Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748446 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1860 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 11:02:48 μμ »
Και σα φορουμ θα μπορουσαμε να ανοιξουμε εκτελωνιστικο γραφειο. Αποκλειστικα για ρολογια, λουρακια κτλ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καθόλου κακή ιδέα..!

sent using tapatalk

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1861 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:10:44 πμ »
Η στιγμή που νιώθεις ποσο @@@@ρας είσαι γιατί ξέχασες να τρέξεις το χτυπητήρι του ebay και σου πήρε ο άλλος το NOS mark 4.5 τζάμπα.  :chainsaw:

Αντε βρες τώρα τέτοιο ρολόι πφφφφφ. :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1862 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:32:55 πμ »
Η στιγμή που νιώθεις ποσο @@@@ρας είσαι γιατί ξέχασες να τρέξεις το χτυπητήρι του ebay και σου πήρε ο άλλος το NOS mark 4.5 τζάμπα.  :chainsaw:

Αντε βρες τώρα τέτοιο ρολόι πφφφφφ. :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Πω πω, πολύ σπαστικό, πράγματι. Μπορείς να παρηγορηθείς γιατί δεν ξέρεις ποιο ήταν το maximum bid που είχε ορίσει.
Πόσο πουλήθηκε;

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1863 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:48:25 πμ »
Πω πω, πολύ σπαστικό, πράγματι. Μπορείς να παρηγορηθείς γιατί δεν ξέρεις ποιο ήταν το maximum bid που είχε ορίσει.
Πόσο πουλήθηκε;
Αστο Κοσμα, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι. 1120 Ευρώ και η αγγελία είχε όλα τα unicorn χαρακτηριστικά. Δικό του ρολόι, χαρτιά, απόδειξη, λίγες συμμετοχές στο ebay, καλοδιατηρημένο χωρίς ίχνος γρατσουνιάς, είχε μείνει πολύ χαμηλά όλες τις μέρες και συμμετείχαν μόνο νέοι bidders. Απ'την εμπειρία μου ποτέ δεν μου χει τύχει νέος bidder να βάλει πάνω απο 300 Ευρώ στο max bid. Ετσι είχα χάσει ακόμη ένα ρολόι που τώρα το βρίσκω 3 φορές την τιμή του. Βέβαια έχω κερδίσει και πολλά αλλά είναι ο πυρετός του ebay που σε τρελαίνει.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1864 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:53:54 πμ »
γιατί ξέχασες να τρέξεις το χτυπητήρι του ebay




Τι ειναι το χτυπητηρι του eBay ;




Αστο Κοσμα, το σκέφτομαι και τρελαίνομαι. 1120 Ευρώ και η αγγελία είχε όλα τα unicorn χαρακτηριστικά. Δικό του ρολόι, χαρτιά, απόδειξη, λίγες συμμετοχές στο ebay, καλοδιατηρημένο χωρίς ίχνος γρατσουνιάς, είχε μείνει πολύ χαμηλά όλες τις μέρες και συμμετείχαν μόνο νέοι bidders.



1120 € με ολα αυτα ; Τα καλά MK 4.5 ειναι στα 2.000-2.500 €. Εγω θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1865 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:05:35 μμ »
Eίναι δίκοπο μαχαίρι το να βάλεις ένα καλό κομμάτι χωρίς reserve. Από τη μία προσελκύεις περισσότερους ενδιαφερόμενους που μπορεί να εκτοξεύσουν την τιμή, από την άλλη μπορεί ο ένας να ξεχαστεί, ο άλλος να αδιαφορήσει και στο τέλος να πουληθεί κοψοχρονιά.
Αυτό που πάντοτε σκεφτόμουν είναι το εξής: αν μπορούσε κάποιος να είναι σε θέση να γνωρίζει συγκεκριμένα τα searches ανά κατηγορία, θα μπορούσε να βγάλει πολλά λεφτά.

Υπάρχουν κάποια εργαλεία, αλλά είναι πιο γενικά http://pages.ebay.com/marketplace_research/

Εdit τώρα που το ξανακοίταζα, βρήκα αυτό: http://www.wuanto.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2017, 12:13:12 μμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1866 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 12:11:39 μμ »



Τι ειναι το χτυπητηρι του eBay ;
Πάνο ψάξε για sniping on ebay για να δεις περι τίνος πρόκειται. Το sniping μπορει να είναι manual ή αυτόματο. Προσωπικά έχω τα δικά μου εργαλεία για αυτό τον λόγο.

Παράθεση
1120 € με ολα αυτα ; Τα καλά MK 4.5 ειναι στα 2.000-2.500 €. Εγω θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Σωστά. Αλλά δεν υπήρχε κάποιος ελέφαντας στην αγγελία, οπότε θα το έπαιρνα το ρισκο. Το ebay το χρησιμοποιώ αρκετά και όχι μονο στα ρολόγια, αλλες φορές κερδίζεις άλλες χάνεις (ακόμα κι αν κέρδισες).

