Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748450 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1440 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:14:59 πμ »
εγω δοκιμασα να αγορασω και πηγαινοντας στο pay pal δεν μου επεβαλλε κανενα χαρατσι για δασμους..το πηρανε πισω?να παραγγειλω?

μπουμπούνα το ;) ;)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1441 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:34:45 μμ »
εγω δοκιμασα να αγορασω και πηγαινοντας στο pay pal δεν μου επεβαλλε κανενα χαρατσι για δασμους..το πηρανε πισω?να παραγγειλω?

Με την προτροπη του konstantinos μπηκα στον λογαριασμο μου και ναι ετσι ειναι..
Τελικα, προδηλως οι διαδικτυακως ασκηθεισες εγγραφες πιεσεις επιασαν τοπο και η διευθυνση του προρρηθεντος site πλεον επιβαλλει το εξτρα ποσο των 50$, 99$, κοκ μονο κατα την επιλογη αποστολης με ταχυμεταφορικη fedex..Ισως καταλαβαν οτι εκει εστιαζοταν το ζητημα της αρνησης παραλαβης δεματων, ακυρωσης παραγγελιων κλπ..Επομενως, ολα καλα λοιπον!!
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 784
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1442 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:38:23 μμ »
Με την προτροπη του konstantinos μπηκα στον λογαριασμο μου και ναι ετσι ειναι..
Τελικα, προδηλως οι διαδικτυακως ασκηθεισες εγγραφες πιεσεις επιασαν τοπο και η διευθυνση του προρρηθεντος site πλεον επιβαλλει το εξτρα ποσο των 50$, 99$, κοκ μονο κατα την επιλογη αποστολης με ταχυμεταφορικη fedex..Ισως καταλαβαν οτι εκει εστιαζοταν το ζητημα της αρνησης παραλαβης δεματων, ακυρωσης παραγγελιων κλπ..Επομενως, ολα καλα λοιπον!!

Για να τελειωσει το θεμα ολα καλα και παραγγελιες μονο με απλο ταχυδρομειο!η fedex και η ups στην Ελλαδα ειναι η μαυρη τρυπα γιαυτο εχουνε παραπονα απο εξω γιατι ειναι καθαρματα στο τελωνειο!

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1443 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 08:57:23 μμ »
Για να τελειωσει το θεμα ολα καλα και παραγγελιες μονο με απλο ταχυδρομειο!η fedex και η ups στην Ελλαδα ειναι η μαυρη τρυπα γιαυτο εχουνε παραπονα απο εξω γιατι ειναι καθαρματα στο τελωνειο!

Παρηγγειλα απο creation την παρασκευη με απλο ταχυδρομειο κ μου στειλαν email προτεινοντας μου να ξανασκεφτω (!!!!) να επιλεξω με fedex με νεα μειωμενα εξοδα, δηλ να μου μειωσουν τα αρχικα 8€!! Και τους απηντησα, "ρε μαγκα Raul κολλαω στα 8€ ? το θελω με απλο γιατι 9 στις 10 το τελωνειο μας σκιζει με την fedex"...
Ελπιζω να μην εβγαλα τα ματακια μου κ επισημειωσει στο δεμα καμια επιγραφη "σκιστε τον"!!
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1444 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 09:11:03 μμ »
Παιδιά δεν ξέρω που να γράψω γιαυτό το γράφω εδώ.

Για πώληση μέσω ebay υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1445 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 09:17:38 μμ »
Αν σου ζητησει paypal κοιτα να ειναι trusted.

Αποσυνδεδεμένος reyad

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1446 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 08:16:14 μμ »
Ειδικα για οποιον ενδιαφερεται για vintage κομματια,εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την αγορα ενος omega geneve απο εδω.

http://www.zeitauktion.com/en/

Πολλες επιλογες, σωστες τιμες και το ρολοι εμφανισιακα ηταν αψογο.

Ειχε ενα θεμα με το power reserve, αλλα τους το εστειλα πισω με δικα τους εξοδα και αλλαξανε το main spring (φυσικα δωρεαν).

