΜς...θα ηθελα την γνωμη σας?θα το πληρωσω ακριβα????????????????????
120 € - 140 €
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #628 στις: Απρίλιος 02, 2010, 09:18:40 μμ »
120 € - 140 €

διόρθωση: με EMS έχω παραλάβει 15 περίπου δέματα. Έχω πληρώσει μόνο για τα 2 το ποσό που σου αναφέρω. Για τα υπόλοιπα τίποτα. Το ποσό που ανέφερα είναι στην περίπτωση που πληρώσεις
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος vissarion

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #629 στις: Απρίλιος 03, 2010, 12:48:13 πμ »
Καλημερα και απο εμενα παιδια και χρονια πολλα καλη ανασταση και καλο πασχα καινουργιος στο forum αγορασα προχτες μεσω ιντερνετ απο το oro.gr ενα tissot t-touch expert και θελω να πιστευω οτι ειναι αυθεντικο ξερει κανεις σας τιποτα για το site και εαν τα ρολογια που διακινει ειναι αυθεντικα η θα κλαιω τα 595€ μου ευχαριστω εκ΄των προτερων για την οποια βοηθεια σας

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #630 στις: Απρίλιος 03, 2010, 08:34:48 πμ »
Ελληνικο site και να μην ειναι αυθεντικο?Δεν νομιζω να κλαις τα λεφτα σου :)

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #631 στις: Απρίλιος 03, 2010, 01:49:00 μμ »
Από την προσωπική μου εμπειρία, η χρήση εταιριών courier (για διακίνηση εκτός EU) είναι σίγουρη συνταγή για πληρωμή δασμών (είχα πρόσφατα πικρή εμπειρία με ένα gunny stap - θα αναφερθώ όμως σ'αυτό αλλή στιγμή).

Είχα πεί σε κάποιο post στιγμή ότι θα αναφρεθώ σ' αυτό (απλά περίμενα την παραλαβή). Η ιστορία εν ολίγοις έχει ως εξής:

Πριν δύο μήνες περίπου έκανα μια online παραγγελία στον Peter Ganni (Gunny Straps). Τρείς εβδομάδες μετά έλαβα ένα συστημένο τηλεγράφημα  ??? από μια εταίρια courier η οποία, με ειδοποιούσε με αυτόν τον τρόπο, να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους. Στην επικοινωνία μας με ενημέρωσε ότι ένα δέμα μου έπερεπε να εκτελωνισθεί και ότι αυτό θα έπρεπε ή να το κάνω μόνος μου (πληρώνοντας ένα ποσό στην εταιρία σύν τους δασμούς συν μια μέρα στο αεροδρόμιο - μια μέρα είχε χαραμισθεί ήδη στο ταχυδρομείο για την παραλαβή του συστημένου τηλεγραφήματος  ???) ή να το κάνουν αυτοί με δικό τους εκτελώνιστη (πληρώνοντας ένα ποσό στον εκτελώνιστη συν τους δασμούς). Απάντησα ότι δεν ήμουν διατεθημένος να κάνω τίποτε από
τα δύο μιας και η συνολική επιπλέον δαπάνη υπερέβενε κατα πολύ την αξία του προϊοντος. Ενημέρωσα επίσης τον πωλητή για τις
προθέσεις μου ο οποίος προθυμοποιήθηκε να μου φτιάξει ένα καινούργιο λουράκι και να το στείλει μέσω απλού ταχυδρομείου, ΔΩΡΕΑΝ!!!.

Τελικά το λουράκι ήρθε την Μ. Πέμπτη (και παρεμπιπτόντως είναι φανταστικό). Τα οποιαδήποτε συμπεράσματα για την αντιμετώπιση κάποιων εταιριών και κάποιων πωλητών σε online αγορές, δικά σας.

