Αποστολέας Θέμα: Online αγορά;  (Αναγνώστηκε 748456 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcangelo

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #760 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 12:13:02 πμ »
παιδιά το εν λόγω σάιτ έχει βαρέσει διάλυση κι απορώ δηλαδή ποιος μπορεί να ελένξει μία τέτοιου είδους ασυδοσία
πάντως με κοντινή ονομασία, πολύ αξιόπιστο σάιτ και φυσικά καταστήματα είναι το e-oro
Πολλοί άνθρωποι χάνουν την υγεία τους προσπαθώντας να βγάλουν λεφτά κι ύστερα χάνουν τα λεφτά τους για να ξαναβρούν την υγειά τους...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #761 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:51:48 πμ »
Παιδια τη βοηθεια σας!Γραφτηκα στο Ebay και στο Paypal.Πηρα την καρτα την προπληρωμενη και τα φτιαξα ολα!Απ την τραπεζα μου παν πως 2-3 μερες θα κανει το Paypal να τους στειλει καποιον extra κωδικο,αλλα ποτε θα ξεκινησω τις αγορες?Τι αλλο πρεπει να κανω γιατι δεν εχω ιδεα!Αν εχει γινει καποια αλλη αναφορα παραπεψτε με.Ευχαριστω.
                                                               Φιλικα
                                                              Στεργιος

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #762 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 10:59:37 πμ »
Παιδια τη βοηθεια σας!Γραφτηκα στο Ebay και στο Paypal.Πηρα την καρτα την προπληρωμενη και τα φτιαξα ολα!Απ την τραπεζα μου παν πως 2-3 μερες θα κανει το Paypal να τους στειλει καποιον extra κωδικο,αλλα ποτε θα ξεκινησω τις αγορες?Τι αλλο πρεπει να κανω γιατι δεν εχω ιδεα!Αν εχει γινει καποια αλλη αναφορα παραπεψτε με.Ευχαριστω.
                                                               Φιλικα
                                                              Στεργιος

καλημέρα, εφόσον η κάρτα είναι προπληρωμένη, κ φυσικά είναι ο ασφαλέστερος τρόπος γίνεται το εξής...
αρχικά βάζεις κάποια χρήματα μέσα...
το paypal σου χρεώνει ένα ποσό, 1,5€ αν θυμάμαι καλά, για τυπικούς λόγους. γιατί το κάνει? για να σου έρθει ο αναλυτικός λογαριασμός της κάρτας, θα σου γράψει αναλυτικά ότι έχει γίνει μια χρέωση συναλλαγής του paypal για την ενεργοποίηση, τον κωδικό προίοντος κ καλά που θα σου λέει στο αναλυτικό θα τον γράψεις στο ebay που θα στο ζητάει κ 8α στο δείχνει εντόνως ώστε να σιγουρευτεί ότι εσύ είσαι ο νόμιμος ιδιοκτήτης. Μόλις περάσεις τον κωδικό της συναλλαγής στο ebay τότε είσαι έτοιμος για τις αγορές σου...
Εύλογα έρχεται η αποροία αν θα πρέπει να περιμένεις 1 μήνα μέχρι να σου έρθει ο αναλυτικός της κάρτας...εκεί δε ξέρω να σου απαντήσω γιατί είχα κολητό στη τράπεζα, μπήκα στο σύστημα κ μου τον είπε αμέσως....

με εκτίμηση Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #763 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:02:39 πμ »
Στέργιε θα περιμένεις τον κωδικό που θα σου δώσουν για να "ξεκλειδώσεις" τον λογαριασμό σου στο paypal και αν αρθούν κάποιοι περιορισμοί που βάζει το ίδιο το paypal. Μόλις σε ενημερώσουν από την τράπεζα και σου δώσουν το κωδικό θα πας στο site του paypal να τον περάσεις (αν δεν απατάμαι στο verification της κάρτας σου). Μετά από αυτό ξεκινάς αγορες. ;)
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #764 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:06:39 πμ »
Στέργιε θα περιμένεις τον κωδικό που θα σου δώσουν για να "ξεκλειδώσεις" τον λογαριασμό σου στο paypal και αν αρθούν κάποιοι περιορισμοί που βάζει το ίδιο το paypal. Μόλις σε ενημερώσουν από την τράπεζα και σου δώσουν το κωδικό θα πας στο site του paypal να τον περάσεις (αν δεν απατάμαι στο verification της κάρτας σου). Μετά από αυτό ξεκινάς αγορες. ;)

σωστός ο Ηλίας, δεν έβγαλα άκρη ούτε εγώ τί έγραψα, συγχωρέστε με, δουλειά, τηλέφωνα, πίεση, ρολόγια, γυναίκες όλα θέλουμε να τα προλάβουμε...

