Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748437 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1800 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 04:25:44 μμ »
παιδες να ρωτησω κατι, εχει δει κανενας κανενα rangeman στο νετ; στα γνωστα skywatches, creationwatches, watcheszon ειναι sold out
Ποσο το ειχε ο watcheszon οταν ηταν διαθεσιμο;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1801 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 04:26:52 μμ »
jomashop παιζει τελωνειο λετε;
Ναι, γιατι αρνειται να στειλει με απλο ταχυδρομειο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1802 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 04:35:44 μμ »
Ποσο το ειχε ο watcheszon οταν ηταν διαθεσιμο;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
195€ μου φαίνεται

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1803 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 04:57:38 μμ »
195€ μου φαίνεται

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk
Τοτε περιμενε να το ξαναφερει.
Δεν παιζεται στις τιμες του.
Στου μπεϊ το βρισκω στα 250€.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1804 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 04:58:52 μμ »
Τοτε περιμενε να το ξαναφερει.
Δεν παιζεται στις τιμες του.
Στου μπεϊ το βρισκω στα 250€.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος ευχαριστώ Δημήτρη

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1805 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 11:51:22 πμ »
Ξέρει κανείς τι παίζει εδώ? :

http://www.thewatchagency.com

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1806 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 12:09:09 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1807 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 05:07:10 μμ »
http://www.scamadviser.com/check-website/thewatchagency.com

Βασικά αν έχει ακούσει κανείς τίποτα ή έχει ιδία εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1808 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 03:08:03 μμ »
skywatches.com.sg εχει ψωνισει κανεις; εχουμε τελωνειο;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1809 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 01:01:58 μμ »
Αυτό το σενάριο με e-shop στο εξωτερικό όντος είναι λίγο ο τρόμος για όλες της αγορές μας , και σε μικροαντικείμενα λες ένα οκ δεν πειράζει δεν ήταν ακριβό φάγαμε μικρή ¨φόλα¨
Αλλά σε πιο ακριβές αγορές δεν πάει έτσι … τέλος πάντων.
Το skywatches.com.sg είναι ένα ενδιαφέρον e-shop αλλά από τη έχω δει αναγραφή ότι :
«We do not ship these following range of ***** collections to EU countries: Grand ****, Prospex, Astron, Velatura, Premier, Sportura, Ananta»
Αρά στην Ελλάδα δεν στέλνει …βεβαία έχω γνωστό οπού αγόρασε από εκεί και του το στείλανε μια χαρά εδώ και το προϊόν του ήταν 100% αυτό που ήθελε .
Εντύπωση μου κάνει που οι φωτογραφίες του δεν έχουν καλή ανάλυση (πιξελιαζουν στο ζουμ ) αλλά δεν έχει και φωτογραφίες από την πίσω όψη τον ρολογιών τους .
Μακάρι να βγω λάθος και να μας άνοιξή μια νέα πόρτα στης ηλεκτρονικές μας αγορές και να είναι και 100% γνησιά αλλά σωστά .
Καλές γιορτές να έχουμε και χαρούμενη πρωτοχρονιά
Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος GeorgeV

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1810 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 01:56:26 μμ »
εχουμε τελωνειο;

Λόγο επαγγέλματος … έχω να πω ότι το τελωνείο έχει πολλά κόλπα αρκεί να τα ξέρει κάποιος η να υπάρχει έμπιστος εκτελωνιστής , χωρίς να γίνεται κάποια παρανομία η κάτι παράτυπο όλα νομιμά
Ο τελωνειακός κώδικας λέει με λίγα λογία ότι :
1.   Σε αγορές άνω τον 101€ θα υπαρχή εκτελωνισμός από οποιαδήποτε χωρά του κόσμου .
2.   Σε αγορές μέχρι και 100€ δεν υπάρχει εκτελωνισμός (άσχετα αν τα courier μαζί με την μεταφορά οπού πληρώνετε στο τελικό ποσό χρεώνουν και καλά και εκτελωνισμό )
3.   Σε έναν εκτελωνισμό οι χρέωσης είναι απλές …Συνοδευτικά χαρτιά εμπορεύματος (τιμολόγιο -φορτωτική -πιστοποιητικά κτλ.) , ΦΠΑ (αν υπάρχει που καθορίζετε από την χωρά προορισμού και την δασμολογική κλάση που συγκαταλέγετε το εμπόρευμα ) , Δασμός (που επίσης έχει να κάνει με την δασμολογική κλάση του εμπορεύματος ) , βάρος ,έξοδα φόρτωσης και εκφόρτωσης courier και αν υπάρχουν μέρες αποθήκευσης , μεροκάματο εκτελωνιστή(αν υπάρχει η αμοιβή σε κάποιο courier ) και τα ασφάλιστρα του εμπορεύματος (αν υπάρχουν οπού χρεώνονται εξτρά)
4.   Σε χώρες που είναι στην ευρωπαϊκή ένωση δεν υπάρχει τελωνείο εκτός και αν μιλάμε για μεγάλο όγκο εμπορεύματος αυτό έχει να κάνει η με το βάρος του η με τα τεμάχια

