Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748424 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 08:10:50 μμ »
Εγω σου λεω αντε και τα εδωσες..πως θα κοιμασαι τα βραδια μεχρι να ερθει? Και αντε και σπαει ο κρικος καπου και χανεται...Τι κανεις? Θα παρεις αποζημιωση τπτ? Αν ειναι να παρεις θα πρεπει να το δηλωσεις στο τελωνειο και ειναι ετσι αστο ποσα θα δωσεις φορους ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 11:47:46 πμ »
το κυριο που με απασχολει ειναι η αυθεντικοτητα!!τροπος παραλαβης μπορει να βρεθει απο ατομο στην αμερικη!βεβαια δεν υπαρχει εγγυηση του κατασκευαστη απ'οτι καταλαβα...η τιμη ομως ειναι σχεδον η μιση!!!

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:15:44 μμ »
Δεν ξερω τι ψαχνεις να αγορασεις, αλλα αφου εχεις ακρη να σου το φερει καποιος απο την Αμερικη τοτε εξαντλησε τους AD! Πλακωσου στα τηλεφωνηματα! Πηγαινε στο site της εταιρειας που σε ενδιαφερει και βρες τους αριθμους των US ADs. Θα δεις οτι το 30% μπορεις να το πετυχεις. Αν σε ενδιαφερουν TAG και Zenith σου προτεινω topper. Αν η διαφορα με το authenticwatches ειναι μικρη, τοτε μην το ρισκαρεις.
Παντως, οπου και να διαβασα, ολοι γραφουν οτι το authentic πραγματι πουλαει αυθεντικα ρολογια. Για το after sales ομως οι γνωμες διιστανται. Να ξερεις οτι επισης κανουν διαφορες τροποποιησεις, δηλαδη επιλογες σε λουρακια που ο επισημος καταλογος δεν εχει κλπ.
Οπως καταλαβαινεις μακρια απο τετοια προιοντα!
Γενικως μην βιαζεσαι και ψαξτο πολυ περισσοτερο απο 2-3 links στο internet.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:55:42 μμ »
μου εχει καρφωθει ενα ρολοι απο τη δευτερη εταιρια που αναφερεις...ειναι κατι που δε θα γινει αμεσα και γι'αυτο εχω το χρονο να το ψαξω...

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 10:17:37 πμ »
Κύριοι μόλις αγόρασα τα παρακάτω 2 seiko από το ebay και συγκεκριμένα από τον timeparadise .

1) SEIKO SEAURCHIN SUBMARINER AUTOMATIC
http://img194.imageshack.us/i/69484769.jpg/
http://img27.imageshack.us/i/78344735.jpg/

2) Ladies Seiko SEAURCHIN SUBMARINER AUTO
http://img6.imageshack.us/i/ladies2q.jpg/
http://img27.imageshack.us/i/ladies1f.jpg/

Συνολικά θα μου βγει γύρω στα 170€ (με μεταφορικά). Αρχικά σας φαίνεται καλή τιμή? (θα μου πεις τι ρωτάς? αφού τ' αγόρασες -->έτσι για την ιστορία  ;D)

Ο timeparadise σαν πωλητής είναι οκ? (αν και το feedback του δηλώνει ότι είναι παραπάνω από ενταξει...)

Και κάτι ακόμη... Ο πωλητής δίνει τη δυνατότητα αποστολής μέσω DHL ή FedEx σε 6 ημέρες... αλλιώς περίπου 15...
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως κάπου είχα διαβάσει (νομίζω εδώ μέσα) πως μέσω εταιριών κούριερ δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις δασμούς κτλ (από σιγκαπούρη...)
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος alvas

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 01:06:48 μμ »
Πολύ ομορφα και τα δύο. Από την προσωπική μου εμπειρία, η χρήση εταιριών courier (για διακίνηση εκτός EU) είναι σίγουρη συνταγή για πληρωμή δασμών (είχα πρόσφατα πικρή εμπειρία με ένα gunny stap - θα αναφερθώ όμως σ'αυτό αλλή στιγμή). Απλά απέφυγέ το ...
Φιλικά,

Αλέξανδρος

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 01:39:11 μμ »
Από μία μικρή περιήγηση είδα ότι αν το δέμα δηλωθεί με χαμηλή αξία (κάτω από 35-50$) δεν πληρώνει εκτελωνισμούς κτλ. Ισχύει? Θα ήταν σωστό να ζητήσω από τον πωλητή να κάνει κάτι τέτοιο?
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος zampounit

