Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748437 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1820 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 08:22:04 πμ »
Αυτο ειναι σιγουρο;
Ο φιλος πιο πανω λεει οτι για αγορες μεχρι 100€, δεν υπαρχει εκτελωνισμος.
Τεσπα....κουβεντα να γινεται.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://techblog.gr/internet/eett-customs-greece-8773/
Μεχρι 22 ευρώ είναι ατελώς, από 22 μέχρι 150 ευρώ μόνο ΦΠΑ συν διάφορα έξοδα, από 150 και πάνω μπαίνουν και οι δασμοί.

Τα ΕΛΤΑ είναι η καλύτερη λύση, συνήθως την γλιτώνεις ή τουλάχιστον την γλιτωνες μέχρι προσφάτως και εχουν τις λιγοτερες χρεώσεις.

Τώρα τελευταία οι έλεγχοι εχουν εντατικοποιηθεί ειδικά απο Κίνα, πολλοί κλαίνε.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος pugman

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1821 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 11:40:50 μμ »
Περιμένω και εγω ενα Vostok Amphibia 710634 απο  boris ebay με seiko bezel φαντάζομαι να μην μου ζητήσουν τίποτα.
Κατά τα άλλα, προσπάθησα να κάνω αγορά ενός bracelet eichmuller (του vostok κατά τα λεγόμενα όλων είναι για πέταμα) απο watchbandcenter με preraid Eurobank (44Ευρω) και δεν μου ενέκριναν την αγορά με αποτέλεσμα να ακυρώσω την παραγγελία. Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αλλά ρώτησα και μου είπαν κάτι ακατανόητα οτι ο πωλητής δεν ήταν εγκεκριμένος δεν πληρούσε τα κριτήρια λόγω capital controls και άλλες βλακείες.
Απο watchbandcenter έκανα κ εγω παραγγελία αλλά το paypal δε με άφησε. Έγινα κ ρεζίλι διότι όλο μου έστελναν mail κ με ρωτούσαν τι θα γίνει με την πληρωμή. Σκέφτηκα να την κάνω αρχή του μήνα μήπως κ φανω τυχερότερος αλλά φοβάμαι μήπως με απορίψουν πάλι κ τότε ποιός τους ακούει!


sent using tapatalk

"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1822 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:32:14 πμ »
Απο watchbandcenter έκανα κ εγω παραγγελία αλλά το paypal δε με άφησε. Έγινα κ ρεζίλι διότι όλο μου έστελναν mail κ με ρωτούσαν τι θα γίνει με την πληρωμή. Σκέφτηκα να την κάνω αρχή του μήνα μήπως κ φανω τυχερότερος αλλά φοβάμαι μήπως με απορίψουν πάλι κ τότε ποιός τους ακούει!


Mε Diners δεν με μπλόκαραν ποτέ, ό,τι κι αν αγόρασα. Από ρολόγια, ρούχα, μέχρι και καπνικά. Από Fasttech πχ. η Visa μού έκοβε και συναλλαγές των 2 ευρώ, με Diners κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1823 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:53:05 πμ »
Mε Diners δεν με μπλόκαραν ποτέ, ό,τι κι αν αγόρασα. Από ρολόγια, ρούχα, μέχρι και καπνικά. Από Fasttech πχ. η Visa μού έκοβε και συναλλαγές των 2 ευρώ, με Diners κανένα πρόβλημα.

Δε βαραει στο κεφαλι η diners? Εγω με την visa της alpha δεν μπορουσα να αγορασω απ το μερανομ ενω απ το watcheszon κανενα προβλημα..Οταν επικοινωνησα με την τραπεζα μου (alpha bank) για να ρωτησω για ποιο λογο δεν περασε η παραγγελια, μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο καταστημα (meranom) εμπιπτει στην κατηγορια ενδυσης ενω το πρωην mywatcheshub  φαινεται στο συστημα ως "πολυτιμοι λιθοι, ορυκτα"!!!!Αντε βγαλε ακρη...!!!! :lol:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1824 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 01:11:36 πμ »
Δε βαραει στο κεφαλι η diners? Εγω με την visa της alpha δεν μπορουσα να αγορασω απ το μερανομ ενω απ το watcheszon κανενα προβλημα..Οταν επικοινωνησα με την τραπεζα μου (alpha bank) για να ρωτησω για ποιο λογο δεν περασε η παραγγελια, μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο καταστημα (meranom) εμπιπτει στην κατηγορια ενδυσης ενω το πρωην mywatcheshub  φαινεται στο συστημα ως "πολυτιμοι λιθοι, ορυκτα"!!!!Αντε βγαλε ακρη...!!!! :lol:

Ισχύει. Έχει να κάνει με την κατηγορία των προϊόντων που αγοράζεις. Τι εννοείς "βαράει"; Στα έξοδα;

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1825 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:26:33 πμ »
Εχει παραλαβει κανεις προσφατα μεσω dhl ή αλλης εταιρειας, δεμα εκτος ΕΕ;
Αν ναι, θα ηθελα να ξερω την τιμολογιακη πολιτικη τους.
Ειναι χοντρικα ενα 30% επι της αξιας του προιοντος οπως στα ems ή βαρανε οσο θελουν;