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #765 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:07:15 πμ »
Φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Καπου ομως μπερδευτηκα!Το paypal θα μου χρεωσει 1,5ευρω και θα μου στειλει καποιο μειλ στο οποιο θα μου αναλυει τι και πως?Εγω εκανα ηδη μια αγορα στο ebay στην οποια ομως δεν μου αναγνωριζε την καρτα και εστειλα μηνυμα στον πωλητη να του εξηγησω.Μετα πως θα μπορεσω να αγορασω και απο ποτε θα ξεκινησω?Πως ξεκλειδωνω επειτα το Paypal?Τα χω χασει λιγο :DΕυχαριστω πολυ ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #766 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:13:50 πμ »
Φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Καπου ομως μπερδευτηκα!Το paypal θα μου χρεωσει 1,5ευρω και θα μου στειλει καποιο μειλ στο οποιο θα μου αναλυει τι και πως?Εγω εκανα ηδη μια αγορα στο ebay στην οποια ομως δεν μου αναγνωριζε την καρτα και εστειλα μηνυμα στον πωλητη να του εξηγησω.Μετα πως θα μπορεσω να αγορασω και απο ποτε θα ξεκινησω?Πως ξεκλειδωνω επειτα το Paypal?Τα χω χασει λιγο :DΕυχαριστω πολυ ;)

το πέιπαλ θα σου χρεώσει μόνο του ένα μικροποσό
αυτό θα εμφανιστεί στον αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας (όπως του τηλ)
αυτή η συναλλαγή στον αναλυτικό θα έχει έναν κωδικό, πχ47893
αυτό τον κωδικό θα τον βάλεις στο ίμπει κ θα ξεκλειδώσει ο λογαριασμός σου για αγορές κ όλα τάλλα

είναι μια διαδικασία που γίνεται για το σίγουρο της διεύθυνσης (αποστολή αναλυτικού) κ δικαιόχου, θέμα ασφαλεία απλά

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #767 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:15:14 πμ »
σωστός ο Ηλίας, δεν έβγαλα άκρη ούτε εγώ τί έγραψα, συγχωρέστε με, δουλειά, τηλέφωνα, πίεση, ρολόγια, γυναίκες όλα θέλουμε να τα προλάβουμε...
Πάνω απ' όλα οι γυναίκες τα αποσυντονίζουν όλα οι άτιμες. ;) ;D
Φιλοι μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Καπου ομως μπερδευτηκα!Το paypal θα μου χρεωσει 1,5ευρω και θα μου στειλει καποιο μειλ στο οποιο θα μου αναλυει τι και πως?Εγω εκανα ηδη μια αγορα στο ebay στην οποια ομως δεν μου αναγνωριζε την καρτα και εστειλα μηνυμα στον πωλητη να του εξηγησω.Μετα πως θα μπορεσω να αγορασω και απο ποτε θα ξεκινησω?Πως ξεκλειδωνω επειτα το Paypal?Τα χω χασει λιγο :DΕυχαριστω πολυ ;)
Στέργιε χαλαρά. ;) Το paypal παρακρατεί 1,5 ευρώ για 3 μέρες και το επιστρέφει. Σε κάθε νέο λογαριασμό το κάνει. Δεν σου αναγνώρισε την κάρτα γιατί όπως σου είπα παραπάνω δεν είσαι verified από το paypal. Οταν θα σου έρθει ο κωδικός από την τράπεζα θα τον περάσεις στο site του paypal στο card verification και θα σου ξεκλειδώσει τον λογαριασμό. ;)
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #768 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:22:12 πμ »
Εκανα confirm της καρτας!Μου κρατησε το 1,50 ευρω και μου στειλαν μειλ.Τωρα λεει ενα ακομα βημα και μου ζητα κωδικο,οποτε αυτο τον κωδικο το περνω απ την τραπεζα το βαζω και ολα οκ?Τελος τα βασανα :D?

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #769 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:28:12 πμ »
Εκανα confirm της καρτας!Μου κρατησε το 1,50 ευρω και μου στειλαν μειλ.Τωρα λεει ενα ακομα βημα και μου ζητα κωδικο,οποτε αυτο τον κωδικο το περνω απ την τραπεζα το βαζω και ολα οκ?Τελος τα βασανα :D?

Ετσι, έτσι. Αντε και καλές ιντερνετικές αγορές!!!!!
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #770 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:30:18 πμ »
A και που είσαι. Αγόραζε αγόρι μου μόνο σε δολλάρια. Κοντεύει η ισοτιμία στο 1,40!!! Τζάμπα μιλάμεεεεεεεεε.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #771 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:30:28 πμ »
Ευχαριστω φιλε μου πολυ για τη βοηθεια.Αυτο κανει οντως 2-3 μερες η μπορω και αυριο να παω και να το παρω?