Εάν κάποιος αγοραστή κάποιο εμπόρευμα από κάποια χωρά εκτός ευρωπαϊκής ένωσης ΠΧ Αμερική και δεν θέλει να το κάνει με κάποιο courier η ο έμπορος για πιο οικονομικά δεν χρησιμοποιεί courier αλλά να το στέλνει  με ΕΛΤΑ θα πρέπει να γνωρίζει ότι :
•   Ο χρόνος παράδοσης θα είναι αρκετός πάνω από 2 εβδομάδες μέχρι και 3 μήνες .
•   Περνάει από τελώνιο οπού κανένας εκτελωνιστής δεν έχει δικαιοδοσία εκεί μέσα
•   Και ότι το ΕΛΤΑ του εξωτερικού είναι το λεγόμενο USPS
•   Μπορεί να χαθεί το δέμα χωρίς καμία ενημέρωση στον παραλήπτη και ούτε και αποζημίωση η αντικατάσταση
•   Μπορεί να χτυπηθεί η να διάλιθοί και γενικά να καταστραφεί επίσης χωρίς καμία ενημέρωση προς τον παραλήπτη μαζί με όλα τα παραπάνω που ανάφερα .

Από προσωπική μου εμπειρία σε ιντερνετικες αγορές όχι τόσο ακριβές άνω τον 2000€ είναι μέσω κάποιο επωνύμου courier και χωρίς δικό τους εκτελωνιστή ( εκτελωνιστής courier 100€ +ΦΠΑ και εξωτερικός εκτελωνιστής max μεροκάματο 50€ μαύρα η 2-3 ώρες από τον χρόνο μας με πολύ τρέξιμο και πέρα δώθε σε courier – τελωνείο – ξανά courier - αποθήκη courier οπού βρίσκετε για παραλαβή εμπορεύματος ) σε ότι αφορά εκτός ευρωπαϊκής ένωση η μετρά εντός σε Ευρωπαϊκής ένωση που είναι Door to Door .

Ελπίζω να βοήθησα .
Ηδονή και δράση κάνουν το χρόνο να φαίνεται λίγος.

Γουίλιαμ Σαίξπηρ, 1564-1616

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1811 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 01:05:37 μμ »
Δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα των πληροφοριών αυτών όσο αφορά το USPS/ΕΛΤΑ. Ας παραθέσω λοιπόν λίγα παραδείγματα για όσους διαβάσουν το thread τώρα που είναι γενικά γνωστά αλλά πέφτει και αρκετό disinformation.

Πάντα προτιμώ σαν μέθοδο αποστολής όταν παραλαμβάνω ή στέλνω κάτι το EMS (Express Mail System) όποτε αυτό είναι διαθέσιμο ενώ αν το πακέτο είναι μικρό καλή λύση είναι και το SPM (Special Priority Mail) που μπορεί να βγει και φτηνότερο (και είναι στις 2-4 business days). Αυτά εφόσον είναι δηλωμένα πάνω από 50 ευρώ πάντα μπαίνουν για εκτελωνισμό. Στη πράξη αν είναι κάτω από 100 ευρώ οι εκτελωνιστές δεν χρεώνουν κάτι εξτρά πέρα από 3 ευρώ σαν έξοδα εισόδου στο τελωνείο. Τα απλά συστημένα αν είναι μικρά και πέσουν σε περίοδο αιχμής δεν ασχολείται κανείς μαζί τους. Έχει περάσει απλό συστημένο πακέτο registered air mail από Ιαπωνία με δηλωμένη αξία 500 ευρώ περίπου χωρίς καθόλου τελωνείο. To τελωνείο των ΕΛΤΑ είναι γραφείο μέσα στο κέντρο διαλογής τους και είναι το φτηνότερο, τιμιότερο και γρηγορότερο τελωνείο.

Από Ιαπωνία τυπικά το EMS μπαίνει τελωνείο σε μία εβδομάδα και το SPM έχει κάνει και μόλις 4 μέρες.

Με Αμερική το First Class Mail International είναι tracked & insured, δεν είχα τελωνείο μέχρι περίπου 80$ δηλωμένο αλλά έκανε αρκετό καιρό, εννοώντας ~15 μέρες. To Priority Mail International για μία επαγγελματική τσάντα αξίας 65 ευρώ από τις 12/9 αποστολή ήταν στα χέρια μου στις 22/9 έχοντας πληρώσει και ..3 ευρώ τελωνείο.

Δικιά μου αποστολή με EMS στον Καναδά έφυγε 21/12 μέσα στις γιορτές, 30/12 ήταν στα χέρια του παραλήπτη.