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1867 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 10:22:24 μμ »
Λέω να δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου με τα τελωνεία ( ;D) και ενόψει κάποιας απόφασης, παρακαλώ, όποιον γνωρίζει, για μερικές πληροφορίες.
Το ασαφές κόστος αποθήκης (φύλακτρα) πως προσδιορίζεται χρονικά;
Δεν έχω ξεκαθαρίσει πότε ακριβώς ξεκινά και πότε τελειώνει η χρέωση για φύλαξη.
Είναι στάνταρ ο χρόνος που απαιτείται για τον εκτελωνισμό ή μπορεί να επεκταθεί κατά βούληση του εκτελωνιστή;

Και τέλος, η διαδικασία πως ολοκληρώνεται; καλείται ο παραλήπτης να καταβάλει τα πρόσθετα τέλη/δασμούς/λοιπά έξοδα κατά την παραλαβή από τα ελτα;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων. ;)

 

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1868 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 10:27:00 μμ »
Λέω να δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου με τα τελωνεία ( ;D) και ενόψει κάποιας απόφασης, παρακαλώ, όποιον γνωρίζει, για μερικές πληροφορίες.
Το ασαφές κόστος αποθήκης (φύλακτρα) πως προσδιορίζεται χρονικά;
Δεν έχω ξεκαθαρίσει πότε ακριβώς ξεκινά και πότε τελειώνει η χρέωση για φύλαξη.
Είναι στάνταρ ο χρόνος που απαιτείται για τον εκτελωνισμό ή μπορεί να επεκταθεί κατά βούληση του εκτελωνιστή;

Και τέλος, η διαδικασία πως ολοκληρώνεται; καλείται ο παραλήπτης να καταβάλει τα πρόσθετα τέλη/δασμούς/λοιπά έξοδα κατά την παραλαβή από τα ελτα;

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων. ;)

νομίζω ότι για το πότε αρχίζει και πότε σταματά ο χρόνος δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Για την πληρωμή, σου έρχεται συνολικό πόσο από τα ΕΛΤΑ. τώρα αν επιλέξεις κούριερ δεν ξέρω τί/πώς ακριβώς γίνεται
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1869 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:00:27 μμ »
Σπυρο, αν επιλεξεις ελ.τα. (απλο ταχυδρομειο ή ems) νομιζω οτι οι διαδικασιες ειναι πιο απλες.
Στο ems τουλαχιστον που μου εχει τυχει, δε με ρωτησαν καν αν θελω να το εκτελωνισω ή οχι. Μπηκε Ελλαδα, το μαγκωσανε στο τελωνειο, εμεινε μερικες μερες εκει κι επειτα το εκτελωνισανε και μου το φερανε.
Να υπολογισεις ενα 28% επι της συνολικης αξιας του δεματος, μαζι με τα εξοδα αποστολης αν κι εφοσον υπαρχουν.

Αν παλι επιλεξεις αλλες εταιρειες (dhl, fedex κτλ), τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα και πιο επωδυνα για την τσεπη σου.
Το βιωνω τις τελευταιες μερες με δυο παραγγελιες που εβαλα κι ετσι τα εχω πολυ φρεσκα.
Κατ' αρχας τα εξοδα αποθηκης ξεκινανε απο την 3η μερα και μετα. Δυσκολο να μεινει το δεμα τοσες μερες εκει.
Με το που το μαγκωσουν, σε παιρνουν τηλεφωνο και ξεκιναει το μαρτυριο.
Σου λενε οτι πρεπει να εκτελωνιστει κι εσυ με τη σειρα σου ζητας να μαθεις ποιο θα ειναι το συνολικο κοστος με φορους, φπα, εξοδα εκτελωνιστη και τα ρεστα.
Επισης σου ζητανε να προσκομισεις οτι παραστατικο εχεις, στο οποιο να φαινεται το κοστος αγορας. Κατα προτιμηση αντιγραφο απο το pp. Η τιμη που εχει δηλωσει ο πωλητης, εννοειται οτι δεν τους πειθει.
Την επομενη μερα σε παιρνουν τηλεφωνο και σου ανακοινωνουν τη ρετζεβουτα.
Αν συμφωνησεις, που πολυ αμφιβαλλω, τοτε σου στελνουν μεσω taxis μια ηλεκτρονικη εξουσιοδοτηση με την οποια ουσιαστικα τους δινεις το ΟΚ να προχωρησουν.
Καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
Εγω παντως τα δικα μου τα εστειλα πισω αλο εκει που ηρθαν.
Δε μου περισσευουν αλλα και να μου περισσευανε χρηματα, σε αυτους δεν τα εδινα.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1870 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:24:08 μμ »
Δημήτρη, έχω διαβάσει τις χρήσιμες πληροφορίες που είχες ήδη αναφέρει επάνω στο θέμα και γιαυτό προσανατολίζομαι αποκλειστικά με το απλό ταχυδρομείο.
Το 28-30%, ας πούμε, είναι "λογικό" και δεν προβληματίζει.
Τα άλλα που αναφέρεις ότι συμβαίνουν στην περίπτωση εταιρειών dhl, fedex κλπ, πρέπει όντως να είναι δυσάρεστη εμπειρία.

