Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748439 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2040 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 10:34:23 πμ »
Υπάρχει εμπειρία από εδώ;

https://www.eglobalcentral.eu/shipping-and-insurance-eu.html#/home

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2041 στις: Απρίλιος 09, 2019, 04:12:31 μμ »
Πριν από λίγες ημέρες πούλησα το Squale που είχα αγγελία.Αποφασισα λοιπόν να πάρω το ίδιο σε 42αρι.Μπηκα λοιπόν στο Chrono24  και έβαλα παραγγελία σε ένα κατάστημα στην Ιταλία που το είχε ετοιμοπαράδοτο.Σημερα έγινε η παράλαβη.Η συσκευασία ήταν άψογη.


Όταν όμως πήγα να φορέσω το ρολοι η χαρά έγινε............στενοχώρια.....


Από την δεξιά πλευρά την κασας λείπει κομμάτι!!!
Έστειλα μήνυμα στον Ιταλό πωλητή,και μου είπε ότι του κάνει εντύπωση που δεν το είδε.Η αλήθεια είναι ότι και εμενα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Μου είπε λοιπόν να ζητήσω επιστροφή από το Chrono24 προκειμένου να του το στείλω πισω,με δικά μου έξοδα,για να μου κανει refund.Τα έξοδα επιστροφής 83€!!!
Δεν ξέρω παιδιά,μπορεί να είμαι εγώ περίεργος,αλλά αν ήμουν εγώ στην θέση του θα είχα στείλει την ίδια στιγμή,την ίδια courier να παραλάβει το δέμα για επιστροφή.
Σε ερώτηση μου αν έχει άλλο ρολοι να μου στείλει μου απάντησε ότι πρώτα θα κάνει την διαδικασία του refund και μετά αν θέλω το παραγγέλνω πάλι!
Τέλος να πω ότι οι κριτικές του συγκεκριμένου καταστήματος είναι άριστες.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2042 στις: Απρίλιος 09, 2019, 04:39:02 μμ »
Πριν από λίγες ημέρες πούλησα το Squale που είχα αγγελία.Αποφασισα λοιπόν να πάρω το ίδιο σε 42αρι.Μπηκα λοιπόν στο Chrono24  και έβαλα παραγγελία σε ένα κατάστημα στην Ιταλία που το είχε ετοιμοπαράδοτο.Σημερα έγινε η παράλαβη.Η συσκευασία ήταν άψογη.


Όταν όμως πήγα να φορέσω το ρολοι η χαρά έγινε............στενοχώρια.....


Από την δεξιά πλευρά την κασας λείπει κομμάτι!!!
Έστειλα μήνυμα στον Ιταλό πωλητή,και μου είπε ότι του κάνει εντύπωση που δεν το είδε.Η αλήθεια είναι ότι και εμενα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Μου είπε λοιπόν να ζητήσω επιστροφή από το Chrono24 προκειμένου να του το στείλω πισω,με δικά μου έξοδα,για να μου κανει refund.Τα έξοδα επιστροφής 83€!!!
Δεν ξέρω παιδιά,μπορεί να είμαι εγώ περίεργος,αλλά αν ήμουν εγώ στην θέση του θα είχα στείλει την ίδια στιγμή,την ίδια courier να παραλάβει το δέμα για επιστροφή.
Σε ερώτηση μου αν έχει άλλο ρολοι να μου στείλει μου απάντησε ότι πρώτα θα κάνει την διαδικασία του refund και μετά αν θέλω το παραγγέλνω πάλι!
Τέλος να πω ότι οι κριτικές του συγκεκριμένου καταστήματος είναι άριστες.

Δυσάρεστη κατάσταση, Γρηγόρη -δεν θα πω λυπηρή, δεν πρέπει ν΄αφήνουμε να μας δημιουργούν λύπη τέτοιες στραβές. Πάντως το συναίσθημα το γνωρίζω, έχω φάει ουκ ολίγες φόλες από online αγορές και δη δαπανηρές φόλες και συνήθως από "μεγάλους" πωλητές. Εντάξει, μπαίνεις σε χρονοβόρες-ψυχοφθόρες διαδικασίες, αυτό είναι όλο. Δεν ξέρω πως λειτουργεί σε τέτοιες περιπτώσεις το Chrono, πάντως πχ στο ebay τα έξοδα επιστροφής οφείλει να τα καλύψει εκ των υστέρων ο πωλητής, δηλαδή κατά τον χρόνο της επιστροφής των χρημάτων σου και αφού του αποστείλεις το σχετικό παραστατικό του μεταφορέα. Οπότε πράξε τα δέοντα.

