Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1580 στις: Μάιος 17, 2016, 11:18:53 μμ »
Καλησπερα! Κάποια απάντηση κάποιος?? Ευχαριστώ!

Σάκη για μούφα η μεταχείρω χλωμό αλλά όπως σου απαντήσανε και πιο πίσω υπάρχει το pay pal μέσω του οποίου μπορείς να προστατευτείς (εφόσον το χρησιμοποιήσεις για την αγορά σου που είναι και το σωστό) εφόσον κάτι πάει στραβά και να πάρεις τα χρήματά σου στο ακέραιο πίσω, από εκεί και πέρα όπως ίσως διάβασες στα τελευταία ποστ συζητείται το θέμα τελωνείο, που σε άλους έχει κάτσει και σε άλλους όχι (από τα ίδια μάλιστα καταστήματα), εκεί όπως καταλαβαίνεις το ρίσκο είναι καθαρά δική σου υπόθεση (ευθύνη) και μην περιμένεις να πάρεις ''πράσινο φως'' από κάποιο άλλο μέλος. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1581 στις: Μάιος 17, 2016, 11:23:02 μμ »
λόγω κάπιταλ κοντρολ, τελευταία επιτυχημένη αγορά μου έγινε τον Δεκέμβριο του περασμένου έτους. ένας παλιός φακός από Ιαπωνία. ο φακός έκανε 85 δολλάρια + 20 δολλάρια έξοδα αποστολής. Στο τελωνείο υπολογίσανε 85+20+20. Πλήρωσα 44 ή 47 ευρώ φόρους και έξοδα εκτελωνισμού. Η πλάκα είναι ότι όσες φορές έχω αγοράσει εκτός ευρώπης αυτό παθαίνω  :wallbash: :wallbash: :wallbash: Αγορασα το Sarb 017 την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα το armida A7, την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα ένα σεικο 5άρι ακριβώς έτσι την πάτησα. Μέχρι και στον φακό ργμτ.  Ααα, και η ιστορία γίνεται στο τελωνείο Θεσσαλονίκης (όλες τις φορές)

αστα κι εγω θεσνικη ειμαι και την εχω παθει αρκετες φορες . Τα ρολογια τα πηρες απο creation η ιαπωνικο site  ?Δηλωσαν κατι λιγοτερο οι μαγαζατορες?

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1582 στις: Μάιος 18, 2016, 09:49:15 πμ »
Καλημερα εγω παντως επειδη ενδιαφερομαι αυτο το καιρο για παραγγελια σεικο διαβαζοντας παρα πολλε σελιδες φορουμ κατεληξα σε αυτα:
Δηλωση του πακετου ως δωρου
Δηλωση χαμηλοτερης αξιας παρολο που ειναι δωρο πχ 30 ευρω
Αποστολη με απλο ταχυδρομειο (Registered mail οπως μου προτειναν τα μαγαζια του εξωτερικου)
Και αν ειναι δυνατο 2 καταθεσεις.Μια με τα 30 πχ και μετα τα υπολοιπα.
Α και  τυχη...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1583 στις: Μάιος 18, 2016, 11:34:37 πμ »
απο mywatcheshub παντως επαιξε αγορα με paypal σημερα κανονικα για οποιον ενδιαφερεται.
κλασσικα αποστολη με απλο registered και value <50usd κλπ κλπ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1584 στις: Μάιος 18, 2016, 12:21:57 μμ »
λόγω κάπιταλ κοντρολ, τελευταία επιτυχημένη αγορά μου έγινε τον Δεκέμβριο του περασμένου έτους. ένας παλιός φακός από Ιαπωνία. ο φακός έκανε 85 δολλάρια + 20 δολλάρια έξοδα αποστολής. Στο τελωνείο υπολογίσανε 85+20+20. Πλήρωσα 44 ή 47 ευρώ φόρους και έξοδα εκτελωνισμού. Η πλάκα είναι ότι όσες φορές έχω αγοράσει εκτός ευρώπης αυτό παθαίνω  :wallbash: :wallbash: :wallbash: Αγορασα το Sarb 017 την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα το armida A7, την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα ένα σεικο 5άρι ακριβώς έτσι την πάτησα. Μέχρι και στον φακό ργμτ.  Ααα, και η ιστορία γίνεται στο τελωνείο Θεσσαλονίκης (όλες τις φορές)