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #772 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:41:28 μμ »
A και που είσαι. Αγόραζε αγόρι μου μόνο σε δολλάρια. Κοντεύει η ισοτιμία στο 1,40!!! Τζάμπα μιλάμεεεεεεεεε.
Μονο να προσεχεις τις λακουβες[βλεπε τελωνεια] ](*,)
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #773 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 12:58:59 μμ »
Ευχαριστω φιλε μου πολυ για τη βοηθεια.Αυτο κανει οντως 2-3 μερες η μπορω και αυριο να παω και να το παρω?

Nαι κάνει 3 μέρες τουλάχιστον απ' ότι θυμάμαι στην Τράπεζα Κύπρου. Σε άλλες δεν ξέρω. Θα περιμένεις και αφού το κάνεις θα αρχίσεις αγορες.
Μονο να προσεχεις τις λακουβες[βλεπε τελωνεια] ](*,)

Εξυπακούεται ότι ελωχεύει ο κίνδυνος των τελωνείων. Εχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές ο οδηγός αγορών από τρίτες χώρες. Τον ακολουθήτε και ότι προκύψει. Την ψάχνεις την δουλεία πάντα.  ;)Πάντως στην τελευταία αγορά που έκανα από Σιγκαπούρη, ούτε τα τέλη εκτελωνισμού δεν με χρεώσαν (3 ευρώ) ;D
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #774 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:39:11 πμ »
κατόπιν ερωτήσεως, αναλυτικά η διαδικασία χρέωσης του ebay κ γιατί η ισοτιμία που πληρώνουμε είναι μικρότερη από αυτή που βλέπουμε...

"Dear Spyros χχχ,

Thank you for contacting PayPal regarding the exchange rate used in your
transactions.

PayPal’s exchange rates are updated daily.

Here’s how to view the current exchange rate:

   1. Go to www.paypal.com and log in to your account.
   2. Click ‘Profile’ near the top of the page.
   3. Click ‘Currency Balances’under ‘Financial Information.‘
   4. Enter your information and click ‘Calculate.’

Here’s how we set our exchange rate:

    * We receive a wholesale rate quote from our bank twice a day and
add 2.5% to determine the retail foreign exchange rate to apply to
transactions that involve a currency conversion.
    * Our currency exchange rates are competitive with conversion rates
used by banks and by currency exchanges.
    * When you withdraw money from your PayPal account to your local
bank account, we automatically convert the money into the local currency
at the time of the withdrawal request.

Visa or MasterCard typically adds 1% to provide a currency exchange.
Your issuing bank typically adds between 1% and 3% to provide a currency
exchange. The total cost through PayPal is usually less than many
international multi-currency bank transfers.

For more information on the exchange rate with international payments,
click ‘Legal Agreement’ at the bottom of any PayPal page and then choose
‘User Agreement for PayPal Service’ under ‘For All Users.’

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

Yours sincerely,
Kevin
PayPal

Copyright © 1999-2010 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349"

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #775 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 09:52:12 πμ »
Νομιζω οτι δεν πρεπει να παραθετουμε δημοσια αυτουσιο κειμενο απο ιδιωτικη συνομιλια  ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #776 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 10:21:59 πμ »
δεν έχει να κάνει με προσωπικά δεδομένα, το κείμενο αυτό φαντάζομαι είναι φόρμα για όλες του ιδίου στυλ απαντήσεις..

οι διαχειριστές εφόσον κρίνουν μπορούν να το διαγράψουν...

ζητάω συγγνώμη για την ενημέρωση..  ;) & ας επικεντρωθούμε στο τί φοράμε σήμερα, ποιό θέλουμε να πάρουμε κ ποιό φοράμε στον καφέ μας...  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2010, 10:28:28 πμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #777 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 10:56:00 πμ »
Παιδια τη βοηθεια σας και παλι.Σημερα στη τραπεζα που πηγα και ζητησα τον κωδικο του paypal μιας και περασαν τρεις μερες μου παν πως πρεπει να περιμενω συνολικα 10 >:(Υπαρχει κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος zodiac

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 165
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #778 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:12:14 πμ »
Παιδια τη βοηθεια σας και παλι.Σημερα στη τραπεζα που πηγα και ζητησα τον κωδικο του paypal μιας και περασαν τρεις μερες μου παν πως πρεπει να περιμενω συνολικα 10 >:(Υπαρχει κατι τετοιο?


Ο κωδικός θα αναγράφεται στον επόμενο αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας σου. Γνωρίζω όμως ότι σου τον λένε τηλεφωνικώς από την επόμενη κιόλας ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Online αγορά;
« Απάντηση #779 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 11:13:44 πμ »
Και στις προπληρωμενες γινεται αυτο? :)