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1826 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:36:28 πμ »
Εχει παραλαβει κανεις προσφατα μεσω dhl ή αλλης εταιρειας, δεμα εκτος ΕΕ;
Αν ναι, θα ηθελα να ξερω την τιμολογιακη πολιτικη τους.
Ειναι χοντρικα ενα 30% επι της αξιας του προιοντος οπως στα ems ή βαρανε οσο θελουν;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

26.06.14 από Χονγκ Κονγκ με UPS. Με αξία τιμολογίου $90, το οποίο και τους έστειλα, "νταβατζιλίκι" 107,44 ευρώ. 70 ευρώ χρέωσαν τον εκτελωνισμό + φόρο + έξοδα αποθήκης για μία μέρα, αν δεν κάνω λάθος.
(εκτελωνιστική εργασία: 40,00
έκδοση διατακτικής: 13,01
Αποθήκευτρα: 11,05
ΦΠΑ: 28,65
ένσημα: 4,00
+ κάτι άλλο που δεν έχω παραστατικό μέχρι το ποσό που προανέφερα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2017, 02:42:11 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1827 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:40:57 πμ »


26.06.14 από Χονγκ Κονγκ με UPS. Με αξία τιμολογίου $90, το οποίο και τους έστειλα, "νταβατζιλίκι" 107,44 ευρώ. 70 ευρώ χρέωσαν τον εκτελωνισμό + φόρο + έξοδα αποθήκης για μία μέρα, αν δεν κάνω λάθος.

Καταλαβα. Αστο καλυτερα.
Την αποδειξη του pp προσκομισες;
Στο μεταξυ αυτο με την αποθηκη δεν το καταλαβαινω.
Αμα εσκεμμενα αργησουν να εκτελωνισουν και να επικοινωνησουν μαζι σου, εσυ θα πληρωνεις εξοδα αποθηκης;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1828 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:42:24 πμ »
Ολη τη ζημια με λιγα λογια, την κανει το νταβατζιλικι του εκτελωνισμου;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1829 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 02:43:27 πμ »

Καταλαβα. Αστο καλυτερα.
Την αποδειξη του pp προσκομισες;
Στο μεταξυ αυτο με την αποθηκη δεν το καταλαβαινω.
Αμα εσκεμμενα αργησουν να εκτελωνισουν και να επικοινωνησουν μαζι σου, εσυ θα πληρωνεις εξοδα αποθηκης;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείται εσκεμμένα. Παραστατικό είχε στείλει ο πωλητής και μου ζήτησαν και το ηλεκτρονικό.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1830 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 09:16:34 πμ »
Θα έπρεπε να ζητήσει επανεξέταση -κοστίζει βέβαια 10 ευρώ- και να επισυνάψει την απόδειξη πληρωμής (paypal, πιστωτική κλπ.)

Εκτελωνισμός υπάρχει για ποσο άνω τον 22 ευρω.

Τέλος, αν το δέμα σου μπει στο τελωνείο ακόμα και αν δεν υπόκειται σε τελωνιακές χρεώσεις θα καταβαλλεις στα ΕΛΤΑ <<τέλους παρουσίασης στο τελωνείο>>  οχτώ ευρώ!!!
Στα δικά μου πακέτα συνηθως γράφω αξία 40 ευρώ και δεν εκτελωνιζονται παρολο που έχουν όλα τα παραστατικά. Το μινιμουμ που έχω πληρώσει ελτα για το μπες βγες σε τελωνείο ήταν 3 ευρώ, σε περίπτωση που το ποσο ηταν 60$ πάλι χωρίς άλλη χρέωση

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1831 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 09:29:54 πμ »
Με τα ελτα είναι εύκολα τα πράγματα.
Ακόμα και να το σταματήσουν, δεν είναι απαγορευτικό το ποσό που ζητάνε.
Ένα 28%-30% ζητάνε.

Το θέμα είναι με τις άλλες εταιρείες κουριερ οι οποίες, ανεξάρτητα με το τι έχει δηλώσει ο πωλητής, σου ζητάνε πια να προσκομίσεις την απόδειξη από το pp. Το έχουν πάγια τακτική πλέον.
Εκεί φαίνονται όλα. Δεν μπορείς να κρυφτείς.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1832 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 10:03:21 πμ »
...Με αξία τιμολογίου $90, το οποίο και τους έστειλα, "νταβατζιλίκι" 107,44 ευρώ. 70 ευρώ χρέωσαν τον εκτελωνισμό + φόρο + έξοδα αποθήκης για μία μέρα, αν δεν κάνω λάθος.
(εκτελωνιστική εργασία: 40,00
έκδοση διατακτικής: 13,01
Αποθήκευτρα: 11,05
ΦΠΑ: 28,65
ένσημα: 4,00
+ κάτι άλλο που δεν έχω παραστατικό μέχρι το ποσό που προανέφερα)

11 ευρώ για "φύλαξη" μιας ημέρας;  ???
Και 107,5 συνολικά για αντικείμενο αξίας 90;

Μακάρι να μπορούσε, μετά από συνεννόηση των ενδιαφερομένων, να δηλωνόταν άρνηση αποδοχής και να επιστρέφονταν όλα τα εμπορεύματα για τα οποία ζητούν τέτοια παράλογα ποσά.

