Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748439 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1560 στις: Μάιος 14, 2016, 12:49:32 μμ »
Καλησπερα,
Θα εχεις το ΦΠΑ να πληρωσεις συν τελη και εξοδα εκτελωνισμου, λογικα θα ειναι πανω απο 100€, αν δε βαλεις εκτελωνιστη και δεν το κανεις μονος σου θα ειναι αρκετα πανω.
Για το creation εχουν γραφτει πολλες σελιδες, ειναι αρκετα αξιοπιστο. Για να αποφυγεις τελωνειο, ζητα απλη αποστολη, με το μικρο ρισκο βεβαιο που συνοδευει τις απλες αποστολες.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1561 στις: Μάιος 14, 2016, 01:25:40 μμ »
Τεράστια φοροδιαφυγή &παράκαμψη capital controls προκαλεί το νέο κόλπο grosso με POS

1. Αγοράζουν POS από χώρα του εξωτερικού και ανοίγουν εκεί λογαρισμούς
2. Ο ανυποψίαστος πελάτης πληρώνει με την κάρτα του και τα χρήματα πηγαίνουν απευθείας στο εξωτερικό
3. Το αποτέλεσμα είναι τεράστια φοροδιαφυγή από ΦΠΑ, αλλά και από φόρο εισοδήματος καθώς και παράκαμψη των capital controls

Κόλπο grosso με POS και τραπεζικούς λογαριασμούς στη Βουλγαρία ή σε άλλες χώρες των Βαλκανίων και της υπόλοιπης Ευρώπης.

Επιχειρηματίες που κάνουν συναλλαγές στην Ελλάδα έχουν προμηθευτεί POS από μία χώρα του εξωτερικού, συνήθως από τη Βουλγαρία, το POS είναι συνδεδεμένο με έναν λογαρισμό που έχουν ανοίξει στη χώρα από την οποία έχουν προμηθευτεί το POS και όταν η πληρωμή γίνεται με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα τα χρήματα μεταφέρονται αυτομάτως στο εξωτερικό και δεν καταγράφονται στην Ελλάδα.
Το αποτέλεσμα είναι τεράστια φοροδιαφυγή από ΦΠΑ, αλλά φόρο εισοδήματος. Ο Ελληνας επιχειρηματίας μπορεί τα χρήματα αυτά να εισπράξει στην Ελλάδα με μία πιστωτική κάρτα που έχει προμηθευτεί από την ξένη τράπεζα ή να τα διοχετεύσει σε οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό επιθυμεί στο εξωτερικό.

Με το σύστημα αυτό παρακάμπτονται και τα capital controls. Το φαινόμενο, λένε από την Τράπεζα της Ελλάδος παρατηρείται πιο συχνά σε ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, αλλά και σε άλλες επιχειρήσεις οι οποίες θέλουν να φοροδιαφύγουν, αλλά και να στείλουν χρήματα στο εξωτερικό παρακάμπτοντας τα capital controls.
Το κόλπο έχει γίνει αντιληπτό, αλλά προς το παρόν δεν έχουν αποδώσει οι προσπάθειες εντοπισμού των επιχειρήσεων που διαπράττουν φοροδιαφυγή με το σύστημα των POS.

http://www.newsit.gr/oikonomia/Neo-kolpo-grosso-me-POS-poy-prokalei-terastia-forodiafygi-kai-parakampsi-ton-capital-controls/619388

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος sakis_d

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1562 στις: Μάιος 14, 2016, 08:05:41 μμ »
Καλησπερα,
Θα εχεις το ΦΠΑ να πληρωσεις συν τελη και εξοδα εκτελωνισμου, λογικα θα ειναι πανω απο 100€, αν δε βαλεις εκτελωνιστη και δεν το κανεις μονος σου θα ειναι αρκετα πανω.
Για το creation εχουν γραφτει πολλες σελιδες, ειναι αρκετα αξιοπιστο. Για να αποφυγεις τελωνειο, ζητα απλη αποστολη, με το μικρο ρισκο βεβαιο που συνοδευει τις απλες αποστολες.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αν είναι έτσι πιστεύω δεν αξίζει να το διακινδυνευσω.. Βρήκα το ρολόι και στο citywatches που είναι αγγλικό από ότι βλέπω. Θα έχω τα ίδια θέματα? Είναι αξιόπιστο πιστεύετε?