Σε ευχαριστώ πολύ!
Και εσένα, Γιάννη!  :up:





Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1871 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:27:56 μμ »
Τη δικη μου παραγγελια την εκανα με απλο ταχυδρομιο. Απλα απαιτησα να εχει tracking number (registered mail). Αυτο δεν προσθετει κατι στην ασφαλεια της συναλλαγης, απλα ξερεις τι σου γινεται. Ενα μικρο ρισκο απωλειας παντως υπαρχει, αν και απ´ ο,τι εχω διαβασει η usps (ΗΠΑ) ειναι καλο ταχυδρομειο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1872 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:35:03 μμ »
Μια τριτη λύση, είναι να πας μονος σου στο αεροδρόμιο  και να το εκτελωνισεις. Με τα ΕΛΤΑ βέβαια  δεν συμφέρει ολη η ταλαιπωρία, μια στα ίδια σου έρχεται, με τις ιδιωτικές ομως αξίζει τον κόπο.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1873 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:46:15 μμ »
Και παλι ομως πληρωνεις καπελο οχι ευκαταφρονητο. Τουλαχιστον αυτη η επιλογη ενδεικνυται οταν ειναι βεβαιο οτι και με το καπελο το βρισκεις πιο φθηνα απ´ο,τι στην ευρωπη. Η ολη διαδικασια ειναι παντως γυρω στις 2-3 ωρες, χωρις τα πηγαινε ελα στο αεροδρομιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1874 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 08:29:42 πμ »
Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα βγει το δεμα αξιας 198 ντολαρς και βαρος καποιον κιλων (2 με 3) που εκανα παραγγελια χτες απο Αμερικη.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1875 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:53:18 πμ »
Ειμαι περιεργος να δω ποσο θα βγει το δεμα αξιας 198 ντολαρς και βαρος καποιον κιλων (2 με 3) που εκανα παραγγελια χτες απο Αμερικη.
Με τι θα ερθει;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1876 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 11:54:20 πμ »
Παίδες παρέλλαβα 4 δέματα από Ανατολάς τις τελευταίες ημέρες και περιμένω άλλα τόσα τις επόμενες, όλα με registered ταχυδρομείο (ήρθανε μέσω ΕΛΤΑ) και χωρίς κανένα έξτρα ''κουστούμι'' στα χέρια μου, αυτό που παρατήρησα είναι μια έξτρα καθυστέρηση στα 2 (35 με 40 ημέρες) ενώ τα άλλα 2 ήρθανε στην ώρα τους (20ήμερο)....το ρίσκο πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει αλλά το απλό registered είναι η πιο σωστή λύση για περιορισμό ρίσκου δασμών.

Αλλιώς η παραγγέλνεις μόνο από χώρες της ΕΕ (με τις λίγο πιο τσιμπημένες τιμές) η από συγκεκριμένους πωλητές εξ Αμερικής οι οποίοι στις τιμές τους έχουν ήδη μέσα τους δασμούς (το γράφουν σαν έξτρα κόστος και βλέπεις πόσο είναι) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1877 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 01:19:41 μμ »
Με τι θα ερθει;
Δημητρη να σου πω δεν ξερω γιατι δεν ρωτησα τον φιλο που το παρηγγειλε με την καρτα του.
Παντος ειναι βαρυ γιατι ειναι εργαλειο μασιφ ατσαλινο.
Και επειδη δεν υπαρχει στην Ελλαδα αναγκαστικα κανεις υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1878 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 01:24:35 μμ »
Παντος ειναι βαρυ γιατι ειναι εργαλειο μασιφ ατσαλινο.
Και επειδη δεν υπαρχει στην Ελλαδα αναγκαστικα κανεις υπομονη.


Καλορίζικος, να τον φοράς με υγεία...


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1879 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 01:28:36 μμ »

Εγω παντως τα δικα μου τα εστειλα πισω αλο εκει που ηρθαν.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά ρε φίλε, μετά από τόσο κόπο κι αναμονή πως σου πάει καρδιά να τα στέλνεις πίσω ;