Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748444 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1420 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 03:34:48 μμ »
 Double post. :-\

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1421 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 11:02:21 μμ »
PayPal τέλος από το 2016 για Ελλάδα;;;;;;  ???

https://www.paypal-topup.gr/
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1422 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 11:12:40 μμ »

Αφορά το "instant top-up service", το οποίο είναι:


"Instant top-up of a PayPal account is a service, which allows PayPal users to top up their PayPal accounts from their own bank account in a short time. If you do not possess a credit card and there is no money on your PayPal account you don’t have to give up on online shopping. Now you can instantly top-up your PayPal account directly from your local bank account. This service has been developed and operated by TrustPay a.s. – provider of online payment solutions. TrustPay is a payment institution regulated and licensed by the National Bank of Slovakia".

https://www.paypal-topup.gr/Help


Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1423 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 01:47:48 μμ »
ποιο είναι το ποσό πέραν της ατέλειας για δέμα εκτός ΕΕ?
ευχαριστώ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1424 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 05:01:51 μμ »
Με DHL από creation παίζει τελωνείο?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1425 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 06:53:19 μμ »
Με DHL από creation παίζει τελωνείο?

Κανείς δεν θα σου εγγυηθεί κάτι καθώς είναι κι εκεί θέμα τύχης όπως και με το απλό ταχυδρομείο να περάσει από τα χέρια τελωνειακού και να το ψάξει....οι περισσότεροι από εδώ μέσα θα σε προτρέψουν με απλό για πιο σιγουριά, αυτό έκανα κι εγώ μέχρι πρότινως αλλά ο μήνας αναμονής μου φαινότανε μεγάλος μέχρι που ρισκάρισα με dhl, 5 αγορές σερί (μια κάθε μήνα η διμηνο περίπου) ΔΕΝ μου σταμάτησαν τίποτε στο τελωνείο και το δέμα ήταν από την ημερομηνία παραγγελίας σε 4 ημέρες στην πόρτα μου, έκτοτε γλυκάθηκα και εξακολουθώ και το ρισκάρω ευτυχώς χωρίς πρόβλημα, εκεί που είναι πιο σίγουρο ότι θα φας τελωνείο (εκεί την είχα πατήσει κι εγώ) είναι από Αμερική με fedex (από εκεί πλέον μόνο με συστημένο usps).

Τα βάζεις κάτω λοιπόν και αποφασίζεις. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1426 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 09:08:09 μμ »

Επικοινωνώ με διάφορα καταστήματα από chrono24, και όλοι ζητάνε πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Επειδή το ποσό είναι σχετικά υψηλό (>5000), αναρωτιέμαι κατά πόσο συνηθίζονται οι συναλλαγές με τέτοιο τρόπο για αγορές από online καταστήματα. Bank transfer δεν είναι καθόλου safe μέθοδος συναλλαγής συγκριτικά με paypal, credit card, κτλ.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1427 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 11:52:37 μμ »
Επικοινωνώ με διάφορα καταστήματα από chrono24, και όλοι ζητάνε πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Επειδή το ποσό είναι σχετικά υψηλό (>5000), αναρωτιέμαι κατά πόσο συνηθίζονται οι συναλλαγές με τέτοιο τρόπο για αγορές από online καταστήματα. Bank transfer δεν είναι καθόλου safe μέθοδος συναλλαγής συγκριτικά με paypal, credit card, κτλ.

θα σου έλεγα να μην το κάνεις.....
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1428 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 02:19:34 πμ »
Καλά λες προφανώς  ;D

Αποσυνδεδεμένος radiotis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1429 στις: Δεκέμβριος 29, 2015, 01:01:08 πμ »
Για να κάνουμε , αγοραστές-πωλητές , την ζωή μας εύκολη. Πόσοι αγοραστές που θέλουν να αγοράσουν απο πωλητές που λένε CONUS ONLY, κι έχουν φίλους/συγγενείς σε Αμερική δεν δίνουν  σαν δνση παραλαβής, την δνςη των φίλων/συγγενών στην Αμερική.