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1563 στις: Μάιος 15, 2016, 07:26:48 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αν είναι έτσι πιστεύω δεν αξίζει να το διακινδυνευσω.. Βρήκα το ρολόι και στο citywatches που είναι αγγλικό από ότι βλέπω. Θα έχω τα ίδια θέματα? Είναι αξιόπιστο πιστεύετε?

To citywatches είναι ένα one man show στην ουσία, γκρίζος εισαγωγέας από Σιγκαπούρη ή Μαλαισία. Δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνεία αλλά ούτε και εγγύηση. Αν κάτι στραβώσει θα τους το στείλεις πίσω, θα το στείλουν πίσω από όπου το πήραν και θα σου δώσουν άλλο από εκεί. Αν αγοράσεις με PayPal είσαι ασφαλής

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1564 στις: Μάιος 16, 2016, 10:46:53 μμ »
Παιδια ξερει κανεις αν απο creation στελνουν πλεον μεσω ενδιαμεσου Ευρωπαϊκού σταθμου για να αποφυγουν το τελωνειο?

Αποσυνδεδεμένος sakis_d

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1565 στις: Μάιος 16, 2016, 11:34:41 μμ »
To citywatches είναι ένα one man show στην ουσία, γκρίζος εισαγωγέας από Σιγκαπούρη ή Μαλαισία. Δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνεία αλλά ούτε και εγγύηση. Αν κάτι στραβώσει θα τους το στείλεις πίσω, θα το στείλουν πίσω από όπου το πήραν και θα σου δώσουν άλλο από εκεί. Αν αγοράσεις με PayPal είσαι ασφαλής

Οκ φίλε ευχαριστώ πού για την βοήθεια. Οπότε μάλλον προχωράω στην αγορά από το συγκεκριμένο. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην μου έρθει καμία μούφα ή κανένα μεταχειρισμένο.. Λέτε να υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση;  δε με νοιάζει να δώσω και κάτι παραπάνω αρκεί να είμαι σίγουρος ότι θα είναι όλα οκ.. Για το συγκεκριμένο ρολόι (seiko sarb033) έχει κανείς υπόψιν του και κάποιο άλλο site από Ευρώπη; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1566 στις: Μάιος 16, 2016, 11:46:32 μμ »
Παιδια ξερει κανεις αν απο creation στελνουν πλεον μεσω ενδιαμεσου Ευρωπαϊκού σταθμου για να αποφυγουν το τελωνειο?
Ισχύει για αγορά μέσω DHL η οποία έρχεται μέσω Γερμανίας γρήγορα και απροβληματιστα  (έτσι ψωνίζω από αυτούς εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα θέμα).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1567 στις: Μάιος 16, 2016, 11:52:52 μμ »
μπραβο Γιωργο πολυ χρήσιμη διευκρίνηση κι εγω αναρωτιόμουν για ενα japan domestic seiko και το θεμα τελωνειο καιει! =D>

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1568 στις: Μάιος 17, 2016, 12:13:10 πμ »
Ισχύει για αγορά μέσω DHL η οποία έρχεται μέσω Γερμανίας γρήγορα και απροβληματιστα  (έτσι ψωνίζω από αυτούς εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα θέμα).

Παντως μεσω DHL ειχα παρει 2 πενταρακια και περασαν κανονικα απο το τελωνειο. Ηταν ομως νομιζω πιο πολυ απο ενα χρονο, οποτε ισως το αλλαξε..

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1569 στις: Μάιος 17, 2016, 12:14:42 πμ »
Ισχύει για αγορά μέσω DHL η οποία έρχεται μέσω Γερμανίας γρήγορα και απροβληματιστα  (έτσι ψωνίζω από αυτούς εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα θέμα).

Ερχεται μεσω Γερμανιας ή με σταση στη Γερμανια (και επανακαθορισμο προορισμου). Εκει ειναι η διαφορα.
Τα πακετα που πηρες ειχανε Γερμανικη δ/νση αποστολεα ή την Σιγκαπούρη?

