Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748441 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vord

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 542
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 04, 2009, 07:01:12 πμ »
Αυτό που ήθελα να σημειώσω με το post μου ήταν:
α) να μοιραστώ μία εμπειρία από online κατάστημα και
β) έμμεσα θεωρω πολύ σημαντικό για το forum τα μέλη να μπορούν εύκολα όταν ενδιαφέρονται για κάποιο μοντέλο ψάχνοντας εδώ να μπορούν να έχουν μία πολύ σαφή εικόνα

Σίγουρα με τα χρήματα αυτά υπάρχουν πάρα πολύ καλύτερες επιλογές. Το θέμα είναι αν κάποιος θέλει αυτό δίνει 2.800 ή μπορεί να το βρει πολύ χαμηλότερα. Η απάντηση αυτή δεν βρέθηκε από την αναζήτηση που έκανα. Απλά από την αναζήτηση βρήκα αρκετούς φίλους που ανέφεραν τα 2 online καταστήματα αυτά και σημείωσα την προσωπική μου εμπειρία

 
i hear the roar of a big machine

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 11, 2009, 09:34:06 πμ »
westcoastime τους εστειλα μην κ τοθ ζητησα να μαρκαρουν σαν δωρο κ ειπε οκ
επισης τον ρωτησα για μαζικη αγορα κ μου ειπε οτι κανει αλλη τιμη για πανω απο 2 -3 κομματια
του εξηγησα οτι ειμαι μελος του φορουμ κ οτι θα κανει οτι μπορει
εχει σχεδον ολα τα μοντελα 0&w,marathon
για δειτε το κ αν ειναι κανενας μεσα μου λεει

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 11, 2009, 10:20:25 πμ »
westcoastime τους εστειλα μην κ τοθ ζητησα να μαρκαρουν σαν δωρο κ ειπε οκ
επισης τον ρωτησα για μαζικη αγορα κ μου ειπε οτι κανει αλλη τιμη για πανω απο 2 -3 κομματια
του εξηγησα οτι ειμαι μελος του φορουμ κ οτι θα κανει οτι μπορει
εχει σχεδον ολα τα μοντελα 0&w,marathon
για δειτε το κ αν ειναι κανενας μεσα μου λεει
File mlv500
Exeis p.m.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 27, 2009, 04:49:03 μμ »
παρελαβα το πρωτο μου ρολοι απο αμερικα ........4 μερουλες ....προβληματα με τελωνεια μηδεν......ολα μια χαρα .....
μου ανοιξε η ορεξη.....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #424 στις: Αύγουστος 08, 2009, 02:46:14 μμ »
αγορασα απο higuchi στις 31-7-2009 ενα ρολοι το οποιο κ πληρωσα με πειπαλ.
στις 1-8-09 εσταλη με εμς κ μαλιστα μου εστειλε το τρακινγκ νο. ο χιγκουτσι,σε μειλ λεγοντας οτι το ρολοι θα φθασει σε μια εβδομαδα
το ρολοι δεν εχει ερθει ελλαδα ακομα κ χτες απαντησε ο χιγκουτσι μετα απο 2 μειλ οτι θα το κοιταξει την ερχομενη εβδομαδα....οταν ηταν να αγορασω το ρολοι απαντουσε αμμεσα...χμμμ
τι να γινεται αραγε?εδω η εμς λεει οτι δεν εχει ερθει ελλαδ ακομα..που να ναι αραγε?
τι να κανω λετε?

Αποσυνδεδεμένος stevchrly

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #425 στις: Αύγουστος 09, 2009, 06:56:42 μμ »
εγώ από Φιλιππίνες με EMS το έστειλε 22 Μαίου και έφτασε 7 Ιουνίου
απόι τη στιγμή που είναι με paypal δεν υπάρχει πρόβλημα και το άλλο είναι να πάρεις τηλέφωνο στην υπηρεσία δεμάτων του ΕΛΤΑ για να σου πούνε βάσει των αρχικών γραμμάτων του tracking number εάν θα το πάρεις από το ταχυδρομείο η θα στο φέρει το Πόρτα Πόρτα

