Αποστολέας Θέμα: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...  (Αναγνώστηκε 40997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 03:28:18 πμ »
Ευχαριστώ, παίδες.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 10:17:51 πμ »
Συγχαρητήρια για το απόκτημα. Το ρολόι είναι υπέροχο, έκανες εξαιρετική επιλογή, να το χαρείς με υγεία.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 10:19:46 πμ »
Δίκαιη επιλογή για ένα ΠΟΛΥ δυνατό κομμάτι! Καλοφόρετο με ΥΓΕΙΑ!

Φιλικά
Νίκος.
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 10:21:50 πμ »
Ωραία επιλογή. Καλοφόρετο και απο μένα.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 01:16:04 μμ »
Καταπληκτική αγορά. Πήρες αυτό που σκεφτόμουν να σου προτείνω και, αν με αξιώσει ποτέ η τύχη, ελπίζω να αποκτήσω κι εγώ. Το ρολόι πιστεύω ότι είναι top στην ποιότητα, αξία μεταπώλησης και εμφανισιακά για την κατηγορία του.

Τώρα: το movement δεν είναι COSC certified, έχει μόνο 40hrs power reserve, καθαρά το Daytona υπερτερεί εδώ, είναι λοιπόν το ΑΡ ακριβό για αυτά που δίνει, ξεκάθαρα πράγματα.
Αυτό απέχει πολύ από το να είναι αλήθεια. Το ROC έχει μηχανή frederic piguet, τον πιο λεπτό top χρονογράφο και μάλιστα στημένο από την AP. Όπως λέμε άλλη κατηγορία.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 06:57:00 μμ »
Υπέροχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μόνο καλές ώρες να δείχνει!!!!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:09:59 μμ »
Πολύ ομορφο ρολόι.
Παρά τσακ να το έχω και εγώ στην συλλογή μου αλλά μου ξέφυγε στην κυριολεξία μέσα απο τα χέρια!

Δεν σου κρύβω οτι με αυτά που φορεσες στις δοκιμές, εγω περίμενα κατι άλλο..αλλα είμαι σίγουρος οτι σταθμισες καλα την απόφαση σου.

Να το φορέσεις με υγεία και χαρά!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:04:20 μμ »
Καταπληκτικό κομμάτι, εύχομαι να το χαρείς με υγεία!!!
Και εις ανώτερα!!!  :) :) :)
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:18:19 μμ »
Πανέμορφο ! Να το χαίρεσαι  ;)

Δε σου κρύβω και εγώ ότι με κάποιες από τις φωτογραφίες που είχες "ανεβάσει" προς στιγμή...τρόμαξα  ;D (ειδικά με κάποια ρολόγια με διαμάντια). ΟΚ, αστειεύομαι. Το ότι εμένα δεν μου αρέσουν τα ρολόγια με διαμάντια δε λέει και τίποτα.

Αλλά τελικά έκανες σοφή επιλογή  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 02:12:38 πμ »
Ευχαριστώ και πάλι.

Με πήραν προχθές τλφ, Κυριακή πρωΐ κατά τις 10:30, από τη μπουτίκ της Lange. "...Τί κάνετε, επιστρέψατε στη Σιγκαπούρη, εγκατασταθήκατε? κλπ..." Πολύ προσεκτικοί στο follow-up. Στις μπουτίκ των εταιριών τα ρολόγια είναι υπερτιμημένα, κι όσο καλό κι αν είναι το σέρβις η ουσία είναι πως ένας στόχος τους είναι να διώξουν κομμάτια το συντομότερο.

Της είπα ότι μάλλον είμαι ανάμεσα σε ΡΡ και ΑΡ, κι ότι είμαι έτοιμος να προβώ σε αγορά, και ζήτησα να δω το Annual Saxonia αν το έχουν. Οπότε οι δοκιμές δεν τελείωσαν! Θα περάσω μιά βόλτα σήμερα ή αύριο να τα δω, θα ήθελα πολύ να δω το Daytograph φυσικά, αυτό πρέπει να είναι πολύ δυνατό κομμάτι.