Άμα έχει αγοράσει πριν τον πωλητή, και αντί για Βραζιλία σου στείλει απο Ισπανία, γλυτωνεις τελωνεία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς με αυτό τον τρόπο έχω αγοράσει τρεις φορές από authenticwatches.com κι από amazon. Το στέλνεις σε συγγενή, βγάζει από μέσα τα έγγραφα και στο στέλνει συστημένο/ασφαλισμένο. Το τιμολόγιο αγοράς εννοείται με χωριστή επιστολή, να μην συνυπάρχουν στοίδιο δέμα με το ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος spyros95

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1430 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:38:30 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Επειδή είχε αργήσει το δεματάκι απο wachbandcenter, πήγα να το ψάξω στα ΕΛΤΑ. Είμαι φοιτητής και έλειπα καμμια 20αριά μέρες απο τον τόπο που σπουδάζω και σκέφτηκα οτι θα άφηνε ο ταχυδρόμος κανένα ειδοποιητήριο, που δυστυχώς οι περαστικοί τα "τρώνε" και αυτά. Τελικά βρήκα τον ταχυδρόμο στα ΕΛΤΑ, μου είπε οτι παράτησε το δέμα έξω απο την πόρτα  ???. Λογικά κάποιος στην Πάτρα "γυρίζει" με λουράκι rally ( με butterfly clasp κιόλλας)  :P. Τον ενημέρωσα να αφήνει αποκλειστικά και μόνο σημείωμα για οποιοδήποτε δέμα έρχετε. Οπότε παιδιά προσοχή με τα δέματα που δεν έρχονται συστημένα και κάντε τον ταχυδρόμο τον καλύτερό σας φίλο :D

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1431 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:44:09 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Επειδή είχε αργήσει το δεματάκι απο wachbandcenter, πήγα να το ψάξω στα ΕΛΤΑ. Είμαι φοιτητής και έλειπα καμμια 20αριά μέρες απο τον τόπο που σπουδάζω και σκέφτηκα οτι θα άφηνε ο ταχυδρόμος κανένα ειδοποιητήριο, που δυστυχώς οι περαστικοί τα "τρώνε" και αυτά. Τελικά βρήκα τον ταχυδρόμο στα ΕΛΤΑ, μου είπε οτι παράτησε το δέμα έξω απο την πόρτα  ???. Λογικά κάποιος στην Πάτρα "γυρίζει" με λουράκι rally ( με butterfly clasp κιόλλας)  :P. Τον ενημέρωσα να αφήνει αποκλειστικά και μόνο σημείωμα για οποιοδήποτε δέμα έρχετε. Οπότε παιδιά προσοχή με τα δέματα που δεν έρχονται συστημένα και κάντε τον ταχυδρόμο τον καλύτερό σας φίλο :D

Κρίμα!
Δεν το σκέφθηκες καλά όμως.
Αφού επρόκειτο να λείψεις, έπρεπε να είχες ενημερώσει τα ελτα της περιοχής σου.
Ακόμα και συστημένο να ήταν (οπότε και θα άφηναν ειδοποιητήριο), μετά από τόσες μέρες το δέμα και πάλι θα το "έχανες" αφού θα επέστρεφε στη Γερμανία.

Αποσυνδεδεμένος spyros95

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1432 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 10:54:37 πμ »
Το λουράκι ήρθε το έφερε ο ταχυδρόμος την προηγούμενη εβδομάδα απ'ότι μου είπε. Τα ΕΛΤΑ, κρατάνε για ένα διάστημα τα δέματα πριν τα "επαναπατρήσουν". Φυσικά και το deadline που μου είχε ορίσει το watchbandcenter είχε παρέλθει αρκετές μέρες νωρίτερα, απλά εγώ τους είπα να μην μου στείλουν αμέσως τα χρήματα και οτι θα περιμένω παραπάνω.
 Φυσικά το να φτάσει ένας φάκελος απο Γερμανία 1 μήνα μετά στην Ελλάδα (ακόμα και απο HK παραλαμβάνω νωρίτερα) δεν μου φάνηκε λογικό όταν παρήγγειλα, γι'αυτό δεν έκανα καμμία τέτοια κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1433 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 04:32:29 μμ »
Να ρωτησω, εχει ψωνισει κανεις τωρα τελευταια απ´το mywatcheshub.com??? Οι μαγκες πλεον σου προσθετουν ενα υπερογκο ποσο για πιθανα εξοδα τελωνειου κ εχει καταστησει την αγορα τους απαγορευτικη.. :'(
Αφου τροφοδοτησα το paypal balance μου (με τον γνωστο τροπο request money ) παω περιχαρης να παραγγειλω το skx009k1 (εντωμεταξυ εχω ηδη προπαραγγειλει απ το monkeyswag 2 nato) και απο 147$ που το εχει, μου πεταει και ενα εξτρα 99$ ως estimated rates  και ανεβαινει στα 248$!!! Ε δεν αντεξα, τους εστειλα ενα email και τους ειπα οτι "τοσο εχει κ δω ρε παλικαρια, τελος η συνεργασια μας κυριοι" μαζι και καποια αλλα και οτι θα τους κανω "και καλα" ρομπα σε ο,τι ελληνορολογοφορουμ υπαρχει  :D :D Επομενως, παμε creation...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2016, 05:11:05 μμ από harolagoha »
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1434 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 05:09:40 μμ »
Χάλασαν και αυτοί. Εγώ το καλοκαίρι είχα πάρει και δεν είχα πληρώσει ούτε cent