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #426 στις: Αύγουστος 28, 2009, 07:17:03 πμ »
Σκεφτομαι να παραγειλω ενα UN απο το time of switzerland που το εχω βρει περιπου 6 χιλιαρικα και επειδη τα λεφτα ειναι πολλα ψιλοφοβάμαι αν και απο το τηλέφωνο που μίλησα μου φάνηκαν επαγγελματίες και τα γραφεία τους είναι σοβαρά στήν Ελβετία απο ότι μου εχουν πεί.
Τα ερωτήματα είναι δύο
1 Πληρώνουμε τελωνείο τελικά απο Ελβετία η ειναι στήν τύχη οπως θα κάτσει στον κάθε έναν;
2 εχει πάρει κανένας απο αυτούς και σε ποιά κατάσταση ειναι τα ρολόγια -αυτοί λένε γράφουν αν ειναι used
3 εγγύηση ισχύει κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #427 στις: Αύγουστος 28, 2009, 07:45:26 πμ »
Η Ελβετια,εχει Τελωνειο,σιγουρα.Τωρα το τι πληρωνουμε,παρε τα δεματα στο αεροδρομιο,να σου πουν.
Εγω αυτο κανω,αμα εχω τετοιες αποριες.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #428 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:01:52 πμ »
Aν περνάει τελωνείο πολλαπλασίασε την αξία με 19% για το ΦΠΑ που θα πληρώσεις.
6000 Χ 0,19 = 1140 € επιπλέον θα πληρώσεις σίγουρα, πέρα από κάποιες άλλες επιβαρύνσεις.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #429 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:25:14 πμ »
Η Ελβετια πλεον εχει μπει στη συνθηκη Σενγκεν και απ' οτι εχω διαβασει ισχυει και γι αυτην οτι στη Νορβηγία και την Ισλανδία που επίσης δεν είναι μέλη της ΕΕ. Εχοντας αγορασει προσφατα καποια πραγματα απο Νορβηγια γνωριζω οτι δεν περασαν απο τελωνειο. Οποτε υποθετω οτι και απο Ελβετια δεν πρεπει να περνανε πλεον απο τελωνειο!

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #430 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:38:26 πμ »
Tι σχεση εχει η συνθηκη Σεγκεν,με την πληρωμη δασμων;
Καμια σου λεω εγω.Μονο την εσωτερικη ασφαλεια κανονιζει.
Γι αυτο,ρωτα στα δεματα του αεροδρομιου,για ναχεις σιγουρο το κεφαλι σου.
Και αν θελεις,στειλε μου ενα πμ,να σου πω κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος nyo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 442
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #431 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:50:29 πμ »
Απλα το ανεφερα για να κανω τη συγκριση με τη Νορβηγια που εχω προσωπικη εμπειρια.
Αυτο που προτεινεις παντως ειναι το καλυτερο και το πιο ασφαλες! Μονο ετσι θα ξερει τι ισχυει τελικα.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #432 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:53:43 πμ »
Aγαπητέ Salvador καλημέρα,
το θέμα είναι το εξής,αναλόγως με ποιον τρόπο θα έρθει το δέμα στη Ελλάδα(ΕΛΤΑ ή Fedex ή κάποια άλλη μεταφορική).
Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να γλυτώσεις τον φπα άμα έρθει με ΕΛΤΑ (ανάλογα πόσο βαριέται ο τελωνειακός).
Όλες οι άλλες εταιρίες εκτελωνίζουν τα πάντα.Από Ελβετία θα πληρώσεις το 19% φπα + 100,00 έως 150 ευρώ την εταιρία για τον εκτελωνισμό.Μια λύση είναι να το εκτελωνίσεις ο ίδιος  για να γλυτώσεις μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού.Βέβαια θέλει υπομονή και συγχρόνως είναι και μεγάλη ταλαιπωρία.Οι κουρασμένοι τελωνειακοί αρχίζουν να εκτελωνίζουν κατά τις 10:30 πμ.

Φιλικά Girard

Αποσυνδεδεμένος aragorn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
    • TimeBox
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #433 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:55:47 πμ »
Σαφέστατα και τα δέματα από Ελβετία περνάνε τελωνείο, αφού η Ελβετία δεν ανήκει στην Ευρωπαική Ένωση.
www.TravelStories.gr - Η Ελληνική Κοινότητα για Ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος salvador

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #434 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:30:41 μμ »
Καλησπέρα σε όλους
ευχαριστω κατάλαβα ξεχνάω την Ελβετία, αλλά με τα 2,3 δεν ασχολήθηκε κανένας που μάλλον ισχύουν για όλα τα ιντερνετομάγαζα