Ναι, έχετε δίκιο, είχα ξεκινήσει έντονα από GMT IIC χρυσό και μετά έβαλα ένα σωρό δυνατά κομμάτια, πανάκριβα επίσης. Όμως όπως είπα ο τρόπος ζωής μου εδώ, έχω 3-5 χώρες υπ'ευθύνη μου (Σιγκαπούρη, Μαλαισία, Ταϋλάνδη και ενίοτε Brunei, Myanmar και Αυστραλία) οπότε δεν θα είναι όλα τα ταξίδια τόσο εύκολα και προβλέψιμα. Το να γυρίζω παντού με ένα κομμάτι κίτρινο χρυσό στο χέρι δεν είναι τόσο ασφαλές.

Επίσης ο καιρός, η υγρασία κλπ. με απέτρεψαν να πάρω σε αυτή τη φάση dress κομμάτι με λουράκι. Εδώ η υγρασία είναι πολλή και ενοχλητική. Ήθελα κάτι πιό ευκολοφόρετο. Το τρίτο επιχείρημα είναι πως αυτό το κομμάτι με κέρδισε από την πρώτη στιγμή, και μπόρεσα επίσης να κάνω trade-in ένα κομμάτι που είχα. Οπότε ούτε συζήτηση. Το επόμενο θα είναι ένα ωραίο dress με λουράκι, ελπίζω σύντομα.

Ήμουν σε ένα meeting εχθές στη Μαλαισία (Kuala Lumpur) κι ένας από την ομάδα του πελάτη μας φορούσε ένα tourbillon με χρονόμετρα... Αν δεν ήταν μούφα κι όντως είναι γνήσιο tourbillon, ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακό... Ψάχνω να το βρω στο διαδίκτυο. Το φορούσε ένας Ρουμάνο-Βραζιλιάνος, ήταν δεν θα ήταν ο τύπος 30-35 χρονών... Εδώ πάντως κυκλοφορούν πολύ εντυπωσιακά ρολόγια, τί να λέμε τώρα. Πού να δείτε τί ρολόγια έχουν τα περιοδικά μέσα.

Εχθές στην KL στο duty free του KLIA πέτυχα JLC όλα με 20% off, κι υπ'όψιν οι τιμές εδώ είναι γενικά πιό φθηνές από Σιγκαπούρη. Είχε ένα Reverso, πρέπει να ήταν το μεγάλο, Grande, steel, Annual, κι είχε με την έκπτωση 30,000 RMs, που σημαίνει τα μισά και λιγότερο σε Σιγκαπουριάνικα, ήτοι 6,900 Ευρώ... Ναι, τώρα το κοιτάω, είναι αυτό από την έκθεση SIHH 2012...

Δεν θα μας αφήσουν σε ησυχία αυτοί εδώ, τη βλέπω εγώ τη δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 07:10:48 πμ »







Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 07:29:08 πμ »
Αν έχω καταλάβει σωστά δε θα μείνει εκεί...
Είναι μόνο η αρχή...
Θα μας πονέσει πολύ ακόμα!!!  ;D ;D ;D
Τά 'λεγα εγώ δεν τά'λεγα;
Μιλάμε για πολύ πόνο!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:19:14 πμ »
...

Εχθές στην KL στο duty free του KLIA πέτυχα JLC όλα με 20% off, κι υπ'όψιν οι τιμές εδώ είναι γενικά πιό φθηνές από Σιγκαπούρη. Είχε ένα Reverso, πρέπει να ήταν το μεγάλο, Grande, steel, Annual, κι είχε με την έκπτωση 30,000 RMs, που σημαίνει τα μισά και λιγότερο σε Σιγκαπουριάνικα, ήτοι 6,900 Ευρώ... Ναι, τώρα το κοιτάω, είναι αυτό από την έκθεση SIHH 2012...