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1570 στις: Μάιος 17, 2016, 12:43:12 πμ »
Ερχεται μεσω Γερμανιας ή με σταση στη Γερμανια (και επανακαθορισμο προορισμου). Εκει ειναι η διαφορα.
Τα πακετα που πηρες ειχανε Γερμανικη δ/νση αποστολεα ή την Σιγκαπούρη?
Tο tracking number που μου έρχεται κάθε φορά  (για ταχεία αποστολή με DHL πάντα) έχει στα 2 τελευταία του γράμματα κωδικό Γερμανίας και όχι Κίνας, εκτός αυτού στο invoice πάντα η αξία που δηλώνει ο raul είναι μικρή ακριβώς για την αποφυγή τελωνειου, αρχικός προορισμός δεν θυμάμαι αν φαίνεται μιας και με το που φτάσει Γερμανία μπαίνει έξτρα αυτοκόλλητο επάνω (από ότι είχε μέχρι εκεί κολλημένο στο κουτι) από την DHL και μετά προωθείται Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, θα ψάξω κάποια στιγμή κάποιες φώτο που είχα τραβήξει από πρόσφατο πακέτο που παρέλαβα αν υπάρχουν για να δεις τι εννοώ (δυστυχώς με το προηγούμενο μου κινητό...γιαυτό δεν ξέρω αν τις έχω ακόμη ).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1571 στις: Μάιος 17, 2016, 06:34:03 πμ »
Tο tracking number που μου έρχεται κάθε φορά  (για ταχεία αποστολή με DHL πάντα) έχει στα 2 τελευταία του γράμματα κωδικό Γερμανίας και όχι Κίνας, εκτός αυτού στο invoice πάντα η αξία που δηλώνει ο raul είναι μικρή ακριβώς για την αποφυγή τελωνειου, αρχικός προορισμός δεν θυμάμαι αν φαίνεται μιας και με το που φτάσει Γερμανία μπαίνει έξτρα αυτοκόλλητο επάνω (από ότι είχε μέχρι εκεί κολλημένο στο κουτι) από την DHL και μετά προωθείται Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, θα ψάξω κάποια στιγμή κάποιες φώτο που είχα τραβήξει από πρόσφατο πακέτο που παρέλαβα αν υπάρχουν για να δεις τι εννοώ (δυστυχώς με το προηγούμενο μου κινητό...γιαυτό δεν ξέρω αν τις έχω ακόμη ).

Και στη Γερμανία υπάρχει περίπτωση να το σταματήσει το τοπικό τελωνείο ασχέτως προορισμού, απλά ο όγκος εισερχομένων είναι πολύ μεγάλος για να διπλοελέγχουν τα πάντα. Φίλος επέστρεφε από Αμερική μέσω Γερμανίας και τον τσίμπησαν για ένα λαπτοπ που είχε μαζί του, πλήρωσε κανονικά το φόρο επιτόπου με πιστωτική και του έστειλαν την απόδειξη με μειλ. Αν κάποιος είναι γκαντέμης τότε η DHL θα κάνει πάρτυ.

TL;DR: Ότι παραγγέλνεις απέξω να είσαι ψυχολογικά έτοιμος να πληρώσεις

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1572 στις: Μάιος 17, 2016, 08:02:23 πμ »
Το ρίσκο πάντα υπάρχει σε κάθε τρόπο αποστολής, από εκει και πέρα είναι προσωπικό του καθενός τι θα πράξει......κακά τα ψέματα όμως κυρίως για τα γιαπωνέζικα (στα οποία προσωπικά τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια) με τις τιμές που τα δίνουν τα γνωστά μαγαζιά  (creation, dutyfree island,MW hub κλπ) ακόμη και τελωνείο να σου κάτσει και πάλι θα έχεις πληρώσει το ρολόι πολύ φτηνότερα από ότι το δίνουν όχι μόνο εδώ Ελλάδα αλλά και οι λοιποί Ευρωπαίοι στο ebay.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1573 στις: Μάιος 17, 2016, 02:26:07 μμ »
Το ρίσκο πάντα υπάρχει σε κάθε τρόπο αποστολής, από εκει και πέρα είναι προσωπικό του καθενός τι θα πράξει......κακά τα ψέματα όμως κυρίως για τα γιαπωνέζικα (στα οποία προσωπικά τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια) με τις τιμές που τα δίνουν τα γνωστά μαγαζιά  (creation, dutyfree island,MW hub κλπ) ακόμη και τελωνείο να σου κάτσει και πάλι θα έχεις πληρώσει το ρολόι πολύ φτηνότερα από ότι το δίνουν όχι μόνο εδώ Ελλάδα αλλά και οι λοιποί Ευρωπαίοι στο ebay.

Ναι λογικό είναι, καθότι εκτός δικτύου AD και χωρίς φόρους. Αν πληρώσεις όμως φόρους δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Είχα πάρει ένα kinetic tuna στα 330 χωρίς κουτί με το ανάλογο μοντέλο να μου το αφήνουν 500 σε μαγαζί. Αν προσθέσεις ΦΠΑ και φόρο πολυτελειας 35% συν τέλη εκτελωνισμού εκεί φτάνεις

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1574 στις: Μάιος 17, 2016, 07:33:32 μμ »
Εχω χασει επεισοδια μου φαινεται.
Αν σταματησει τελωνειο μπαινει και φορος πολυτελειας?