αστα κι εγω θεσνικη ειμαι και την εχω παθει αρκετες φορες . Τα ρολογια τα πηρες απο creation η ιαπωνικο site  ?Δηλωσαν κατι λιγοτερο οι μαγαζατορες?

Με λίγα λόγια δηλαδή την κάτσαμε την βάρκα εμείς οι Θεσσαλονικείς........  :hangman:   Μήπως  πρέπει να δηλώσω διεύθυνση Αθήνας ; :D
Άρης

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1585 στις: Μάιος 18, 2016, 02:26:36 μμ »
απο mywatcheshub παντως επαιξε αγορα με paypal σημερα κανονικα για οποιον ενδιαφερεται.
κλασσικα αποστολη με απλο registered και value <50usd κλπ κλπ

Θόδωρα παρήγγειλα κι εγώ από αυτούς μόλις την Παρασκευή που μας πέρασε (είχα κάμποσους μήνες να τους προτιμήσω), επιτυχής πληρωμή κανονικότατα αλλά αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι ότι από τότε μέχρι σήμερα το status της παραγγελίας μου παραμένει processing και δεν είχα άλλη ενημέρωση ούτε εκεί ούτε στο mail μου αν το ρολόι το στείλανε (στοκ πάντως το έχουνε σε μεγάλο αριθμό τεμαχίων κιόλας), τους έστειλα mail τη Δευτέρα καμία απάντηση, τους έστειλα και πάλι πριν λίγο δεύτερο και περιμένω.......μπας και το έχουν ρίξει λίγο στην παλαβή; τι παίζει πλέον με αυτούς;
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1586 στις: Μάιος 18, 2016, 02:48:01 μμ »
Δεν ξέρω ρε συ. Αξιόπιστο πολύ είναι. Έχω αγοράσει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1587 στις: Μάιος 18, 2016, 02:53:09 μμ »
Γιωργο πως εκανες την παραγγελια την Παρασκευη;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1588 στις: Μάιος 18, 2016, 03:03:35 μμ »
Θόδωρα παρήγγειλα κι εγώ από αυτούς μόλις την Παρασκευή που μας πέρασε (είχα κάμποσους μήνες να τους προτιμήσω), επιτυχής πληρωμή κανονικότατα αλλά αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι ότι από τότε μέχρι σήμερα το status της παραγγελίας μου παραμένει processing και δεν είχα άλλη ενημέρωση ούτε εκεί ούτε στο mail μου αν το ρολόι το στείλανε (στοκ πάντως το έχουνε σε μεγάλο αριθμό τεμαχίων κιόλας), τους έστειλα mail τη Δευτέρα καμία απάντηση, τους έστειλα και πάλι πριν λίγο δεύτερο και περιμένω.......μπας και το έχουν ρίξει λίγο στην παλαβή; τι παίζει πλέον με αυτούς;

είναι για τα πανηγύρια, επικοινωνιακά (στο τσακ δεν έκανα dispute), το ρολόι πάντως έρχεται κομπλέ (και μετά έρχονται κάτι άσχετα εμαιλ με λινκς και tracking numbers κουκουρουκου) .......