Διόρθωση: τσέκαρα τα rates τώρα, τα 30k MYR είναι U.S. $9,500 και το ρολόι έχει γύρω στα $8,800 internet-ική τιμή στην Αμερική. Επίσης δεν περιγράφεται ως Annual αλλά ως Date & Moonphase.

Αποσυνδεδεμένος afnios

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1610
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 07:41:37 μμ »
Εσκισες παλι,μονο καλη παρεα να σου κανει εκει στα ξενα και να το χαρεις οσο τιποτα αλλο!
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:26:09 μμ »
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος alexfrag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 05:19:34 πμ »
Περιεργο, αλλα πετυχα χτες εναν με το ιδιο μεσα στη Circle Line κατα τiς 19:25 στο Dhoby Ghaut  station, με κατευθυνση προς Harbour Front, και μου κανε και για Ελληνας. Παιζει να σουν και συ  :P

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:17:06 πμ »
Καταρχήν καλοφόρετη να είναι η ρολογάρα σου και πάντα με υγεία... και εις ανώτερα!

Επίσης να ξέρεις πως εκτός από το να σε θαυμάζω σε ζηλεύω κιόλας για τα αποκτήματά σου (με την καλή έννοια η ζήλια).

Νομίζω ότι πλέον το φόρουμ έχει αναβαθμιστεί αισθητά μετά από τέτοια αποκτήματα.

Πλεον δεν μιλάμε για ρολόγια απλά, μιλάμε για την επιτομή της Υ.Ω. μιλάμε για την αυτού μεγαλειότης, ΑΡ.

 Μετά από τέτοιες αγορές αναρωτιέμαι αν έχει νόημα η ευχή "εις ανώτερα", αλλά θα μου πεις σε κάποια πράγματα "the sky is the limit".

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:52:02 πμ »
Καταρχήν καλοφόρετη να είναι η ρολογάρα σου και πάντα με υγεία... και εις ανώτερα!

Επίσης να ξέρεις πως εκτός από το να σε θαυμάζω σε ζηλεύω κιόλας για τα αποκτήματά σου (με την καλή έννοια η ζήλια).

Νομίζω ότι πλέον το φόρουμ έχει αναβαθμιστεί αισθητά μετά από τέτοια αποκτήματα.

Πλεον δεν μιλάμε για ρολόγια απλά, μιλάμε για την επιτομή της Υ.Ω. μιλάμε για την αυτού μεγαλειότης, ΑΡ.

 Μετά από τέτοιες αγορές αναρωτιέμαι αν έχει νόημα η ευχή "εις ανώτερα", αλλά θα μου πεις σε κάποια πράγματα "the sky is the limit".

Παναγιώτης

Ευχαριστώ. Με χαρά βλέπω κι εγώ όλους τελευταία να βγάζουν τους μεγάλους πιλότους από τη θυρίδα κλπ. Έτσι πρέπει.

Καλύτερο κομμάτι θά'ρθει στο μέλλον, θα έλεγα μέσα στο '14, φυσικά κάθε πράγμα στον καιρό του.

Περιεργο, αλλα πετυχα χτες εναν ... ... και μου κανε και για Ελληνας. Παιζει να σουν και συ  :P

Σωστά, αυτός ήμουν εγώ... Πρέπει να σε πήρε και το μάτι μου, αν πρόσεξα σωστά. Η διαδρομή που με πέτυχες είναι αυτή που κάνω κάθε μέρα σπίτι-γραφείο και αντίθετα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 11:21:06 πμ »
Ρε μικρός που 'ναι ο κόσμος!

Καλά και χρυσά τα ντρες και τα πατέκια αλλά σαν το καλό χάι-εντ σπορ ρολόι δεν έχει. Κακά τα ψέμματα, αλλιώς το φχαριστιέσαι το ρολόι που φοριέται παντού και πάντα.

Καλοφόρετο με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Δοκιμάζοντας για το επόμενο κομμάτι...
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 11:44:52 πμ »
Μεγάλο μπράβο για ένα υπέροχο ρολόι.
Καλοφόρετο να είναι και μόνο καλές ώρες να δείχνει στην ζωή σου!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.