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1575 στις: Μάιος 17, 2016, 08:48:32 μμ »
χρεώνεται 23% ΦΠΑ, ένας ακόμη φόρος περίπου 3% αν θυμάμαι καλά, και επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού. Συνολικά φθάνει περίπου 30% επί της αξίας. Ααααα και να ξέρεις ότι όταν το τιμολόγιο λέει Α ποσό αξίας αγοράς + Β ποσό έξοδα αποστολής = Γ τελικό ποσό (που πλήρωσες για την αγορά), στο τελωνείο προσθέτουν στο Γ άλλη μια φορά το Β. Για να είναι μεγαλύτερη η φορολογητέα αξία
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1576 στις: Μάιος 17, 2016, 09:04:41 μμ »
χρεώνεται 23% ΦΠΑ, ένας ακόμη φόρος περίπου 3% αν θυμάμαι καλά, και επιπλέον έξοδα εκτελωνισμού. Συνολικά φθάνει περίπου 30% επί της αξίας. Ααααα και να ξέρεις ότι όταν το τιμολόγιο λέει Α ποσό αξίας αγοράς + Β ποσό έξοδα αποστολής = Γ τελικό ποσό (που πλήρωσες για την αγορά), στο τελωνείο προσθέτουν στο Γ άλλη μια φορά το Β. Για να είναι μεγαλύτερη η φορολογητέα αξία

?
Εγω παντως παλιοτερα που ειχα φαει τελωνειο, χρεωθηκα ΦΠΑ και εξοδα εκτελωνισμου. Αν εχει καποιος προσφατη (δυσαρεστη ομολογω) εμπειρια, ας ενημερωσει γιατι μου φαινεται ετοιμαζομαι παλι σιγα-σιγα  8)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1577 στις: Μάιος 17, 2016, 09:12:11 μμ »
Εγώ πάντως 3 ρολόγια από creation τον τελευταίο 1,5 μήνα και όλα καλά. Το τελευταίο ήρθε σήμερα.

Απλά πλέον δεν τα στέλνει με κουτί.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος sakis_d

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1578 στις: Μάιος 17, 2016, 09:26:06 μμ »
Οκ φίλε ευχαριστώ πού για την βοήθεια. Οπότε μάλλον προχωράω στην αγορά από το συγκεκριμένο. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην μου έρθει καμία μούφα ή κανένα μεταχειρισμένο.. Λέτε να υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση;  δε με νοιάζει να δώσω και κάτι παραπάνω αρκεί να είμαι σίγουρος ότι θα είναι όλα οκ.. Για το συγκεκριμένο ρολόι (seiko sarb033) έχει κανείς υπόψιν του και κάποιο άλλο site από Ευρώπη; Ευχαριστώ!

Καλησπερα! Κάποια απάντηση κάποιος?? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1579 στις: Μάιος 17, 2016, 09:43:24 μμ »
?
Εγω παντως παλιοτερα που ειχα φαει τελωνειο, χρεωθηκα ΦΠΑ και εξοδα εκτελωνισμου. Αν εχει καποιος προσφατη (δυσαρεστη ομολογω) εμπειρια, ας ενημερωσει γιατι μου φαινεται ετοιμαζομαι παλι σιγα-σιγα  8)

λόγω κάπιταλ κοντρολ, τελευταία επιτυχημένη αγορά μου έγινε τον Δεκέμβριο του περασμένου έτους. ένας παλιός φακός από Ιαπωνία. ο φακός έκανε 85 δολλάρια + 20 δολλάρια έξοδα αποστολής. Στο τελωνείο υπολογίσανε 85+20+20. Πλήρωσα 44 ή 47 ευρώ φόρους και έξοδα εκτελωνισμού. Η πλάκα είναι ότι όσες φορές έχω αγοράσει εκτός ευρώπης αυτό παθαίνω  :wallbash: :wallbash: :wallbash: Αγορασα το Sarb 017 την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα το armida A7, την πάτησα ακριβώς έτσι. Αγόρασα ένα σεικο 5άρι ακριβώς έτσι την πάτησα. Μέχρι και στον φακό ργμτ.  Ααα, και η ιστορία γίνεται στο τελωνείο Θεσσαλονίκης (όλες τις φορές)
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?