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1435 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 05:12:07 μμ »
Χάλασαν και αυτοί. Εγώ το καλοκαίρι είχα πάρει και δεν είχα πληρώσει ούτε cent

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και γω το καλοκαιρι 2 ρολογακια χτυπησα απ´αυτους χωρις κανενα προβλημα..Τι να πω.. ???
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος dimitris275

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1436 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 06:43:03 μμ »
Από creationwatches εχει παραγγείλει κανεις; Υπάρχει ο φόβος τελωνείου ;

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1437 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 07:06:35 μμ »
Creation ...δεν ξέρω τι κάνει αλλά τα στέλνει μέσω Ιταλίας με Dhl express χωρίς τελωνείο

Στάλθηκε από το Lenovo TAB S8-50F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1438 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 05:58:09 μμ »
Να ρωτησω, εχει ψωνισει κανεις τωρα τελευταια απ´το mywatcheshub.com??? Οι μαγκες πλεον σου προσθετουν ενα υπερογκο ποσο για πιθανα εξοδα τελωνειου κ εχει καταστησει την αγορα τους απαγορευτικη.. :'(
Αφου τροφοδοτησα το paypal balance μου (με τον γνωστο τροπο request money ) παω περιχαρης να παραγγειλω το skx009k1 (εντωμεταξυ εχω ηδη προπαραγγειλει απ το monkeyswag 2 nato) και απο 147$ που το εχει, μου πεταει και ενα εξτρα 99$ ως estimated rates  και ανεβαινει στα 248$!!! Ε δεν αντεξα, τους εστειλα ενα email και τους ειπα οτι "τοσο εχει κ δω ρε παλικαρια, τελος η συνεργασια μας κυριοι" μαζι και καποια αλλα και οτι θα τους κανω "και καλα" ρομπα σε ο,τι ελληνορολογοφορουμ υπαρχει  :D :D Επομενως, παμε creation...

Μετα απο δυο ημερες που τους εστειλα το email, (μαλλον δεχτηκαν κ αλλα  ομοειδη email παραπονων-ενστασεων) ανηρτησαν στην ιστοσελιδα τους αυτο, προφανως για να εξηγησουν τον λογο που επεβαλαν το ''χαρατσι'' και φυσικα αναφερεται και στην Ελλαδα (κλασικα, ολο μπελαδες δημιουργουμε )...Ισως για εμας τους regular buyers να ανακληθει το συγκεκριμενο μετρο και επιστρεψουμε πισω στην κανονικοτητα...   ;D ;D

Dear Resellers and Regular Buyers : We have disable a number of countries due to delivery and Customs issues to these countries. Example : Greece, Turkey, Brazil, Vietnam etc. We have many complaints from new buyers in these countries as they are new and unware of the customs requirments or expections in their countries for watches.
We will only serve such countries for our regulars and resellers; and will concentrate to serve our regulars better.
Kindly give us 2 days to finished the coding for regulars.
There will be no restrictions for Regulars and Resellers!!
Write to us if you need the goods urgently. Thank you for all the support! Regards WatchesZon
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 784
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #1439 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 12:41:53 πμ »
εγω δοκιμασα να αγορασω και πηγαινοντας στο pay pal δεν μου επεβαλλε κανενα χαρατσι για δασμους..το πηρανε πισω?να παραγγειλω?