Αποσυνδεδεμένος Stavkat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1447 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 04:08:08 μμ »
Ρε παιδες,επειδη δεν εχω ιδεα....αν παραγγειλω απο ebay ή amazon κανα ρολογακι θα μου το περασουν τελωνειο;;;;ξερει κανεις τι παιζει αυτην την στιγμη;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 784
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1448 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 05:25:18 μμ »
Παρηγγειλα απο creation την παρασκευη με απλο ταχυδρομειο κ μου στειλαν email προτεινοντας μου να ξανασκεφτω (!!!!) να επιλεξω με fedex με νεα μειωμενα εξοδα, δηλ να μου μειωσουν τα αρχικα 8€!! Και τους απηντησα, "ρε μαγκα Raul κολλαω στα 8€ ? το θελω με απλο γιατι 9 στις 10 το τελωνειο μας σκιζει με την fedex"...
Ελπιζω να μην εβγαλα τα ματακια μου κ επισημειωσει στο δεμα καμια επιγραφη "σκιστε τον"!!
καλα εκανες!παντως οσα δεματα εστειλε με fedex η dgl δεν περασε κανενα τελωνειο

Αποσυνδεδεμένος Stavkat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1449 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 05:28:27 μμ »
Εσεις τι λετε απο ebay ή απο τα site π προτεινετε εσεις;εχετε καπου εμπιστο για μεχρι 200ευρω ρολογια;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1450 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:38:09 μμ »
Παιδια να κανω μια ερωτηση: σε περιπτωση που σας ερθει ελαττωματικο ρολοϊ, κανετε αμεσως dispute ή πρωτα το στελνετε πισω για να δειτε αν θα σας το αλλαξουν ή αν θα σας κανουν refund?
Eχω μπλεξει με εναν μ@λ@κουλη ο οποιος μου λεει οτι η ζημια εγινε μαλλον στη διαδρομη και να στειλω το ρολοϊ πισω και βλεπουμε (πιθανολογω οτι ψαχνεται να στειλει ο ιδιος το ρολοϊ στην αντιπροσωπεια για διορθωμα)
Εχει κανεις αποψη?
Το ρωταω γιατι αν κανεις dispute φαινεται να εχεις μονο 20 μερες να βρεις λυση...


edit: Ο πωλητης υποστηριζει οτι το ρολοϊ εφυγε σε τελεια κατασταση και μου προτεινει να βγαλω ακρη μεσω της 2ετους εγγυησης που εχει το ρολοϊ ή να το στειλω σε αυτον για να το προωθησει στην αντιπροσωπεια  8-[ 8-[ 8-[
Βοηθεια κανεις? Γνωμες?
(Η αγορα ειναι εντος ΕΕ)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2016, 09:58:33 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1451 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 10:03:35 μμ »
Να ασκήσεις το δικαίωμα επιστροφής, δηλαδή να του ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω χωρίς να επιμείνεις στο ελάττωμα.
Καλύτερα, ξεφορτώσου τον. ;)

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1452 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 10:06:06 μμ »
Ναι, αλλα δεν δεχεται την επιστροφη γιατι το ρολοϊ δεν γυριζει στην ιδια κατασταση οπως εφυγε.
Επισης, για ολο αυτο πρεπει να ειναι ενημερωμενο το paypal ή να συνεννοηθω απευθειας μαζι του?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1453 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 12:41:19 πμ »
Τι προβλημα εχει το ρολοι;

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1454 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 01:03:40 πμ »
Τι προβλημα εχει το ρολοι;

Δεν δουλευει σωστα ο χρονογραφος του

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1455 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 01:10:43 πμ »
Δε φαινεται να εχει καποιο εξωτερικο χτυπημα, σωστα; Επομενως ή ηταν ελαττωματικο ή επαθε κατι κατα τη μεταφορα, οποτε και στις δυο περιπτωσεις εκεινος εχει ευθυνη. Ποιος ειναι κι απο που;

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1456 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 01:23:45 πμ »
Κανοντας εγω τον δικηγορο του διαβολου θα σου πω οτι επαθε ζημια οχι απο χτυπημα , αλλα απο πολυ δυνατο τρανταγμα. Τι θα του πεις?
Το ερωτημα ειναι: μπορω να κανω dispute αφου εχω στειλει το ρολοϊ?

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1457 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 01:45:06 πμ »
Θα του πεις οτι εφοσον το ελαττωμα παρουσιαστηκε στο πρωτο εξαμηνο, τεκμαιρεται οτι ευθυνεται αυτος, αν φυσικα ειναι εντος ΕΕ, γι αυτο και ρωτησα. Αλλιως ενημερωσε τον οτι θα κανεις dispute αν σε 20 μερες δε σου εχει βρεθ λυση.

Αποσυνδεδεμένος Stavkat

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1458 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 12:09:19 μμ »
Παιδια ειχε καποιος προβλημα τωρα τελευταια απο creationwatches με τελωνειο ;;;με απλο ταχυδρομειο;;;;καμια πληροφορηση της τελευταιας στιγμης;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος agelosSoul

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 424
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1459 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 03:14:22 μμ »
Εχω κανει αγορα ενα 007 εδω και 15+ μερες περιμενω να δω τι θα γινει ακομα τιποτα.Μετα το ny0040 που εχω με ετρωγε το χερι για το σεικο εδω και καιρο και μιας και στο ebay εχει παρει την ανηφορα εκανα την κινηση.Περιμενω να δω