Αποσυνδεδεμένος harmem

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #435 στις: Αύγουστος 28, 2009, 08:56:43 μμ »
Καλησπερα και καλως σας βρηκα..
Μιας και μιλατε για αγορες μεσω internet θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα γιατι το ψαχνω αλλα δε βρισκω ακρη..
Αγορασαν 2 φιλοι μου προσφατα 2 citizen. Ο ενας μεσω ebay απο Αγγλια νομιζω και ο αλλος απο emarket απο εναν Ελληνα πωλητη που εχει καταστημα στα Γιαννενα. (Lowprices ειναι το username του). Αυτος που αγορασε απο Αγγλια πηρε ενα citizen calibre και ο αλλος απο τον Ελληνα ενα citizen pro master nighthawk.
Oταν τα εβαλαν διπλα διαπιστωσαμε το εξης... το "ελληνικο" Nighthawk στην πισω πλευρα ειχε αναγλυφο το σημα citizen eco drive ενω το αλλο απο το ebay που δεν ηταν της σειρας eco drive βεβαια στην πισω πλευρα εχει ενα ψευτοαναγλυφο citizen κτλ. καμια σχεση με το αλλο ομως. Το "αγγλικο" του ebay φαινεται πιο φτωχο αλλα το ξαναλεω ειναι αλλη σειρα.Αυτοι βεβαια αρχισαν να τσακωνονται για το ποιο ειναι μουφα....  Εκει ομως που μπερδευτηκα τελειως ειναι οτι αρχισα να ψαχνω στο internet και βρηκα το ρολοι της ιδιας σειρας (promaster nighthawk) με διαφορετικα καπακια. Βεβαια το ενα ειναι απο το amazon.com και το αλλο απο τον ελληνα που απ' οτι ειδαμε απο ενα χαρτακι στο κουτι που εστειλε στο φιλο μας ειχε ενα σφραγιδακι απο duty free island.
Σας παραθετω δυο links για να δειτε τι εννοω για τα διαφορετικα καπακια....

http://www.amazon.com/Citizen-Eco-Drive-Nighthawk-Stainless-BJ7000-52E/dp/B00074KYC8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=watches&qid=1251486842&sr=1-1  


http://www.emarket.gr/item.php?id=17638421

Βεβαια αν και τα ρολογια ειναι ιδια οι κωδικοι διαφερουν ισως επειδη το ενα ειναι ευρωπη και το αλλο απο αμερικη αλλα ποσο λογικο ειναι να εχουν διαφορα στη σταμπα πισω?

Επισης το Αγγλικο amazon εχει 2 citizen promaster nighthawk που απλα αλλαζει το χρωμα της πλακας μπροστα, το ενα με αναγλυφο καπακι και το αλλο σαν σταμπα... κοντευω να τρελαθω βοηθεια....

 http://www.amazon.co.uk/Citizen-Promaster-Drive-Nighthawk-Watch/dp/B0016A7UPQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=watch&qid=1251486710&sr=1-1


http://www.amazon.co.uk/Citizen-Titanium-Eco-Drive-Watch-BJ7000-52E/dp/B00074KYC8/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=watch&qid=1251486710&sr=1-2


και κατι ασχετο... ξερει κανεις αν αυτος ο χρηστης ειναι αξιοπιστος?

http://stores.shop.ebay.com.au/Watches-Bay__W0QQ_armrsZ1

εχει αγορασει κανεις? θελω να αγορσω αλλα πως θα καταλαβω αν στελνει original ή replica
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2009, 09:13:06 μμ από harmem »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #436 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:00:09 μμ »
καποιος εχει μεγαλυτερο ποσοστο κερδους και καλη ακρη ...μαλλον ο ελληνας.

Αποσυνδεδεμένος harmem

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #437 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:17:56 μμ »
καποιος εχει μεγαλυτερο ποσοστο κερδους και καλη ακρη ...μαλλον ο ελληνας.

τιθεται θεμα γνησιοτητας ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #438 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:22:09 μμ »
δεν νομιζω,δεν ξερω εαν η εταιρια αλλαζει πολυ την σειρα .για παραδειγμα απο ασια σε ευρωπη

οποιος γνωριζει τα ιαπωνικα ρολογια ,θα σου απαντησει συντομα ;)

Αποσυνδεδεμένος Theodore41

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #439 στις: Αύγουστος 28, 2009, 09:27:14 μμ »
τιθεται θεμα γνησιοτητας ή οχι?
Γραψε ανθρωπε μου εδω. support@cb.citizen.co.jp για να δεις την υγεια σου.
Εγω τους ειχα γραψει για ενα αλλο θεμα,και μου απαντησαν σε μηδεν χρονο.
Ασε τις ερωτησεις σ εμας,που μπορει και να κανουμε λαθος.
Οταν σου απαντησουν,μας γραφεις τι ειπαν.
Κι πουσαι,βαλτους και καμια φωτο,αν εχεις,για να δουμε τι γινεται,μηπως και καποιο ειναι μαιμου.