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 01:51:26 μμ »
το πρωτο θέμα είναι εάν θα δεχτεί πωλητής να το κάνει  .......εκείνο που έχω ακούσει εγώ είναι ότι σε αξίες 30-40 ευρώ και κάτω δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτούν εκτελωνισμό.....  θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσεις πρώτα να ρωτήσεις τον πωλητή εάν έχει την δυνατότητα να το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #588 στις: Μάρτιος 02, 2010, 09:50:36 πμ »
Κύριοι τελικά τα αγόρασα το ΣΚ... και πειμένω... Αχ αυτή η Σιγκαπούρη... Πως τους ήρθε και την φτιάξανε εκεί? Πιο μακρια δεν είχε?  ;D Υπομονή........
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #589 στις: Μάρτιος 03, 2010, 12:02:23 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ: Τα ΕΛΤΑ έχουν online tracking service;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι!!!!

Κουφαθήκατε;

Ορίστε το link:   http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος TATAR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #590 στις: Μάρτιος 03, 2010, 12:38:50 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ: Τα ΕΛΤΑ έχουν online tracking service;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι!!!!

Κουφαθήκατε;

Ορίστε το link:   [url]http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp[/url]




Το οποίο δυστυχώς δουλεύει μέχρι να φύγει το δέμα απο την πόλη απο όπου έστειλες το δέμα και μετά σταματά. Στην συνέχεια επικοινωνείς μαζί τους τηλεφωνικά και σου λένε ότι στις τάδε του μήνα έφυγε απο το ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛ. Απο εκεί και πέρα δεν ξέρουν τίποτα. Αρχίζεις τις προσευχές (ειλικρινά) , ενοχλείς καθημερινά τον παραλήπτη τηλεφωνικά, στέλνεις μειλ στα γερμανικά ταχυδρομεία με το τρεκινγκ ναμπερ, σου στέλνουν καθημερινα μειλ σε άψογα γερμανικά ότι "η υπόθεση σας βρίσκεται υπό έλεγχο" και στο τέλος (στα αγγλικά, ίσως φταίει και το φόκους!!! ) ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :
Dear Sir,

Shipment is already delivered.

Unfortunately we don`t have further information regarding your item in question.
However, for more informations, we would like to advise you to contact your local post office and initiate more Inquiries.

Yours sincerely,

Mit freundlichen Grüßen

H....
Deutsche Post AG
Eckenheimer Landstr. 242
60320 Frankfurt
 ;D ;D ;D ;D ;D

εδω ειναι Ελλάδα και ισχύει το "μη ρωτάς τη κάνει η χώρα σου για σένα αλλά τι κάνεις εσύ για τη χώρα σου".
εγώ προσωπικά ίσως θυσιάσω δυο τρία ρολογάκια !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2010, 12:49:24 μμ από TATAR »

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #591 στις: Μάρτιος 10, 2010, 10:55:39 πμ »
Kαλημέρα!
Ψάχνω για κανένα αξιόπιστο online μαγαζι που να έχει Seiko, από Ευρώπη, γιατί φοβαμαι λίγο το θέμα του τελωνείου.....
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #592 στις: Μάρτιος 10, 2010, 11:50:32 πμ »
Αγγλικό e-bay. Πωλητές κοντά στο 100% με αρκετές πωλήσεις. Από 150 και πάνω.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #593 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:03:06 μμ »
Έχω αγορασει απο timeparadise και εμεινα απόλυτα ευχαριστιμένος. Ελπιζο να μην προτιμησες Courier αλλα απλό ταχυδρομείο οπου ο πωλητης δηλώνει λιγότερη αξια αγοράς και μαρκάρει το δέμα σαν δώρο
Κύριοι μόλις αγόρασα τα παρακάτω 2 seiko από το ebay και συγκεκριμένα από τον timeparadise .

1) SEIKO SEAURCHIN SUBMARINER AUTOMATIC
[url]http://img194.imageshack.us/i/69484769.jpg/[/url]
[url]http://img27.imageshack.us/i/78344735.jpg/[/url]

2) Ladies Seiko SEAURCHIN SUBMARINER AUTO
[url]http://img6.imageshack.us/i/ladies2q.jpg/[/url]
[url]http://img27.imageshack.us/i/ladies1f.jpg/[/url]

Συνολικά θα μου βγει γύρω στα 170€ (με μεταφορικά). Αρχικά σας φαίνεται καλή τιμή? (θα μου πεις τι ρωτάς? αφού τ' αγόρασες -->έτσι για την ιστορία  ;D)

Ο timeparadise σαν πωλητής είναι οκ? (αν και το feedback του δηλώνει ότι είναι παραπάνω από ενταξει...)