Για την ώρα εύχομαι να ξεμπερδέψεις το ταχύτερο, τα δε "καλορίζικα" για την αγορά αναβάλλονται έως ότου παραλάβεις  αυτό που θέλεις, άθικτο την επόμενη φορά.

ΥΓ : Ολόκληρος κρατήρας στην κάσα, μ' αρέσει που έχεις βάλει και κόκκινο βέλος....    ???

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2043 στις: Απρίλιος 09, 2019, 04:42:17 μμ »
1....να του το στείλω πισω,με δικά μου έξοδα,για να μου κανει refund.Τα έξοδα επιστροφής 83€!!!

2. Δεν ξέρω παιδιά,μπορεί να είμαι εγώ περίεργος,αλλά αν ήμουν εγώ στην θέση του θα είχα στείλει την ίδια στιγμή,την ίδια courier να παραλάβει το δέμα για επιστροφή.
1. Γρηγορη λαθος δικο του και τα εξοδα που ειναι και πολλα (γιατι τοσα;) θα τα πληρωσεις εσυ;

2. Σωστη σκεψη.
Κανονικα θα επρεπε να το ελεγξεις την ωρα που ηταν η κουριερ εκει και πριν φυγη.

Υγ. η ζημια κατα την φωτο ειναι σημαντικη. Αισθητικη μεν αλλα σημαντικη.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2044 στις: Απρίλιος 09, 2019, 05:24:17 μμ »
Αυτό με τα έξοδα αποστολής, δες το. Η υπαιτιότητα είναι δική του. Δεν πρόκειται για περίπτωση που για κάποιο αόριστο λόγο δεν σου άρεσε το ρολόι και αποφάσισες να το επιστρέψεις. Εδώ μιλάμε για χαίρε βάθος αμέτρητο.


Υγ. η ζημια κατα την φωτο ειναι σημαντικη. Αισθητικη μεν αλλα σημαντικη.
Για να προκλήθηκε τέτοιο χάσμα στο μέταλλο, φαντάζεται κανείς την κρούση που δέχτηκε η κάσα και ενδεχομένως η μηχανή. Μπορεί, εκτός από αισθητική, να υπάρχει και λειτουργική ζημιά.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2045 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:03:16 μμ »
Στενοχωρηθηκα τωρα... :( :( Γρηγορη μακαρι να βγαλεις γρηγορα ακρη..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2046 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:13:42 μμ »
Στενοχωρες καταστασεις Γρηγορη!!!
Ευχομαι φιλε μου να βρεις γρηγορα ακρη!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2047 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:19:12 μμ »
Πριν από λίγες ημέρες πούλησα το Squale που είχα αγγελία.Αποφασισα λοιπόν να πάρω το ίδιο σε 42αρι.Μπηκα λοιπόν στο Chrono24  και έβαλα παραγγελία σε ένα κατάστημα στην Ιταλία που το είχε ετοιμοπαράδοτο.Σημερα έγινε η παράλαβη.Η συσκευασία ήταν άψογη.


Όταν όμως πήγα να φορέσω το ρολοι η χαρά έγινε............στενοχώρια.....