Συγνώμη για το μεγάλο post. Καλή Ανάσταση σε όλους.
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #632 στις: Απρίλιος 03, 2010, 01:54:38 μμ »
Είχα πεί σε κάποιο post στιγμή ότι θα αναφρεθώ σ' αυτό (απλά περίμενα την παραλαβή). Η ιστορία εν ολίγοις έχει ως εξής:

Πριν δύο μήνες περίπου έκανα μια online παραγγελία στον Peter Ganni (Gunny Straps). Τρείς εβδομάδες μετά έλαβα ένα συστημένο τηλεγράφημα  ??? από μια εταίρια courier η οποία, με ειδοποιούσε με αυτόν τον τρόπο, να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους. Στην επικοινωνία μας με ενημέρωσε ότι ένα δέμα μου έπερεπε να εκτελωνισθεί και ότι αυτό θα έπρεπε ή να το κάνω μόνος μου (πληρώνοντας ένα ποσό στην εταιρία σύν τους δασμούς συν μια μέρα στο αεροδρόμιο - μια μέρα είχε χαραμισθεί ήδη στο ταχυδρομείο για την παραλαβή του συστημένου τηλεγραφήματος  ???) ή να το κάνουν αυτοί με δικό τους εκτελώνιστη (πληρώνοντας ένα ποσό στον εκτελώνιστη συν τους δασμούς). Απάντησα ότι δεν ήμουν διατεθημένος να κάνω τίποτε από
τα δύο μιας και η συνολική επιπλέον δαπάνη υπερέβενε κατα πολύ την αξία του προϊοντος. Ενημέρωσα επίσης τον πωλητή για τις
προθέσεις μου ο οποίος προθυμοποιήθηκε να μου φτιάξει ένα καινούργιο λουράκι και να το στείλει μέσω απλού ταχυδρομείου, ΔΩΡΕΑΝ!!!.

Τελικά το λουράκι ήρθε την Μ. Πέμπτη (και παρεμπιπτόντως είναι φανταστικό). Τα οποιαδήποτε συμπεράσματα για την αντιμετώπιση κάποιων εταιριών και κάποιων πωλητών σε online αγορές, δικά σας.

Συγνώμη για το μεγάλο post. Καλή Ανάσταση σε όλους.
Η μία από τις περιπτώσεις που είχα και εγώ ήταν από τον Gunny. Για 3 λουράκια πλήρωσα 139 € δασμούς κλπ
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #633 στις: Απρίλιος 03, 2010, 01:56:35 μμ »
μεσα στην ευρωπη χρησιμοποιηστε courier αφοβα.....εκτος ευρωπης ems is a must!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #634 στις: Απρίλιος 03, 2010, 02:05:38 μμ »
Υποτίθεται ότι την πρώτη φορά χρησιμοποίησα EMS.
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #635 στις: Απρίλιος 03, 2010, 02:36:40 μμ »
ηταν απο αμερικη?....γιατι απο εκει παιζουν αλλα κολπα ....χε χε χε
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #636 στις: Απρίλιος 03, 2010, 02:39:55 μμ »
Απο Ινδονησία !!!
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #637 στις: Απρίλιος 03, 2010, 03:02:37 μμ »
 :wallbash: :?

ωχ...ωχ....

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #638 στις: Απρίλιος 03, 2010, 03:20:09 μμ »
Η μία από τις περιπτώσεις που είχα και εγώ ήταν από τον Gunny. Για 3 λουράκια πλήρωσα 139 € δασμούς κλπ
Hi Yiannis,

Glad it arrived safely, but this is the second report from Greece about high custom tax. So, do you think how the package should be to avoid high tax in Greece, because seems no problemo in another country. I have to study it.
Best regards,
Peter.
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #639 στις: Απρίλιος 03, 2010, 03:29:19 μμ »
Hi Yiannis,

Glad it arrived safely, but this is the second report from Greece about high custom tax. So, do you think how the package should be to avoid high tax in Greece, because seems no problemo in another country. I have to study it.
Best regards,
Peter.


Μάλλον το πρώτο report ήταν το δικό μου. Πάντως με standard airmail, το πρόβλημα λύθηκε.

ηταν απο αμερικη?....γιατι απο εκει παιζουν αλλα κολπα ....χε χε χε

Δηλαδή;
Φιλικά,

Αλέξανδρος