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1589 στις: Μάιος 18, 2016, 03:10:07 μμ »
Δεν ξέρω ρε συ. Αξιόπιστο πολύ είναι. Έχω αγοράσει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

Κι εγώ το ίδιο φίλε, απλά έχουν περάσει πάνω από 8 μήνες και την τελευταία φορά δεν θυμάμαι να μου είχαν κάνει τέτοια ''νούμερα''....δεν αγχώνομαι βέβαια κιόλας, άμα περάσει κανας μήνας και το ρολόι δεν είναι στα χέρια μου dispute στο pay pal και όλα μια χαρά.!!!

Γιωργο πως εκανες την παραγγελια την Παρασκευη;

Όπως κάνω πάντα Δημήτρη (όχι ότι μου κάθεται η αγορά πάντα....όπως έχω γράψει παλιότερα) με prepaid της Τράπεζας Πειραιώς την οποία έχω συνδεδεμένη στο Pay Pal.

είναι για τα πανηγύρια, επικοινωνιακά (στο τσακ δεν έκανα dispute), το ρολόι πάντως έρχεται κομπλέ (και μετά έρχονται κάτι άσχετα εμαιλ με λινκς και tracking numbers κουκουρουκου) .......

χαχαχαχαχα....κατάλαβα Παναγιώτη νασαι καλά για την πληροφορία, μπόλικη υπομονή λοιπόν. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1590 στις: Μάιος 18, 2016, 03:21:03 μμ »
αστα κι εγω θεσνικη ειμαι και την εχω παθει αρκετες φορες . Τα ρολογια τα πηρες απο creation η ιαπωνικο site  ?Δηλωσαν κατι λιγοτερο οι μαγαζατορες?

Αστέριε
τα ρολόγια είναι αγορασμένα από Ιαπωνία. Δεν δηλώθηκε χαμηλότερη τιμή. Δεν έχω αγοράσει ποτέ από creation γιατί έχει ακριβές τιμές. Δυστυχώς, ακόμη και το αrmida A7 που το αγόρασα κατευθείαν από την εταιρεία, δηλ το χονγκ-κονγκ, ήρθε και έφαγα κανονικά τελωνείο με τον διπλό υπολογισμό κόστους για τα μεφταφορικά ώστε να πηλρώσω περισσότερα χρήματα. Αλλά ακόμη κι ο μεταχειρισμένος φακός ργμτ;  :xplode: :xplode:



Με λίγα λόγια δηλαδή την κάτσαμε την βάρκα εμείς οι Θεσσαλονικείς........  :hangman:   Μήπως  πρέπει να δηλώσω διεύθυνση Αθήνας ; :D

Άρη,
πλάκα πλάκα, εγώ αν είχα την δυνατότητα θα το έκανα...


Πάντως, τώρα τελευταία με τα καπιταλ κοντρολ, περιορίστηκαν τα δέματα που εισάγονται και αυτό κάνει το τελωνείο να ελέγχει σχεδόν τα πάντα....
Σχετικό: ρε γμτ μου, εγώ γιατί δεν μπορώ να προσπεράσω τα καπιταλ κοντρολ και να πάρω κάνα δυο ανταλλακτικά και εξαρτηματα που θέλω για τις φωτογραφίες μου;;     :wallbash: :wallbash:
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1591 στις: Μάιος 18, 2016, 03:22:58 μμ »
Σου στειλανε tracking number?  Μάλλον όχι. Εμένα μου στειλανε αλλά βέβαια το ρολόι δεν πρέπει να έφυγε ακόμη λολ. Θα φανεί στο επόμενο τριήμερο. Ένα που παρατήρησα είναι ότι το tracking number είναι με κατάληξη de. Παλιότερα δεν πρέπει να ήταν έτσι. Έχω την αίσθηση πάντως ότι το ρολόι σου δεν πρέπει να το είχαν στην αποθήκη και να το περιμένουν σε παραλαβή. Πρέπει να έκαναν μλκια
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1592 στις: Μάιος 18, 2016, 03:34:07 μμ »
Σου στειλανε tracking number?  Μάλλον όχι. Εμένα μου στειλανε αλλά βέβαια το ρολόι δεν πρέπει να έφυγε ακόμη λολ. Θα φανεί στο επόμενο τριήμερο. Ένα που παρατήρησα είναι ότι το tracking number είναι με κατάληξη de. Παλιότερα δεν πρέπει να ήταν έτσι. Έχω την αίσθηση πάντως ότι το ρολόι σου δεν πρέπει να το είχαν στην αποθήκη και να το περιμένουν σε παραλαβή. Πρέπει να έκαναν μλκια