Τώρα δεν σημαίνει πως ότι φεύγει από κρατικό ταχυδρομείο ντε και καλά θα παραδοθεί με ΕΛΤΑ επειδή αρκετά συνεργάζονται με GLS για τις γρήγορες μεταφορές. Τα Royal Mail στέλνουν τα απλά χωρίς tracking μέσω ΕΛΤΑ και δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα ενώ έρχονται και γρήγορα σχετικά. Τα priority όμως έρχονται μέσω GLS οπότε πρέπει να μπεις στο σαιτ της GLS να σου δώσει νέο κωδικό tracking ACS η οποία και παραδίδει τα GLS στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1812 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 01:15:36 μμ »
Προσοχή μακρυά από το creationwatches ανοίγουν τα δέματα του στο τελωνείο!!

Αποσυνδεδεμένος manwlhs

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1813 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 03:33:12 μμ »
Νομίζω ότι πλέον ανοίγουν τα πάντα στο τελωνείο


Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1814 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 08:03:07 μμ »
Προσοχή μακρυά από το creationwatches ανοίγουν τα δέματα του στο τελωνείο!!

Για πες  ???

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1815 στις: Ιανουάριος 13, 2017, 09:27:35 μμ »
Με απλο ταχυδρομειο;;
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1816 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 09:43:05 μμ »

Ο τελωνειακός κώδικας λέει με λίγα λογία ότι :
1.Σε αγορές άνω τον 101€ θα υπαρχή εκτελωνισμός από οποιαδήποτε χωρά του κόσμου .
2.Σε αγορές μέχρι και 100€ δεν υπάρχει εκτελωνισμός (άσχετα αν τα courier μαζί με την μεταφορά οπού πληρώνετε στο τελικό ποσό χρεώνουν και καλά και εκτελωνισμό )
Κατα ποσο ομως μπορεις να το επιβαλλεις αυτο; Θα τους πεις δηλαδη οτι ο κωδικας λεει το και το κι εκεινοι θα σου πουνε "ναι συγνωμη εχετε δικιο";
Προσφατο παραδειγμα.....
Φιλος απο τη δουλεια παρηγγειλε μεσω ali ενα κινητο.
Ο πωλητης το εστειλε με dhl, δηλωνοντας συνολικη αξια $50.
Με το που εφτασε Ελλαδα, το μαγκωσανε και του ζητησαν ΜΟΝΟ για τον εκτελωνισμο €50.
Χωρια οι φοροι και ολα τα υπολοιπα, τα οποια δε γνωριζαν να του πουν ποσο θα κοστισουν συνολικα.
Ο ανθρωπος φυσικα αρνηθηκε την παραλαβη και το εστειλε πισω.
Σου λεει "αμα μου ζητανε €50 μονο για τον εκτελωνιστη, τρεχα γυρευε ποσο θα παει συνολικα το μαλλι".
Τι διαφορετικο θα μπορουσε να κανει στην περιπτωση του ωστε να χρεωθει οσο ακριβως πρεπει και οχι οσο γουσταρει η καθε dhl;


Στάλθηκε απο το Lenovo Yoga 2 χρησιμοποιώντας tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1817 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 10:39:58 μμ »
Θα έπρεπε να ζητήσει επανεξέταση -κοστίζει βέβαια 10 ευρώ- και να επισυνάψει την απόδειξη πληρωμής (paypal, πιστωτική κλπ.)

Εκτελωνισμός υπάρχει για ποσο άνω τον 22 ευρω.

Τέλος, αν το δέμα σου μπει στο τελωνείο ακόμα και αν δεν υπόκειται σε τελωνιακές χρεώσεις θα καταβαλλεις στα ΕΛΤΑ <<τέλους παρουσίασης στο τελωνείο>>  οχτώ ευρώ!!!
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1818 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:01:05 πμ »
Εκτελωνισμός υπάρχει για ποσο άνω τον 22 ευρω.
Αυτο ειναι σιγουρο;
Ο φιλος πιο πανω λεει οτι για αγορες μεχρι 100€, δεν υπαρχει εκτελωνισμος.
Τεσπα....κουβεντα να γινεται.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Templar

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1819 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 07:14:44 πμ »
Περιμένω και εγω ενα Vostok Amphibia 710634 απο  boris ebay με seiko bezel φαντάζομαι να μην μου ζητήσουν τίποτα.
Κατά τα άλλα, προσπάθησα να κάνω αγορά ενός bracelet eichmuller (του vostok κατά τα λεγόμενα όλων είναι για πέταμα) απο watchbandcenter με preraid Eurobank (44Ευρω) και δεν μου ενέκριναν την αγορά με αποτέλεσμα να ακυρώσω την παραγγελία. Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν αλλά ρώτησα και μου είπαν κάτι ακατανόητα οτι ο πωλητής δεν ήταν εγκεκριμένος δεν πληρούσε τα κριτήρια λόγω capital controls και άλλες βλακείες.