Τι θα έκαναν;
Θα έτρωγαν το κόστος για την διαχείριση της επιστροφής και επειδή είναι ιδιώτες θα άλλαζαν πολιτική σε ελάχιστο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1833 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 10:23:28 πμ »
11 ευρώ για "φύλαξη" μιας ημέρας;  ???
Και 107,5 συνολικά για αντικείμενο αξίας 90;

Μακάρι να μπορούσε, μετά από συνεννόηση των ενδιαφερομένων, να δηλωνόταν άρνηση αποδοχής και να επιστρέφονταν όλα τα εμπορεύματα για τα οποία ζητούν τέτοια παράλογα ποσά.

Τι θα έκαναν;
Θα έτρωγαν το κόστος για την διαχείριση της επιστροφής και επειδή είναι ιδιώτες θα άλλαζαν πολιτική σε ελάχιστο χρόνο.
Γινεται αυτο Σπυρο.
Αρκετοι πωλητες το δεχονται κι εσυ επιβαρυνεσαι μονο με τα εξοδα αποστολης. (επιστροφη προιοντος)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1834 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 11:41:21 πμ »
Το θέμα είναι με τις άλλες εταιρείες κουριερ οι οποίες, ανεξάρτητα με το τι έχει δηλώσει ο πωλητής, σου ζητάνε πια να προσκομίσεις την απόδειξη από το pp. Το έχουν πάγια τακτική πλέον.
Εκεί φαίνονται όλα. Δεν μπορείς να κρυφτείς.

Και δεν μπορει να γινουν δυο πληρωμες; Μια στο δηλωμενο ποσο και μια το υπολοιπο.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1835 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 11:53:24 πμ »
Απλό και έξυπνο Βίκτωρα.

Αρκεί κάτι τέτοιο να μη δημιουργεί αταξία στα παραστατικά του πωλητή και να το δέχεται.
Έχω διαβάσει ότι οι Ιάπωνες για παράδειγμα έχουν αυστηρό ποινολόγιο και έτσι δεν δέχονται να δηλώνουν ανακριβή ποσά.

Αλλιώς, αυτό που πρότεινες είναι αυγό του Κολόμβου. :smt023


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1836 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:33:45 μμ »
Σπυρο εχεις δικιο, ισως να μην το δεχονται καποιοι. Παντως οι Ιαπωνες νομιζω αρνουνται να δηλωσουν και μικροτερη αξια. Οποτε γενικα εκει ειναι σφιχτα τα πραγματα. Αν ο αλλος ομως δηλωνει αλλη αξια (πρωτη μικρη παρανομια), γιατι να μη δεχτει 2 paypal


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1837 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 12:42:00 μμ »
11 ευρώ για "φύλαξη" μιας ημέρας;  ???
Και 107,5 συνολικά για αντικείμενο αξίας 90;

Μακάρι να μπορούσε, μετά από συνεννόηση των ενδιαφερομένων, να δηλωνόταν άρνηση αποδοχής και να επιστρέφονταν όλα τα εμπορεύματα για τα οποία ζητούν τέτοια παράλογα ποσά.

Τι θα έκαναν;
Θα έτρωγαν το κόστος για την διαχείριση της επιστροφής και επειδή είναι ιδιώτες θα άλλαζαν πολιτική σε ελάχιστο χρόνο.

Μπορεί να ήταν και δύο μέρες, γιατί τώρα βλέπω πως στην απόδειξη έχει λάθος τηλ. και κάτι θυμάμαι πως δεν με έβρισκαν ( ; ). Η ουσία είναι ότι αυτές οι εταιρείες συνεργάζονται με δικούς τους εκτελωνιστές, οι οποίοι δεν θέλουν να χάνουν το "μεροκάματο", όχι πως ενδιαφέρονται για τα κρατικά έσοδα.
Κάπου παλαιότερα το είχαμε γράψει, πως ορισμένοι έχουν αποκλείσει την Ελλάδα από αποστολές μέσω Ups, Fedex, επειδή πολύ συχνά δεν τα παραλαμβάνουν οι αγοραστές.





Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1838 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 04:16:46 μμ »
Απατεώνες...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1839 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 05:51:55 μμ »
Απατεώνες επειδή εκμεταλλεύονται τη σχεδόν μονοπωλιακή θέση τους. Αν αγοράζετε συχνά απ' έξω ίσως συμφέρει να απευθυνθείτε σε δικό σας εκτελωνιστή.

Η πλάκα είναι πως λέμε απατεώνες τους εκτελωνιστές των διεθνών ταχυδρομικών υπηρεσιών ενώ προσπαθούμε να φέρουμε αφορολογήτως είδη που υπόκεινται σε ΦΠΑ. Αρκούντως οξύμωρο.

Το λουρί είναι το ρολόι.