Ούτε tracking ούτε τίποτε.....όσο για το ρολόι είχανε 48 τεμάχια στοκ όταν παρήγγειλα, σήμερα που τσέκαρα έχουν 46, είδωμεν, μάλλον αυτό που λέει ο Πάνος είναι....ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ.!!!  :D
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1593 στις: Μάιος 18, 2016, 04:38:38 μμ »
Ο mywatcheshub ειναι αξιοπιστος αλλα αργει αρκετα.
Ολα του τα δεματα ερχονται μεσω Γερμανιας με το πιο αργο ταχυδρομειο που υπαρχει. Εμενα εκανε γυρω στις 25 μερες.
Το οτι σας εδωσε tracking number δε λεει κατι, ουτε σημαινει πως το δεμα εφυγε.
Ολοι αυτοι επειδη κανουν 100αδες αποστολες, εχουν προτυπωμενα tracking τα οποια ναι μεν στα στελνουν, αλλα μπορει να παει να το ταχυδρομησει σε 3-4 μερες. Τοτε θα ενημερωθει και το status.
Γι αυτο πολλες φορες βαζουμε και ξαναβαζουμε το tracking, χωρις να εχουμε καποια ενημερωση.
Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ομως.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1594 στις: Μάιος 18, 2016, 05:02:31 μμ »
Ο mywatcheshub ειναι αξιοπιστος αλλα αργει αρκετα.
Ολα του τα δεματα ερχονται μεσω Γερμανιας με το πιο αργο ταχυδρομειο που υπαρχει. Εμενα εκανε γυρω στις 25 μερες.
Το οτι σας εδωσε tracking number δε λεει κατι, ουτε σημαινει πως το δεμα εφυγε.
Ολοι αυτοι επειδη κανουν 100αδες αποστολες, εχουν προτυπωμενα tracking τα οποια ναι μεν στα στελνουν, αλλα μπορει να παει να το ταχυδρομησει σε 3-4 μερες. Τοτε θα ενημερωθει και το status.
Γι αυτο πολλες φορες βαζουμε και ξαναβαζουμε το tracking, χωρις να εχουμε καποια ενημερωση.
Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ομως.



Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μα ναι. αυτο λεω. μου δωσανε tracking number αλλα αποκλειω το ρολοι να εχει φυγει. θα φυγει σε 2-3 μερες και μετα θα φανει στο συστημα και θα ερθει το νωριτερο σε 15 μερες απο προηγουμενη εμπειρια.