Από την δεξιά πλευρά την κασας λείπει κομμάτι!!!
Έστειλα μήνυμα στον Ιταλό πωλητή,και μου είπε ότι του κάνει εντύπωση που δεν το είδε.Η αλήθεια είναι ότι και εμενα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση!!!
Μου είπε λοιπόν να ζητήσω επιστροφή από το Chrono24 προκειμένου να του το στείλω πισω,με δικά μου έξοδα,για να μου κανει refund.Τα έξοδα επιστροφής 83€!!!
Δεν ξέρω παιδιά,μπορεί να είμαι εγώ περίεργος,αλλά αν ήμουν εγώ στην θέση του θα είχα στείλει την ίδια στιγμή,την ίδια courier να παραλάβει το δέμα για επιστροφή.
Σε ερώτηση μου αν έχει άλλο ρολοι να μου στείλει μου απάντησε ότι πρώτα θα κάνει την διαδικασία του refund και μετά αν θέλω το παραγγέλνω πάλι!
Τέλος να πω ότι οι κριτικές του συγκεκριμένου καταστήματος είναι άριστες.
Πεσμου ότι είναι αυτό το μαγαζι
https://www.sorelleronco.it/index.ph

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2048 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:20:43 μμ »
Γρήγορη, καλό θα ήταν να του γράψεις ένα αυστηρό ιμειλ και να τον ενημερώσεις για την πρόθεση σου να τον αναφέρεις στο κρονο24! Το οποίο στην θέση και θα έκανα από την στιγμή που σου ζήτησε να πληρώσεις τα μεταφορικά για δικό του λάθος! Έτσι ώστε να είσαι όσο πιο κατοχυρωμένος γίνεται στο dispute που από ότι φαίνεται θα έχετε...δυστυχως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2049 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:21:36 μμ »
Για να προκλήθηκε τέτοιο χάσμα στο μέταλλο, φαντάζεται κανείς την κρούση που δέχτηκε η κάσα και ενδεχομένως η μηχανή. Μπορεί, εκτός από αισθητική, να υπάρχει και λειτουργική ζημιά.
Χαρη σιγουρα η κρουση ηταν μεγαλη.
Υπαρχει περιπτωση να μην εχει δημιουργηθη προβλημα τωρα η στο μελλον λογο χοντρης κασας και του συστηματος αντισοκ (incablok) που εχει η μηχανη.

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2050 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:35:38 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Από την πρώτη στιγμή έστειλα mail και μίλησα με το Chrono24.Οταν τους είπα ότι το ποσο για την επιστροφή είναι 83€(τελικά είναι 86€! με την ασφάλεια) μου είπαν ότι αν δεν τα πληρώσει ο έμπορος θα μου τα πληρώσουν αυτοί! Πριν από λίγο ο έμπορος μου έστειλε mail και μου είπε να μην το στείλω εγώ,θα το κανονίσει αυτός με την DHL.
Μια μικρή λεπτομέρεια,με το που είδαν ότι τηλεφωνώ από Ελλάδα με συνέδεσαν με εκπρόσωπο τους που μιλούσε Ελληνικά! Για να δούμε τι θα γίνει τελικά.....
Γιώργο δεν είναι αυτό το κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5549
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2051 στις: Απρίλιος 09, 2019, 06:37:34 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Από την πρώτη στιγμή έστειλα mail και μίλησα με το Chrono24.Οταν τους είπα ότι το ποσο για την επιστροφή είναι 83€(τελικά είναι 86€! με την ασφάλεια) μου είπαν ότι αν δεν τα πληρώσει ο έμπορος θα μου τα πληρώσουν αυτοί! Πριν από λίγο ο έμπορος μου έστειλε mail και μου είπε να μην το στείλω εγώ,θα το κανονίσει αυτός με την DHL.
Μια μικρή λεπτομέρεια,με το που είδαν ότι τηλεφωνώ από Ελλάδα με συνέδεσαν με εκπρόσωπο τους που μιλούσε Ελληνικά! Για να δούμε τι θα γίνει τελικά.....
Γιώργο δεν είναι αυτό το κατάστημα.
Mπράβο Γρηγόρη, ελπίζω ότι θα πάνε όλα καλά

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2052 στις: Απρίλιος 09, 2019, 07:03:55 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Από την πρώτη στιγμή έστειλα mail και μίλησα με το Chrono24.Οταν τους είπα ότι το ποσο για την επιστροφή είναι 83€(τελικά είναι 86€! με την ασφάλεια) μου είπαν ότι αν δεν τα πληρώσει ο έμπορος θα μου τα πληρώσουν αυτοί! Πριν από λίγο ο έμπορος μου έστειλε mail και μου είπε να μην το στείλω εγώ,θα το κανονίσει αυτός με την DHL.
Μια μικρή λεπτομέρεια,με το που είδαν ότι τηλεφωνώ από Ελλάδα με συνέδεσαν με εκπρόσωπο τους που μιλούσε Ελληνικά! Για να δούμε τι θα γίνει τελικά.....
Γιώργο δεν είναι αυτό το κατάστημα.




Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6301
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2053 στις: Απρίλιος 09, 2019, 07:49:55 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Από την πρώτη στιγμή έστειλα mail και μίλησα με το Chrono24.Οταν τους είπα ότι το ποσο για την επιστροφή είναι 83€(τελικά είναι 86€! με την ασφάλεια) μου είπαν ότι αν δεν τα πληρώσει ο έμπορος θα μου τα πληρώσουν αυτοί! Πριν από λίγο ο έμπορος μου έστειλε mail και μου είπε να μην το στείλω εγώ,θα το κανονίσει αυτός με την DHL.
Μια μικρή λεπτομέρεια,με το που είδαν ότι τηλεφωνώ από Ελλάδα με συνέδεσαν με εκπρόσωπο τους που μιλούσε Ελληνικά! Για να δούμε τι θα γίνει τελικά.....
Γιώργο δεν είναι αυτό το κατάστημα.
Ελπιζω να πανε ολα καλαα... στεναχωρη κατασταση..

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2054 στις: Απρίλιος 09, 2019, 08:40:26 μμ »
Γκρεγκ, όλα θα πάνε καλά - μην ανησυχείς.
Εξάλλου, από αυτά που συμπλήρωσες φαίνεται ότι το chrono24 είναι αρκετά καλά οργανωμένο για τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2055 στις: Απρίλιος 09, 2019, 08:59:21 μμ »
Το Wingoo watches είναι?
Εγώ από εκεί πήρα το Jlc memovox μου έστειλαν τα χαρτιά και το κουτί από τα Polaris και παρά τα email και τις ενοχλήσεις από τον δικηγόρο μου πήρα τον πουλο, μέχρι που το πούλησα και τελείωσε εκεί το θέμα.
Η jlc το έκανε γαργάρα το θέμα γιατί ο τύπος είναι από τους μεγαλύτερους grey dealer.
Έκτοτε ακούω Ιταλία και ιδρώνω...απατεώνες.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2019, 09:05:36 μμ από DOCORTHO »

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2056 στις: Απρίλιος 09, 2019, 11:05:28 μμ »
Το Wingoo watches είναι?
Εγώ από εκεί πήρα το Jlc memovox μου έστειλαν τα χαρτιά και το κουτί από τα Polaris και παρά τα email και τις ενοχλήσεις από τον δικηγόρο μου πήρα τον πουλο, μέχρι που το πούλησα και τελείωσε εκεί το θέμα.
Η jlc το έκανε γαργάρα το θέμα γιατί ο τύπος είναι από τους μεγαλύτερους grey dealer.
Έκτοτε ακούω Ιταλία και ιδρώνω...απατεώνες.....
Oχι Τάσο,δεν είναι αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2057 στις: Απρίλιος 10, 2019, 09:46:11 πμ »
Ωχ !

Επίζω λοιπόν, μετά τα νεότερα, να ξεμπερδέψεις άμεσα & να παραλάβεις αυτό ππυ ήθελες στην κατάσταση που πρέπει...

Περιμένω εναγωνίως να σου πω τα «καλοφόρετα» :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2058 στις: Απρίλιος 10, 2019, 10:02:17 πμ »
Ωχ !

Επίζω λοιπόν, μετά τα νεότερα, να ξεμπερδέψεις άμεσα & να παραλάβεις αυτό ππυ ήθελες στην κατάσταση που πρέπει...

Περιμένω εναγωνίως να σου πω τα «καλοφόρετα» :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστώ φιλε!

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #2059 στις: Απρίλιος 11, 2019, 09:20:44 μμ »
WTF  ???

https://www.ebay.com/itm/orologio-audemars-piguet/372645512205?hash=item56c367440d:g:XLUAAOSwe0Zcpnb2


χασκει λιγο δεξια το AP ? η ειναι η ιδεα μου?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2019, 09:27:02 μμ από asteris78 »