Και κάτι ακόμη... Ο πωλητής δίνει τη δυνατότητα αποστολής μέσω DHL ή FedEx σε 6 ημέρες... αλλιώς περίπου 15...
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως κάπου είχα διαβάσει (νομίζω εδώ μέσα) πως μέσω εταιριών κούριερ δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις δασμούς κτλ (από σιγκαπούρη...)

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #594 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:56:04 μμ »
Έχω αγορασει απο timeparadise και εμεινα απόλυτα ευχαριστιμένος. Ελπιζο να μην προτιμησες Courier αλλα απλό ταχυδρομείο οπου ο πωλητης δηλώνει λιγότερη αξια αγοράς και μαρκάρει το δέμα σαν δώρο

Δεν προτίμησα κούριερ... (αν δεν κάνω λάθος το στέλενει μέσω κούριερ ΜΟΝΟ αν του το ζητήσεις ή κάνω λάθος???) Άργησε να σου έρθεi? Και κάτι ακόμη... Ο timeparadise το δήλωσε μόνος του με μειωμένη αξία ή του το είπες εσύ να το κάνει?
"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #595 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:06:44 μμ »
Έχω δύο ακομα απορίες....
1.Η prepaid της Eurobank δεν είναι συμβατή με το paypal;
Προσπάθησα να κάνω σήμερα λογαριασμό και δεν μου την αποδέχεται...

2.Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στο συγκεκριμένο θέμα είδα το bodying.de!
Είδα ότι έχετε κάνει κάποιες αγορές από εκεί, τελικά είσαστε ικανοποιημένοι;
Επίσης, με την εγγύηση τους τι παίζει;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #596 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:17:58 μμ »
1) Χρησιμοποιώ και την prepaid της Eurobank σαν δεύτερη κάρτα όμως. Με άλλη prepaid άνοιξα τον λογαριασμό και την πρόσθεσα αργότερα. Κανένα πρόβλημα.
2) Ο bodying.de δεν είναι AD. Eίναι αξιόπιστος αλλά τρομερά αργός. Μια φορά που ψώνισα το ρολόι μου έκανε το γύρο του κόσμου και μπήκε 2 φορές στην Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2010, 01:30:04 μμ από grecellin »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #597 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:27:30 μμ »
Δεν άργησε, μου ηρθε σε 2 εβδομαδες και μου έκανε εντύπωση η γρήγορη παραλαβή. Για την μειωμένη αξία και το δώρο του είπα εγώ. Το γραφεί και στη σελίδα αγοράς του ρολογιου αν το έχεις προσέξει. Πάντος σε ανάλογη περίπτωση με άλλη εταιρεία τη χαμηλή αξία την δήλωσαν μόνοι τους. Αν ψωνίζεις εκτός Ε.Ε να το ζητάς πάντα από μονος σου.
Δεν προτίμησα κούριερ... (αν δεν κάνω λάθος το στέλενει μέσω κούριερ ΜΟΝΟ αν του το ζητήσεις ή κάνω λάθος???) Άργησε να σου έρθεi? Και κάτι ακόμη... Ο timeparadise το δήλωσε μόνος του με μειωμένη αξία ή του το είπες εσύ να το κάνει?

Αποσυνδεδεμένος eftapsixos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 160
  • mickey έχεις μια τρομπέτα????
    • Προφίλ
Απ: Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #598 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:53:32 μμ »
Δεν άργησε, μου ηρθε σε 2 εβδομαδες και μου έκανε εντύπωση η γρήγορη παραλαβή. Για την μειωμένη αξία και το δώρο του είπα εγώ. Το γραφεί και στη σελίδα αγοράς του ρολογιου αν το έχεις προσέξει. Πάντος σε ανάλογη περίπτωση με άλλη εταιρεία τη χαμηλή αξία την δήλωσαν μόνοι τους. Αν ψωνίζεις εκτός Ε.Ε να το ζητάς πάντα από μονος σου.

Του το ζήτησα αλλά του το έστειλα με μήνυμα και όχι σαν σημείωση κατά την αγορά μέσω Paypal οπότε δεν ξέρω αν θα το λάβει υπόψιν του... Ελπίζω για το καλύτερο... Α!! σου ήρθε ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ για να το παραλάβεις , ήταν δηλαδή συστημένο?

"Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι φοβούνται τις καινούριες
ιδέες... Δεν τρομάζουν βλέποντας τις παλιές?"

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #599 στις: Μάρτιος 10, 2010, 02:12:59 μμ »
Κι εγω με μυνημα του το έιχα ζητήσει. Θα σου έρθει ειδοποίηση από τα ελτα να το παραλάβεις.