καλο οτι τα στελνει ομως μεσω DE. το tracking number ειναι DE. ξενοιαζεις απο θεμα τελωνειου σε μεγαλο βαθμο νομιζω
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1595 στις: Μάιος 18, 2016, 05:15:01 μμ »
Στη Γερμανία δεν περνάνε από τελωνείο ήθελα να ήξερα...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1596 στις: Μάιος 18, 2016, 05:19:24 μμ »
Δεν έχω ιδέα αν τα στέλνουν από warehouse εκεί κατευθείαν ή αν παίζουν με βάση διμερεις συμφωνίες ή po box addresses. ΓΙΑ παράδειγμα και εσύ και εγώ μπορούμε να αγοράσουμε μια τέτοια διεύθυνση πχ στην Αγγλία. Και να στέλνονται εκεί και μετά να γίνονται fwd εδώ χωρίς τελωνείο. Αλλά κοστίζει και έχει νόημα μόνο για εμπορική χρηση
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1597 στις: Μάιος 18, 2016, 05:20:22 μμ »
Δεν ειναι ο τελικος προορισμος η Γερμανια και ισως να μην ασχολουνται η να μην ειναι στη δικαιοδοδια τους.
Θα εκτελωνιστει στη Γερμανια για να πληρωθει στην Ελλαδα; Στεκει αυτο;
Δεν ξερω κιολας. Υποθετω.....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1598 στις: Μάιος 18, 2016, 05:43:42 μμ »
Δεν είπα ότι είναι τελικός προορισμός. Αλλά το tracking number έχει κατάληξη DE που σημαίνει αποστολή από εκεί. Αυτό δεν καταλαβαίνω πως το κάνουν. Μόνο τις δύο παραπάνω λογικές εξηγήσεις βρήκα. Warehouse στη Γερμανία, ειδική τελωνειακη συμφωνία ή po box address. Ειδική συμφωνία πχ με Αγγλία έχει η Κίνα. Οπότε πολλοί τα στέλνουν εκεί πρώτα και από κει στέλνονται σε άλλες χώρες. Για Γερμανία δεν ηξερα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1599 στις: Μάιος 18, 2016, 06:46:45 μμ »
Με λίγα λόγια δηλαδή την κάτσαμε την βάρκα εμείς οι Θεσσαλονικείς........  :hangman:   Μήπως  πρέπει να δηλώσω διεύθυνση Αθήνας ; :D
Αστέριε
τα ρολόγια είναι αγορασμένα από Ιαπωνία. Δεν δηλώθηκε χαμηλότερη τιμή. Δεν έχω αγοράσει ποτέ από creation γιατί έχει ακριβές τιμές. Δυστυχώς, ακόμη και το αrmida A7 που το αγόρασα κατευθείαν από την εταιρεία, δηλ το χονγκ-κονγκ, ήρθε και έφαγα κανονικά τελωνείο με τον διπλό υπολογισμό κόστους για τα μεφταφορικά ώστε να πηλρώσω περισσότερα χρήματα. Αλλά ακόμη κι ο μεταχειρισμένος φακός ργμτ;  :xplode: :xplode:


Άρη,
πλάκα πλάκα, εγώ αν είχα την δυνατότητα θα το έκανα...


Πάντως, τώρα τελευταία με τα καπιταλ κοντρολ, περιορίστηκαν τα δέματα που εισάγονται και αυτό κάνει το τελωνείο να ελέγχει σχεδόν τα πάντα....
Σχετικό: ρε γμτ μου, εγώ γιατί δεν μπορώ να προσπεράσω τα καπιταλ κοντρολ και να πάρω κάνα δυο ανταλλακτικά και εξαρτηματα που θέλω για τις φωτογραφίες μου;;     :wallbash: :wallbash:


πριν απο 4-5 χρονια ειχα παραγγειλει θηκη για iphone , απο κορεα καπου στα 10€ . ΜΟΥ ηρθε λοιπον ενα ραβασακι +300€ και φυσικα δε παρελαβα . Πηρα ομως τηλεφωνο στο τελωνειο και η υπεύθυνη μου ειπε πως μαλλον ειδαν iphone γραμμενο και το χτυπησαν χαχαχαχχα. Τελικα την θηκη δεν την ειδα ποτε . ;D . Αγρια λοιπον τα πραματα για εμας!Το ποιο σωστο για μενα ειναι να πεις τον dealler να γραψει μια τιμη καπου στα 90€ και  οχι ''as a gift'' , ειναι προτιμοτερο να φας τελωνειο 10-20€ παρα να κανουν καποια δικια τους τιμολογηση!


ΥΓ  αν μπορουσε να γραψει στη περιγραφη ''cheap watch''  θα ηταν το ιδανικο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2016, 06:53:31 μμ από asteris78 »